fipina
21.04.08,13:15
Ahojte, som úplný začiatočník čo sa týka sadenia a pestovania. Chcela by som si však balkónové okno "vyzdobiť" aksamietnicou, pretože sa mi veľmi páči. Len neviem, čo treba dodržiať, čomu sa vyhnúť a pod. Mám semiačka, neviem, ako ďaleko od seba ich sadiť. Veľmi pekne Vás prosím o radu, na nete som nikde také podrobné veci nenašla.
Vopred ďakujem.
Jara
21.04.08,11:31
Choď na google a daj si len aksamietnica a hodí ťa to na informáciegarten.cz kde máš všetky info. Ja ich len tak vysievam, že do misy akoby som ich solila. Semiačka už mám vysiate aj sú asi 5 cm vysoké. Vlete ich potom zvyknem vysievať z tých čo už sú uschnuté a to len tak, že ich rozmrvím a oni rastú potom nanovo. T.j. jedny uschnú a druhé zase kvitnú. Je to vďačný kvietok
leti
21.04.08,11:48
Ahoj.
Ja si tiež rada sadím túto kvetinku,lebo je úplne nenáročná a vydrží až do zimy.Ak sa jej otrhávajú suché kvety,tak kvitne husto a dlho.Sejem ju do väčšieho kvetináča a potom ako vzíde ju rozsadím.Z jedného sáčku toho máte toľko,že môžete predávať.Len si pozrite,akú veľkosť ste si kúpila.Sú tri.Už sa mi stalo,že som si kúpila priesady a zasadila na cintorín.Potom začali dažde a po nich ma čakali polmetrové kríky :)Tá najmenšia veľkosť ,vhodná na balkón rastie do šírky tak 25cm.Do jedného klasického hrantíka by som ich dala tak 3.Zasiate semienka si nechajte vnútri za oknom a udržiavať mokré.Nesiať hlboko,len jemne prikyť hlinou.Keď rastlinkám vzíde druhý lístok môžete presádzať.Veľa úspechov.
fipina
22.04.08,04:18
Ja som si myslela, že ich môžem zasadiť do nádoby, v ktorej ich budem mať na balkóne. Rozumiem správne, že ich mám zasadiť do nejakej misky alebo inej nádoby a až potom presadiť do hrantíka? Koľko hliny dať pri sadení pod semiačka? Treba nádobu niečim prikryť? Ako ďaleko od seba sadiť semienka (ešte som sáčok ani neotvorila, takže ani neviem, aké sú veľké)?
Ja mám tie 25 cm. Čo presne znamená, že ich rozsadíte?
Viem, že je to priveľa otázok, ale skutočne som ešte nič okrem byliniek nesadila a nerada by som niečo pokazila. Prosím, majte so mnou trpezlivosť. Potrebujem všetko "po lopate" ako dieťaťu vysvetliť.
Ďakujem za ochotu a trpezlivosť.
malalulu
22.04.08,05:06
Veľmi mám rada tieto kvety, sú aboslútne nenáročné, krásne "slnečno" kvitnú. Na jeseň si vždy zozbieram semiačka, na jar vysejem a sadím, kde je len kúsok hliny.
hetty
22.04.08,05:56
Kľudne ich zasaď do hrantíka. Keď ich bude veľa tak nejaké presadíš, alebo vytrhneš.
leti
22.04.08,06:50
Pri tejto rastlinke nieje čo pokaziť.Rastie ako zelina.Dá sa zasiať aj priamo do hrantíka a potom vytrháte tie.čo nechcete.Tie vytrhnuté sa dajú zasadiť inde.Bez problémov sa uchytia-to je to rozsádzanie:).Zasiať ich najskôr do nejakej nádoby a nechať vyklíčiť vnútri za okienkom sa robí preto,že tam im je teplúčko a skôr vzídu.Ale vraj pomôže,ak sa vonku prikryje kvetináč igelitom a urobí sa tak akési parenisko.To som ešte neskúšala.Hliny na predpestovanie stačí tak 10cm vrstva,ale ak ich zasejete tam, kde aj ostanú,tak potom plný kvetináč.Som len samouk a začiatočníčka v sadení,ale dúfam,že aj tieto rady vám pomôžu,Ak sa v niečom mýlim,opravte ma niekto,tiež sa rada poučím.
fipina
22.04.08,08:09
Pri tejto rastlinke nieje čo pokaziť.Rastie ako zelina.Dá sa zasiať aj priamo do hrantíka a potom vytrháte tie.čo nechcete.Tie vytrhnuté sa dajú zasadiť inde.Bez problémov sa uchytia-to je to rozsádzanie:).Zasiať ich najskôr do nejakej nádoby a nechať vyklíčiť vnútri za okienkom sa robí preto,že tam im je teplúčko a skôr vzídu.Ale vraj pomôže,ak sa vonku prikryje kvetináč igelitom a urobí sa tak akési parenisko.To som ešte neskúšala.Hliny na predpestovanie stačí tak 10cm vrstva,ale ak ich zasejete tam, kde aj ostanú,tak potom plný kvetináč.Som len samouk a začiatočníčka v sadení,ale dúfam,že aj tieto rady vám pomôžu,Ak sa v niečom mýlim,opravte ma niekto,tiež sa rada poučím.

