xfenix
21.04.08,09:05
Dobrý deň prajem, milí poraďáci.
V súvislosti s tým, že v blízkych dňoch ma čaká návšteva živnostenského úradu a registrovanie sa ako živnostníka, ktorý chce prevádzkovať internetový obchod, mám pár otázok ktoré so svojimi poznatkami neviem vyriešiť.

1. Ak pracujem na plný úväzok a popritom mám živnosť, odvody za mňa platí môj zamestnávateľ a mne vyplýva alebo nevyplýva povinnosť sa registrovať na platenie odvodov v zdravotnej a sociálnej poisťovni? Ako je to s týmto?

2. Pri predaji tovarov do zahraničia, napríklad Maďarsko a Poľsko či Česko je potrebné viesť inú pokladňu alebo stačí to účtovať v prospech účtu s prípadnými kurzovými rozdielmi? Respektíve - vzniká nejaká povinnosť platenia zahraničnej DPH v konkrétnom štáte, respektíve povinnosť registrácie?

Za Vaše odpovede vopred ďakujem, budú veľmi nápomocné :)
Pekný slnečný deň všetkým!
xfenix
21.04.08,07:39
Vdaka, ale odpovede na moje dve otazky tam neboli... skusi mi niekto poradit lepsie?
Pekny den, vopred dakujem :)
veronikasad
21.04.08,09:33
Dobrý deň prajem, milí poraďáci.
V súvislosti s tým, že v blízkych dňoch ma čaká návšteva živnostenského úradu a registrovanie sa ako živnostníka, ktorý chce prevádzkovať internetový obchod, mám pár otázok ktoré so svojimi poznatkami neviem vyriešiť.

1. Ak pracujem na plný úväzok a popritom mám živnosť, odvody za mňa platí môj zamestnávateľ a mne vyplýva alebo nevyplýva povinnosť sa registrovať na platenie odvodov v zdravotnej a sociálnej poisťovni? Ako je to s týmto?

2. Pri predaji tovarov do zahraničia, napríklad Maďarsko a Poľsko či Česko je potrebné viesť inú pokladňu alebo stačí to účtovať v prospech účtu s prípadnými kurzovými rozdielmi? Respektíve - vzniká nejaká povinnosť platenia zahraničnej DPH v konkrétnom štáte, respektíve povinnosť registrácie?

Za Vaše odpovede vopred ďakujem, budú veľmi nápomocné :)
Pekný slnečný deň všetkým!
K 1. otázke :
Aj napriek tomu že si zamestnaný, do 8 dní od začiatku podnikania si povinný zaregistrovať sa v prísl. zdr.poisťovni ako SZČO. Môžeš si určiť vymeriavací základ nula a ZP platiť nebudeš. Do 30.6. nasl. kal. roku však musíš podať ročné zúčt.zdr.poistenia /ak nebude zrušené/ a príp. nedoplatok ZP doplatiť.
V soc.poisťovni sa nemusíš povinne registrovať. Po podaní daň. priznania za r.2008 - do 30.6.2009 odnesieš výpis z DP do SP a ak tvoj príjem /pozor - nie zisk/, presiahne 12-násobok platnej min. mzdy, od 1.7.2009 sa staneš povinným platiteľom odvodov do SP, napriek tomu, že si zamestnaný.

-------
Veronika
xfenix
21.04.08,11:10
Dakujem, Veronika :)

co znamena to DP?
Dik za vysvetlenie,
Janka

PS - chcem sa opytat este na tu DPH pri predaji tovaru konecnemu spotrebitelovi v susednom state EU - je potrebna nejaka registracia?
Mam ju vobec platit ked to nepredavam na dalsi predaj?

Vdaka za odpoved :)
hanelie
21.04.08,11:13
DP - daňové priznanie:)
xfenix
21.04.08,11:21
Dakujem :) som asi uplne mimo :P

J.