čukot
21.04.08,13:48
Ako je to so študentom, ktorý 5.júna 2008 ukončí úspešnou štátnou skúškou bakalárske štúdium? Musí sa hlásiť na úrad práce (platenie odvodov), keď mu magisterské štúdium začne až v septembri? Dcéra študuje v Nitre a boli na to upozornení na študijnom oddelení.
variant
25.05.08,10:00
ano,to je dobra otazka?aj ja by som potreboval na to odpoved..
veronikasad
25.05.08,11:03
Ako je to so študentom, ktorý 5.júna 2008 ukončí úspešnou štátnou skúškou bakalárske štúdium? Musí sa hlásiť na úrad práce (platenie odvodov), keď mu magisterské štúdium začne až v septembri? Dcéra študuje v Nitre a boli na to upozornení na študijnom oddelení.
Nevidím dôvod.
Podľa § 4 odst. 4 písm. d Zákona o prídavku na dieťa :

Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie

d/ po skončení vysokoškolského štúdia prvého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dlžku, do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo vysokoškolské štúdium prvého stupňa.

V praxi to znamená, že zamestnávateľ síce po štátniciach pozastaví výplatu daňového bonusu, ale ak dieťa nastúpi októbri do školy, v rámci ročného zúčtovania mu ho doplatí. Podobne to bude aj z prídavkami na dieťa, ktoré vypláca UPSVaR. /v oktobri doplatí za "prázdniny"/.

-------
Veronika
variant
25.05.08,19:54
to znamena, ze ked som uz raz na tej istej skole studoval ale ma vyhodili z druhého a znovu som zacal studovat,vsetko od zaciatku a teraz som dokoncil bc...tak ja sa uz musim registrovat na urade?mam 25 rokov.
veronikasad
26.05.08,06:15
to znamena, ze ked som uz raz na tej istej skole studoval ale ma vyhodili z druhého a znovu som zacal studovat,vsetko od zaciatku a teraz som dokoncil bc...tak ja sa uz musim registrovat na urade?mam 25 rokov.
Nezaopatreným dieťaťom podľa § 3 Zákona o prídavku na dieťa je dieťa najdlhšie do dovršenia 25 rokov veku.
Informuj sa v zdravotnej poisťovni ako je to s platením zdr.poistenia - po dovršení veku 25 rokov - aj keď si naďalej študent, už za teba nebude platiť štát. Štát platí ZP za nezamestnaných - evidovaných na úrade práce. Cez prázdniny by bolo teda vhodné zaevidovať sa, aby si nemusel platiť preddavky na zdr.poistenie. Či to bude možné aj cez školský rok, informuj sa na úrade práce. Jedná sa o dennú formu štúdia ?