Presne toto som potrebovala. Ešte mám však otázočky :
-treba ten hrantík za oknom prikryť ?
- ako ďaleko od seba sadiť semienka (alebo ich môžem hocijako rozsypať po hrantíku)?
- ako sa o tieto kvietky treba starať (hnojenie, polievanie) - okrem trhania suchých kvietkov
leti
23.04.08,06:11
Ja ich neprikrývam,moja švagrinka ano.Len zatiaľ,kým semienka nevzídu.Ja som to neškúšala.Používa na to igelit a porobí tam dierky.Semienka voľne rosypte.Na polievanie nieje náročná.Hnojivo som mala nejaké na kvety.V obchodoch je toho veľa,tam poradia.
arizona
23.04.08,06:28
Presne toto som potrebovala. Ešte mám však otázočky :
-treba ten hrantík za oknom prikryť ?
- ako ďaleko od seba sadiť semienka (alebo ich môžem hocijako rozsypať po hrantíku)?
- ako sa o tieto kvietky treba starať (hnojenie, polievanie) - okrem trhania suchých kvietkov
-Prikryť nie je treba,to iba na urýchlenie klíčenia(ak chceš)
-ja ich sadím dosť nahusto(ako sa podarí:rolleyes:).Počítam s tým, že nie všetky vyklíčia.A do presadenia vydržia aj hustejšie.
-starostlivosť potrebujú minimálnu.Ja ich ani moc nehnojím, iba občas hocijakým bežným hnojivom na kvet(napr.Engo)
Tie čo mám v skleníku napr.dostávajú to isté čo rajčiny,či papriky:D
Ja ich sadím aj do sklenníka(5-6ks) aj do záhrady sem-tam medzi hriadky.Ale hlavne pri plodiny ,ktoré sú náchylné na rôzne "potvorky".Smrdí to rôznym voškám, nemusím toľko posrtekovať;)
fipina
23.04.08,09:09
Ste zlaté, ďakujem krásne za pomoc. Už sú v hrantíku. Som zvedavá, či z nich niečo bude. Neviem sa dočkať. Ešte raz veľká vďaka.
Sharon
24.04.08,12:57
Aksamietnice sú aj moje obľúbené, zvykla som si ich predpestovať v hrantíku na okne, ale posledné roky to robím tak, že v jeseni semienka zo suchých kvetov rozsypem na hriadky, tam prezimujú a na jar vzídu. Potom ich len preriedim a tie čo vytrhám presadím inde na záhon alebo do kvetináča. Raz mi padlo semienko medzi zámkovú dlažbu pri plote a vyrástlo tam. Kvetinka tam mala len veľmi málo miesta, nepolievala som ju ani nehnojila, väčšinu dňa bola v tieni a práve tá narástla najväčšia a najkrajšie kvitla.
Tarif
25.04.08,13:55
Ja som kúpila na trhu miniaksamietnice za 20 sk kus,a vysadila som ich do kvetinového záhona, sú velmi pekné. majú malinké kvietky aj listy sú iné ako klasické aksamietnice. Tak sa vytešujem.:---
fusta
26.04.08,20:09
Ahojte,
ja tiež pestujem aksamietnice rôznych farieb, ale túto sadím najradšej, je nádherná, krémovo biela , má nízky vzrast a veľké kvety
fipina
28.04.08,08:01
Ste zlaté, ďakujem krásne za pomoc. Už sú v hrantíku. Som zvedavá, či z nich niečo bude. Neviem sa dočkať. Ešte raz veľká vďaka.

Už mi začínajú vykúkať, júúj, tak sa teším.:)
ppaalloo
06.05.08,08:51
Je radosť čítať s akým nadšením sú písané príspevky,človek sa úplne odpúta od bežných starostí a duša pookreje.Vďaka,veľa zdravia!
fipina
14.05.08,08:55
Vzišli mi všetky, je ich cez 30 :D v dvoch hrantíkoch (takže budem nimi obšťastňovať najbližších:D). Už ich mám cca 5 cm vysoké, hore majú lístky a potom už len stonka. Niekde v predošlých príspevkoch bolo písané, že keď vyjde druhý lístok, môžem presádzať. Stále čakám, a druhý lístok nikde. Alebo som to zle pochopila? Znamená to, že po tej "dlhej" stonke mám ešte čakať na druhý lístok?
fipina
25.06.08,04:16
Asi som sa tešila predčasne. Z troch hrantíkov je pekný len jeden, krásne kvitne, darí sa mu. V druhom sú aksamietnice nižšie a májú zatiaľ len zopár kvietkov. V treťom sú akési povädnuté, listy majú vysušené a pritom to nie je z nedostatočného polievania. Polievam ich všetky rovnako. Dokonca mi v treťom hrantíku vyrástla jedna aksamietnica raz taká vysoká ako ostatné. Čo robím zle?
fusta
06.07.08,17:26
Ahojte poraďáci,

dnes som nafotil zopár snímkov, aké rôznorodé sú aksamietnice. Ja osobne tento mix farieb a tvarov mám ani neviem ako. Každý rok po vysiatí ma prekvapia niečím novým. Niektoré ani nesejem, samé mi vypučia na humuse, kde na jeseň vyhadzujem staré trsy aj so semenom.
Potom už ich stačí len popresádzať. Fotky som robil len mobilom a nie sú všetky najvydarenejšie, tak to prosím ospravedlňte.
lorelei
06.07.08,17:47
Ahojte poraďáci,

dnes som nafotil zopár snímkov, aké rôznorodé sú aksamietnice. Ja osobne tento mix farieb a tvarov mám ani neviem ako. Každý rok po vysiatí ma prekvapia niečím novým. Niektoré ani nesejem, samé mi vypučia na humuse, kde na jeseň vyhadzujem staré trsy aj so semenom.
Potom už ich stačí len popresádzať. Fotky som robil len mobilom a nie sú všetky najvydarenejšie, tak to prosím ospravedlňte.


Su prekrasne.