Simi
21.04.08,19:25
Ahojte prosim Vas, prvy krat robim dph ked musim vstupy kratit koeficientom a nie som si ista v jeho spravnom vypocte:

1. vstupna fa za prenajom priestorov + sluzby
sluzby 1000,- Sk + 190,- Sk/dph/
prenajom priestorov bez dph 10,000,- Sk
---------------------------------------
spolu fa 11.190,-

- nakolko sa prenajimany priestor /50%/ dalej prenajima /neplatcovi dph/ tak na vystupnej fa nevypocitavame dph , cize je napr. 6000,- Sk

a/ na vstupe kratim narok na odpocet dph /50%/ zo sluzieb nakolko vystup je bez dph , cize mam narok na odpocet 95,- Sk

b/ kedze musim pocitat koef aj preto lebo mame este aj ine oslobodene plnenia na vystupe, musim kratit aj tych 95,-Sk ? -alebo tie su uz ok ?

c/ trzby za prenajom mi vstupuju do vypoctu celkoveho koeficientu alebo tym ze som si na vstupe neuplatnila 50% dph uz to mam osetrene ?

Dakujem- dufam ze som to aspon trochu zrozumitelne napisala:o
Dav
21.04.08,17:33
Ahojte prosim Vas, prvy krat robim dph ked musim vstupy kratit koeficientom a nie som si ista v jeho spravnom vypocte:

1. vstupna fa za prenajom priestorov + sluzby
sluzby 1000,- Sk + 190,- Sk/dph/
prenajom priestorov bez dph 10,000,- Sk
---------------------------------------
spolu fa 11.190,-

- nakolko sa prenajimany priestor /50%/ dalej prenajima /neplatcovi dph/ tak na vystupnej fa nevypocitavame dph , cize je napr. 6000,- Sk áno

a/ na vstupe kratim narok na odpocet dph /50%/ zo sluzieb nakolko vystup je bez dph , cize mam narok na odpocet 95,- Sk áno

b/ kedze musim pocitat koef aj preto lebo mame este aj ine oslobodene plnenia na vystupe, musim kratit aj tych 95,-Sk ? -alebo tie su uz ok ?sú O.K., lebo sú preukázateľne k plneniu nezdaňovanému

c/ trzby za prenajom mi vstupuju do vypoctu celkoveho koeficientu alebo tym ze som si na vstupe neuplatnila 50% dph uz to mam osetrene ? vstupujú,( pozri výpočet koef.v zákone 222/2004 o DPH)

Dakujem- dufam ze som to aspon trochu zrozumitelne napisala:o
Odpovede v texte
azla
21.04.08,17:49
Najprv doporučujem preštudovať pozorne § 50

§ 50
Pomerné odpočítanie dane
(1) Pomernú výšku odpočítateľnej dane podľa § 49 ods. 4 platiteľ vypočíta ako súčin dane a koeficientu vypočítaného podľa odseku 2 a zaokrúhleného na dve desatinné miesta nahor.

(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z

a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,
e) predaja vratných fliaš s výnimkou tých, ktoré sa predajú z tuzemska do iného členského štátu alebo sa vyvezú na územie tretieho štátu.

(3) V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.

(4) Po skončení kalendárneho roka vypočíta platiteľ spôsobom podľa odseku 2 koeficient z údajov z tohto skončeného kalendárneho roka a vypočíta odpočítateľnú daň za tento kalendárny rok. Rozdiel medzi odpočítanou daňou v jednotlivých zdaňovacích obdobiach a daňou vypočítanou podľa prvej vety vysporiada platiteľ v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka na ťarchu alebo v prospech štátneho rozpočtu. Tým istým spôsobom postupuje aj platiteľ, ktorý v priebehu kalendárneho roka prestane byť platiteľom, a to za obdobie od prvého dňa kalendárneho roka do skončenia jeho posledného zdaňovacieho obdobia.Tým istým spôsobom postupuje aj platiteľ, ktorý sa v priebehu kalendárneho roka stal platiteľom alebo v priebehu kalendárneho roka prestal byť platiteľom, a to za obdobie kalendárneho roka, v ktorom mal postavenie platiteľa.
(5) Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odsekov 2 až 4 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.

- buď použijete koeficient z predchádzajúceho roku, alebo

- ak nemožno - tak určiť odhadom a používať tento so súhlasom správcu dane (ak si myslite, že 0,5 ? napr.)

- na konci roku sa vysporiadá daň podľa prepočtu skutočným koeficientom , vypočítaným z údajom bežného obdobia

- koeficientom sa prepočítavajú iba tie plnenia na vstupe, ktoré sa používajú na poskytovanie zmiešaných plnení na výstupe (oslobodené aj neoslobodené)

- po zadaní do vyhľadavača (vpravo hore) -koeficient .... je tu veeľa príspevkov, ktoré rozoberajú danú problematiku

http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
doporučujem pripraviť si dobrú kávu a prajem príjemné čítanie .......
(skôr sa dostaneš do obrazu)
Simi
21.04.08,18:01
Diky moc za pomoc :)

aj som si myslela ze to je tak, len sa mi zda nefer ze ked som si preukazatelne suvisiace vstupy uz presne kratila , tak preco mam znova davat to oslobodene plnenie do udajov na vypocet koef aby som kratila vstupy ktore s tymto vystupom nesuvisia

ps: kavu si uz nedam, ale dam si radsej vinko :rolleyes:
azla
21.04.08,18:57
Diky moc za pomoc :)

aj som si myslela ze to je tak, len sa mi zda nefer ze ked som si preukazatelne suvisiace vstupy uz presne kratila , tak preco mam znova davat to oslobodene plnenie do udajov na vypocet koef aby som kratila vstupy ktore s tymto vystupom nesuvisia

ps: kavu si uz nedam, ale dam si radsej vinko :rolleyes:
Nech Ti padne na zdravie !http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Nemyslím, že je to nefér. (princíp je fér, nefér je, že okolo koeficientu je viacej roboty)

Predstav si zjednodušený model:

máš koeficient:

.......čitateľ=všetky plnenia- oslobodené plnenia= napr. 5 000,-
k=------------------------------------------------------------ = 0,5
........menovateľ= všetky plnenia = napr. 10 000,-


na vstupe obstaraš službu pre kombinované plnenia; dph 100,-;
použiješ koef., krátiš odpočítaš 100,- x 0,5 = 50,-

na vstupe obstaraš službu nesúvisiacu s oslobodením plnením; dph 100,-
nič nekrátiš, odpočítaš v plnej výške

na vstupe obstaráš službu súvisiacu iba s oslobodeným plnením; dph 100,- neuplatníš nič, neuplatnená dph vstupuje do ceny služby ako náklad

Je to síce náročnejšie na sledovanie, ale spravodlivejšie ako to bolo v starom zákone,
lebo
v starom zákone sa tak nerozčleňovalo, tam sa koeficientom prerátaval celý vstup - bolo to jednoduchšie, ale menej spravodlivé; preto je koeficient pre mnohých strašiakom.
monikad
22.04.08,08:45
Ahojte, prosim Vas napiste mi, ktory paragraf hovori o tom, ze sa koeficientom nekratia vsetky vstupy, ale len tie, ktore súvisia s oslobodenym plnenim.
Dnes mi pani na DU BA I krvopotne tvrdila, ze sa musia preratavat vsetky vstupy, ktore firma ma.

Dakujem.
azla
22.04.08,08:54
Ahojte, prosim Vas napiste mi, ktory paragraf hovori o tom, ze sa koeficientom nekratia vsetky vstupy, ale len tie, ktore súvisia s oslobodenym plnenim.
Dnes mi pani na DU BA I krvopotne tvrdila, ze sa musia preratavat vsetky vstupy, ktore firma ma.

