mocekz
21.04.08,08:21
dobrý deň, chcela by som sa spýtať, aké povinnosti mám v súvislosti so zamestnaním dôchodcu na dohodu o vykonaní práce. ide hlavne o to, či si môže uplatniť odpočítateľnú položku, či zaňho platím sociálku, zdravotné, ako je to na konci roka s ročným zúčtovaním dane a potom neskôr so zdravotným zúčtovaním. ďakujem pekne za všetky rady. monika
Monika Kováčová
21.04.08,06:27
- poberateľ starobného dôchodku nemá nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane.
- za prácu na DOVP sa platí len úrazové poistenie a GF (soc. poisťovňa), dohodára treba nahlásiť na RLFO prihláška a po ukončení dohody odhlásiť.
- DP najlepšie ak si dôchodca podá sám.
katkaj
21.04.08,06:28
dobrý deň, chcela by som sa spýtať, aké povinnosti mám v súvislosti so zamestnaním dôchodcu na dohodu o vykonaní práce. ide hlavne o to, či si môže uplatniť odpočítateľnú položku, či zaňho platím sociálku, zdravotné, ako je to na konci roka s ročným zúčtovaním dane a potom neskôr so zdravotným zúčtovaním. ďakujem pekne za všetky rady. monika

zamestnať dôchodcu na dohodu je presne to isté ako zamestnať na dohodu niekoho iného. Dohodárovi sa zrazí len daň a zamestnávateľ zaplatí ešte za dohodára garančné a úrazové poistenie. Ak bol daňovník dôchodcom už k 1.1 tak nárok na odpočítateľnú položku nemá