ZuziT
21.04.08,17:09
Ahojte, moc prosim o radu.
Otvorili sme maloobchodnu predajnu - sme neplatci DPH. Pri kupe registracnej pokladnice nam ju servisny technik spustil s tym, ze nam k nej dal knihu pokladnice platcu DPH a ked som ho upozornila,ze platci nie sme,tak povedal,ze to je jedno, ze ta kniha moze byt aj pre neplatcu. Pokladnicu naprogramoval tak, ze mi v dennej uzavierke pise DPH 19% 0 Sk a cely obrat mi hadze do polozky oslobodene od dane...Je to spravne? lebo ten tovar oslobodeny nie je-je to textil, ale aj v tej knihe pokladnice to mozem zapisat len do kolonky v rezime DPH 19% alebo oslobodene. Dakujem.Z.
Dav
21.04.08,15:55
Knihu pokladne by som upravila, vyčiarkla by som stĺpce s DPH, aj z prednej strany slová plátcu DPH, ak už nemáš možnosť kúpiť druhú. Ale pokladňu si daj preprogramovať.
ZuziT
21.04.08,16:47
Ďakujem za odpoveď. Nie je problém kúpiť novú knihu pokladne, len v tejto máme pečiatku z daňového úradu o registrácii. A tú registračnú pokladnicu mám teda dať preprogramovať tak, že tam vobec nebude vyskakovať tá DPH 19% a vyhodí mi to napr. len denný obrat v SK? Nemože to byť ako oslobodené, však?
Monika C.
21.04.08,17:40
Registračná pokladňa sa nahlasuje len na začiatku potom už aj ked na druhý rok budeš kupovať novú knihu nemusíš tam mať pečiatku v tom problém nevidím ale pokladňu jednoznačne treba prerobiť aby tam bolo len denný obrat bez DPH.
ZuziT
21.04.08,17:55
To viem, že reg.pokl. sa nahlasuje len prvýkrát, ale my sme začali s tým obchodom len teraz, v piatok, tak neviem, či nie je nutné písať do tejto, v ktorej máme tú pečiatku z daňového úradu. Pokladnicu nechám preprogramovať, ďakujem ešte raz za rady. Z
Monika C.
21.04.08,18:25
A máš už tam dačo napísané ? Vlastne tú knihu môžeš použiť budeš vypisovať len denný obrat na druhej strane a na prvej strane všetko.
ZuziT
21.04.08,18:32
Už som tam práve písala tie uzávierky za piatok a sobotu... Skúsim tam poškrtať tú DPH...akurát väčšiu starosť mi robí tá registračná pokladňa - to preprogramovanie, dúfam, že s tým nebude problém, že 3 uzávierky mám s DPH 19% v sume 0 a obrat za tie tri dni mám zadaný ako oslobodený. Nevieš mi náhodou poradiť, ako by to malo správne byť na tej páske? Má tam byť DPH 0%?
Ešte by som mala jednu otázočku, ak by si vedela-aké všetky knihy musia byť v predajni... stačí kniha prianí a sťažností, inšpekčná kniha a táto pokladničná? potom tam máme ešte potvrdenia od mesta o schválení otváracej doby, potvrdenie o likvidácii odpadkov, nájomnú zmluvu...treba ešte niečo? Ďakujem
Monika C.
21.04.08,20:24
Ahoj ja mám 2 knižky s tržbami s neplatcami : na jednej mám vyznačený : obrat : napr 500,- a DPH 0 a u tej druhej firme :
mám uvedené takto :
Základ : Daň : Obrat :
19% 3209,90 610,10 3820,-
0% 4241,- 0,00 4241
Spolu : 4241,-

Oslobodený to nebude určite . Ja na páske mám takto ale tiež neviem či je dobré mne to trvdili, že áno sú to pásky z OBERONU .Tržbu berem tých 4241,- aj ked veľmi sa mi nezdá ja nič spoločné s DPH nemám. Ešte treba ti urobiť reklamačný poriadok. Takže tiež neviem načom som Oberon už nastavovali 2 x a vždy je tam to DPH neviem čo s tým robiť.
cloe
21.04.08,21:20
V žiadnom prípade nesmie byť na doklade u neplatiteľa vyčíslená DPH.
Melnick
21.04.08,21:21
Túto problematiku a náležitosti denných uzávierok pre platiteľa a aj neplatiteľa DPH rieši vyhláška o ERP.
Pán technik nech trochu poštuduje ... stačí §3 odst.3.:) aby sa príliš neunavil. :D