Dakujem.
Odpočítanie dane
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
(3) Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41, s výnimkou poisťovacích služieb podľa § 37 a finančných služieb podľa § 39, ak sú poskytnuté zákazníkovi, ktorý nemá sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko na území Európskych spoločenstiev, alebo ak sú tieto služby priamo spojené s vývozom tovaru mimo územia Európskych spoločenstiev.

(4) Ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň podľa odseku 3, je povinný postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50.
abel
24.04.08,20:22
Nech Ti padne na zdravie !http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Nemyslím, že je to nefér. (princíp je fér, nefér je, že okolo koeficientu je viacej roboty)

Predstav si zjednodušený model:

máš koeficient:

.......čitateľ= oslobodené plnenia= napr. 5 000,-
k=---------------------------------------------------- = 0,5
........menovateľ= všetky plnenia = napr. 10 000,-


na vstupe obstaraš službu pre kombinované plnenia; dph 100,-;
použiješ koef., krátiš odpočítaš 100,- x 0,5 = 50,-

na vstupe obstaraš službu nesúvisiacu s oslobodením plnením; dph 100,-
nič nekrátiš, odpočítaš v plnej výške

na vstupe obstaráš službu súvisiacu iba s oslobodeným plnením; dph 100,- neuplatníš nič, neuplatnená dph vstupuje do ceny služby ako náklad

Je to síce náročnejšie na sledovanie, ale spravodlivejšie ako to bolo v starom zákone,
lebo
v starom zákone sa tak nerozčleňovalo, tam sa koeficientom prerátaval celý vstup - bolo to jednoduchšie, ale menej spravodlivé; preto je koeficient pre mnohých strašiakom.

Neviem, či som dobre porozumela v tom vzorci - čitateľ = oslobodené plnenia. Myslíš tým príjmy, pri ktorých sa DPH nevystavuje? A nie je to náhodou presne naopak?
(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z

a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,
azla
24.04.08,21:03
Neviem, či som dobre porozumela v tom vzorci - čitateľ = oslobodené plnenia. Myslíš tým príjmy, pri ktorých sa DPH nevystavuje? A nie je to náhodou presne naopak?


Ďakujem za upozornenie.

Chcela som len zjednodušenie ukázať ako na koeficient (zoznámenie sa s koeficientom), malo to byť zjednošene napísané, avšak pri písaní som sa pomýlila. :D (chcela som napísať všetky plnenia-oslobodené)

Myslím si , že kto ide počítať koeficient, musí postupovať podľa § 50, odst.2 zákona o Dph. (nie všetko vstupuje do výpočtu).
mysimis
16.05.08,09:09
Vrátila by som sa k tejto téme, lebo ešte nikdy som koeficient nepočítala a neviem či to dobre chápem. Na výstupe mám fa za činnosť oslobodenú od DPH vo výške 90365,- Sk. Je to za služby na základe mandátnej zmluvy a týka sa výherných lotérií. S touto službou súvisí príjem včetne dph vo výške 16580,- Sk. Počíta sa koeficient len z týchto súm, alebo započítavam celkové príjmy a výdavky ktoré podliehajú DPH?
Vladimír Ozimý
16.05.08,09:14
Vrátila by som sa k tejto téme, lebo ešte nikdy som koeficient nepočítala a neviem či to dobre chápem. Na výstupe mám fa za činnosť oslobodenú od DPH vo výške 90365,- Sk. Je to za služby na základe mandátnej zmluvy a týka sa výherných lotérií. S touto službou súvisí príjem včetne dph vo výške 16580,- Sk. Počíta sa koeficient len z týchto súm, alebo započítavam celkové príjmy a výdavky ktoré podliehajú DPH?


celý princíp DPH je vecné priraďovanie k činnostiam ktoré vykonávate. T.j. ak tá fa na vstupe s DPH súvisí len s oslobodeným príjmom podľa § 41 potom nemáte nárok na odpočet DPH t.j. nepočítate koeficient. Ak to plnenie ktoré ste prijali však ste použili aj na iné činnosti ktoré zdaňujete potom ste povinná počítať koeficient. Ak počítam koeficient potom počítam zo všetkcýh plnení okrem výnimiek uvedených v § 50
mysimis
16.05.08,09:20
Jedná sa o prevádzku herne, kde na základe mandátnej zmluvy sa prevádzkujú výherné lotérie a pri tejto prevádzke máme ešte aj malý bar. Okrem iného prevádzkuje firma ešte fitness centrum a letnú terasu. Mám z toho celého zmätok a neviem si s týmto rady.....ďakujem vopred za každé usmernenie.
Vladimír Ozimý
16.05.08,09:28
Jedná sa o prevádzku herne, kde na základe mandátnej zmluvy sa prevádzkujú výherné lotérie a pri tejto prevádzke máme ešte aj malý bar. Okrem iného prevádzkuje firma ešte fitness centrum a letnú terasu. Mám z toho celého zmätok a neviem si s týmto rady.....ďakujem vopred za každé usmernenie.

nie je kde usmerniť, ten princíp čo som napísal platí...usmerniť by sa dalo len ak by to človek videl...zadefinujte si jednotlivé prijaté služby alebo tovary na aký účel ich prijímate....súvisia s oboma činnosťami aj s barom kde máte povinnosť zaťažovať DPH aj s výhernými automatmi, kde je príjem oslobodený??? Ak si odpoviete ano potom musíte počítať koeficient ak nie potom povinnosť nie je a na plnenia ktoré prijímate s činnosťou baru,fitness si uplatníte DPH v plnej výške a pri plneniach, ktoré súvisia výlučne len s herňou si DPH neuplatníte vôbec
mysimis
16.05.08,09:40
Čiže ak to dobre chápem v tomto prípade nemusím vôbec počítať koeficient, nakoľko príjem za výherné automaty v podstate s činnosťou baru nesúvisí a ani s inými činnosťami ktoré vykonávame?
Vladimír Ozimý
16.05.08,09:49
Čiže ak to dobre chápem v tomto prípade nemusím vôbec počítať koeficient, nakoľko príjem za výherné automaty v podstate s činnosťou baru nesúvisí a ani s inými činnosťami ktoré vykonávame?

tu nejde o to či príjmy spolu súvisia ale o to či prijaté služby alebo tovary sú použité len na činnosti súvisiace s herňou alebo aj napr. s barom. Napr. mám bar a automaty v jednej miestnosti kde platím elektickú energiu potom som prijal tento tovar na účely oboch činnosti keďže automaty mi idú na elektriku...potom už som povinný prepočítať koeficientom. Ale ak mám zvlášť miestnosti a viem aj zvlášť vyčísliť spotrebu elektrickej energie potom nemusím rátať koeficient a pri spotrebe el. energie na bar si uplatním DPH v plnej výške a pri spotrebe el. energie na herňu si neuplatním DPH vôbec
mysimis
16.05.08,09:55
Takže koeficient musím počítať, len ako na to? Vzorec poznám, len neviem či mám do vzorca dosadiť a počítať koeficient len príjmov a výdavkov týkajúcich sa herne a baru alebo započítať tam aj fitness a terasu?
Vladimír Ozimý
16.05.08,09:56
Takže koeficient musím počítať, len ako na to? Vzorec poznám, len neviem či mám do vzorca dosadiť a počítať koeficient len príjmov a výdavkov týkajúcich sa herne a baru alebo započítať tam aj fitness a terasu?

všetky plnenia ktoré sú príjmom alebo výnosom platiteľa okrem výniem uvedených v § 50 ods. 2 t.j. aj fitness aj terasu všetko zahrniete do výpočtu koeficientu...
paťuška
22.05.08,20:37
Chcem sa skúsených poraďákov opýtať, od júna začneme prenajímať časť našej nehnuteľnosti neplatcovi dph tj.bez dph . Ide o prenájom kaviarne. Kaviareň má vlastný elektromer, my vlastne budeme inkasovať iba nájom za prenajaté priestory. Keď tak vlastne uvažujem, budeme mať za povinnosť počítať koeficient? Ďakujem vopred za rady.
paťuška
26.05.08,10:00
Nikto mi neporadí?
azla
26.05.08,11:33
Chcem sa skúsených poraďákov opýtať, od júna začneme prenajímať časť našej nehnuteľnosti neplatcovi dph tj.bez dph . Ide o prenájom kaviarne. Kaviareň má vlastný elektromer, my vlastne budeme inkasovať iba nájom za prenajaté priestory. Keď tak vlastne uvažujem, budeme mať za povinnosť počítať koeficient? Ďakujem vopred za rady.

