Noras
04.04.05,01:53
Kúpila som auto na leasing v r. 2001 a 7.6.2004 som ho odkúpila od leasingovky za odpredajnú cenu 6150 Sk.
Otázky:
1. Mám auto zaradiť dňom 7.6.2004 do Dlhodobého majetku?
2. S nulovou obstarávacou cenou? Sumu 6150 Sk som dala priamo do réžie.
3. Možem auto k 31.12.2004 vyradiť? A ako?
anto
04.04.05,03:53
Po odkúpení motorového vozidla od leasingovej spoločnosti je nákupná cena cca 6000,00 Sk. Kedže sa jedná o majetok, ktorého doba použitia je dlhšia ako rok, tak je potrebné tento majetok zaradiť do dlhodobého majetku. Je to aj preto, že v nasledujúcich rokoch môžete na tento majetok náklady, ktoré vzniknú v súvislosti s prevádzkou tohto majetku dávať do nákladov. Čiže zaradíte vozidlo do majetku a zaúčtujete na účet majetkový 02../321(došlá faktúra). Kedže sa jedná o sumu nižšiu, ako je 30000 Sk,ktorá je hranicou pre zaraďovanie majektu do krátkodobého alebo dlhodobého majektu, zároveň zaúčtujete jeho jednorazový odpis 501/02.., čím ho dostanete do nákladov. Pri jeho vyradení, spôsob je rozličný, napríklad vyšrotovanie, predaj, a pod potom účtujete cenu za predaj do výnosov napríklad 311/648. Kedže zostatková cena je nulová, tak výnos z vyšrotovania, predaja je výnosom, ziskom, ktorý potom je daňovým výnosom.
petra:-)
04.04.05,04:29
Ja som našla na stránke drsr.sk na tomto linku
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/udszav.doc
Usmernenie k účtovnej závierke za r. 2004. Je to síce pre podvojné účtovníctvo, ale čo sa týka zaraďovania majetku je podľa mňa rovnaký postup pre obe účtovné sústavy. Text na strane 9 - zhruba v strede pojednáva o majetku získanom prostredníctvom leasingu zo zmluvy uzatvorenej pred 1.1.2004.
:)
blcha
04.04.05,05:34
Anto asi nepochopil, že ide o JÚ. Skúsim teda svoj názor: auto musíš zaradiť do majetku, pretože inak by si porušila podmienky leasingu podľa ZDP, zaradíš ho v cene, čo si zaplatila. Zaradenie stačí na jeden deň, na druhý deň sa môže auto vyradiť jednoduchým zápisom na karte dlhodobého majetku. Pointa je v tom, že tým sa z auta stal obchodný majetok a teda neplatí oslobodenie na príjem z jeho predaja. Ak si celú sumu dala do PR, myslím, že to nie je v rozpore s postupmi, pretože pre vlastnú potrebu si môžem evidovať na kartách DM čokoľvek potrebujem. Účtovníctvo má byť pravdivé a skutočná cena auta ne nepochybne vyššia, než ste zaplatili.
Noras
04.04.05,09:32
Auto teda zaradím dňom 7.6.2004 do Dlhodobého majetku s obstarávacou cenou 6150 Sk.

Teraz vyvstávajú 2 nové otázky:
1. Ako dostať tých 6150 do réžie (účtujem v Alfe)? Na karte Auta dám Pridaj - Oprávky a vytvorím doklad s hodnotou 6150 a akým textom? A urobiť to hneď 7.6. alebo až 31.12. ako uzávierkový doklad (ala Odpisy).

2. Ak teda 31.12. preradím auto na seba ako súkr. osobu musím k tomu vystaviť nejaké doklady a čo zvoliť ako dôvod vyradenia: Bezpl. prevod?, Darovanie?, Likvidácia?
MIRKA
10.04.05,19:23
ja by som to teda zaradila s dátumom 7.6. a na karte zapísala doklad s tým istým dátumom, suma 6150 a text taký istý, ako pri zaúčtovaní do prev.réžie. toť môj názor. možno sa ešte niekto vyjadrí, lebo mňa také tiež zaujíma pre tento rok.
Majopa
10.04.05,19:48
Prvé auto: Odkupná cena do prev.réžie a zaradenie do majetku. Potom predaj cez autobazár. Odkúpil som ho ja od otca. Vyradenie z majetku, príjem z predaja do príjmu podliehajúcemu dani z príjmov.

