Luboso
22.04.08,09:14
Chcel by som sa poradit mam dobr.nem.poistenie uzatvorene od 3.9.07 platim si ho zo sumy 8100 Sk.Ako by som mal dalej postupovat aby som zachoval kontinuitu aby som mal stale narok na PN a OCR.Viem ze by sa po 9 mesiacoch dalo zrusit a do 2 rokov by som z neho este stale mal narok na PN a OCR.Neviem vsak co by bolo potom, keby som si ho znovu uzatvoril ci by to prebiehalo znovu vsetko od zaciatku a az po urcitom obdobi by som mal narok narok na PN a OCR.Ako by som mal postupovat kedy ho zrusit?Kedy ho potom znovu uzatvorit?
brčko
22.04.08,07:23
Ak by si sa odhlásil, tak si v ochrannej lehote z tohto poistenia len 42dní. Ak by si ochorel od 43-tieho dna, tak by si už nárok na nemocenské nemal. Ak by si si však uzatvoril na 43-tí den nové DNP a na 44-tý den išiel na PN, tak by si už mal nárok (ako by to bolo v ten istý den, si nie som istá).
Ku dnom tohto nového DNP by sa ti prirátali aj dni predchádzajúceho DNP (v posledných dvoch rokoch pred uplatnením nároku), takže by si splnil podmienku 270dní nem.poistenia.
Vzhladom na tvoj minimálny VZ by výška tvojej nemocenskej bola cca rovnaká, ako keby si DNP nezrušil (t.č. od štvrtého dna PN cca 147-149Sk na kal.den). Lebo "pri uplatnovaní nároku na dávku v prvých 26týždnoch od posledného prihlásenia na DNP" sa dávka ráta "u všetkých DNP" (teda aj pri osobách prihlásených z vyššieho VZ) len z minimálnej mzdy a až pri uplatnovaní nároku po uplynutí 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP, zo skutočného VZ v rozhodujúcom období. U teba je to však nepodstatné.
jankasm
22.04.08,07:26
Chcel by som sa poradit mam dobr.nem.poistenie uzatvorene od 3.9.07 platim si ho zo sumy 8100 Sk.Ako by som mal dalej postupovat aby som zachoval kontinuitu aby som mal stale narok na PN a OCR.Viem ze by sa po 9 mesiacoch dalo zrusit a do 2 rokov by som z neho este stale mal narok na PN a OCR.Neviem vsak co by bolo potom, keby som si ho znovu uzatvoril ci by to prebiehalo znovu vsetko od zaciatku a az po urcitom obdobi by som mal narok narok na PN a OCR.Ako by som mal postupovat kedy ho zrusit?Kedy ho potom znovu uzatvorit?

Zrušiť a nanovo uzatvoriť ho môžeš v podstate kedykoľvek.

Čo sa týka OČR, tak nárok máš hneď od prvého dňa prihlásenia. Takže ak DNP zrušíš a budeš sa chystať s dieťaťom na OČR, stačí sa Ti prihlásiť deň pred začiatkom OČR. Žiadna iná podmienka nemusí byť splnená, len musíš byť prihlásený. ;)

Čo sa týka PN, tak tam tiež platí podmienka, že musíš byť v deň žiadosti o nemocenské prihlásený na DNP no a navyše si musíš sledovať, aby si mal splnených 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch. Čiže po cca. 9 mesiacoch platenia sa kľudne môžeš odhlásiť, no a potom sa Ti stačí prihlásiť tak, ako som písala pri OČR, deň pred nástupom na PN. Prihlásiť a znovu si začať platiť súvisle DNP je potrebné vtedy, keď už z predchádzajúceho obdobia platenia DNP nebude 270 dní spadať do obdobia posledných dvoch rokov. ;)
Luboso
22.04.08,07:44
Je to teda tak ako mi ty píses?alebo tak ako mi píse Brcko,teda ze mam narok len 42 dní.
jankasm
22.04.08,08:03
Je to teda tak ako mi ty píses?alebo tak ako mi píse Brcko,teda ze mam narok len 42 dní.

Obidve odpovede sú správne. ;) Akurát, že v mojej o ochrannej dobe nepíšem.
Takže, keď ukončíš DNP, tak nasledujúcich 42 dní máš nárok na PN aj OČR /samozrejme za splnenia ostatných podmienok, o ktorých som písala/ aj bez toho, aby si sa prihlásil znovu na DNP. Jednoducho, po odhlásení si v ochrannej lehote 42 dní, počas ktorej vlastne ako keby si bol prihlásený.
Po týchto 42 dňoch, aby si mal nárok na PN alebo OČR, musíš byť v čase žiadania o dávku znovu prihlásený na DNP. :) Jasnejšie?
Luboso
22.04.08,08:42
Teraz uz ano,dakujem.