Odberateľovi budete faktúrovať iba "holý" nájom.-keďže nie je platiteľom dph, budete faktúrovať bez dane. (tak ako uvažuješ).
Elektr. energia je v pohode, platia si ju sami.
Čo sa týka nájmu, vo vašom prípade - tam treba počítať koeficient.
Koeficient - (zjednodušene)- sa používa vtedy, ak prijaté plnenia na vstupe sa používajú na kombinované plnenia na výstupe. Kombinované - mám na mysli aj zdaňované aj oslobodené.
Príklad:
Na celej nehnuteľnosti sa urobí nejaká oprava - príklad vymaľovanie. Dph na vstupe z maľovania si neuplatnite celé, ale si uplatníte iba časť prepočítanú koeficientom, lebo:
časť plnenia na vstupe (maľovanie budovy) sa použila na zdaniteľné plnenie zdaňované (pre platcov)
a
časť plnenia na vstupe sa použila na zdaniteľné plnenia osloodené (pre neplatcu).
paťuška
26.05.08,12:23
Momentálne je objekt v rekonštrukcii, po jeho dokončení bude ten prenájom časti budovy - myslím pre neplatcu. Plánujeme ho dať do dlhodobého prenájmu s tým, že si priestory bude upravovať na vlastné náklady. Aj vtedy budem počítať koeficient? Možno sa pýtam pre niekoho samozrejmé veci, ale v koeficientom som ešte dph nekrátila, nechcem spraviť chybu
Vranová
26.05.08,12:27
ako sa zaokruhľuje koeficient, smerom nahor?
abel
26.05.08,12:36
ako sa zaokruhľuje koeficient, smerom nahor?
§ 50 ods. 1 zákona o DPH - nahor na dve desatinné miesta
Vranová
26.05.08,12:43
Takže , keď bude koeficient...0,9566...zaokrúhlime na 0,96! Ďakujem za odpoveď!
azla
26.05.08,14:37
Momentálne je objekt v rekonštrukcii, po jeho dokončení bude ten prenájom časti budovy - myslím pre neplatcu. Plánujeme ho dať do dlhodobého prenájmu s tým, že si priestory bude upravovať na vlastné náklady. Aj vtedy budem počítať koeficient? Možno sa pýtam pre niekoho samozrejmé veci, ale v koeficientom som ešte dph nekrátila, nechcem spraviť chybu
Ak sa poskytujú oslobodené plnenia na výstupe, počíta sa koeficient.
Čiže ak budete prenajímať priestory pre neplatcu (tie musia byť vždy pre neplatcu oslobodené).

Ak máte oslobodené činnnosti, používate koeficient.
Ak už pri rekonštukcii viete, že budova bude používaná na oslobodené plnenia, už pri vstupoch krátite daň koeficientom.
Ak by sa teraz rátalo, že nebude slúžiť na oslobodené činnosti, odrátate daň v plnej výške (pri rekonštrukcii). Následne po zmene účelu použitia (zo zdaňovaného na oslobodené) je povinnosť prepočítať odpočítanú daň a vysporiadať .
napr. táto téma (ale sú aj iné s danou problematikou.)
http://www.porada.sk/t70288-zmena-ucelu-pouzitia-him.html

Je to širšia téma, presahujúca možnosti jedného príspevku. To len na začiatok .... Ale neboj sa, s Poradou to zvládneš.
paťuška
28.05.08,06:26
To máš pravdu, je to téma širšia ako si viem len predstaviť a už teraz mám z toho mindráky. Asi navrhnem potencionálnemu nájomcovi, aby sa zaregistroval na dph :-))) A ak nie, nikdy nebolo tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie...
paťuška
28.05.08,06:51
Mimochodom prečítala som si príspevok o zmene účelu použitia HIM a veľmi sa mi páčil námet, že vyvesíme plagát - priestory na prenájom len pre platcov dph.
azla
28.05.08,12:21
To máš pravdu, je to téma širšia ako si viem len predstaviť a už teraz mám z toho mindráky. Asi navrhnem potencionálnemu nájomcovi, aby sa zaregistroval na dph :-))) A ak nie, nikdy nebolo tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie...
Vôbec nemusíš mať mindráky. To len na prvý pohľad sa to zdá zložité, ale čím dlhšie sa budeš danou problematikou zaoberať, tým viac sa bude obzor Tvojich poznatkov rozšírovať a Tvoja neistota bude klesať, až sa zmení na Tvoj suverenný postoj.:)
.... a Tvoja posledná veta má univerzálne použitie.
paťuška
29.05.08,14:07
Čo ma nezabije, to ma posilní. Alebo usmievaj sa človeče, zajtra bude ešte horšie..... Anka potešila si ma;);)
andrea70
15.10.08,16:13
Ahoj, chcela by som sa spýtať. Podnikateľ prevádzkujúci bar a taktiež vykonávajúci sprostredkovanie poistenia sa bude musieť od 2/2009 prihlásiť ako platca DPH / v bare prekročí 35 000 EUR/. Spoločné plnenia tam budú akurát možno fa. za mobil a aj tá sa dá rozčleniť, lebo mobily sú dva. Bude musieť používať koeficient???
andrea70
16.10.08,06:33
Prosím, odpovie mi niekto ????
azla
16.10.08,09:03
Ahoj, chcela by som sa spýtať. Podnikateľ prevádzkujúci bar a taktiež vykonávajúci sprostredkovanie poistenia sa bude musieť od 2/2009 prihlásiť ako platca DPH / v bare prekročí 35 000 EUR/. Spoločné plnenia tam budú akurát možno fa. za mobil a aj tá sa dá rozčleniť, lebo mobily sú dva. Bude musieť používať koeficient???

Pri poskytovaní kombinovaných plnení na výstupe ( zdaňovaných aj oslobodených) sa používa koeficient na výpočet pomerného odpočítania dane na vstupe pri nákupoch, ktoré sú spoločné .

Jednoznačne sa Ti odpovedať nedá. Až keď prichádzajú faktúry, bločky a posudzuješ nárok na odpočet, až vtedy budeš vedieť, či si okrem "mám nárok", "nemám nárok" povieš aj "krátiť".

Napr. ak používa auto, nakupuje PHM- ako by si uplatnila odpočet Dph z PHM ?
...podľa mňa asi len cez koeficient.

...a časom zistíš, že aj iné nákupy môžu byť spoločné.

