babs
21.04.08,10:17
Dobry den,
prosim vie mi niekto odpovedat na tuto otazku:
Advokat, ktory nie je zaregistrovany na zivnostenskom urade, vykonava len advokatsku cinnost na zaklade opravnenia, je vedeny v SAK. inu cinnost nemoze na zaklade tohto opravnenia vykonavat, ale ako FO-obcan prenajima byty inymi obcanom (neplatcom DPH). Pre ucely registracie DPH (obrat nad 1500 000) zahrna aj tento prenajom, ked su to akoby dve rozdielne osoby??
dakujem..
B.
Ala
21.04.08,10:54
Vid par. 4 odst. 9 zákona o DPH:(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného, t.j. pocitaju sa prijmy aj z prenájmu.
Milan Benka
21.04.08,11:04
Dobry den,
prosim vie mi niekto odpovedat na tuto otazku:
Advokat, ktory nie je zaregistrovany na zivnostenskom urade, vykonava len advokatsku cinnost na zaklade opravnenia, je vedeny v SAK. inu cinnost nemoze na zaklade tohto opravnenia vykonavat, ale ako FO-obcan prenajima byty inymi obcanom (neplatcom DPH). Pre ucely registracie DPH (obrat nad 1500 000) zahrna aj tento prenajom, ked su to akoby dve rozdielne osoby??
dakujem..
B.

Takže vykonáva dve činnosti.

Aj keby trpel rozdvojením osobnosti, stále je to jeden a ten istý daňový subjekt.

Ako je uvedené v predch príspevku, do obratu sa mu počíta aj prenájom.
babs
21.04.08,11:14
a ako je to potom s uplatnenim vydavkov - moze uplatnovat odpisy?? ked byty nie su zaradene v majetku??
zda sa mi to nefer, aby sa musel stat platcom DPH z pohladu advokatskej cinnosti. A keby si zalozil zivnost - prenajom a bol by pri tom advokat?? nie su to dva rozne subjekty??
nie je nejaka vynimka pri takychto povolaniach, ked teoreticky je mozne aby to naozaj boli dva rozne subjekty??
Zoltán Kovács
21.04.08,11:46
a ako je to potom s uplatnenim vydavkov - moze uplatnovat odpisy?? ked byty nie su zaradene v majetku??
zda sa mi to nefer, aby sa musel stat platcom DPH z pohladu advokatskej cinnosti. A keby si zalozil zivnost - prenajom a bol by pri tom advokat?? nie su to dva rozne subjekty??
nie je nejaka vynimka pri takychto povolaniach, ked teoreticky je mozne aby to naozaj boli dva rozne subjekty??

Bude to vždy ten istý daňový subjekt. Aj keby si vybavil živnosť na prenájom.
Evanka
21.04.08,11:53
a ako je to potom s uplatnenim vydavkov - moze uplatnovat odpisy?? ked byty nie su zaradene v majetku??
zda sa mi to nefer, aby sa musel stat platcom DPH z pohladu advokatskej cinnosti. A keby si zalozil zivnost - prenajom a bol by pri tom advokat?? nie su to dva rozne subjekty?? Nie. Je to stále jedna a tá istá FO.
nie je nejaka vynimka pri takychto povolaniach, ked teoreticky je mozne aby to naozaj boli dva rozne subjekty?? Keby založil s.r.o., kde by boli vykonávané advokátske činnosti, a ako FO by vykonával prenájom, tak sa jedná o dva rozdielne subjekty....
Odpoveď v texte.
mimaemma
08.02.13,11:50
Ahojte, chcem sa spýtať...môže advokát prenajímať prenajaté priestory?
Advokát má prenajaté priestory a časť z nich ďalej prenajíma.
Je to výdavok a príjem?
Advokát nemá živnosť na prenájom. Kam dať tieto príjmy a výdavky?
Má niekto s takýmto prípadom skúsenosť?
Vopred ďakujem za odpoveď,
tictac7
08.02.13,11:58
Ahojte, chcem sa spýtať...môže advokát prenajímať prenajaté priestory?
Advokát má prenajaté priestory a časť z nich ďalej prenajíma.
Je to výdavok a príjem?
Advokát nemá živnosť na prenájom. Kam dať tieto príjmy a výdavky?
Má niekto s takýmto prípadom skúsenosť?
Vopred ďakujem za odpoveď,

1. ak nemá v zmluve, že môže prenajímať ďalej - tak ani prenajímať nemôže
2. ak to nie je jeho nehnuteľnosť (čo teda ani nie je, keďže ju má prenajatú), musí mať živnosť na prenájom
mimaemma
08.02.13,12:20
Prenajímateľ ( vlastník budovy) vie o tom, že ju advokát ďalej prenajíma.
Kam dať do JU príjem za zaplatený prenájom? Do prevádzkovej réžie dám výdaj za celkový prenájom ale čo ďalej? Do akého paragrafu to zaradiť ( ak je to teda v poriadku celý tento proces prenajímania...?