Monika C.
21.04.08,18:57
Ahojte poradáci potrebovala by som od Vás pomoc - konateľ zároveň zamestnanec chce požiačať auto a používať pre firemné účely čo k tomu potrebuje a ako môže uplatniť výdavky a zároveň ako môže byť cena v zmluve o požiačaní auta. Idem študovať ale strašne je toho popísané tak Vás poprosím o usmernenie . Dakujem
SAIVI
21.04.08,17:06
..chce požičať svoje súkromné auto na potreby firmy?
... v prípade že ano, bude si písať cestovný príkaz a uplatňovať 6,20na km ,a ak je zapísaný v technickom preukaze osobne aj ako majiteľ, bude treba zaplatiť aj dan z motorových vozidiel pomerne podla počtu mesiacov v ktorých bolo auto použité na firemné účely.
Zoltán Kovács
21.04.08,17:14
..chce požičať svoje súkromné auto na potreby firmy?
... v prípade že ano, bude si písať cestovný príkaz a uplatňovať 6,20na km ,a ak je zapísaný v technickom preukaze osobne aj ako majiteľ, bude treba zaplatiť aj dan z motorových vozidiel pomerne podla počtu mesiacov v ktorých bolo auto použité na firemné účely.

Keď požičia spoločnosti svoje súkromné auto, tak nemôže uplatňovať paušálne náhrady za ubehnuté km. V tomto prípade sa účtuje skutočne nakúpený PHL. Treba to riešiť zmluvou o nájme, resp. zapožičaní MV.
Monika C.
21.04.08,18:34
Dakujem smith a Saivi ale práve ide o to , že chce používať auto ale otcove čiže auto nie jeho. Je to od inej osoby požičané čiže vtedy čo môžme uplatnôvať a či sa to oplatí. Zle som sa vyjadrila sorry.
Zoltán Kovács
21.04.08,18:37
Dakujem smith a Saivi ale práve ide o to , že chce používať auto ale otcove čiže auto nie jeho. Je to od inej osoby požičané čiže vtedy čo môžme uplatnôvať a či sa to oplatí. Zle som sa vyjadrila sorry.

Treba uzavrieť zmluvu s majiteľom MV, a v tom prípade sa auto z hľadiska uznateľnosti daňových nákladoch sa posudzuje ako firemné, až na odpisovanie. Samozrejme v tej zmluve treba uviesť, že náklady na údržbu auta znáša nájomca.
Monika C.
21.04.08,19:07
Dakujem smith za odpoved na bodík musíš počkať tebe som dala naposledy ale mám ešte otázočku na teba - čiže odpisy nemôžem uplatniť čo je ok, - ale musíme auto prihlásiť zaplatiť daň z MV a vo výdavkoch si môžem uplaťnovať len PHM alebo aj 6,20 /zamestnanec a zároveň konateľ /
Zoltán Kovács
21.04.08,19:09
Dakujem smith za odpoved na bodík musíš počkať tebe som dala naposledy ale mám ešte otázočku na teba - čiže odpisy nemôžem uplatniť čo je ok, - ale musíme auto prihlásiť zaplatiť daň z MV a vo výdavkoch si môžem uplaťnovať PHM alebo aj 6,20 /zamestnanec a zároveň konateľ /

Daň z MV budeš platiť (ale až do 31.01.2009), samozrejme treba na DÚ nahlásiť auto do 30 dni odo dňa prvého použitia. Uplatníš skutočne nakúpené PHL. Paušálna náhrada (6,20 Sk za kilometer) neprichádza do úvahy.

Ak bude nájomné, resp. zápožičná zmluva na auto, potom je jedno kde je vlastníkom. Auto sa bude "správať" ako firemné. ;)
Monika C.
21.04.08,19:11
Neviete ma nasmerovať na zmluvu zápozičnú alebo na nájomnú ja sa s tým ešte musím trápiť kým to pohľadám. Dík a idem hladať.
Zoltán Kovács
21.04.08,19:15
Neviete ma nasmerovať na zmluvu zápozičnú alebo na nájomnú ja sa s tým ešte musím trápiť kým to pohľadám. Dík

Tu je konkrétne zmluva o nájmu dopr. prostriedku:

http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=715
Monika C.
21.04.08,19:17
Dakujem smith klobúk dole, ešte raz dík.
nadka1
23.10.08,12:45
Dobrý deň, prosím o vysvetlenie, ako postupovať, ak SZČO chce používať na pracovné cesty auto požičané od súkromnej osoby nepodnikateľa, čo všetko treba urobiť, čo si potom môže dať do výdavkov.
Ďakujem pekne za rady.
nadka1
21.12.08,15:59
Dobrý deň, prosím o vysvetlenie, ako postupovať, ak SZČO chce používať na pracovné cesty auto požičané od súkromnej osoby nepodnikateľa, čo všetko treba urobiť, čo si potom môže dať do výdavkov.
Ďakujem pekne za rady.
Vyjadrí sa niekto k tejto otázke?
mirka2274
07.03.09,13:35
Keď požičia spoločnosti svoje súkromné auto, tak nemôže uplatňovať paušálne náhrady za ubehnuté km. V tomto prípade sa účtuje skutočne nakúpený PHL. Treba to riešiť zmluvou o nájme, resp. zapožičaní MV.

Konečne som našla odpovede na moje otázky ohľadom požičania auta od súkromnej osoby na pracovné účely SZČO, len som nenašla jasné stanovisko, kto prihlasuje auto na DÚ a tm pádom je aj uvedený na daňovom priznaní budúci rok v januári. Ďakujeeeeeeeeeeeeemmmm.