LENDŽA
22.04.08,11:47
Ahojte. Potrebujem poradiť, ak podnikateľ predáva knihy do Čiech a je platca DPH na fa sa uvádza DPH , alebo nie . Ak áno prosím Vás aký je to riadok v Daň. priznaní a či sa podáva na predaj tovaru súhrnný výkaz alebo sa podáva len za vystavené služby.Ďakujem
Zoltán Kovács
22.04.08,09:48
Ahojte. Potrebujem poradiť, ak podnikateľ predáva knihy do Čiech a je platca DPH na fa sa uvádza DPH , alebo nie . Ak áno prosím Vás aký je to riadok v Daň. priznaní a či sa podáva na predaj tovaru súhrnný výkaz alebo sa podáva len za vystavené služby.Ďakujem

Komu predáva v CZ? Platiteľovi, alebo neplatiteľovi?
LENDŽA
22.04.08,10:06
predáva súkromnej osobe , jedná sa o antikvariát.
Zoltán Kovács
22.04.08,10:12
predáva súkromnej osobe , jedná sa o antikvariát.

Podľa mňa s DPH. Uskutočnené plnenie sa niekde musí zdaniť. Nakoľko kupujúci nie je platiteľom dane ani na SR ani vo svojej krajine, tak je potrebné plnenie zdaniť na SR.
LENDŽA
22.04.08,10:16
Ak to dám s DPH bude to v ktorom riadku Daň. priznania ?asúhrnný už potom nemusím? Ďakujem.
Jana Acsová
22.04.08,10:24
Ak to dám s DPH bude to v ktorom riadku Daň. priznania ?Spolu s klasickými tuzemskými dodávkami. Miestom dodania tovaru je tuzemsko.
Ak sa jedná o 10 % DPH, tak riadok 01,02

súhrnný už potom nemusím?Nie. Nejedná sa i intrakomunitárne dodanie tovaru.
cloe
22.04.08,10:29
Prosím, mám k predchádzajúcim príspevkom dotaz, ako rozlíšime, či sa jedná o zásielkový predaj. V podstate len tým, že knihu zašle na dobierku alebo či si zákazník príde osobne pre ňu?
Možno čudná otázka:)
LENDŽA
22.04.08,10:38
Nikto mi doteraz nevedel odpovedať na otázku či je antikvariát platca 10 , alebo 19% DPH , tak je zatiaľ 19% . Nerozumiem tomu , že tovar je dodaný v tuzemsku keď ide do Čiech.
Zoltán Kovács
22.04.08,10:45
Nikto mi doteraz nevedel odpovedať na otázku či je antikvariát platca 10 , alebo 19% DPH , tak je zatiaľ 19% . Nerozumiem tomu , že tovar je dodaný v tuzemsku keď ide do Čiech.

V tomto prípade tuzemsko sa chápe ako EU.
Milan Benka
22.04.08,11:22
Nikto mi doteraz nevedel odpovedať na otázku či je antikvariát platca 10 , alebo 19% DPH , tak je zatiaľ 19% . Nerozumiem tomu , že tovar je dodaný v tuzemsku keď ide do Čiech.

Pozrite si §13 zák. o DPH.


V tomto prípade tuzemsko sa chápe ako EU.

Vysvetlenie pojmu tuzemsko je v §2/2 a; - aspoň na účely DPH.
kristín
22.04.08,14:01
Ahojte.
Chcem sa poradiť ohľadom vystavených faktúr do Čiech. Živnostník platiteľ DPH pracuje pre českú firmu, ktorej vystavuje faktúry v CZK.No nemá devízový účet. Pri evidencii faktúr sa však učtujú v cudzej mene, lebo ich tak má vystavené, no keďže nemá devízový účet, uhrady mu chodia na slovenský účet prepočítané. Po spárovaní úhrady faktúry z účtu s jej evidenciou mi stále vyhadzuje tieto faktúry ako neuhradené z pochopiteľného dôvodu, najdú cez devízový účet, ale cez slovenský, kde sa neuvádza kurz. A hoci sú fyzicky uhradené figurujú vo výkaze o majetku a záväzkoch ako neuhradené. Problém mám v tom, že robím DP na DPH a neviem, ako správne zaevidovať tieto faktúry, aby mi neskôr neurobili problém.Viem, že nevchádzajú do DP na DPH, no evidovať ich musím. Prosím poraďte mi ako správne zúčtovať tieto faktúry.
Zoltán Kovács
22.04.08,14:26
Ahojte.
Chcem sa poradiť ohľadom vystavených faktúr do Čiech. Živnostník platiteľ DPH pracuje pre českú firmu, ktorej vystavuje faktúry v CZK.No nemá devízový účet. Pri evidencii faktúr sa však učtujú v cudzej mene, lebo ich tak má vystavené, no keďže nemá devízový účet, uhrady mu chodia na slovenský účet prepočítané. Po spárovaní úhrady faktúry z účtu s jej evidenciou mi stále vyhadzuje tieto faktúry ako neuhradené z pochopiteľného dôvodu, najdú cez devízový účet, ale cez slovenský, kde sa neuvádza kurz. A hoci sú fyzicky uhradené figurujú vo výkaze o majetku a záväzkoch ako neuhradené. Problém mám v tom, že robím DP na DPH a neviem, ako správne zaevidovať tieto faktúry, aby mi neskôr neurobili problém.Viem, že nevchádzajú do DP na DPH, no evidovať ich musím. Prosím poraďte mi ako správne zúčtovať tieto faktúry.

Tie rozdiely sú kurzové straty, o ktorých v JÚ neúčtuješ pri úhrade faktúr. Len v knihe pohľadávok treba vyznačiť, že sú uhradené celé.
VladoaKatka
22.04.08,14:45
Ahojte.
Chcem sa poradiť ohľadom vystavených faktúr do Čiech. Živnostník platiteľ DPH pracuje pre českú firmu, ktorej vystavuje faktúry v CZK.No nemá devízový účet. Pri evidencii faktúr sa však učtujú v cudzej mene, lebo ich tak má vystavené, no keďže nemá devízový účet, uhrady mu chodia na slovenský účet prepočítané. Po spárovaní úhrady faktúry z účtu s jej evidenciou mi stále vyhadzuje tieto faktúry ako neuhradené z pochopiteľného dôvodu, najdú cez devízový účet, ale cez slovenský, kde sa neuvádza kurz.Tu musíš uviesť kurz NBS zo dňa úhrady. A hoci sú fyzicky uhradené figurujú vo výkaze o majetku a záväzkoch ako neuhradené. Problém mám v tom, že robím DP na DPH a neviem, ako správne zaevidovať tieto faktúry,Faktúry by si mala evidovať do DPH tým dňom, ako uvedieš na FA Deň dodania, resp. Daňovú povinnosť. aby mi neskôr neurobili problém.Viem, že nevchádzajú do DP na DPH, no evidovať ich musím. Prosím poraďte mi ako správne zúčtovať tieto faktúry.

v texte...

Ešte by som dodala, že kurzové rozdiely, ktoré vniknú zaúčtovaním faktúr v JÚ vyrovnáš k 31.12.2008.