Skôr sa dá povedať, že nie je vylúčené, že sa koeficient používať bude.
andrea70
16.10.08,11:34
Ďakujem za opoveď. Auto neúčtujem do nákladov. To má na lízing manželka a celé si uplatňuje ona. Nákupy do baru robia buď zamestnanci /svojim autom-robím cesťák/ alebo tovar je dovezený dodavateľom. V poisťovníctve si do N vlastne okrem odvodov , telefonu, stravného nedáva nič.
erika_H
28.12.08,08:17
dobrý deň prajem poraďáci
prosím Vás,keď si idem vypočítať koeficient DPH, príjmy oslobodené od DPH za nájom (je fakturované bez DPH), tieto príjmy uvádzam vo vzorci do čitatela rozumiem tomu prosím správne,áno?
Ďakujem.krásny víkend prajem
optimistka
28.12.08,13:06
ja si to vždy pamätám asi tak, že menšie číslo delím väčším, teda zjednodušene povedané v čitateli sú zdaňované a v menovateli oslobodené aj zdaňované /všetky/
to čo z výnosov nevstupuje do koeicientu uvádza § 50 ods.2 písm. a-d
erika_H
28.12.08,15:27
ja si to vždy pamätám asi tak, že menšie číslo delím väčším, teda zjednodušene povedané v čitateli sú zdaňované a v menovateli oslobodené aj zdaňované /všetky/
to čo z výnosov nevstupuje do koeicientu uvádza § 50 ods.2 písm. a-d
ďakujem ti optimistka;)
Dada
06.01.09,09:10
S. r. o. kupuje nehnuteľnosť, ktorú chce ďalej prenajímať neplatcovi DPH. Čiže budem fakturovať nájom bez DPH? Ale tomu koeficientu vôbec nerozumiem, to budem musieť na vstupe krátiť DPH u všetkého, či len u vstupov týkajúcich sa danej nehnuteľnosti? Som z toho jeleň.
optimistka
06.01.09,09:15
pokiaľ obstaráš nehnuteľnosť s dph a prenajímať budeš neplatcovi dph, nemáš nárok na odpočítanie dph, to platí aj na všetky ostatné vstupy týkajúce sa tejto nehnuteľnosti
Dada
06.01.09,09:33
Vôbec neuplatním DPH na vstupe? A načo je potom ten koeficient?
optimistka
06.01.09,10:00
koeficient používaľ vtedy, ak robíš kombinované plnenia, napr. prenajímaš platiteľom aj neplatiteľom, ale ty píšeš, že budovu prenajmeš neplatiteľovi, čo je zo zákona oslobodené od dph
Johanka
06.01.09,11:15
... a pri dnešnej výške obratu pre účely DPH - dokedy nebude nájomca platiteľ DPH ?
Dada
07.01.09,18:38
koeficient používaľ vtedy, ak robíš kombinované plnenia, napr. prenajímaš platiteľom aj neplatiteľom, ale ty píšeš, že budovu prenajmeš neplatiteľovi, čo je zo zákona oslobodené od dph

Jasné, a keď budem prenajímať len platiteľom DPH, tak ma koeficient nemusí trápiť?
optimistka
07.01.09,18:55
vtedy nie, máš plný nárok na odpčítanie zo vstupov
Benko
07.01.09,19:19
A keď je takáto situácia:
firma prevádzkuje reštauráciu a zároveň na inom mieste prenajíma predajné stánky plátcom aj neplátcom DPH. Týka sa koeficient komplet všetkých nákladov firmy alebo len nákladov súvisiacich s tými stánkami. Teda, musím počítať koeficientom DPH aj na nákupy do reštaurácie?
Ďakujem za radu
Tweety
07.01.09,19:33
A keď je takáto situácia:
firma prevádzkuje reštauráciu a zároveň na inom mieste prenajíma predajné stánky plátcom aj neplátcom DPH. Týka sa koeficient komplet všetkých nákladov firmy alebo len nákladov súvisiacich s tými stánkami. Teda, musím počítať koeficientom DPH aj na nákupy do reštaurácie?
Ďakujem za radu
Áno.
Johanka
07.01.09,20:38
Áno.
Prečo ?
§49 Zákona o DPH
(3) Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41, s výnimkou poisťovacích služieb podľa § 37 a finančných služieb podľa § 39, ak sú poskytnuté zákazníkovi, ktorý nemá sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko na území Európskych spoločenstiev, alebo ak sú tieto služby priamo spojené s vývozom tovaru mimo územia Európskych spoločenstiev.

(4) Ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň podľa odseku 3, je povinný postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50.
svetielko
26.02.09,18:12
Keď budovu prenájimam budovu iba neplatiteľom DPH, použijem koeficient,alebo nie.
Merače na energiu má vlastne. iba vodné a stočné sa prefakturuje, Tu mám nárok na celú DPH pri dodaní faktúry
Tita
28.03.09,18:39
Poradte aj mne prosim,
čo sa týka koeficientu - myslim ze som povinna ho ratať,
nakolko prevádzkovať krčmy sa stal od 1.3.2009 platcom DPH
a ma aj príjmy oslobodene (z výherných hracích automatov):eek:
Ale stale neviem ako sa ten koeficient prejaví v praxi prvý-krát
1. kedy ho rátať? na konci roka 2009 podla tržieb za rok 2009?
2. kedy ho dať schváliť na daňovom úrade?
3. kedy ho používať? pri každom štvrťročnom daň.priznaní alebo až na konci roka 2009?
azla
28.03.09,18:47
Poradte aj mne prosim,
čo sa týka koeficientu - myslim ze som povinna ho ratať,
nakolko prevádzkovať krčmy sa stal od 1.3.2009 platcom DPH
a ma aj príjmy oslobodene (z výherných hracích automatov):eek:
Ale stale neviem ako sa ten koeficient prejaví v praxi prvý-krát
1. kedy ho rátať? na konci roka 2009 podla tržieb za rok 2009?
2. kedy ho dať schváliť na daňovom úrade?
3. kedy ho používať? pri každom štvrťročnom daň.priznaní alebo až na konci roka 2009?

Počas roku 2009 budeš použivať predbežný, odsúhlasený správcom dane.

Ak máš kombinované (zdaňované aj oslobodené) plnenia už v I.Q, tak mala by si si ho dať odsúhlasiť do podania DP, aby si vedela správne vyrátať daň.

Použivaš ho pri výpočte odpočtu dane v každom DP. (počnúc I.Q.2009).

Na konci roku 2009 vypočítaš skutočný koeficient a prerátaš celý rok. Dovtedy máš čas si to podrobne naštudovať (aj napr. na Porade).:)
Tita
28.03.09,20:08
Počas roku 2009 budeš použivať predbežný, odsúhlasený správcom dane.

Ak máš kombinované (zdaňované aj oslobodené) plnenia už v I.Q, tak mala by si si ho dať odsúhlasiť do podania DP, aby si vedela správne vyrátať daň.

Použivaš ho pri výpočte odpočtu dane v každom DP. (počnúc I.Q.2009).

Na konci roku 2009 vypočítaš skutočný koeficient a prerátaš celý rok. Dovtedy máš čas si to podrobne naštudovať (aj napr. na Porade).:)
a ako vyratam predbežný?
podla roku 2008? alebo podla marca 2009?
Muška
28.03.09,20:23
a ako vyratam predbežný?
podla roku 2008? alebo podla marca 2009?
(3) V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.
Tita
28.03.09,20:27
Počas roku 2009 budeš použivať predbežný, odsúhlasený správcom dane.

Ak máš kombinované (zdaňované aj oslobodené) plnenia už v I.Q, tak mala by si si ho dať odsúhlasiť do podania DP, aby si vedela správne vyrátať daň.

Použivaš ho pri výpočte odpočtu dane v každom DP. (počnúc I.Q.2009).