------
Veronika
variant
26.05.08,10:16
tak potom neviem,lebo vsetci u nas na skole co skoncili so mnou,tvrdia ze sa netreba registrovat na urade lebo stat plati preddavky(okolo 700sk mesacne).
,,Stale sme nezaopatrene deti, za ktorych zdravotne plati stat a rodiacia stale poberju rodinne pridavky, ZIADNA REGISTRACIA!!!!!,,
a to je len jeden prispevok.
otazka znie - ked sa nebudu registrovat,kto bude za nich platit preddavky mesacne?stat?stat plati aj vtedy ak nie som ani zamestnany ani student,vlastne nic,iba sedim doma cely den?lebo ja napr dovrsim 25 rok v juni,ale to znamena podla mna iba to ze rodicia nebudu mat narok na rodicovsky prispevok.to s tymi preddavkami nema nic spolocne.ci sa mylim?mali by sa prihlasit moji spoluziaci alebo nie?lebo to je pre mna nejak cudne ze budu doma,vacsina nebude ani zamestnana, a stat len tak plati vsetko za nich.
veronikasad
26.05.08,10:28
tak potom neviem,lebo vsetci u nas na skole co skoncili so mnou,tvrdia ze sa netreba registrovat na urade lebo stat plati preddavky(okolo 700sk mesacne).
,,Stale sme nezaopatrene deti, za ktorych zdravotne plati stat a rodiacia stale poberju rodinne pridavky, ZIADNA REGISTRACIA!!!!!,,
a to je len jeden prispevok.
otazka znie - ked sa nebudu registrovat,kto bude za nich platit preddavky mesacne?stat?stat plati aj vtedy ak nie som ani zamestnany ani student,vlastne nic,iba sedim doma cely den?lebo ja napr dovrsim 25 rok v juni,ale to znamena podla mna iba to ze rodicia nebudu mat narok na rodicovsky prispevok.to s tymi preddavkami nema nic spolocne.ci sa mylim?mali by sa prihlasit moji spoluziaci alebo nie?lebo to je pre mna nejak cudne ze budu doma,vacsina nebude ani zamestnana, a stat len tak plati vsetko za nich.
V predch. príspevku si písal, že máš 25 rokov, z toho vyplynula moja odpoveď. Do dovršenia veku 25 rokov si "nezaopatrené dieťa" a rodičia na teba poberajú daňový bonus a prídavok na dieťa. Po dovršení veku 25 rokov - od jula 2008 platí to, čo som písala v predch.príspevku.
S preddavkami na zdr.poistenie to má spoločné - už nie si nezaopatrené dieťa za ktoré platí preddavky štát. Tvoji spolužiaci, ak nepokračujú v štúdiu, musia sa zamestnať. Ak nebudú zamestnaní, prihlásia sa v ZP ako samoplatitelia, príp. sa prihlásia na Úrade práce a bude za nich platiť preddavky na ZP štát.
Ak budú pokračovať v štúdiua nemajú ešte 25 rokov, platí pre nich odpoveď z predch.príspevku.

---------
Veronika
Jara
26.05.08,10:35
Ja som náhodou bola na Úrade práce a kolegyňa ma upozornila, že keď mi syn teraz končí bakalárske a začne inžinierske v septembri, tak mám urobiť v júni čestné prehlásenie, že pokračuje v štúdiu inžinierskom a potom doložiť potvrdenie.
variant
26.05.08,10:36
ano pokracuju,ale nemaju o tom este ziadny papier ze su prijaty dokonca nemame papier ani o tom ze sme dokoncili skolu.kvoli tomu som nestihol zaregistrovat sa do 7 dni aby som nemusel nic platit.
cize ked sa neprihlasia na urade a nebudu do oktobra ani zamestnany, budu musiet platit vsetko sami alebo stat bude platit?
veronikasad
26.05.08,10:40
ano pokracuju,ale nemaju o tom este ziadny papier ze su prijaty dokonca nemame papier ani o tom ze sme dokoncili skolu.kvoli tomu som nestihol zaregistrovat sa do 7 dni aby som nemusel nic platit.
cize ked sa neprihlasia na urade a nebudu do oktobra ani zamestnany, budu musiet platit vsetko sami alebo stat bude platit?
V júni budeš mať 25 rokov - už nebudeš nezaopatrené dieťa. Prečítaj si pozorne moje predchádzajúce príspevky.

Volala som do VšZP, tu je ich stanovisko :
študent denného štúdia po dovršení veku 25 rokov sa nemôže evidovať na Úrade práce. V ZP sa musí prihlásiť ako samoplatitel a platit si preddavky na ZP sám.


