elizabet100
04.04.05,08:59
Ako je to s prerušením živnosti? Prerušuje sa stále ku 1. dňu v mesiaci? alebo k dátumu kedy ja chcem? A kedy sa podáva danové priznanie?
Zita5
04.04.05,07:14
Ako je to s prerušením živnosti? Prerušuje sa stále ku 1. dňu v mesiaci? alebo k dátumu kedy ja chcem? A kedy sa podáva danové priznanie?

Živnosť môžeš na základe žiadosti prerušiť hocikedy t.j. aj od 18.príslušného mesiaca . Daňové priznanie podávaš buď 0 alebo skutočné .
marta
04.04.05,08:17
Zdaňovacím obdobím u daňovníka fyzickej osoby je kalendárny rok. Daňové priznanie podáva v lehote do troch mesiacov po ukončení zdaňovacieho obdobia bez ohľadu na skutočnosť, kedy prerušil živnosť.
elizabet100
04.04.05,08:23
ďakujem za odpovede.
gita
28.04.05,09:25
Vybavovanie na živn.úrade trvá nejaký čas. Neviete,keď ja si určím dátum, ku ktorému chcem prerušiť, oni ho dodržia? mám na to čakať? ísť tam skôr? Teraz som PN, keď mi skončí PN, na druhý deň chcem prerušiť živnosť a nastúpiť do zamestnania. Je na to na ŽU nejaké tlačivo? Ja len viem, že zmena bydliska im tam trvala skoro mesiac.
bepo
28.04.05,10:39
Trvá to asi 2 týždne v Ba a platnosť nadobudne dňom prevzatia takže choď sa opýtať na Živnostenské aké majú termíny a o toľko si to požiadaj skôr.Tlačíva majú tam.
pyton
28.04.05,10:42
ľudia nevládzu platiť tie ich vysoké fondy, tak radšej prerušujú živnosť, majú tam toho plno...
remenova
06.05.05,12:19
Je možnosť preušiť živnosť na nejaký čas, napr. na 5 mesiacov, lebo viem, že v tom období nebudem mať žiadnu a prácu, a nechcem ukončiť živnosť?

AK ano, čo potom s odvodmi (zdravotné, lebo sociálne zatiaľ neplatím), dá sa prihlásiť na úrad práce?
ondrejvla
04.07.05,10:06
Mám otázku na ostatných Poraďákov,

pri prerušení živnosti sa odhlásim na základe registračného listu na SP, odhlásim sa na ZP, ale nie som si istá, či som povinná oznámiť prerušenie aj na Daňový úrad.
Ďakujem vopred za odpovede.
evina
04.07.05,10:16
Mám otázku na ostatných Poraďákov,

pri prerušení živnosti sa odhlásim na základe registračného listu na SP, odhlásim sa na ZP, ale nie som si istá, či som povinná oznámiť prerušenie aj na Daňový úrad.
Ďakujem vopred za odpovede.Podľa mojej mienky áno. §31 zákona o správe daní a poplatkov:
" Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne jeho daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 15 dní odo dňa, keď vznikli."
evina
04.07.05,10:25
Dopĺňam ešte, že podľa § 59 informuje ŽÚ o pozastavení alebo zrušení živnostenského oprávnenia mimo iného aj DÚ predsa by som túto skutočnosť oznámila aj na DÚ v zmysle môjho predchádzaajúceho príspevku./povinnosť daňovníka/
Jana Acsová
04.07.05,10:30
Dopĺňam ešte, že podľa § 59 informuje ŽÚ o pozastavení alebo zrušení živnostenského oprávnenia mimo iného aj DÚ predsa by som túto skutočnosť oznámila aj na DÚ v zmysle môjho predchádzaajúceho príspevku./povinnosť daňovníka/Je potrebné to oznámiť - aspoň kópiou rozhodnutia zo ŽÚ - stretli sme sa s tým, že to DÚ žiadal a vyplýva to aj z § 31, tak ako si uviedla predtým (je to povinnosť daňového subjektu). Tvoja pochybnosť je namieste.
ondrejvla
04.07.05,10:45
Ďakujem za odpovede, takže zhrniem : pri prerušení živnosti som povinná podľa §59 Živ.zákona o pozastavení alebbo zrušení živn.oprávnenia oznámiť túto skutočnosť aj na DÚ, nakoľko ŽÚ informuje orgány uvedené v §48.

