jj1980
22.04.08,13:50
Dobrý deň, prosím Vás vie mi niekto pomôcť s výkladom § 10 zákona o účtovníctve a § 32 ods. 3 zákona o účtovníctve? O aké podpisy tam ide? konkrétny problém - v rámci istej kontroly bolo zistené, že na faktúre od dodávateľa mám miesto podpisu osoby vystavujúcej faktúru len pečiatku s jej menom. Pre kontrolórov to nebolo dostačujúce, vyžadujú podpis tejto osoby a odvolávajú sa práve na § 10 zákona o účtovníctve a v ňom spomínaný § 32 ods. 3. Viete mi niekto poradiť? V niektorom príspevku som tu videl, že tento podpis nie je nutný, potrebujem sa však pri oficiálnej odpovedi na zistenia kontroly oprieť aj o nejaký výklad zákona. Ďakujem.
m.hladka
22.04.08,19:44
§ 10
Účtovný doklad
(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať
a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.

§ 32
Preukázateľnosť účtovného záznamu
(3) Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis, alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Na obidve formy podpisového záznamu sa pritom prihliada rovnako a obidve sa môžu použiť na mieste, kde sa vyžaduje vlastnoručný podpis.
evina
22.04.08,20:57
Dobrý deň, prosím Vás vie mi niekto pomôcť s výkladom § 10 zákona o účtovníctve a § 32 ods. 3 zákona o účtovníctve? O aké podpisy tam ide? konkrétny problém - v rámci istej kontroly bolo zistené, že na faktúre od dodávateľa mám miesto podpisu osoby vystavujúcej faktúru len pečiatku s jej menom. Pre kontrolórov to nebolo dostačujúce, vyžadujú podpis tejto osoby a odvolávajú sa práve na § 10 zákona o účtovníctve a v ňom spomínaný § 32 ods. 3. Viete mi niekto poradiť? V niektorom príspevku som tu videl, že tento podpis nie je nutný, potrebujem sa však pri oficiálnej odpovedi na zistenia kontroly oprieť aj o nejaký výklad zákona. Ďakujem.

http://www.porada.sk/t68580-p2-faktura-dorucena-elektonickou-postou.html
jj1980
23.04.08,12:21
Vdaka. Toto som si vsak nasiel aj ja.. Asi som sa nie celkom presne vyjadril. V podstate ide o to ci na fakture musi byt podpis osoby, ktorá ju vystavila, alebo nie. A ak nie tak ktorý zákon to upravuje (v zákone o DPH sa tento podpis neuvadza ako nalezitost faktury). Vyzaduju ho odo mna na zaklade zakona o uctovnictve §10 a vnom je odvolavka na § 32 ods. 3 tohoto zakona. Maju pravdu? Som laik a po precitani §32 ods. 3 mi to pripada ze tento § hovori o niecom inom ako o podpise osoby vystavujucej fakturu. Skor mi to pride ze tam musi byt podpis moj, resp. osoby zodpovednej za moje uctovnictvo. ci?
evina
23.04.08,12:29
Vdaka. Toto som si vsak nasiel aj ja.. Asi som sa nie celkom presne vyjadril. V podstate ide o to ci na fakture musi byt podpis osoby, ktorá ju vystavila, alebo nie. A ak nie tak ktorý zákon to upravuje (v zákone o DPH sa tento podpis neuvadza ako nalezitost faktury). Vyzaduju ho odo mna na zaklade zakona o uctovnictve §10 a vnom je odvolavka na § 32 ods. 3 tohoto zakona. Maju pravdu? Som laik a po precitani §32 ods. 3 mi to pripada ze tento § hovori o niecom inom ako o podpise osoby vystavujucej fakturu. Skor mi to pride ze tam musi byt podpis moj, resp. osoby zodpovednej za moje uctovnictvo. ci?

f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,

To znamená podľa toho, ako je to určené v smernici-napr. za účtovný prípad je zodpovedný hlavný ekonóm a za zaúčtovanie účtovník...alebo konateľ a účtovník atď. Kto faktúru vystavuje a nie je osobou zodpovednou za účtovný prípad /je to napríklad len fakturantka/ a ani za zaúčtovanie tohto účtovného prípadu jej podpis nevyžaduje žiadny zákon....

