0500429
22.04.08,17:00
Dobry den,
kamaratka porodila v minuly tyzden. Na matrike ju upozornili, ze je potrebne aby sa "zaevidovala" v Socialnej poistovni do 15 dni osobne. Neviem to v zakone najst,poradi niekto? Podla akeho paragrafu? Co k tomu treba? Poradi niekto? Je "zamestnana", zamestnavatel si svoje povinnosti splnil. Dakujem.
mon
22.04.08,15:22
Treba tam zaniesť Registračný list FO - dáva sa tam prihláška, FO, za ktorú platí štát a typ číslo 3. Treba to podať aj keď je zamestnaná a podáva sa to do 15.dní aby jej štát platil od dátumu narodenia dieťaťa. Ak tento termín nestihne, bude poistená od dátumu kedy podá Registračný list. Prikladá sa aj kópia rodného listu dieťaťa + vyhlásenie či si sporí na 2.pilier. Všetky papiere dajú v SP.
veronikasad
22.04.08,16:08
Dobry den,
kamaratka porodila v minuly tyzden. Na matrike ju upozornili, ze je potrebne aby sa "zaevidovala" v Socialnej poistovni do 15 dni osobne. Neviem to v zakone najst,poradi niekto? Podla akeho paragrafu? Co k tomu treba? Poradi niekto? Je "zamestnana", zamestnavatel si svoje povinnosti splnil. Dakujem.
Pozri § 22 zákona o soc.poistení

§ 22 Vznik a zánik povinného dôchodkového poistenia iných fyzických osôb
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-po-novele-555-2007-ucinnost-od-1-januara-2008-a.html#hore)
(1) Povinné dôchodkové poistenie vzniká fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. c) až e) odo dňa prihlásenia sa na dôchodkové poistenie, najskôr odo dňa podania prihlášky na dôchodkové poistenie. Fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. c), ktorá podala prihlášku na dôchodkové poistenie do 15 dní odo dňa narodenia dieťaťa, vzniká povinné dôchodkové poistenie odo dňa narodenia dieťaťa. Ak sa o dieťa uvedené v § 15 ods. 1 písm. c) a d) v tom istom období riadne stará viac fyzických osôb uvedených v § 15 ods. 2, povinné dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti vznikne fyzickej osobe, ktorá podá prihlášku na dôchodkové poistenie ako prvá. Povinné dôchodkové poistenie fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. c) zaniká dňom skončenia riadnej starostlivosti o dieťa do šiestich rokov jeho veku, najneskôr dňom dovŕšenia šiestich rokov veku dieťaťa. Povinné dôchodkové poistenie fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. d) zaniká dňom skončenia riadnej starostlivosti o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, najneskôr dňom dovŕšenia 18 rokov veku tohto dieťaťa. Povinné dôchodkové poistenie fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. e) zaniká dňom skončenia poskytovania peňažného príspevku za opatrovanie podľa osobitného predpisu, 35) najneskôr dňom získania 12 rokov povinného dôchodkového poistenia podľa § 15 ods. 1 písm. e).

(2) Povinné dôchodkové poistenie vzniká fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. f) odo dňa, v ktorom nastala skutočnosť podmieňujúca povinné dôchodkové poistenie, a zaniká dňom, v ktorom zanikla skutočnosť podmieňujúca povinné dôchodkové poistenie.

--------
Veronika
VladoaKatka
22.04.08,16:14
0500429
22.04.08,17:12
Dakujem velmi pekne!
Chobot
22.04.08,19:59
Dobry den,
kamaratka porodila v minuly tyzden. Na matrike ju upozornili, ze je potrebne aby sa "zaevidovala" v Socialnej poistovni do 15 dni osobne. Neviem to v zakone najst,poradi niekto? Podla akeho paragrafu? Co k tomu treba? Poradi niekto? Je "zamestnana", zamestnavatel si svoje povinnosti splnil. Dakujem.

Do 15 dní po pôrode treba doručiť do SP kópiu rodného listu dieťaťa a zároveň priniesť to tlačivo, ktoré je na tej hore uvedenej stránke ("Oznámenie spriteľa..."). Netreba tam ísť osobne, môže to priniesť aj rodinný príslušník, alebo poslať poštou. Dokonca podpis ani nemusí byť overený. Bol som v SP minulý týždeň a tam mi to potvrdili.

Preto nechápem, prečo robili ľudia takú veľkú paniku, keď mali prihlásiť novopečenú mamičku do SP, keď tam nemuseli ísť osobne.

A tá kamoška má prvé dieťa? V tom prípade má nárok na príplatok k prídavku na príspevku pri narodení dieťaťa.
0500429
23.04.08,06:13
Kamoska ma prve dieta. Nebolo myslene: Príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa? A nie: Priplatok k pridavku na dieta?
Chobot
23.04.08,08:21
Kamoska ma prve dieta. Nebolo myslene: Príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa? A nie: Priplatok k pridavku na dieta?