Dúfam, že stačí zaslať poštou kópiu prerušenia živnosti na DÚ?!
Ešte raz ďakujem.
evina
04.07.05,10:50
Ďakujem za odpovede, takže zhrniem : pri prerušení živnosti som povinná podľa §59 Živ.zákona o pozastavení alebbo zrušení živn.oprávnenia oznámiť túto skutočnosť aj na DÚ, nakoľko ŽÚ informuje orgány uvedené v §48.

Dúfam, že stačí zaslať poštou kópiu prerušenia živnosti na DÚ?!
Ešte raz ďakujem.
Ty si povinná oznámiť DÚ prerušenie živnosti na základe § 31 zákona o správe daní a poplatkov 511/1992 v znení neskorších predpisov- môj príspevok 10;
v zmysle § 59 živnostenského zákona informuje DÚ Živnostenský úrad
evina
04.07.05,10:52
Je možnosť preušiť živnosť na nejaký čas, napr. na 5 mesiacov, lebo viem, že v tom období nebudem mať žiadnu a prácu, a nechcem ukončiť živnosť?

AK ano, čo potom s odvodmi (zdravotné, lebo sociálne zatiaľ neplatím), dá sa prihlásiť na úrad práce?
Podľa § 58 bod 2 písm. c živnostenského zákona ŽÚ môže z podnetu podnikateľa pozastaviť prevádzkovanie živnosti na obdobie najmenej 6 mesiacov. Odvody počas prerušenia neplatíš.
K možnosti prihlásiť sa na úrad práce neviem jednoznačnú odpoveď, možno niekto doplní.
ondrejvla
04.07.05,10:59
Podľa § 58 bod 2 písm. c živnostenského zákona ŽÚ môže z podnetu podnikateľa pozastaviť prevádzkovanie živnosti na obdobie najmenej 6 mesiacov. Odvody počas prerušenia neplatíš.
K možnosti prihlásiť sa na úrad práce neviem jednoznačnú odpoveď, možno niekto doplní.
Ďakujem, ja viem, že odvody neplatím. Prihlásiť sa nemusím nikde, nakoľko som starobná dôchodkyňa. Len mi nebol jasný ten DÚ, nakoľko ide len o prerušenie. Už som im napísala oznámenie, a na telefonický dotaz mi povedali, že som sa vôbec nemusela náhliť, že im to stačí do 1 mesiaca.
evina
04.07.05,11:04
[QUOTE=evina]

Tie odvody sa týkali pre dotaz Remenovej :)

Nahlásiť na Dú sa netreba, myslím pred písomným oznámením, ale zákon hovorí v tomto prípade o 15 dňoch, do ktorých to musíš písomne na DÚ oznámiť..
bepo
04.07.05,11:26
Na DU stačí krátke oznámenie o prerušení živnosti s fotokópiou prerušenia,je zbytočné aby kvôli takejto prkotine človek fasol 2000 Sk pokuty za nesplnenie si oznamovacej povinnosti.
Duša
04.07.05,23:13
Prerušiť živnosť môžeš min.na 6 mesiacov. Horná hranica nie je určená.
evina
05.07.05,10:05
Prerušiť živnosť môžeš min.na 6 mesiacov. Horná hranica nie je určená.O prerušení živnosti na obdobie min.6 mesiacov hovorím v príspevku 10. Daška Tvoj príspevok by som rada doplnila o nasledovné, aby najmä Tí začínajúci a neskúsenejší nemali pocit, že pri prerušení živnosti na 2 roky sa nič nedeje, lebo určité obmedzenia vyplývajú zo zákona o dani z príjmov a síce § 17 bod 9::
" Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.

A v odseku 8 písm a sa hovorí, o čo všetko musíš upraviť ZD v JÚ ak nepodáš to DP do lehoty podania.