P.s. V prípade neplatiteľa DPH zákon dokonca nepredpisuje ani vystavenie faktúry:rolleyes: a u platiteľa predpisuje vystavenie faktúry, ale bez podpisu, resp. len uvedeneých zodpovedných podľa § 10 a 32 ...
evina
23.04.08,12:36
Vdaka. Toto som si vsak nasiel aj ja.. Asi som sa nie celkom presne vyjadril. V podstate ide o to ci na fakture musi byt podpis osoby, ktorá ju vystavila, alebo nie. A ak nie tak ktorý zákon to upravuje (v zákone o DPH sa tento podpis neuvadza ako nalezitost faktury). Vyzaduju ho odo mna na zaklade zakona o uctovnictve §10 a vnom je odvolavka na § 32 ods. 3 tohoto zakona. Maju pravdu? Som laik a po precitani §32 ods. 3 mi to pripada ze tento § hovori o niecom inom ako o podpise osoby vystavujucej fakturu. Skor mi to pride ze tam musi byt podpis moj, resp. osoby zodpovednej za moje uctovnictvo. ci?

Áno máš pravdu s jednou úpravou - Ty si zodpovedný za svoje účtovníctvo pre DÚ vždy, t.j. podpis Tvoj a osoby, ktorý Ti vykonáva účtovníctvo, t.j. zaučtováva účtovné prípady /ona má zodpovednosť voči Tebe/. Podpis toho, kto vystavil zákon nežiada /pokiaľ nie je tým zodpovedným ..../
m.hladka
23.04.08,12:41
A faktúry za telefóny od T-COMu, Orange, T-Mobile uznali (uznávajú)? Tie vôbec nie sú podpísané a ani opečiatkované. Tak o čo tu ide?
evina
23.04.08,13:11
A faktúry za telefóny od T-COMu, Orange, T-Mobile uznali (uznávajú)? Tie vôbec nie sú podpísané a ani opečiatkované. Tak o čo tu ide?

Orange má nascanovaný podpis, Tcom a TMobile nemám teraz pri sebe, ale áno je to tak-podpisy, ktoré predpisuje zákon o účtovníctve odberateľ v podstate nevidí- sú to podpisy alebo na účtovnej pečiatke alebo na likvidačnom liste a faktúra principiálne je len dokladom pripojeným k účtovnému dokladu. Zákon o účtovníctve hovorí o účtovnom doklade a nie o faktúre. Pekne to napísal Mudroš:


Plne súhlasím s týmto príspevkom a aj som ho ocenil.
Nedá mi ale ešte sa nezapojiť do debaty.

Čo je účtovný doklad ? Je to faktúra ?
Myslím si, že faktúra nie je účtovný doklad. Ak neberiem do úvahy zákon o DPH tak som v žiadnom inom zákone nenašiel pojem faktúra.
Faktúru považujem teda za obchodný list (ktorý sa zvykovo nazýva faktúra), ktorým jedna strana oznamuje druhej, že splnila to, čo sa dohodli a požaduje úhradu.
Stále to ale ešte nie je účtovný doklad.
Môžem z faktúry urobiť účtovný doklad, ak na ňu doplním všetky náležitosti podľa § 10 zákona o účtovníctve. (Už to vidím, ako budem na cestovný lístok doplňovať napríklad názov a číslo dokladu.)
Nič mi ale nebráni vytvoriť si vlastný účtovný doklad, ktorý má všetky náležitosti, a záúčtujem na základe neho. Preukaznosť tohto dokladu budem preukazovať nepriamo, prostredníctvom iných preukazných dokladov (napr. faktúra, zmluva a podobne).
Veď aj ten cestovný lístok obyčajne účtujem na základe pokladničného dokladu, t.j. účtujem výdavok a jeho opodstatnenie preukazujem lístkom.

Riešime ale vlastne veci, ktoré nie sú podstatné.
Za oveľa dôležitejšie považujem, aby na doklade bol poriadne uvedený popis účtovného prípadu, aby bolo jasné o čo vlastne ide a podpis osoby, ktorá vo firme za danú hospodársku operáciu zodpovedá.
Ešte nikdy ste nemuseli účtovať na základe faktúry, na ktorej bola uvedená Vám neznáma kombinácia čísel a niekto Vám povedal, že je to niečo ?
Iba povedal, ale neuviedol to na doklad a nepodpísal ! ! !
jj1980
24.04.08,07:37
super. vdaka za pomoc...