Áno, bolo. opravil som to.
Sponka
26.05.09,07:01
Oznamovacia povinnost
... viem, ze sa to netyka oznamovania po porode, ale nikde som nenasla temu oznamovacia povinnost do Soc. poistovne pri sluzobnej ceste do zahranicia.

Prosim poradite niekto, stretli ste sa s tym, ze musime ako zamestnavatel hlasit do Soc. p. cez registracne listy zmenu vykonu prace (namiesto SK - v zahranici).
Napisalala som totiz mail do SP, kde mi odpisali asi toto, citujem:
v zmysle článku 14 (1) (a) nariadenia Rady (EHS) č. 1408/71 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia vzťahujúceho sa na zamestnané osoby, samostatne zárobkovo činné osoby a členov ich rodín pohybujúcich sa v rámci spoločenstva, každá osoba, ktorá je zamestnaná zamestnávateľom so sídlom na území Slovenskej republiky a vyslaná na územie iného členského štátu, aby tam vykonávala prácu pre svojho zamestnávateľa, nevynímajúc pracovné cesty, podáva (ak chce zotrvať v slovenskom systéme sociálneho zabezpečenia) „Žiadosť o vystavenie formulára E 101 z dôvodu vyslania zamestnanca na územie iného členského štátu, vrátane štátov EHP a Švajčiarska“.



Žiadosť sa podáva príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne. K žiadosti je potrebné priložiť doklady uvedené v jej prílohe s prihliadnutím na to, aký charakter má vyslanie. Ak po posúdení žiadosti bude vystavený formulár E 101 SK - Potvrdenie o uplatniteľnej legislatíve, znamená to, že v oblasti sociálneho zabezpečenia zamestnanec podlieha legislatíve Slovenskej republiky. Žiadosť je potrebné podať v dostatočnom časovom predstihu pred samotným vyslaním, ale aj v priebehu vyslania alebo po vyslaní, kedy bude mať potvrdenie o príslušnosti k právnym predpisom retroaktívny účinok.



S účinnosťou od 1. 1. 2009 je zamestnávateľ povinný, ak zamestnanec bude dočasne vykonávať svoju činnosť na území iného členského štátu EÚ, vrátane štátov EHP a Švajčiarska, oznámiť zmenu štátu miesta výkonu práce zamestnanca na registračnom liste fyzickej osoby aj v prípade ak by výkon činnosti mal trvať 1 deň - účasť na konferencii, výstavách, školeniach (§ 231 ods. písm. o) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov).



Viac informácií nájdete na našej stránke v časti Zahraničie a EÚ alebo v časti Poistenie a zárobková činnosť v EÚ kde sú uverejnené informácie aj o ostatných situáciách kedy sa formulár E 101 vystavuje a tiež vzory žiadostí. V prípade nejasností Vám podrobnejšie informácie poskytne pobočka Sociálnej poisťovne.



S pozdravom



Vaša Sociálna poisťovňa

Odvolavaju sa pritom na novelu Zákona o SP, platnu od 1.1.09, kde v bode 46. V § 231 sa odsek 1 dopĺňa písmenom o), ktoré
znie:
„o) oznámiť pobočke pri plnení povinnosti podľa písmena
b) štát, na ktorého území zamestnanec vykonáva
prácu, ak prácu vykonáva mimo územia Slovenskej
republiky; zamestnávateľ je povinný oznámiť pobočke
zmenu štátu, na ktorého území zamestnanec vykonáva
prácu, do ôsmich dní od zmeny tejto skutočnosti.“.

Dakujem vopred vsetkym za radu
seda
03.11.09,14:56
Dobrý deň, neporadíte mi niekto s povinnosťami voči SP pred a po pôrode. Mám pár dní do pôrodu. Som zamestnancom na materskej s II.pilierom. Obdržala som rozhodnutie zo SP o materskej aj s informáciou pre poistencov. /príloha/ Podľa nej som vypísala tlačivo zo stránky SP časť A. /príloha/ Zatiaľ si myslím, že som urobila dobre. Len trocha nerozumiem potom tomu, čo mám urobiť po pôrode. Ešte viem, že mám odniesť na SP RL dieťaťa. Podľa tej informácie mi vychádza, že až po skončení materskej sa mám ísť prihlásiť do SP s RLFO ak ostanem na rodičovskej dovolenke, aby za mňa platil naďalej štát dôchodkové poistenie. No čo sa týka, podľa poučenia v oznámení v časti B, mám ísť po pôrode vypísať ten RLFO? Asi miešam hrušky s jablkami, no nerozumiem tomu. Prosím poraďte mi. Ďakujem
nela07
04.11.09,10:40
Podľa môjho názoru by si mala teraz pred pôrodom vypísať len oznámenie časť A a po pôrode do 45 dní časť B oznámenia + podať prihlášku na dôchodkové sporenie. Čiže tak ako tomu rozumieš ty. Dúfam, že ešte niekto vyjadrí svoj názor.