Záver: Ak daňovník pozastaví živnosť a v stanovenom termíne obnoví, t.j. podá DP v lehote na jeho podanie - neuzatvára účtovné knihy. Ak ho nepodá v stanovenej lehote postupuje sa tak akoby činnosť ukončil a musí DZ upraviť o pohľadávky, záväzky, nevysporiadaný fin. prenájom. opravné položky k nadobudnutému majetku a pod.
A podanie DP môže znamenať aj povinnosť platenia odvodov od 1.7. nasledujúceho roku. Takže na hornú hranicu pozor.
Jana Acsová
05.07.05,10:30
Ak daňovník pozastaví živnosť a v stanovenom termíne obnoví, t.j. podá DP v lehote na jeho podanie - neuzatvára účtovné knihy. Ak ho nepodá v stanovenej lehote postupuje sa tak akoby činnosť ukončil a musí DZ upraviť o pohľadávky, záväzky, nevysporiadaný fin. prenájom. opravné položky k nadobudnutému majetku a pod.

Spresnenie na spresnenie nemôže uškodiť.

Ak daňovník pozastaví alebo preruší živnosť a táto nie je obnovená do termínu na podanie daňového priznania t.j. najbližšie do 31.3.2006 (mimochodom v piatok), musí v podávanom daňovom priznaní za rok 2005 upraviť základ dane podľa § 17 ods. 8 ZDP, tak ako uvádza Evina.
Ak živnosť obnoví začiatkom roka 2006 do termínu na podanie priznania, nie je povinný základ dane upraviť.
sta
16.01.07,06:14
Potrebovala by som si ujasniť pár vecí.
SZČO chce prerušiť živnosť od 31.1.2007, čo všetko musí spraviť?:

1. Podať na ŽÚ Žiadosť o pozastavenie prevádzkovania živnosti (môže to podať už teraz?)

2. Odhlásiť sa zo Sociálnej poisťovne na tlačive Registračný list FO - dátum zániku poistenia bude 31.1.2007? Tlačivo treba odniesť do SP do 8 dní - t.j. do 8.2.2007?

3. Odhlásiť sa zo Zdravotnej poisťovne - na akom tlačive? Tiež do 8 dní?

4. Poslať kópiu rozhodnutia zo ŽÚ o pozastavení živnosti na Daňový úrad - do 15 dní (t.j. do 15.2.2007)?

5. Od 2/2007 už teda nemusí platiť odvody do ZP a SP? Doplatí sa už iba odvod za január a spraví sa RZZP?

6. K 30.6.2007 nemusí podať výpis z DP za r. 2006, nakoľko k 30.6. už nie je SZČO?

Prosím, ak máte niekto čas, pozrite sa mi na to. :)
Marína
16.01.07,08:13
Potrebovala by som si ujasniť pár vecí.
SZČO chce prerušiť živnosť od 31.1.2007, čo všetko musí spraviť?:

1. Podať na ŽÚ Žiadosť o pozastavenie prevádzkovania živnosti (môže to podať už teraz?) Áno. Minim. doba na pozastvenie živnost.oprávnenia je 1/2 roka.

2. Odhlásiť sa zo Sociálnej poisťovne na tlačive Registračný list FO - dátum zániku poistenia bude 31.1.2007? Tlačivo treba odniesť do SP do 8 dní - t.j. do 8.2.2007? Áno.

3. Odhlásiť sa zo Zdravotnej poisťovne - na akom tlačive? Tiež do 8 dní?
Áno. Na tlačive Oznámenie poistenca-platiteľa poistného.

4. Poslať kópiu rozhodnutia zo ŽÚ o pozastavení živnosti na Daňový úrad - do 15 dní (t.j. do 15.2.2007)? Áno.

5. Od 2/2007 už teda nemusí platiť odvody do ZP a SP? Doplatí sa už iba odvod za január a spraví sa RZZP? Áno.

6. K 30.6.2007 nemusí podať výpis z DP za r. 2006, nakoľko k 30.6. už nie je SZČO? Myslím si, že závisí od toho, do kedy je živn. oprávnenie pozastavené. Ak 1.7. pozastavenie trvá, nevzniká povinnosť odvodov. Výpis je potrebné podať po ukončení pozastavenia.
Prosím, ak máte niekto čas, pozrite sa mi na to. :) Odpovede v citáte.
sta
16.01.07,10:06
ďakujem :)