-------
Veronika
variant
26.05.08,11:24
pre boha tak teraz ako?nemozem sa registrovat na urade prace?ved zatial ste hovorili ze sa mam registrovat.od juna uz musim platit vsetko sam dovtedy kym nedokoncim mgr stupen?a to mi preco nepovedali dnes na urade ked som odovzdal ziadost?
a co je so spoluziakmi?ked sa neprihlasia na urade a nebudu do oktobra ani zamestnany, budu musiet platit vsetko sami alebo stat bude platit?prosim vas,odpovedzte aj na toto lebo chcem vediet ci maju pravdu.a precital som prispevky,ale stale j v tom bordel,lebo som dneska odovzdal ziadost a zaradeni do evidencie nezamestnanych s tym ze este mudim odovzdat potvrdenie a skoncei a teraz zase ze sa nemozem registrovat?tak potom kolko budem platit kedze uz nebudem nezaopatrenym dietatom?ani vtedy nebude platit stat preddavky ked nastupim do skoly na mgr stupen?
jaanna
23.06.08,11:43
Dobrý deň, prosím o radu, zamestnancova dcéra ukončila štúdium I. stupňa /bakalár/, v júni 2008 a nebola prijatá na štúdium II. stupňa.
Dokedy má nárok na daňový bonus?
veronikasad
23.06.08,11:46
Dobrý deň, prosím o radu, zamestnancova dcéra ukončila štúdium I. stupňa /bakalár/, v júni 2008 a nebola prijatá na štúdium II. stupňa.
Dokedy má nárok na daňový bonus?
naposledy za mesiac, v ktorom vykonala štátnu skúšku
Janetinka
23.06.08,14:06
Ako to je s tym, ked chcem ist na leto na jeden mesiac brigadovat? mam sa nahlasit na Urad prace a potom dolozit zmluvu od zamestnavatela?? a potom od augusta sa mozem zase zaregistrovat na UP?? surne!!!! a treba ist aj na soc.poistovnu sa nahlasit? ako to je s tymi pridavkami a bonusom?? SURNE!!
veronikasad
23.06.08,14:11
Ako to je s tym, ked chcem ist na leto na jeden mesiac brigadovat? mam sa nahlasit na Urad prace a potom dolozit zmluvu od zamestnavatela?? a potom od augusta sa mozem zase zaregistrovat na UP?? surne!!!! a treba ist aj na soc.poistovnu sa nahlasit? ako to je s tymi pridavkami a bonusom?? SURNE!!
ukončila si strednú alebo vysokú školu ?
Janetinka
23.06.08,19:31
ahojte, tak ako to vlastne je s tymi papierovackami? ja som uplne popletena. Moj pripad je: som 222 rocna Bc, a chcem ist na mesiac brigadovat do Ciech, pocas mojej brigady si mam platit poistku sama a po skonceni mojej brigady sa mam ist nahlasit na urad prace a stat za mna zaplati? na zdravotnu poistovnu mam ist tiez do 7 dni? a mozem 1 mesiac platit a potom co? mam zasa ist na poistovnu nahlasit, ze som na urade prace, aby som nemusela platit? neda sa neplatit si poistku a ist na leto brigadovat, lebo na urade prace sa musite chodit hlasit:....help me please
Janetinka
23.06.08,19:33
ukoncila som vysoku skolu Bc....a mam 22 rokov nie 222 sorry.-))))
veronikasad
23.06.08,19:36
ahojte, tak ako to vlastne je s tymi papierovackami? ja som uplne popletena. Moj pripad je: som 222 rocna Bc, a chcem ist na mesiac brigadovat do Ciech, pocas mojej brigady si mam platit poistku sama a po skonceni mojej brigady sa mam ist nahlasit na urad prace a stat za mna zaplati? na zdravotnu poistovnu mam ist tiez do 7 dni? a mozem 1 mesiac platit a potom co? mam zasa ist na poistovnu nahlasit, ze som na urade prace, aby som nemusela platit? neda sa neplatit si poistku a ist na leto brigadovat, lebo na urade prace sa musite chodit hlasit:....help me please
ak nebudeš pokračovať v štúdiu, vykonaním štátnej skúšky si prestala byť poistencom štátu. Do 8 dní to musíš oznámiť zdr.poisťovni. Počas brigády v Čechách sa môžeš prihlásiť ako samoplatiteľ a ak po návrate nebudeš mať prácu na prac. zmluvu, zaeviduj sa na úrade práce. Počas eviodencie bude za teba platiť zdr.poistenie štát.
Janetinka
24.06.08,15:08
a ak budem pokracovat v studiu? aj tak sa mam nahlasit? a kde?
veronikasad
24.06.08,18:38
a ak budem pokracovat v studiu? aj tak sa mam nahlasit? a kde?
keď nepoužívaš vyhľadávanie, prečítala si si aspoň všetky príspevky v tejto téme ?