editasara
21.04.08,16:41
dobrý deň poraďáci, je veľa príspevkov o maximálnej materskej. Chcela by som vedieť, či po prihlásení na DNP - maximálny VZ je nárok na ošetrovné z maximálneho VZ, alebo z minimálneho? Celá záležitosť sociálnej poisťovne je pre mňa španielska dedina, a len postupne prichádzam na to, o čo som prišla:confused: počas mojich rodičovských dovolenkách.
brčko
21.04.08,15:01
Ak si uplatnuješ nárok na ošetrovné z DNP do 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP, tak výška ošetrovného je minimálna. Až keby si si uplatnovala nárok na ošetrovné od 183-tieho dna (26týždnov x 7dní +1), tak by sa ošetrovné rátalo z maxima, teda z VZ v rozhodujúcom období.

(len som nepochopila, prečo je v názve témy PN a nie OČR, lebo v prípade PN treba splniť ešte jednu podmienku )
editasara
21.04.08,15:08
áno, je tam chyba, má tam byť očr. Ďakujem, je to do 26 týždňov, škoda.
danka1707
22.04.08,15:35
Som nemocensky poistená ako zamestnanec. Momentálne som na PN /problém s kolenom/. Lekár mi do budúcna odporúča operáciu kolena s následnou PN /cca 3 mes./ Chcela by som sa dobrovolne nemocensky poistiť, aby som poberala max. nemocenskú dávku. Poradíte ??? V terajšom pracovnom pomere som od 1.12.2007.
danka1707
22.04.08,15:44
ale ved ja som poistená zo zamestnania ...
danka1707
22.04.08,15:57
do nároku na NP z DNP sa do 270 dní započítava obdobie, akéhokoľvek ukončeného NP . Alebo nie ?? /aj zamestnaneckého/
danka1707
22.04.08,18:34
ale bolo ukončené, a 1.12.2007 znova začal iný prac.pomer. Alebo v tom nemám jasno ??
brčko
22.04.08,19:04
Som nemocensky poistená ako zamestnanec. Momentálne som na PN /problém s kolenom/. Lekár mi do budúcna odporúča operáciu kolena s následnou PN /cca 3 mes./ Chcela by som sa dobrovolne nemocensky poistiť, aby som poberala max. nemocenskú dávku. Poradíte ??? V terajšom pracovnom pomere som od 1.12.2007.

škoda, že si neuviedla trvanie ukončeného nem.poistenia. Od - do, bola by jednoduchšia, jednoznačnejšia a kratšia odpoved.

Ak nastúpiš na PN a uplatnuješ si nárok z trvajúceho DNP, tak treba splniť podmienku 270dní nem. poistenia v období dvoch rokov pred nástupom na PN. Ak by si teda nastúpila na PN=operáciu napr. 1.6.08, tak sa sleduje obdobie od 1.6.06 do 31.5.08. K samotným dnom DNP sa prirátajú aj dni ukončených nem.poistení, ak spadajú do obdobia dvoch rokov a nekryjú sa s dnami DNP. Ak by si si teda ku dnom DNP prirátala aj dni ukončeného PP (ak ich máš) a spolu splníš podmienku 270dní NP, tak ti vznikne nárok na nemocenské aj z DNP. Ak podmienka 270dní nebude splnená, nárok na nemocenské z DNP ti nevznikne.
Samotná výška nemocenského z DNP je závislá od toho, či od posledného (u teba asi aj prvého) prihlásenia na DNP uplynie 26týždnov, alebo nie. Ak neuplynie (ale samozrejme 270dní je splnených), tak výška nemocenského z DNP bude rátaná z minimálnej mzdy, teda nemocenské t.č. 148,50Sk na den od štvrtého dna PN. Ak by si si uplatníla nárok na nemocenské z DNP od 183-tieho dna (teda po 26týždnoch), tak by sa rátalo nemocenské z VZ-ov v rozhodujúcom období, teda zjednodušene povedané "zo skutočného VZ".
TAkže ozaj záleží, či máš ukončené NP s potrebným počtom dní NP. Ak áno a plánuješ operáciu do pol roka, tak stačí, ak sa prihlásiš na DNP aj pár dní pred operáciou a z minim.VZ (ale samozrejme, ak dni z ukončeného NP v posl.dvoch rokoch dosiahnu cca 270dní, resp.viac). Ak však plánuješ operáciu až po pol roku (26týždnoch), tak sa ti oplatí prihlásiť hned z VZ rozdielu mesačného maxima a VZ (HM) zo zamestnania.