Ešte k tomu bodu 6.: živnosť chce pozastaviť od 31.1.2007 do 31.12.2007 a na Drakovi písal pán Mihál, že keď k 31.7.2007 1.7.2007nebude považovaný za SZČO, tak nemusí predkladať k 30.6.2007 výpis z DP a ani platiť poistné. ;) Len som sa chcela uistiť, či som to celé správne pochopila. :)
dogicka
16.01.07,10:58
ďakujem :)

Ešte k tomu bodu 6.: živnosť chce pozastaviť od 31.1.2007 do 31.12.2007 a na Drakovi písal pán Mihál, že keď k 31.7.2007 nebude považovaný za SZČO, tak nemusí predkladať k 30.6.2007 výpis z DP a ani platiť poistné. ;) Len som sa chcela uistiť, či som to celé správne pochopila. :)

Len by som chcela opraviť: "keď nebude považovaný za SZČO k 31.7.2007" malo by to byť k 1.7.2007.
sta
16.01.07,11:04
Len by som chcela opraviť: "keď nebude považovaný za SZČO k 31.7.2007" malo by to byť k 1.7.2007.

ďakujem :) už som to opravila ;)
Leontin
16.01.07,12:31
Ja sa pridam k teme.
Ak prerusim zivnost od 01.05.07 do 30.10.07, a potom obnovim, ako zauctujem prijmy? Chapte ma takto. Nebudem nič nakupovat ani nic predavat.Ale mimo toho mam aj zmluvy o prenajme a tie stale bezia, i ked prerusim zivnost. (asi tazko vyhodim najomcov na pol roka, ked si pozastavim zivnost). A tiez mam svoje vydaje na energie. Takze ako po obnoveni zivnosti zauctovat tieto prijmy a vydaje??? Pouzivam JU.
renča1
16.01.07,12:41
Tebe môžu bežať príjmy z nájmov. Živnosť máš len prerušenú na pol roka, čo znamená že nie je ukončená. Príjem z nájmu budeš zaradovať podľa § 6 ods.3 zákona o dani z príjmu.
Leontin
16.01.07,12:55
Tebe môžu bežať príjmy z nájmov. Živnosť máš len prerušenú na pol roka, čo znamená že nie je ukončená. Príjem z nájmu budeš zaradovať podľa § 6 ods.3 zákona o dani z príjmu.

OK, ale ako vystavim najomcom faktury za najom? Ak mam prerusenu cinnost, asi by som nemal robit ziadne taketo veci, ci mozem?
Cecilia
22.01.07,07:04
OK, ale ako vystavim najomcom faktury za najom? Ak mam prerusenu cinnost, asi by som nemal robit ziadne taketo veci, ci mozem?

Máš nehnuteľnosť zaradenú v majetku firmy alebo je to Tvoja súkromná nehnuteľnosť?
Betina2
28.03.07,06:47
Trvá to asi 2 týždne v Ba a platnosť nadobudne dňom prevzatia takže choď sa opýtať na Živnostenské aké majú termíny a o toľko si to požiadaj skôr.Tlačíva majú tam.

Tak toto modré som hľadala. Mala som dilemu, či účtovné knihy otvárať s dátumom ohlásenia /napr.27.4./ alebo s dátumom vzniku živnostenského oprávnenia uvedenom dole na ŽL /napr.1.5./ alebo s už spomínaným dňom nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia /čo je vlastne deň prevzatia ŽL /napr. 10.5./ A ešte je tam jeden dátum vpravo hore a pod ním býva denná pečiatka právoplatnosti a gulatá úradná pečiatka. Dúfam, že som to s tým dňom nadobudnutia právoplatnosti robila dobre. Lebo za 10 dní sa dosť udeje. A pri prerušení alebo zrušení živnosti je to dúfam tiež s týmto dátumom. Aj keď v Zákone o živnostenskom podnikaní sa píše, že živnosť vzniká dňom ohlásenia na ŽU. Tak neviem, ale právne účinky má až dňom nadobudnutia právoplatnosti, nie ?
ZuzanaP
28.03.07,08:31
Spresnenie na spresnenie nemôže uškodiť.

