MlynarovaR
22.04.08,09:16
velmi pekne poprosim o radu,pred10rokmi som zacal staviat dom,kt.bol naprojektovany tak,ze by som to financne sam nezvladol,tak my rodicia navrhli aby som pol domu daroval bratovi,urobili sme u notara zapisnicu o dar.zmluve,kde darujem spoluvlast.podiel bratovi a jeho hodnota je5800kčs.,postavili sme dom s 2samost.byt.jednotkami,mame jeden vchod,spol.dvor aj spol.nebyt.priestory,mame samost.elektr.a plyn so spol.plynomerom a vodou.,kedze nase vztahy su velmi zle,chceli by sme odkupit ich byt.jednotku a tu je problem,preda ale za trhovu hodnotu,moze???i ked ma pol.domu darom????moze dat do prenajmu????poprosim poradit,dakujem.
Petra Nová
22.04.08,20:22
...postavili sme dom s 2samost.byt.jednotkami,mame jeden vchod,spol.dvor aj spol.nebyt.priestory,mame samost.elektr.a plyn so spol.plynomerom a vodou.,kedze nase vztahy su velmi zle,chceli by sme odkupit ich byt.jednotku a tu je problem,preda ale za trhovu hodnotu,moze???i ked ma pol.domu darom????moze dat do prenajmu????poprosim poradit,dakujem.

Asi Vás nepoteším. Ak brat nebude chcieť predať svoj podiel za inú, než trhovú hodnotu , tak prosto jeho podiel nekúpite. Ak bude chcieť prenajať ním obývanú časť, budete mať s tým problémy. Nezávidím Vám. Zrejme bolo potrebné rozmýšľať pred 10 rokmi, ako môže dopadnúť spolužitie dvoch rodín v spoločnom dome, so spoločným plynomerom a vodomerom.
MlynarovaR
23.04.08,14:47
poprosim este radu ohladom prispevku ODKUPU DOMU,napriek tomu ze v katastri ma klauzulu
(darom)moze si robit so svojou byt.jednotkou manipulovat aj bez nasho suhlasu?????ved predsa nemoze prenajat niekomu nieco co este nema vysporiadane,mame to riesit sudnou cestou?sme my v prave???dakujem pekne za radu
Eulalia
23.04.08,15:17
velmi pekne poprosim o radu,pred10rokmi som zacal staviat dom,kt.bol naprojektovany tak,ze by som to financne sam nezvladol,tak my rodicia navrhli aby som pol domu daroval bratovi,urobili sme u notara zapisnicu o dar.zmluve,kde darujem spoluvlast.podiel bratovi a jeho hodnota je5800kčs.,postavili sme dom s 2samost.byt.jednotkami,mame jeden vchod,spol.dvor aj spol.nebyt.priestory,mame samost.elektr.a plyn so spol.plynomerom a vodou.,kedze nase vztahy su velmi zle,chceli by sme odkupit ich byt.jednotku a tu je problem,preda ale za trhovu hodnotu,moze???i ked ma pol.domu darom????moze dat do prenajmu????poprosim poradit,dakujem.
Niektorým veciam nerozumiem a asi nedostaneš ani dobrú radu, ak nedovysvetľuješ:
1. Darovacou zmluvou si bratovi daroval spluvlastnícky podiel - na čom? na rozostavanom dome alebo na hotovom? V akom štádiu výstavby bol vtedy dom?
2. Hodnota darovaného podielu je 5800 Kčs - to čo bola za cena? Aj pred desiatimi rokmi boli jedny vchodové dvere drahšie ako pár tisíc. Okrem toho pred 10 rokmi už bola samostatná česká a slovenská mena.
3. Kto financoval a v akej miere ďalšiu výstavbu domu? Koľko si do toho vložil Ty a koľko brat?
4. Spoločný plynomer a vodomer nemusí byť problém - malou technickou úpravou sa dá vyriešiť meranie spotreby každej domácnosti. Aká veľká by to bola investícia neviem posúdiť, ale snáď sa tu nájde niekto, kto to vie odhadnúť.
5. Podobne sa dajú vyriešiť spoločné nebytové priestory.
6. Preštuduj si občiansky zákonník a nájdi si možnosti, ako zrušiť darovanie, z akých dôvod. Bohužiaľ, naspamäť to neviem.
7. Aký je právny stav vlastníctva, zapísaný na katastri nehnuteľností? Ide mi najmä o to, ako a či je tam zapísané nejané spoluvlastníctvo a v akom rozsahu.
Myslím, že bez týchto informácií sa ďalej nepohneme.

A ešte jedna otázka - kde je ten dom? Ty máš v profile, že si z Prahy. Ak je aj dom v ČR, budú sa asi niektoré právne úpravy a možnosti riešenia odlišovať od slovenských.
Eulalia
23.04.08,15:26
poprosim este radu ohladom prispevku ODKUPU DOMU,napriek tomu ze v katastri ma klauzulu
(darom)moze si robit so svojou byt.jednotkou manipulovat aj bez nasho suhlasu?????ved predsa nemoze prenajat niekomu nieco co este nema vysporiadane,mame to riesit sudnou cestou?sme my v prave???dakujem pekne za radu


Pozri si pôvodne zadanú otázku, máš tam reakciu. Duplicita je podľa mňa zbytočná. Chápem, že Ti to možno súri, ale takto sa trieštia informácie. Požiadaj moderátora, alebo admina, aby túto tému uzavrel.
MlynarovaR
24.04.08,16:41
takze dakujem za cas a ochotu a odpovedam

1.predmetom daru je spoluvl.podiel na stav.pozemku(bol uz v stadiu hrubej stavby),kt.darujuci daruje bratovi za ucelom si postavit rod.dom,kt.bude obsahovat2byt.jednotky.
2.to bolo v juli1992,preto kčs,asi som to zle vysvetlil,ospravedlnujem sa som v tom novacik.
3.dalsiu vystavbu sme financovali na polovicu(bratsku),ak to mam takto sformulovat,bol som mlady a vsetko som to nechaval na rodicov,kt.sa videli vzdy aj teraz v bratovi,takze som to neriesil.
4.darujuci(ja)darujem spoluvlastnicky podiel v miere na polovicu pozemku,kt.bol v stadiu vyst.hrubej stavby.
5.dom je na slovensku,momentalne posobim v CECHACH.
6.IDE MI HLAVNE O TO,CI MOZE BEZ NASHO SUHLASU PREDAT ALEBO PRENAJAD SVOJU BYT.JEDNOTKU.
dakujem moc si vase rady cenim
Eulalia
25.04.08,12:55
Ak predmetom darovania bol len spoluvlastnícky podiel na pozemku a každý si financoval stavbu svojej časti domu, môže brat bez problému svoj byt prenajať. Pri prípadnom predaji by to už bolo horšie, pretože by bolo treba reálne rozdeliť spoluvlastníctvo. Pozri si aj tému Rozdelenie pozemku, je to tam dosť podrobne vysvetlené. Ako spoluvlastník máš predkupné právo a bez Tvojho súhlasu nemôže časti, ktoré sú v spoločnom vlastníctve, predať.