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4410
ZuziT
22.04.08,03:56
Ďakujem Vám za odpovede a za pomoc. Mne pán technik povedal, že akonáhle by sme vyčíslili DPH, aj keď nie sme plátci, tak by sme ju museli zaplatiť. Takže mi to nastavil tak, že DPH mi píše nulu,ale všetko to dáva do toho oslobodeného. Som zvedavá, čo mi povie,keď mu budem volať, či je to tak správne... Inak, neviete, kde by som mohla zohnať ten reklamačný poriadok? alebo aspoň trošku návod, ako ho vytvoriť?Ďakujem Vám, ste super, díky za rady ;)
Monika C.
22.04.08,04:16
Nájdeš aj tu ju porade medzi dokumentami alebo tlačivami.Nám zase technik povedal že Oberon to robí takto aj ked som to kontrolovala je tam len nákupná cena a prirážka nie je na to dané DPH ale vypisuje mi to neviem čo robiť.
Zita5
22.04.08,04:21
Reklamačný poriadok - vzor
http://www.porada.sk/t23033-reklamacny-poriadok.html

Ja len toľko , že pán technik má pravdu s tou DPH , ako náhle ju vyčíslite , tak ste povinný túto DPH zaplatiť do štátnej pokladne .

Pozrite §69 odst.5 Zákona o DPH .http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html#69
abel
22.04.08,04:23
Ešte by som mala jednu otázočku, ak by si vedela-aké všetky knihy musia byť v predajni... stačí kniha prianí a sťažností, inšpekčná kniha a táto pokladničná? potom tam máme ešte potvrdenia od mesta o schválení otváracej doby, potvrdenie o likvidácii odpadkov, nájomnú zmluvu...treba ešte niečo? Ďakujem
Inšpekčná kniha už nie je povinná, ešte treba mať na prevádzke oprávnenie na podnikanie (živnostenský list), súhlas hygienikov, ak máte zamestnancov, tak aj pracovné zmluvy...
Monika C.
22.04.08,04:39
Neviete poradáci či oberon dokáže prerobiť doklady do zadu alebo musíme to odviesť DÚ aj ked suma tam je bez DPH čiže nákupná cena + prirážka. Nie nato nahodené DPH aj ked je to tam rozpísane. Viem že tam nemá byť ale čo teraz s tým.
abel
22.04.08,09:31
Nájdeš aj tu ju porade medzi dokumentami alebo tlačivami.Nám zase technik povedal že Oberon to robí takto aj ked som to kontrolovala je tam len nákupná cena a prirážka nie je na to dané DPH ale vypisuje mi to neviem čo robiť.


Ahoj ja mám 2 knižky s tržbami s neplatcami : na jednej mám vyznačený : obrat : napr 500,- a DPH 0 a u tej druhej firme :
mám uvedené takto :
Základ : Daň : Obrat :
19% 3209,90 610,10 3820,-
0% 4241,- 0,00 4241
Spolu : 4241,-

Oslobodený to nebude určite . Ja na páske mám takto ale tiež neviem či je dobré mne to trvdili, že áno sú to pásky z OBERONU .Tržbu berem tých 4241,- aj ked veľmi sa mi nezdá ja nič spoločné s DPH nemám. Ešte treba ti urobiť reklamačný poriadok. Takže tiež neviem načom som Oberon už nastavovali 2 x a vždy je tam to DPH neviem čo s tým robiť.
Asi treba vymeniť technika...
Ešte stále je človek viac ako výpočtová technika, ktorá spracuje len to, čo jej človek prikáže. Takže chyba zrejme nie je v Oberone, ale v technikovi, ktorý tam tú DPH nadstavil.
Monika C.
22.04.08,11:15
Dakujem abel a Melnick viete mi poradiť čo s tým urobiť mám odviesť DÚ čo je vyčíslene pod 19 % DPH zavolali daľšieho technika od dnes je tam 0 žiadne DPH ale čo s tým išlo to tak 02,03,/08 a do dnešného dňa. Za odpoved dakujem ste skúsenejší ako ja.
abel
22.04.08,12:16
Monika, podľa zákona by ste mali odviesť to, čo je vyčíslené na mesačnej uzávierke. Ale aj tak som nepochopila, ako môže vyhodiť 3820.- s DPH a 4241.- bez dane, a spolu 4241.- Ťažko radiť, keď nevidím ostatné údaje z uzávierky.
Monika C.
22.04.08,12:44
Napíšem ti všetky údaje už som sa spanikarila a skomolila všetky údaje je mi už do plaču :
19 % Základ : 3209,90 DPH 19 %: 610,10 Obrat : 3820,-
0 % 421,- 0 421

