m.urbanova
21.04.08,14:23
Prosim Vás môhol by mi niekto poradiť,(jedná sa o SZČO - kúpa a predaj ojazdených áut) pri kúpe ojazdených áut z iných členských štátov a tiež z tuzemska od obchodníka s ojazdenými autami (bazár) stačí len kúpno-predajná zmluva(v ktorej sú všetky identifikačné údaje oboch strán) a pokladničný blok?
m.urbanova
22.04.08,07:18
Možno som zle formulovala otázku, chcem sa spýtať, či do účtovníctva (JU) je postačujúce dokladovať nákup ojazdeného auta kúpno-predajnou zmluvou. Pretože pri kúpe v Nemecku vždy vystavia len zmluvu aj ked je to bazár. Netreba ku tomu viac, napr. miesto zmluvy fa, pokl.blok. prosim ak mi to niekto približi budem vďačná
mkrchnakova
29.04.08,12:52
staci len faktura z Nemecka, ale treba ju okopirovat a dat overit kopiu, lebo original si nechaju na obvodnom urade ked budete auto prihlasovat.
m.urbanova
29.04.08,19:32
Ďakujem za odpoveď, ale pri kúpe mi v bazare vystavia len kupnopredajnú zmluvu a nič viac a mne sa to nezdá že je to postačujúci doklad do evidencie účtovníctva. Ani pokladničný doklad, ani fa, neviem. Nemám s tým skúsenosti, len teraz s tým začínam. Potrebujem od Vás radu ako to funguje. Zatiaľ nie sme platcami DPH.
Zoltán Kovács
29.04.08,19:40
Ďakujem za odpoveď, ale pri kúpe mi v bazare vystavia len kupnopredajnú zmluvu a nič viac a mne sa to nezdá že je to postačujúci doklad do evidencie účtovníctva. Ani pokladničný doklad, ani fa, neviem. Nemám s tým skúsenosti, len teraz s tým začínam. Potrebujem od Vás radu ako to funguje. Zatiaľ nie sme platcami DPH.

Ak kúpna zmluva splňa všetky parametre účtovného dokladu (zámerne neuvádzam daňového dokladu, nakoľko nie ste zatiaľ plátcom dph), tak k tej zmluve je potrebný príjmový pokladničný doklad od predávajúceho jednoznačne, ako doklad o úhrade.
m.urbanova
29.04.08,20:08
Ďakujem, ste super:)
Pasyd
29.05.08,06:49
Dobrý deň, prosím vás o radu. Zaujímalo by ma ako mám postupovať pri dovoze auta, auto kúpime od nemeckého občana, a tu na slovensku ho predáme zaujíma ma ako to vyriešiť s DPH.
Mám to samozdaniť a následne predaj zdaniť 19% DPH alebo ako?
m.urbanova
03.06.08,12:25
No to záleží od toho či ste platcom DPH, či ste obchodník - nákup predaj áut. Ak nie ste platcom DPH, nemate potrebu to samozdaňovať. Predávate tiež bez dph. Ak hodnota nadobudnutého tovaru z ičš presiahne 420000,- stávate sa povinný platca Dph, no a to už záleží od koho alebo v akom postavení sa náchádza predavajúci v ičš. Ak kupujete od občana na vstupe sa nič neodpočitava a pri predaji sa zdaní rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou (osobitná úprava §66)
horka
03.06.08,16:46
Ak sa kúpi ojazdené MV od fyzickej osoby v zahraničí, podľa mňa sa to nesamozdaňuje, keďže on platcom nie je. Pri predaji však odvediete DPH, resp. ak obchodujete s autami môžte využiť § 66 zákona o DPH
m.urbanova
07.06.08,12:27
Ak sa kúpi ojazdené MV od fyzickej osoby v zahraničí, podľa mňa sa to nesamozdaňuje, keďže on platcom nie je. Pri predaji však odvediete DPH, resp. ak obchodujete s autami môžte využiť § 66 zákona o DPH

a nepredáva sa bez dph? (ak ide o platiteľa , ktorý sa nezaoberá obchodnou činnosťou/, Vlastne sa kúpi osobné motorové vozidlo od fyzickej osoby-neplatiteľa dph.
No a keby predával obchodnik - platiteľ, tak použije osobitnú úpravu .
silvia
08.06.08,09:37
Prosím Vás, ak s.r.o. platca DPH kúpi ojazdené úžitkové vozidlo v Nemecku z autobazáru a bude ho používať na podnikateľké účely, ako je to s DPH? Nemusí samozdaňovať?

Srdečná vďaka!
m.urbanova
08.06.08,12:58
môže kúpiť ojazdené úžitkové auto, na ktoré využil predávajúci ako obchodník §25 (u nás §66 Z o DPH) - vtedy sa nesamozdaňuje. Ak predavajúci predá úžitkové vozidlo bez DPH - netto, vtedy je potrebné samozdaniť.
silvia
09.06.08,06:31
Ďakujem za odpoveď!

Čiže záleží od toho, či predávajúci uvedie na faktúre odvolávku na spomínaný paragraf alebo nie? Neviem, či tomu správne rozumiem...
silvia
09.06.08,09:22
A ako je to pri kúpe osobného ojazdeného vozidla ?
1. s.r.o. ho kúpi v autobazáre v zahraničí
2. s.r.o. ho kúpi v SR

Vďaka za každú radu!
m.urbanova
10.06.08,11:31
záleží od toho, v akom postavení je predavajúci v inom členskom štáte, môže byť občan (nezdaniteľná os.), obchodník, alebo bežný platiteľ (zdaniteľná osoba - platiteľ, neplatiteľ.). Aj na Slovensku sa správa podľa toho ako sa obstaralo.