Ak daňovník pozastaví alebo preruší živnosť a táto nie je obnovená do termínu na podanie daňového priznania t.j. najbližšie do 31.3.2006 (mimochodom v piatok), musí v podávanom daňovom priznaní za rok 2005 upraviť základ dane podľa § 17 ods. 8 ZDP, tak ako uvádza Evina.
Ak živnosť obnoví začiatkom roka 2006 do termínu na podanie priznania, nie je povinný základ dane upraviť.


Pre istotu: ale ak živnosť zruší napr. v 05/2006 a novú založí 02/2007, tak upravujem základ dane.
michaela25
18.05.07,13:06
nemáte prosím niekto tlačivo žiadosti o prerušenie živnosti nefungujú formuláre na stránke www.civil.gov.sk
Ďakujem
Zoltán Kovács
18.05.07,13:43
Pripájam (stiahol som to z tej linky čo si udala).
michaela25
18.05.07,14:40
ďakujem (mne to napísalo že na stránke sa pracuje) asi mám niečo s PC lebo ani niektoré iné mi nejdú
michaela25
18.06.07,14:39
Chcem sa spýtať ak som v máji podala klientovi žiadosť o pozastavenie živnosti jemu prišlo rozhodnutie poštou tak má ešte povinnosť prísť na živnostenský dať si opečiatkovať nadobudnutie právoplatnosti ?
rastom
19.06.07,07:45
Je možnosť preušiť živnosť na nejaký čas, napr. na 5 mesiacov, lebo viem, že v tom období nebudem mať žiadnu a prácu, a nechcem ukončiť živnosť?

AK ano, čo potom s odvodmi (zdravotné, lebo sociálne zatiaľ neplatím), dá sa prihlásiť na úrad práce?
Prerušiť živnosť sa dá minimálne na 6 mesiacov.
Na UP sa samozrejme prihlásiť nedá.
resp. Tebe ani tak zrejme nejde o UP , ale o pobedranie dávok a toie vypláca soc. poist.:D
Myslím si, že Ti nedajú ani korunu.
xixixi
Katka2
09.11.07,10:48
ahojte. na tlačive Žiadosť o pozastavenie prevádzkovania živnosti je taká tabuľka, že : Súčasne žiadam o oznámenie uvedených zmien: -zdravotnej poisťovni a správcovi dane. Toto mám tiež vyplniť? Vďaka za odpoveď.
leabacova
12.11.07,19:51
Ak to vyplníš, tak živnostenský úrad ohlási prerušenie zdravotnej poisťovni a daňovému úradu, urobí to za teba. Ty sa pôjdeš odhlásiť len do sociálnej poisťovni.
ptimka
23.11.07,13:11
ahojte...k dnešnému dňu som si pozastavila živnosť a mala by som nejaké otázočky:
- aké mám povinnosti voči daň. úradu? odniesla som tam kópiu rozhodnutia o pozastavení živnosti...kedy mám spraviť daňové priznanie? stačí riadne k 31.3.2008? alebo je tam nejaká iná lehota?
- jedna moja faktúrka bude uhradená až v 12/2007 ? kam tú úhradu zaúčtujem?? a potom v daňovom priznaní dám tú sumu riadne medzi príjmy z podnikania?? (alebo niekam inam??)
- a čo s odvodmi za mesiac november 2007? uhradím ich až do 8.12.2007 - kam ich zaúčtujem? a kam ich dám v daňovom priznaní?
- niekde som dočítala, že má sa spraviť mimoriadna účt. závierka ku dňu pozastavenia živnosti a po tomto dni už nie som účtovnou jednotkou (uzatvorené účt. knihy)...preto tie moje otázky...je to naozaj tak?? za vaše odpovede vopred ďakujem :)
Nike
29.11.07,07:05
Ano robíš mimoriadnu závierku ku dňu prerušenia.
Záväzky a pohľadávky zistené z tejto závierky sa objavia v riadkoch 40 a 41 DP. DP sa robí k 31.12.2007 a podáva do 31.3.2008
Marína
29.11.07,12:08