Na konci roku 2009 vypočítaš skutočný koeficient a prerátaš celý rok. Dovtedy máš čas si to podrobne naštudovať (aj napr. na Porade).:)
od samej radosti som zabudla aj poďakovať za promntú odpoveď:)
ešte stále mám kopec otázok:), dúfam že neleziem na nervy:)
tak pekne postupne:)

ten výpočet nejako musím podložiť? ....neviem si predstaviť že ja vyrátam priklad 0,5 koeficient..a oni ho na základe čoho odsúhlasia..veď to by som tam mohla dať aj čísla topánok:)
Tita
28.03.09,20:30
(3) V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.
takže ak som platca od 1.3.2009
vyrátam ho podľa tržieb za obdobie 1-12/2008 ?
lebo je ešte možnosť 2/2008-2/2009 ale to je asi riadna chobotina:P
Muška
28.03.09,20:46
Tita,
keďže odhadom,
tak môžeš aj 1-2/2009
azla
28.03.09,20:54
takže ak som platca od 1.3.2009
vyrátam ho podľa tržieb za obdobie 1-12/2008 ?
lebo je ešte možnosť 2/2008-2/2009 ale to je asi riadna chobotina:P
(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z

a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,

Môžeš vychádzať napr. z r. 2008 a tržby bez dane boli 10 000 000 a povieš si, že oslobodené činnosti budú napr. ročne 500 000, tak:

10 000 000
----------------------
10 000 000 + 500 000

=0,9523
Tu ide naozaj iba o odhad a približné číslo, ale má vychádzať z nejakých podkladov, nie celkom z brucha.:D

Ale kľudne môžeš vychádzať aj z údajov r. 2009. Ide o to, či je situácia porovnateľná s r.2008 alebo sa situácia podstatne zmenila.
Tita
28.03.09,21:00
(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z

a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,

Môžeš vychádzať napr. z r. 2008 a tržby bez dane boli 10 000 000 a povieš si, že oslobodené činnosti budú napr. ročne 1 000 000, tak:

10 000 000
----------------------
10 000 000 + 500 000

=0,9523
Tu ide naozaj iba o odhad a približné číslo, ale má vychádzať z nejakých podkladov, nie celkom z brucha.:D

Ale kľudne môžeš vychádzať aj z údajov r. 2009. Ide o to, či je situácia porovnateľná s r.2008 alebo sa situácia podstatne zmenila.
+ 500 000?
azla
28.03.09,21:06
myslela som oslobodené činnosti, že budú 500 000,-

v texte som napísala 1 000 000,- (už som sa opravila).
To som ti chcela názorne...:D
Muška
28.03.09,21:14
neviem prečo mi to neide otvoriť , mám pošahaný PC - alebo, žeby andrej_rv vymazal?? :eek:
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=282
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=313
Muška
28.03.09,21:20
Paulínka, ide Ti to otvoriť?
Lebo ja som to použila minulý rok , teraz sa mi to stratilo z PC a teraz to presne ako Tita potrebujem a nechce mi nič otvoriť.
A pozerala som , že Andrej_rv tu od novembra nebol :eek:
azla
28.03.09,21:25
Warning: copy(./downloads//rôz andrej_rv koeficient pre dph [45507].xls) [function.copy (http://www.porada.sk/function.copy)]: failed to open stream: Permission denied in /downloads.php on line 700
ERROR: File not found.


.... no nejde:D:D:D
z toho hlásenia veru nie som múdra ...pozor.......chyba ...:eek::eek:
Tita
28.03.09,21:25
myslela som oslobodené činnosti, že budú 500 000,-

v texte som napísala 1 000 000,- (už som sa opravila).
To som ti chcela názorne...:D
myslela som si :), velmi mi to pomohlo lebo nazorne veci su naj:) čítať zakony uz nevladzem:)

mozem svoj kontretny priklad? vychadzala som z predpokladu na zaklade coho som delila trzby aj pre povinnost registracie, a dufam ze je to ok, co sa tyka sluzieb oslobodenych a neoslobodenych - budem rada ak mi to odobrite :(

uz len zistiť ako sa tu priklada excelovsky subor:(
Paula
28.03.09,21:26
Ej ej, Muška neide....ja som ani neskúšala, ocenila som iba Tvoju navigáciu promptnú;)
azla
28.03.09,21:26
Muši, ako sa schýľuje k tomu 31., tak to vyzerá že všetko bude pošahané
(aj my;))
Paula
28.03.09,21:29
Mne sa čosi marí, že nám bolo kdesi oznámené, že časom nebudú funkčné niektoré už staré prílohy, pretože lebo......
Tita
28.03.09,21:34
neviem prečo mi to neide otvoriť , mám pošahaný PC - alebo, žeby andrej_rv vymazal?? :eek:
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=282
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=313
neviem ci ide o toto....ale davnejsie som si robila vycuc co ma asi caka a co si neskor prestudujem..a ulozila som si vzorovy textik z porady:

Vec: Koeficient pre pomerné odpočítanie DPH v r. 2005

V zmysle § 50 ods. 3) zákona o DPH sa obraciame na Vás, aby ste odsúhlasili koeficient, ktorý budeme používať v priebehu r. 2005. Sme štvrťročným platiteľom DPH, v 2. štvrťroku nám vznikla povinnosť počítať pomernú výšku odpočítateľnej dane podľa § 49 ods. 4. Koeficient je určený odhadom z predpokladaných výnosov roku 2005 nasledovne:

výnosy bez dane zo služieb, z ktorých je daň odpočítateľná 728 050,– Sk
výnosy bez dane zo všetkých služieb 781 810,– Sk
koeficient 0,93124
koeficient po zaokrúhlení 0,94
azla
28.03.09,21:40
Mne sa čosi marí, že nám bolo kdesi oznámené, že časom nebudú funkčné niektoré už staré prílohy, pretože lebo......

Mne sa zase čosi marí, že je stanovené nejaké miesto na prílohy (pre každého) a že pridávaním nových príloh staré sa mažu ......
ale neviem či to nie je somarina.:rolleyes:
Muška
28.03.09,21:41
niečo som našla :)
nech si ten pôvodný bodík od Paulínky zaslúžim :D
Tita
28.03.09,21:41
ešte mrknite na kontrétny príklad výpočtu koeficientu...
su tie druhy tržieb krčmy podla vás dobre rozdelené?
treba k výpočtu DU niečo priložiť ako dôkaz?
azla
28.03.09,21:48
Daj si svoje údaje do Muškinuých tabuliek a budeš to mať výborne.:)
Paula
28.03.09,21:54
niečo som našla :)
nech si bodík zaslúžim :D


Bisťu! Ale mi odľahlo ;)
Tita
28.03.09,21:56
Daj si svoje údaje do Muškinuých tabuliek a budeš to mať výborne.:)
dufam:)
ešte si neverím, účtujem dlhšie, ale v tomto som totálny nováčik a problematika - Výherné hracie automaty je mojou nočnou morou odkedy sa prijmy začali približovať k 1500 000 Sk.

Mrkla si aj to čo tam mám zarátane do dph a čo nie:)? je to fakt dobre?

Teda pošlem tabuľku a žiadosť na DU a čakám na odpoveď? to je celé? žiadne prílohy a tak?
mekelek
31.03.09,08:34
Prečítala som celú tému, preštudovala som aj zákon, ale ten koeficient je pre mňa španielska dedina.
Treba povedať, že prvý krát budem teraz robiť DP k DPH, takže v tom nemám žiadnu skúsenosť. Neviem či sa ma vôbec týka, ale chcela by som vedieť.
Máme: - prenajaté miestnosti od OcÚ - neplátca DPH
- došlé faktúry za služby od nepl.DPH
Nie som si istá, ale si myslím, že ak príjmy oslobodené od dane nemáme, tak nemáme dôvod na počítanie, uplatnenie koeficientu. Dobre som to pochopila?
azla
31.03.09,09:02
Prečítala som celú tému, preštudovala som aj zákon, ale ten koeficient je pre mňa španielska dedina.
Treba povedať, že prvý krát budem teraz robiť DP k DPH, takže v tom nemám žiadnu skúsenosť. Neviem či sa ma vôbec týka, ale chcela by som vedieť.
Máme: - prenajaté miestnosti od OcÚ - neplátca DPH
- došlé faktúry za služby od nepl.DPH
Nie som si istá, ale si myslím, že ak príjmy oslobodené od dane nemáme, tak nemáme dôvod na počítanie, uplatnenie koeficientu. Dobre som to pochopila?