Druhé šlo na protihodnotu. Postup ako pri prvom.

Ak si chcete nechat auto ako súkromná osoba, bolo by dobré ho dať súdnoznalecky ohodnotiť. Alebo ho predať manželke alebo deťom za nejakú rozumnú sumu.
andrej_rv
10.04.05,20:17
Kúpila som auto na leasing v r. 2001 a 7.6.2004 som ho odkúpila od leasingovky za odpredajnú cenu 6150 Sk.
3. Možem auto k 31.12.2004 vyradiť? A ako?Podľa môjho názoru stačí automobil preradiť do osobného používania, a to formou zápisu na karte dlhodobého majetku. Z titulu preradenia auta do osobného vlastníctva bezprostredne nevyplývajú žadne daňové povinnosti. Pri prípadnom neskoršom predaji tohoto auta do 5 rokov po preradení, keďže šlo o majetok používaný na podnikanie, bude treba celý príjem z predaja zahrnúť do základu dane (podľa súčasného právneho stavu príjmy podľa § 8 ods. 1 písm. c).
juko
11.04.05,05:48
Auto 7.6. zaradíš na kartu dlhodobého majetku s nákupnou cenou. V účtovníctve urobíš zápis nákup HIM so zaradením do PR, pretože ide o sumu pod 30000.

Teraz si zvážiš, či auto ponecháš v majetku a budeš si naň robiť všetky náklady, alebo ho preradíš do os. vlastníctva jednoduchým zápisom na karte: preradený do osobného vlastníctva. V peňažnom denníku nerobíš nič.

Plný súhlas s odpoveďou andrej_rv
jess
13.04.05,18:53
ukončili sme leasing, úžitkové auto sme zaradili do DM a teraz ho chceme predať do autobazáru, keďže manžel na ktorého je teraz fir.auto napísané (na jeho živnosť - IČO/ bude mať dosť vysokú daň za tento rok, môže ho preradiť do os.vlastníctva - a predám ho ja-manželka, ako súkromná osoba do autobazáru, no a samozrejme si to dám do DP za rok 2005 ku živnosti.. dá sa to takto ??? v skratke, nechcem, aby sa mužovi zvýšila predajom auta daň z príjmu za 2005, ale mne ako živnostníčke s 0 daňou sa môže.

a ako sa preraďuje do os.vlastníctva manželky ? treba prepísať aj v techničáku u policajtov ? napr. Z firmy "Kýblik a syn" na pani "Kýblikovú"? Či stačí len vyraď.protokol.?
jess
13.04.05,20:18
netrápte sa, stejne ho už ráno nestihnem prepísať .... ide zajtra do bazáru .. a moje deti za ním plačúhttp://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
Zita5
14.04.05,05:25
ukončili sme leasing, úžitkové auto sme zaradili do DM a teraz ho chceme predať do autobazáru, keďže manžel na ktorého je teraz fir.auto napísané (na jeho živnosť - IČO/ bude mať dosť vysokú daň za tento rok, môže ho preradiť do os.vlastníctva - a predám ho ja-manželka, ako súkromná osoba do autobazáru, no a samozrejme si to dám do DP za rok 2005 ku živnosti.. dá sa to takto ??? v skratke, nechcem, aby sa mužovi zvýšila predajom auta daň z príjmu za 2005, ale mne ako živnostníčke s 0 daňou sa môže.

a ako sa preraďuje do os.vlastníctva manželky ? treba prepísať aj v techničáku u policajtov ? napr. Z firmy "Kýblik a syn" na pani "Kýblikovú"? Či stačí len vyraď.protokol.?

Jess , mne sa to nejako nepozdáva . Vyradiť ho môže do osobného užívania , ale len ak ho naďalej ako súkromná osoba používa, ale s tým predajom a prepisom na Teba to také určité nie je .