Spolu : 4 241,-
abel
22.04.08,13:24
Teraz je to už jasné. Nablokovanú daň 611.- Sk by ste mali odviesť. Pokiaľ firma nie je skutočne platiteľom DPH, žiadala by som náhradu od technika. Viem, že pri "oživovaní" pokladne si majú vyžiadať registračnú kartičku, že firma je platiteľom DPH.
mimotemy Mám osobnú skúsenosť z doby, keď sa ERP ešte len zavádzali. Neboli sme platiteľmi DPH, ale technik prišiel, ponahadzoval údaje, skúšobne nablokoval 1.- Sk a zbadala som, že je tam DPH. Tak som ho upozornila, že nie sme platiteľmi, ale trval si na svojom, vraj oni boli tak vyškolení a tak to musí byť. Dal razítko do knihy, zaplatila som mu, a len čo odišiel, nadstavila som si pokladňu po svojom a pri kontrole som mala všetko OK. Kdežto susedné prevádzky, keďže technik bol vzácny a tiež im to nadstavoval tento "vyškolený", museli po roku pri kontrole odviesť nablokovanú daň, pretože tiež neboli platiteľmi, ale on im to tak nadstavil.
ZuziT
22.04.08,14:04
Ďakujem za odpovede, ste fakt super. Tak ešte musím doplniť na predajňu ten reklamačný poriadok a k tým zmluvám pracovníkov... Jedna tam pracuje na živnostenský list-musí tam byť nejaká zmluva medzi podnikateľom, čo tú predajňu vlastní a tou osobou? Druhá je zase zamestnaná u iného človeka, ale je tam vyslaná na prácu - to mi poradili, že mám vyriešiť dodatkom tuším § 58 ZP. Takže tam mám dať do predajne ten dodatok?
Monika C.
22.04.08,14:11
Dakujem Abel len mi v oberone máme nastavené že nie sme platiteľmi DPH a ked vyhodia normálnu účtenku tam nie je DPH len na dennej uzávierke. Konateľ už to ide riešiť na daňový úrad neviem ako to dopadne ani neviem ako to mám odviesť to DPH normálne vypísať daňové priznanie alebo ako nemala som takýto prípad.
ZuziT
22.04.08,14:18
Moni, presne tento problem mam aj ja-na uctenke mi DPH vobec nepise, ale v dennej uzavierke mam DPH 19% sumu 0, ale vsetko mi to hadze zase do toho oslobodeneho, tak neviem, ak mozes, tak potom napis, ako ste to vyriesili na danovom urade. Dakujem
Monika C.
22.04.08,14:28
Zuzi ja to mám kúsok ináč mne na dennej uzávierke vypočíta to DPH a za 2 mesiace nie je to málo. Už dakedy mám chuť s tým účtovníctvom buchnúť a pritom to už robím roky ale vždy sa dačo mení a ked robíš tak nemáme čas na študovanie a každý prípad je iný a ja ešte to prekladám v sebe z madarčiny do slovenčiny. Ty máš DPH aspoň 0 ale ja tam mám sumy a nie malé.Ked dačo budem vedieť určite napíšem.Normálne DPH robím a toto ani neviem ako mám odviesť ked budem musieť. Či budem robiť normálne DP DPH ale na základe dajakého listu neviem. Ja som dakedy robila tiež na Živnostenský list ale nemali sme medzi sebou žiadne zmluvy. U mňa sú všetci na pracovné zmluvy a tieto nachádzajú na prevádzkach.
ZuziT
22.04.08,14:40
Moni, ja som s uctovnictvom len zacala a zacinam toho pekne lutovat...a navyse som sa dala uvrtat do zivnosti...no, uvidime...je toho fakt strasne vela a vsade chcu milion tlaciv a blbosti, nastastie existuje porada, takze bohuzial, aj ked tu mozno pred niekym vypadam ako tupec, tak sa pytam stale dokola nejake veci,ktore mi nie su jasne, pretoze mi nema kto poradit, na rady mam len Vas, takze vsetkym velke diky ;)
