Alena Šimová
21.04.08,15:19
Mám otázku, neviem, či mám dobre zúčtovaný rok 2007. Môj klient - architekt - si na svoje zákazky objednáva ďalších SZČO. Vystavili mu faktúry každý mesiac s textom, že ide o zálohu na práce. Pritom však práce boli v danom mesiaci aj urobené a odovzdané. Keďže neboli plátcami DPH, konečné faktúry nevystavovali. Ja som to v roku 2007 účtovala ako výdaj ovplyvňujúci základ dane. Postupovala som správne?
Zoltán Kovács
21.04.08,13:27
V podstate áno.
m.hladka
21.04.08,13:48
Je to dobre, pretože je to v JU.
Alena Šimová
21.04.08,14:03
lenže do roku 2007 platilo,že prijaté alebo poskytnuté preddavky sú daňovými v období, kedy dôjde k splneniu dodávky. Možno som dobre nepochopila odpoveď, prečo je to dobre, keď je to v JU.
Zoltán Kovács
21.04.08,14:05
lenže do roku 2007 platilo,že prijaté alebo poskytnuté preddavky sú daňovými v období, kedy dôjde k splneniu dodávky. Možno som dobre nepochopila odpoveď, prečo je to dobre, keď je to v JU.

Lebo JÚ je o skutočne vydaných a prijatých peniazoch. Možno by bolo obré nejako doplniť tie faktúry s protokolom o odovzdaní prác.
Alena Šimová
21.04.08,14:07
len aj pre JU platilo,že preddavky sú výdavkom alebo príjmom v období, kedy dôjde k splneniu dodávky, par. 17 odst. 12, písm. b zákona o dani z príjmov. Teda by stačilo, ak by mal odovzdané práce?
Zoltán Kovács
21.04.08,14:09
len aj pre JU platilo,že preddavky sú výdavkom alebo príjmom v období, kedy dôjde k splneniu dodávky, par. 17 odst. 12, písm. b zákona o dani z príjmov. Teda by stačilo, ak by mal odovzdané práce?

Preto som dodal, že asi by bolo dobré mať protokol o odovzdaní a prevzatí práce.
evina
21.04.08,14:11
lenže do roku 2007 platilo,že prijaté alebo poskytnuté preddavky sú daňovými v období, kedy dôjde k splneniu dodávky. Možno som dobre nepochopila odpoveď, prečo je to dobre, keď je to v JU.

Máš pravdu. Ak boli práce i ukončené je účtovanie v roku 2007 správne ale nesprávne sú vystavené faktúry, t.j. treba nejako doložiť, že tie práce boli ukončené. Ak sú faktúry zálohové a neviete preukázať dokončenie práce účtovanie do VOZD v roku 2007 sa môže stať problematickým ...
Alena Šimová
21.04.08,14:12
to asi má. Vďaka.
Denda
21.04.08,14:13
len aj pre JU platilo,že preddavky sú výdavkom alebo príjmom v období, kedy dôjde k splneniu dodávky. Teda by stačilo, ak by mal odovzdané práce?
Stačilo alebo nestačilo. Buď ste mali mať podpísanú zmluvu o dielo čo zvyčajne architekti majú a tam sú presne dohodnuté podmienky fakturácií, dodávok a záloh. Na to sa viažu odovzdávacie protokoly vykonnaých prác. Ak to nemáte a nejednalo sa o zálohy na ešte neuskutočnené služby tak si žiadajte o správne vystavenie faktúr od dodávateľov. Môžete mať s tým následne problém pri preukazovaní pri daňovej kontrole.
Alena Šimová
01.05.08,07:23
Z DRSR mi prišla nasledovná odpoveď:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V súlade s ustanovením § 17 ods.12 písm.b/ zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len ?zákon o dani z príjmov?/ poskytnutý alebo prijatý preddavok u daňovníka s príjmami z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods.10 alebo 11 zákona, ovplyvňuje základ dane až v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na úhradu ktorých bol takýto preddavok prijatý alebo poskytnutý. S účinnosťou od 1.1.2008 sa toto ustanovenie ruší.
Ustanovenie § 17 ods.12 písm.b/ zákona o dani z príjmov sa použije v prípade, ak ide o úhradu uskutočnenú vopred na budúcu dodávku tovaru, služby alebo iného plnenia (napr. materiálu, polotovarov, výrobkov). Pri tomto vychádzame z uzatvorených zmlúv a z právnej úpravy pre jednotlivé typy zmlúv (Občiansky zákonník, Obchodný zákonník).

Ak sa jedná o preddavkové platby platené v roku 2007 za poskytované práce a služby, tieto daňovník fyzická osoba účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva zahrnie do základu dane roku 2007 v tom prípade, ak v tomto zdaňovacom období došlo aj k splneniu a poskytnutiu služby.

Súčasne však uvádzame, že podľa § 52d zákona o dani z príjmov daňovník - fyzická osoba účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva je povinná o všetky prijaté alebo zaplatené preddavky do konca roku 2007, upraviť základ dane najneskôr do 31. decembra 2008, aj keď nedošlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení do skončenia zdaňovacieho obdobia roka 2008, na ktorých úhradu bol preddavok prijatý alebo poskytnutý.


Odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Klient si v roku 2007 objednal na zhotovenie svojich zákaziek poddodávateľov. Títo fakturovali svoje práce mesačne, len na faktúrach uvádzali, že fakturujú zálohu na práce. Konečná faktúra vystavená nebude, nie sú plátcami DPH. Pritom práce boli odovzdané. V zákone o dani z príjmu je uvedené, že daňovým výdavkom alebo príjmom sú preddavky vtedy, keď dôjde k splneniu dodávky tovaru alebo služieb, na ktoré boli poskytnuté. Bol porušený zákon o dani z príjmu, keď tieto preddavky boli zahrnuté u môjho klienta do výdavkov v roku 2007 a u jeho partnerov do príjmov v roku 2007?
Zita5
01.05.08,07:40
Odpoveď DU je správna .

Aký časový posun je u Vás medzi vystavenou zálohovou FA a odovzdaním prác ?
Alena Šimová
02.05.08,07:39
V podstate nie je posun, fa je vystavená pri odovzdaní prác.