Ak neposkytujete plnenia oslobodené od dane - nie.:)
Tita
31.03.09,09:13
dufam:)
ešte si neverím, účtujem dlhšie, ale v tomto som totálny nováčik a problematika - Výherné hracie automaty je mojou nočnou morou odkedy sa prijmy začali približovať k 1500 000 Sk.

Mrkla si aj to čo tam mám zarátane do dph a čo nie:)? je to fakt dobre?

Teda pošlem tabuľku a žiadosť na DU a čakám na odpoveď? to je celé? žiadne prílohy a tak?
ešte otázka:

od 1.3.2009 už ako platca DPH by mal aj faktúry vystavovať s DPH nie?
čiže ak som do obratu DPH zahrnovala
podiel na zisku VHA, pretoze nebola mandatna zmluva - teraz budeme fakturovat s dph?
a tie ktore som nezahrnula
prijmy z prevadzky VHA na zaklade mandatnej zmluvy a
prijmy zo stav.kancelarie - mandatna zmluva - bez DPH ako doteraz?
alebo musim preveriť aj ine? napr ci sa fakturuje platcovi neplatcovi?
prosim, mam v tom hokej:(
lebo teoreticky som to podelila na oslobodene a neoslobodene len podla toho ake zmluvy mi krcmar povedal ze ma:( ale aj tu aj tam su prijmy toho isteho charakteru - teda podľa par.41 ods. 2 zákona o DPH ako oslobodené
Muška
31.03.09,09:19
ešte otázka:

od 1.3.2009 už ako platca DPH by mal aj faktúry vystavovať s DPH nie?
čiže ak som do obratu DPH zahrnovala
podiel na zisku VHA, pretoze nebola mandatna zmluva - teraz budeme fakturovat s dph?
a tie ktore som nezahrnula
prijmy z prevadzky VHA na zaklade mandatnej zmluvy a
prijmy zo stav.kancelarie - mandatna zmluva - bez DPH ako doteraz?
alebo musim preveriť aj ine? napr ci sa fakturuje platcovi neplatcovi?
prosim, mam v tom hokej:(
lebo teoreticky som to podelila na oslobodene a neoslobodene len podla toho ake zmluvy mi krcmar povedal ze ma:( ale aj tu aj tam su prijmy toho isteho charakteru - teda podľa par.41 ods. 2 zákona o DPH ako oslobodené

Tita,
mala by si si pozrieť tie zmluvy, aby si vedela o čom sú.
Lebo niekedy je to o inom ako Ti to krčmár povie.
Možno prvá zmluva je ak "nájom priestorov " pod VHA /tu sa môžeš rozhodnúť, či s DPH alebo bez DPH/

Ty faktúruješ s DPH alebo bez DPH , tak ako Ti káže zákon, nepreveruješ či je alebo nie je odberateľ platiteľ DPH.

Od 1.4.2009 už nemusíš ani preverovať pri tom Tvojom "prenájme" priestorov pod VHA či je odberateľ platiteľ DPH, alebo nie.
link : http://www.porada.sk/996211-post9.html
Tita
31.03.09,09:25
Ďakujem veeeľmi pekne..pozisťujem a ozvem sa ešte:)
mekelek
31.03.09,16:47
Ak neposkytujete plnenia oslobodené od dane - nie.:)
Chvála Bohu! A Vám vďaka za rýchlu odpoveď!
Tita
01.04.09,14:26
Tita,
mala by si si pozrieť tie zmluvy, aby si vedela o čom sú.
Lebo niekedy je to o inom ako Ti to krčmár povie.
Možno prvá zmluva je ak "nájom priestorov " pod VHA /tu sa môžeš rozhodnúť, či s DPH alebo bez DPH/

Ty faktúruješ s DPH alebo bez DPH , tak ako Ti káže zákon, nepreveruješ či je alebo nie je odberateľ platiteľ DPH.

Od 1.4.2009 už nemusíš ani preverovať pri tom Tvojom "prenájme" priestorov pod VHA či je odberateľ platiteľ DPH, alebo nie.
link : http://www.porada.sk/996211-post9.html
a som tu opäť:)po preštudovaní zmlúv, mám otázku
dve zmluvy boli mandatne a aj sa v nich spomína že príjmy budu oslobodene od dane,
ale jedna zmluva, ktora bola nájomna a ja som zaratala prijmy do obratov pre povinnu registraciu platcu DPH ma tiez v sebe zahrnute že "nájomné bude účtované bez DPH" ! Nevyrabame k tomu faktury len do pokladne mam doklad od majitela - vykaz trzieb zprevadzkovania VHA a vyratany %ny podiel ...bez dph.
čiže toto som tiez mala ratat ako oslobodene a mimo registracnej povinnosti? to by mozno ani nemal byt platca a teraz uz je platca a musim ratat koeficient :(
ako ho podla vas ratat?
brat ako oslobodene aj tieto bez mand.zmluvy?
vyjde este menej. najprv vysiel 0,77 a teraz 0,51 :( čo je asi nevyhodnejsia situacia ze?
Tita
01.04.09,20:12
Tita,
mala by si si pozrieť tie zmluvy, aby si vedela o čom sú.
Lebo niekedy je to o inom ako Ti to krčmár povie.
Možno prvá zmluva je ak "nájom priestorov " pod VHA /tu sa môžeš rozhodnúť, či s DPH alebo bez DPH/

Ty faktúruješ s DPH alebo bez DPH , tak ako Ti káže zákon, nepreveruješ či je alebo nie je odberateľ platiteľ DPH.

Od 1.4.2009 už nemusíš ani preverovať pri tom Tvojom "prenájme" priestorov pod VHA či je odberateľ platiteľ DPH, alebo nie.
link : http://www.porada.sk/996211-post9.html
takze ked mam najomnu zmluvu
a postup je taky ze nerobime faktury,
od majitela automatov dostavame mesacne pokladnicny doklad - %ny podiel na trzbach a ten je aj v marci bez zmeny teda bez dph, tak aj tieto prijmy povazujem za oslobodnene? co sa tyka vypoctu koeficientu?

Doteraz som ich brala ako nie oslobodene nakolko nie je mandatna zmluva ale len najomna:) no vidim ze oni platcovia nam platcom tento najom vyratavaju bez dph,
asi som to nemala ratat ani do obratu:( ale to uz je pase,
teraz hlavne dobre vypocitat koeficient.

Otazka je jasna:su to oslobodene prijmy co sa tyka koeficientu aj ked nieje mandatna zmluva?
Tita
02.04.09,09:11
hm...vidno že už je apríl:) nemá kto odpovedať, lebo každý oslavuje že skončil marec :D ....no mne sa srandy len začínajú:)
Tita
02.04.09,20:00
takze ked mam najomnu zmluvu
a postup je taky ze nerobime faktury,
od majitela automatov dostavame mesacne pokladnicny doklad - %ny podiel na trzbach a ten je aj v marci bez zmeny teda bez dph, tak aj tieto prijmy povazujem za oslobodnene? co sa tyka vypoctu koeficientu?

Doteraz som ich brala ako nie oslobodene nakolko nie je mandatna zmluva ale len najomna:) no vidim ze oni platcovia nam platcom tento najom vyratavaju bez dph,
asi som to nemala ratat ani do obratu:( ale to uz je pase,
teraz hlavne dobre vypocitat koeficient.