Monika C.
22.04.08,14:46
Zuzi ja už mám svoju s.r.o. aj tak to dakedy ľutujem nemáme žiadné voľno a ked už máš aj rodinu tak idú bokom. Tiež som tu často hlavne toho roku nazbierali sa mi firmy čo predtým som ledva mala čiže tak isto dakujem porade že existuje a že sú tu skvelí ľudia .Príspevok je ocenení kvôli vďaky poradákom.
ZuziT
22.04.08,16:34
No co uz narobime, vybrali sme si, tak sa musime trapit ;) dufam, ze poradaci budu aj nadalej tak ochotni a trpezlivi ako doteraz. Tak drzim palce,aby sa to s tou pokladnou doriesilo v pohode a daj potom vediet, co vam na danovom povedali, ja idem hladat ten reklamacny poriadok...
Monika C.
22.04.08,16:41
Zuzi nemáš e-mail ja ti tam pošlem čo ja mám už urobené len treba prerobiť na tvoje veci ja tu ešte to neviem priložiť. Zajtra ide konateľ to riešiť na DÚ dám ti vedieť určite.
Melnick
22.04.08,18:09
Dievčatá Zuzi, Moni ..... držte sa .:):):)
Monika C.
23.04.08,04:36
Díki Melnick , abel, cloe čo narobíme musíme dakujeme za šmajlíky. Povzdbudilo tak na ráno. Ešte raz díki Vám poradákom. Zuzi podarilo sa mi tu hodiť reklamačný poriadok - reštaurácia taký kratší - je medzi "rôzne".
Monika C.
23.04.08,15:51
Zuzi konateľ bol na DÚ ale ešte daňovníčka zistí ako by to bolo najlepšie poriešiť takže tam ide ešte aj piatok ked budem vedieť výsledok hned ti napíšem.
Melnick
23.04.08,17:01
ZuziT
23.04.08,18:58
Ahoj Moni, ja som zase dnes volala servisnemu technikovi a spravil zo mna v podstate blaznivu zensku, vraj to ma tak byt a inak sa to nastavit neda a on s tym nic neurobi....takze to teda necham tak, ze mi to bude vsetko hadzat do toho oslobodeneho-na paske dennej uzavierky a do knihy pokladnice to zapisem do kolonky obrat....tak dufam, ze to nebude nejaky problem...Pekny vecer
ZuziT
23.04.08,18:59
Melnick, dakujem za reklamacny poriadok
Monika C.
24.04.08,04:13
Ahoj Zuzi mi zase sme mali len jedného technika a nakoniec nám to nastavil technik z materskej firmy ktorá predáva program ten v Košiciach je nanič. Teraz máme to dobre ale kvôli tými predošlými čo boli zle nastavené vyzera to tak že budeme musieť sa stať platiteľmi DPH a odviesť to ešte piatok sa uvidí nakoľko aj daňováčka chce to presne pozistovať.Ale povedala že ked mi sme prišli tým tak pokuta by nemala byť. Tak uvidíme. Dakujem Maja a všetkým že nám tak pomáhate. Zuzi nevieš zohnať iného technika ?? Ešte niečo poradáci : málo kto z Vás má taký nick ako sa voláte tak mi prepáčte ked dakomu píšem v mužkom rode ale už pomaly zisťujem mená takže budem sa snažiť písať ako sa to má : / Melnick - Maja, Azla - Anka, Cloe - Vierka , Abel - Elena , TWeety - Maja/ je to ok viac mená ešte neviem. Ešte raz sorry. Majka neviem či odišlo SS takže na SS za málo aj nabudúce ved nám veľa pomáhate.
ZuziT
24.04.08,18:36
Aj ja dakujem vsetkym za pomoc, ste fakt super. Moni, technika ineho asi nezozeniem, len sa musim modlit, az je to dobre, ako nam to nastavil...Snad ano, ked ma vcera uistoval, ze na tej pokladni to inak nejde urobit...Do knihy pokladnice to normalne zapisujem do denneho obratu, na paske to mam v oslobodenom...tak uvidime...