michalesco
21.04.08,06:38
Pozdravujem vsetkych pouzivatelov Porady,

neviem, ci moja otazka (tema) patri do tejto rubriky, no po 30 sekundach zvazovania som sa rozhodol prave pre Zaciatky podnikania.. Moj "problem" je mozno trosku atypicky, preto vsak privitam kazdu fundovanu radu ci postreh..

O par dni mi konci zamestnanecky pomer u mojho zamestnavatela. Zatial sa pripravujem na zalozenie vlastnej SRO, no kedze ta ma nebude schopna "zivit" uz od jej rozbehu, uvazoval som nad moznostou poziadat o podporu v nezamestnanosti, hned po ukonceni tohto pomeru. V tejto suvislosti mam par otazok..

1) Hoci som o tom sam dlho nevedel, stale som registrovany ako SZCO, tusim uz od roku 1995, hoci som nikdy nic nevykonaval na tuto zivnost. Je jej existencia povazovana za prekazku, kvoli ktorej mi napr. nemoze byt priznana podpora v nezamestnanosti? Ak ano, akym sposobom mozem poziadat o jej zrusenie? V buducnosti ju nebudem vobec potrebovat..

2) Ak by som cerpal podporu v nezamestnanosti, mozem byt konatelom v SRO, aj keby som za to nemal ziadny prijem? Rozlisuje sa, ci ide o jednoosobovu spolocnost alebo nie?

Vopred dakujem za akukolvek dobre mienenu radu a prajem pekny den.

Michal
Dav
21.04.08,05:01
Živnostenské oprávnenie treba pred registráciou na úrade práce zrušiť-požiadať živnostenský úrad.
Od 1.5. sa mení zákon o službách zamestnanosti, preto sa treba opýtať na UPSVR. Doteraz mohla byť priznaná podpora 6 mesiacov a príjem popri podpore mohol byť 3.200,- Sk. Konateľ jednoosobovej s.r.o. aj evidovaný nezamestnaný asi nebude možné.
domacnost
29.07.08,09:44
Dobrý deň.

Mám rovnaký problém ako zakladateľ tejto témy. Som evidovaná na úrade práce zatiaľ len jeden mesiac. Chceme si so známym založiť sro v ktorej by som vystupovala ako konateľka. Keď že sro v začiatkoch nebude rozbehnutá, nebudem mať z nej príjem Je možné mať uzavretú mandátnu zmluvu bez príjmu v sro, ako konateľ a zároveň brať podporu v nezamestnannosti? Prosím Vás poradte mi.
vanea
02.02.09,09:04
no ja dnes riešim presne tento isty problem a myslím si, že pokiaľ som "len" konateľ spoločnosti, môžem sa na ÚP zaevidovať, ale ak som zároveň aj spoločník, tak nespĺňam podmienku zákona § 6 ods. 2b) zák. č. 5/2004 v znení neskorších predpisov. Takže pokiaľ som spoločník v spoločnosti - nezaevidujú ma ako uchádzača o podporu v nezamestnanosti.
Opravte ma prosím ak sa mýlim !!