ouki
02.04.05,11:47
Dobrý deň,
Som začinajúci živnostník a potreboval by som poradiť ohľadom účtovnícva.
aké účtovníctvo musím viesť? čo k tomu potrebujem? ako na to?
Luckasari
02.04.05,10:22
keďže ste živnostník - FO, postačuje viesť jednoduché účtovníctvo, najlepšie je viesť ho na nejakom vhodnom softe
ak s tým však nemáte skúsenosti, určite je lepšie nechať si viesť účtovníctvo nejakým účtovníkom
ouki
02.04.05,10:38
budem musieť,neviem ako sa to robí. ĎAKUJEM
marcelaStanakova
02.04.05,11:55
Najlepšie bude keď si vo Vašom regióne kúpite inzertné noviny a nájdete si cenovo najvýhodnejšiu účtovníčku.Na Vaše účtovníctvo si myslím , že stačí aj samostatná účtovníčka .Zbytočne by ste preplácal peniaze účtovnej firme , ktorá zas platí jej zamestnancom.
adam
02.04.05,12:09
Možno by si našiel šikovného účtovníka medzi poraďákmi........Napíš odkiaľ si,
určite sa Ti niekto ozve........:)
Pekný sobotňajší deň........:)
ouki
02.04.05,12:29
Pocul som,ze vraj jednoduche učtovnictvo,nestačí,že musí byť podvojné.
porfin
02.04.05,12:29
Ouky možno záleží aj na tom v akej činnosti budeš "živnostníčiť", ak by si mal napríklad remeselnú živnosť, nemusíš viesť klasické účtovníctvo . A svoje výdaje si uplatníš % z príjmu. Pri remeselnej živnosti je to do výšky 60%.
ouki
02.04.05,12:42
Mám remeselnú živnosť
porfin
02.04.05,13:20
Tak potom by ti stačilo evidovať si všetky tvoje príjmy a na konci roku si ich sčítaš a z nich si 60% ako tvoje výdavky a zo zbytku zaplatíš daň. No ešte si to premysli, či tvoje výdavky na REMESELNÚ živnosť bude výhodné takto % robiť alebo/ ak počítaš, že budeš mať vyššie výdaje/ tak viesť Jednoduché účtovníctvo. Ak sa rozhodneš pre to účtovníctvo, tak si radšej zožeň dákeho účtovníka, lebo ono to vôbec nie je také "jednoduché" ako to má v názve. A dobrý účtovník sa Ti vždy vyplatí, lebo pokuty sú obrovské a náklady na vedenie účtovníctva inou osobou si samozrejme môžeš dať do svojich výdavkou. Ak by si mal iba málo položiek a nebol plátcom DPH a nemal zamestnanca, tak by to ani veľa nestálo.
pyton
02.04.05,13:28
Porfin, zabudol si povedať, že nie z každej remeselnej živnosti má nárok na 60 %-né výdavky. Ouki nepovedal, akú remeselnú živnosť ide vykonávať.
ondrejvla
02.04.05,13:51
Mám remeselnú živnosťDobre, máš remeselnú činnosť, ale z akej oblasti? Je pri tomto druhu remeselnej činnosti nárok na 60%?! Ak nie aj ja odporúčam nejakého účtovníka, skús zadať odkiaľ si, akú činnosť, možno sa tu medzi Poraďákmi nájde niekto z tvojho regiónu, ktorý ti pomôže.
ouki
02.04.05,13:52
Mám živosť na" elektro práce",v podstate robím pre firmu a fakturujem im odpracované hodiny (budem len teraz som zacal).som z KE.
ondrejvla
02.04.05,14:04
Mam živosť na elektro práce,v podstate robim pre firmu a fakturujem im odpracované hodiny.Keď si pozrieš Živnostenský zákon, jeho prílohou by mal byť zoznam živností, na ktoré si môžeš uplatniť 60% výdavky. Pokiaľ viem, tak elektro práce nie sú medzi tými, na ktoré sa toto vzťahuje. Takže odporúčam, viesť JÚ, evidovať všetky príjmy, v prípade, že výdajov budeš mať menej ako 25% z príjmov, tak postupovať podľa §6, ods.10 Zák.o daniach z príjmov, a k 25% výdavkom si ešte pripočítaš platby do fondov. Ako som videla, si z Košíc, a tu máme šikovné Poraďáčky z tvojho regiónu, treba sa obrátiť na ne. Určite budeš platiť menej, ako keby si to zadal firme, a budeš mať stáleho účtovného a ekonomického poradcu.
Prajem ti, nech sa ti v tvojom podnikaní darí!
ouki
02.04.05,14:09
ĎAKUJEM,ĎAKUJEM.