Otazka je jasna:su to oslobodene prijmy co sa tyka koeficientu aj ked nieje mandatna zmluva?
asi si odpoviem sama:)
nedalo mi a zavolala som na daňový úrad, takže koeficienta som prerobila pretoze do oslobodenych mam zaratat aj prijmy na zaklade najomnej zmluvy- kde je predmetom prenajom priestorov za účelom prevádzky VHA. Toto som vsak pri posudzovani povinnej registrácie platcu nebrala ako oslobodene a ratala ich do obratu DPH preto som si nebola ista.
Danovacka mi odobrila že je to spravne. Takže v obrate ano, ale čo sa týka koeficientu už su oslobodené. Po tejto zmene mi koeficient vychadza oveľa nižší 0,42 :( ale čo už.
A čo sa týka Muškinych tabuliek,(mimochodom ešte raz vďaka) do ktorých to práve zapisujem, nerozumiem celkom tým stĺpcom
predpoklad 2005, skutočnosť 2005 a spolu 2005
vyplnila som len skutočnost 2008 a spolu 2008, keďže rátam odhadovaný koeficient podľa minulého obdobia. Je to ok?;)
Martin1998
03.04.09,07:22
Tiež sme dávali podľa minulého roka.Už máme aj schválené od DÚ.
kkllc
03.04.09,11:44
Je to tak, že koeficientom prepočítavam, len ak mám príjem od § 28 do §41?

Ak nemám takýto príjem, len osl. podľa § 46, tak koef. neriešim ?
Benko
26.04.09,09:13
Prečo ?
§49 Zákona o DPH
(3) Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41, s výnimkou poisťovacích služieb podľa § 37 a finančných služieb podľa § 39, ak sú poskytnuté zákazníkovi, ktorý nemá sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko na území Európskych spoločenstiev, alebo ak sú tieto služby priamo spojené s vývozom tovaru mimo územia Európskych spoločenstiev.

(4) Ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň podľa odseku 3, je povinný postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50.

Ahojte, znova sa k problému č.45 a č. 46 vrátim. V roku 2008 bol použitý koeficient na všetky vstupy, teda aj na nákup surovín pre reštauráciu. Čo teraz, mohlo to tak byť alebo mám problém?
Robí to takto ešte niekto?
Ďakujem
azla
26.04.09,11:31
Ahojte, znova sa k problému č.45 a č. 46 vrátim. V roku 2008 bol použitý koeficient na všetky vstupy, teda aj na nákup surovín pre reštauráciu. Čo teraz, mohlo to tak byť alebo mám problém?
Robí to takto ešte niekto?
Ďakujem

Koeficient sa používa iba vtedy, ak prijaté plnenia na vstupe sú určené na kombinované plnenia na výstupe, t.j. zdaňované aj oslobodené.
Ak bol koeficientom krátený odpočet dph pri nákupe potravín do reštaurácie, podľa môjho názoru bolo to nesprávne.

Dopad:
a) firma sa ukrátila o dph, na ktorú mala nárok (mali ste menší odpočet ako Vám patril)
b) neuplatnená dph vstúpila do nákladov cez účet 548 (ak ide o PU).

Skutočnosť, že firma mala krátený odpočet (neodôvodnene viac) je iba problém firmy.

Na druhej strane, to že do nákladov bola zahrnutá neuplatnená Dph, na ktorú bol nárok (len sa neuplatnil z dôvodu nesprávneho postupu pri použití koeficientu), je chyba, lebo je to neoprávnený daňový výdavok.
Benko
26.04.09,15:33
Logiku to má. A ešte ma napadá, že stánok nie je nehnuteľnosť, tak by možno malo byť fakturované s dph.
rogalo
05.05.09,18:12
Priznávam, nepracujem vo firme s DPH, ale mám otázku či môže pri výpočte koeficientu byť výsledok 1,000. Ďakujem.
Muška
05.05.09,19:09
Priznávam, nepracujem vo firme s DPH, ale mám otázku či môže pri výpočte koeficientu byť výsledok 1,000. Ďakujem.
jasne, že môže :)
emula1
29.06.09,10:08
pripajam sa aj ja k teme:

mam firmu - kanalizacia- trzby maju zo stocneho pre domacnosti aj firmy, stvrtrocni platcovia DPH sa stali 15.5., odvtedy nove vysle faktury nevystavovali, ale budu vystavene s DPH aj bez DPH. No a co teraz s koeficientom.
Vyratam ho ako odhad pre rok 2009=citatel-trzby podlieh. zdaneniu DPH / menovatel-celk.trzby. Ratam z trzieb 1-5/2009.
Lenze, ked teraz poslem list na DU na odsuhlasenie, pravdepodobne mi do podania prizn.DPH za 2.stvrtrok, neodpovedaju, takze podam normalne priznanie k DPH bez koef. a potom ak mi ho odsuhlasia, tak podam dodatoc. priznanie.
Uvazujem spravne?
kkllc
29.06.09,10:29
Je to tak, že koeficientom prepočítavam, len ak mám príjem od § 28 do §41?

Ak nemám takýto príjem, len osl. podľa § 46, tak koef. neriešim ?


Prosím o Váš názor.
Jana Acsová
29.06.09,11:32
Je to tak, že koeficientom prepočítavam, len ak mám príjem od § 28 do §41? Ak nemám takýto príjem, len osl. podľa § 46, tak koef. neriešim ?Tak. Pri medzinárodnej preprave tovaru a osôb, kde sa uplatní oslobodenie podľa § 46 vzniká právo na odpočítanie dane.
emula1
29.06.09,11:39
pripajam sa aj ja k teme:

mam firmu - kanalizacia- trzby maju zo stocneho pre domacnosti aj firmy, stvrtrocni platcovia DPH sa stali 15.5., odvtedy nove vysle faktury nevystavovali, ale budu vystavene s DPH aj bez DPH. No a co teraz s koeficientom.
Vyratam ho ako odhad pre rok 2009=citatel-trzby podlieh. zdaneniu DPH / menovatel-celk.trzby. Ratam z trzieb 1-5/2009.
Lenze, ked teraz poslem list na DU na odsuhlasenie, pravdepodobne mi do podania prizn.DPH za 2.stvrtrok, neodpovedaju, takze podam normalne priznanie k DPH bez koef. a potom ak mi ho odsuhlasia, tak podam dodatoc. priznanie.
Uvazujem spravne?
prosiiim
Jana Acsová
29.06.09,12:00
Lenze, ked teraz poslem list na DU na odsuhlasenie, pravdepodobne mi do podania prizn.DPH za 2.stvrtrok, neodpovedaju...Možno odpovedajú. Podajte žiadosť na odsúhlasenie koeficientu a konzultujte to so správcom. Predpokladám jeho súčinnosť.

K uplatneniu koeficientu by som odporúčala uplatniť pomerné odpočítanie dane ihneď ak je dôvodné.
ada159
04.09.12,09:46
Je nejaké predpísané tlačivo pre oznámenie a schválenie predbežného koeficientu? Dokedy je treba nahlásiť koeficient správcovi?
KEJKA
04.09.12,09:48
Je nejaké predpísané tlačivo pre oznámenie a schválenie predbežného koeficientu? Dokedy je treba nahlásiť koeficient správcovi?nie je.
nahlasuješ, oznamuješ, len ak chceš mať iný koweficient, než je podľa zákona. V takom prípade potrebuješ súhlas pred jeho prvým použitím.
zuzana164
03.12.12,20:03
je to podľa mna postavené na hlavu...
platca dph prenajíma zdaniteľným osobám priestor bez dph, pri vypočete koeficientu mi ide o to aby bol čo najvyšší samozrejme:
príklad č. 1
vydané faktury na nájom bez dph 30.000 (20.000 neplatcovia, 10.000 platcovia) - všetkým bez dph - može si vybrať
vydané faktury za energie s dph 8.000
koeficient= 30.000/30.000+8.000 = 0,789 = 0,79
príklad č. 2
vydané faktury za nájom bez dph 20.000 neplatcovia
vydané faktury za nájom s dph 10.000 platcovia
vydané faktury za energie s dph 8.000
koeficient - 20.000/20.000+10.000+8.000 = 0,526= 0,53

niečo mi zjavne uniká, ale čím viac faktúr za prenájom vystavím s dph, tak tým horší budem mať koeficient? ved je to nelogické, neviem či ma niekto pochopil... :(
alebo som ja úplne vedľa...
bea
03.12.12,20:45
Je to trochu inak. Znenie zákona je takéto :

(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok.

