volej
21.04.08,07:04
Dobrý den, mal by som na Vas takúto záludnosť, no vy ste to uz urcite niekto riesili.

Mame uzatvorenu Kupno-predajnu zmluvu s dodavatelom, ktory nam dodava novy software cena softwaru povedzme 150 tis. toto je jeden bod zmluvy. Dalsim bodom v zmluve je suma za konverziu databazy zo stareho sofwaru do noveho. Software sa sklada z viacero modulov a rovnako kazdy z nich ma aj svoju staru databazu a tak nam prislo viacero faktur. K jednemu modulu bola faktura za modul + prisla dalsia faktura (o mesiac neskor, lebo aj ta praca bola prevedene neskor nie spolu s dodavkou softwaru) na tu konverziu povedzme za 20 tis. (k jednemu dokonca 50tis).

Zauctovat tuto konverziu k obstaraniu softwaru alebo do prevadzkovych nakladov 518?

Velmi pekne dakujem za radu.

Mirčo:cool:
adato
21.04.08,05:31
Podľa môjho názoru sa jedná o náklady na implementáciu a teda by som to účtovala do nákladov na obstaranie.
volej
06.05.08,05:27
adato preposielam ti e-mailovu odpoved na dopyt co som poslal na DU. Auditor sa mi vyjadril ze je to tech.zhodnotenie softwaru no danovy urad... ved si precitaj (te):

V/240/2882/2008, k č. 2639
Dobrý deň, k Vašej otázke uvádzame:

Ak ste nakúpili nový software evidovaný ako nehmotný majetok, pričom konverzia údajov bola vykonaná samostatne mimo nakúpeného softwaru, potom nemožno hovoriť o technickom zhodnotení nakúpeného softwaru a náklady na konverziu databáz budú súčasťou prevádzkových nákladov.

DR SR, pracovisko Žilina




---------------------------------------------------------------

Chcel by som Vas poprosit o radu ohladom nasledujuceho pripadu:



V zmluve s dodavatelom mame dohodnutu cenu za dodavku noveho softwaru, ktora presahuje 50 tis. (účtujem na obstaranie NIM) avsak v tejto zmluve mame dohodnutu aj ciastku, ktora je za konverziu údajov zo starej databazy do noveho softwaru (aby sme mohli porovnavat udaje aj z minulych rokov - výdatnosť a kvalita vodných prameňov).



Máme túto čiastku za konverziu databaz účtovať ako náklady súvisiace s obstaraním softwaru alebo do prevádzkových nákladov ako službu - 518?
adato
09.05.08,07:57
Podľa môjho názoru nie je možné hodnotiť konverziu dát z pohľadu technického zhodnotenia. Nakoľko v prípade takýchto softvérov nestačí k ich použitiu iba inštalácia. Tiež nie celkom rozumiem vete, ktorá hovorí o konverzii mimo nového softvéru. Predsa konverzia je prenos údajov zo starého do nového systému. Na to, aby to bolo možné, je niekedy potrebné data upraviť. Možno mali na mysli náklady na túto úpravu, keď hovorili o prevádzkových nákladoch....
Janinkaaa
23.10.08,11:44
Prosím Vás neviete mi poradiť ?

Softip skončil s údržbou mzdového programu, ktorý sme používali. Boli sme "nútení" si zakúpiť od nich nový program.
V zmluve máme uvedené dve položky, ktoré tvoria výslednú sumu :
Licencia k APV 45 000,00 Sk bez DPH
Služby súvisiace s poskytnutím licencie 66 500,00 Sk bez DPH.

Spolu zaplatíme 111 500,00 Sk.
Ako to môžem zaúčtovať ?
45 000,00 - nehmotný majetok - rovno na 501
66 500,00 - je to služba - účet 518

Alebo celú sumu považujem, že je to nehmotný majetok a zaúčtujem na 010 a odpisujem ?
Janinkaaa
24.10.08,09:30
Neporadíte ?
Tweety
24.10.08,09:41
Neporadíte ?
Kúpili ste teda nový program, alebo iba licenciu?
Janinkaaa
24.10.08,11:07
Tweety, ja neviem ani povedať, či je to zakúpenie Licencie alebo zakúpenie nového programu.

So Softipom máme uzavretú Licenčnú zmluvu.
V nej je uvedené, že nám poskytnú Licenciu na použitie aplikačného programového vybavenia (APV) Softip Human Resources a že nám dodajú inštalačné súbory APV + vykonajú služby s poskytnutím Licencie APV.

Ako špecifikácia APV je uvedené, že sa jedná o Mzdy a personalistiku (PAM), administrátor, číselníky, dochádzkový systém,...
Ako rozsah služieb je uvedené, že sa o jedná o inštaláciu APV, konverziu údajov, školenie, dohľad pri výpočte miezd, ...

V zmluve je zvlášť uvedená cena za Licenciu APV (45tis.) a zvlášť za služby (66,5tis.).

Pôvodný program nám ostal, ale nám urobili z neho konverziu údajov do nového programu. Pôvodný program už nebudeme používať. Mzdy sa budú vypočítavať už len v novom programe.

Neviem, či teraz to mám posudzovať ako celok a zaúčtovať spolu ako nehm. maj., alebo Licenciu zvlášť (501) a služby zvlášť (518).

Ďakujem Tweety.

Poznámka : Už 3x píšem tento príspevok a po odoslaní ma to vždy "vyhodí."
Tweety
24.10.08,13:02
Tweety, ja neviem ani povedať, či je to zakúpenie Licencie alebo zakúpenie nového programu.

So Softipom máme uzavretú Licenčnú zmluvu.
V nej je uvedené, že nám poskytnú Licenciu na použitie aplikačného programového vybavenia (APV) Softip Human Resources a že nám dodajú inštalačné súbory APV + vykonajú služby s poskytnutím Licencie APV.

Ako špecifikácia APV je uvedené, že sa jedná o Mzdy a personalistiku (PAM), administrátor, číselníky, dochádzkový systém,...
Ako rozsah služieb je uvedené, že sa o jedná o inštaláciu APV, konverziu údajov, školenie, dohľad pri výpočte miezd, ...

V zmluve je zvlášť uvedená cena za Licenciu APV (45tis.) a zvlášť za služby (66,5tis.).

Pôvodný program nám ostal, ale nám urobili z neho konverziu údajov do nového programu. Pôvodný program už nebudeme používať. Mzdy sa budú vypočítavať už len v novom programe.

Neviem, či teraz to mám posudzovať ako celok a zaúčtovať spolu ako nehm. maj., alebo Licenciu zvlášť (501) a služby zvlášť (518).

Ďakujem Tweety.

Poznámka : Už 3x píšem tento príspevok a po odoslaní ma to vždy "vyhodí."
Ja by som to všetko posudzovala ako licenciu, a služby s ňou spojené, licencia sú vlastne služby 518. Ale tu je potrebné počítať s obdobím, na ktoré je poskytnutá, ak sa týka aj iných období, je ju potrebné časovo rozlíšiť cez 381.