To znamená, že
v 1. príklade bude koeficient: 8000/38000 = 0,21 a
v 2. príklade bude koeficient: 18000/38000 = 0,47
zuzana164
04.12.12,07:17
pane bože tak bola som teda vedĺa... ďakujem veľmi pekne :)
zuzana164
05.12.12,19:11
"Podľa § 38 ods. 5 zákona o dani z pridanej hodnoty platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane"
teraz mi jedna pani povedala že ked prenajímam priestory v budove, síce sa môžem rozhodnúť či budem zdaniteľným osobám prenajímať s dph alebo bez dph ale musím to tak fakturovať všetkým rovnako, či to bude platiteľ, alebo neplatiteľ, nemôžem jednému dávať nájom s DPH a druhému bez DPH, je to pravda? nejak mi to zo znenia zákona nieje celkom zrejme..
zuzana164
05.12.12,19:24
našla som metodický pokyn http://www.alejkostoliste.sk/data/ext-65.pdf
strana 4, ods. 2.1: Ak sa platiteľ rozhodne prenájom zdaňovať, nemusí tak urobiť voči všetkým platiteľom, ktorým prenajíma nehnuteľnosť, ako to bolo ustanovené v zákone č. 289/1995 Z.z. o DPH
v znení neskorších predpisov platnom do 30.4.2004. Ak by použil obidva režimy, t.j. voči
niektorým platiteľom by k prenájmu uplatnil daň a voči niektorým platiteľom by ho
oslobodil, mal by povinnosť postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže
odpočítať, podľa § 50 zákona o DPH.
čiže, ak naša spoločnosť bude všetkým svojím nájomníkom fakturovať nájom BEZ DPH, potom sa nás netýka povinnosť postupovať podľa §50 zákona a teda nevypočítavam koeficient? Teda nemám nárok ani na pomernu časť dph z ničoho? ale energie fakturujeme s DPH...
KEJKA
05.12.12,21:45
koef.počítaš v oboch prípadoch. Máš plnenia od DPH oslobodené /nájom/ ale aj neoslobodené /energie/.
máš aj iné činnosti?
isto máš aj réžiu vlastnú - tam si DPH odpočítaš práve tým koeficientom.
zuzana164
17.12.12,09:44
čo sa týka energii: tam mám plný odpočet keďže energie dalej fakturujem nájomníkom.
ale čo v prípade ak prijatá fa za ele. energiu je 1000 eur a refakturovaná nájomníkom len 900 eur... kvoli tomu že niečo sa robí po chodbách na náklady majiteľa budovy a naše firemné priestory a tak... potom aj tu energiu musím počíať koeficientom? či na také veci myslieť nemusím?
KEJKA
17.12.12,09:59
čo sa týka energii: tam mám plný odpočet keďže energie dalej fakturujem nájomníkom.
ale čo v prípade ak prijatá fa za ele. energiu je 1000 eur a refakturovaná nájomníkom len 900 eur... kvoli tomu že niečo sa robí po chodbách na náklady majiteľa budovy a naše firemné priestory a tak... potom aj tu energiu musím počíať koeficientom? či na také veci myslieť nemusím?musíš myslieť na všetko. V tomto konkrétnom prípade ak vieš preukázať napr. podľa meračov, že 100 EUR sú náklady majiteľa, tak nemusíš síce koeficientovať, ale DPH k tým 100 EUR neuplatníš, uplatníš na vstupe len k 90 EUR.
Ak to nevieš preukázať, je to len odhad, tak aj celú faktúru za energie koeficientuješ
zuzana164
17.12.12,17:50
a čo v takom prípade:
vstupné energie nám refakturovala nemocnica (dodávateľ) naraz v septembri za 07, 08 a 09 mesiac -zdaniteľné plnenie 30.09.2012
od 31.08. sme aj my platcovia dph ale v juli sme neboli.
My dalej refakturujeme tieto energie lekárom (nájomcom) ale čo s tým júlom. Mám nárok na odpočet dph za jul?
zuzana164
12.01.13,21:30
idem vypočítať koeficient podla vety:
Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok
Ale prakticky... stali sme sa platcami dph dňa 31.8.2012 tie príjmy ktoré delím budem brať v úvahu až tie od kedy sme platcami, alebo aj júlové faktury za nájom bez dph, kedy sme este neboli platcami? Kto poradí?
KEJKA
12.01.13,22:18
dva predchádzajúce príspevky sa týkaju toho istého, Či deliť alebo nedeliť DPH pri takejto súhrnnej faktúre - to je skôr vec diskusie, stretla som sa s protichodnými názormi. Ja nedelím - rozhoduje dátum dodania.
No a podľa rozsahu odpočítania DPH potom riešiš aj ten koeficient.
zuzana164
13.01.13,09:42
Ja som tu suhrnú faktúru rozdelila, lebo energie sme dalej lekárom refakturovali až od augusta, jul som dala nezahrňovať do dph, ale s tým, že predchádzajúci majitel Julové energie vyfakturuje lekárom a potom ked im pridu platby tak nám ten jul bude dobropisovať (uzavreli takú dohodu o fakturácii, lekári s tým boli písomne oboznámeny) takže ani ten dobropis na ten jul zo suhrnej faktury ked príde, dám nezahrňovať.
ale druhú časť odpovede som nepochopila. do čitateľa dám vystavené faktury za energie lebo tie idu s dph a do menovateľa dávam faktury za nájom bez dph + faktury za energie. ale tie faktury v menovateli za nájom - aj junové, julové alebo až od augusta kedy sme sa stali platcami? Mne treba polopate... :)
zuzana164
13.02.13,13:58
koeficientujem... nájom fakturujem bez dph, energie fakturujem s DPH.
Došlá faktúra ze prerobenie regulácie tepelných rozvodov, namontovanie termoregulačných ventilov veľká faktúra v hodnote 30tis eur... do tej budovy. Volala som nášmu auditorovi, tak že mam narok na plný odpočet dph, lebo výstup z tohto prijatého plnenie je s DPH - dodávam a fakturujem nájomcom teplo, keby to nefungovalo, teplo by nedostali... ale, teplo samy nevyrábame, iba nám ho dodávaju a ja ho refakturujem, je to správne? nieže dám do dph odpočet jak svet a na kontrole to neobhájim... Kto mi poradí... resp. akým paragrafom sa môžem oháňať?
KEJKA
13.02.13,18:51
koeficientujem... nájom fakturujem bez dph, energie fakturujem s DPH.
Došlá faktúra ze prerobenie regulácie tepelných rozvodov, namontovanie termoregulačných ventilov veľká faktúra v hodnote 30tis eur... do tej budovy. Volala som nášmu auditorovi, tak že mam narok na plný odpočet dph, lebo výstup z tohto prijatého plnenie je s DPH - dodávam a fakturujem nájomcom teplo, keby to nefungovalo, teplo by nedostali... ale, teplo samy nevyrábame, iba nám ho dodávaju a ja ho refakturujem, je to správne? nieže dám do dph odpočet jak svet a na kontrole to neobhájim... Kto mi poradí... resp. akým paragrafom sa môžem oháňať?a samotnú budovu ako máš vyriešenú? tam je, nieje, bol, nebol odpočet DPH?
zuzana164
14.02.13,07:19
budova bola kupená bez dph