Riki-riki
22.04.08,17:35
Dobrý deň všetkým.
Chcem Vás poprosiť o radu a vysvetlenie k danému problému.
Ja aj manšelka sme SZČO a chceme spolu založiť s.r.o., manželka môže živnosť zrušiť hneď ale ja musím držať živnosť ešte 1 rok s dôvodu:/bol poskytnutý príspevok na podnikanie s viazanosťou živnosti na 2 roky/.A teraz je ten problém, keď budem mať dve firmy , musím odvádzať odvody aj ako SZČO aj ako s.r.o ??? Alebo ako to vlasne je??

Vopred ďakujem za vysvetlenie.


Riki
Evanka
22.04.08,15:57
Dobrý deň všetkým.
Chcem Vás poprosiť o radu a vysvetlenie k danému problému.
Ja aj manšelka sme SZČO a chceme spolu založiť s.r.o., manželka môže živnosť zrušiť hneď ale ja musím držať živnosť ešte 1 rok s dôvodu:/bol poskytnutý príspevok na podnikanie s viazanosťou živnosti na 2 roky/.A teraz je ten problém, keď budem mať dve firmy , musím odvádzať odvody aj ako SZČO aj ako s.r.o ??? Alebo ako to vlasne je??

Vopred ďakujem za vysvetlenie.


Riki
Vôbec nie je problém mať živnosť a byť aj spolumajiteľom s.r.o. čky. Ak nebudeš v s.r.o. zamestnancom, čo nemusíš byť, tak ti nevzniká povinnosť platiť odvody ....
Riki-riki
22.04.08,18:00
Ďakujem za odpoveď , ale k tomu sa hneď pýta druhá otázočka.
Môže vykazovať s.r.o. podnikateľskú činnosť /zisk/ s dvomi spolumajiteľmi bez zamestnancov??

Riki
Zoltán Kovács
22.04.08,18:03
Ďakujem za odpoveď , ale k tomu sa hneď pýta druhá otázočka.
Môže vykazovať s.r.o. podnikateľskú činnosť /zisk/ s dvomi spolumajiteľmi bez zamestnancov??

Riki

Áno môže, veď tú prácu môže vykonávať aj majiteľ, aj konateľ bez prac.zmluvy.
petinkátor666
23.04.08,07:56
ahojte vie mi niekto prosim poradit. Chcem si zalozit zivnost a popri tom pracovat na HPP. Ako je to v tomto pripade s odvodmi? kolko platim ja akolko zamestnavatel?
denisie
23.04.08,08:09
ahojte vie mi niekto prosim poradit. Chcem si zalozit zivnost a popri tom pracovat na HPP. Ako je to v tomto pripade s odvodmi? kolko platim ja akolko zamestnavatel?

Prvý rok podnikania sa platia odvody povinne iba na zdravotné poistenie a to vo výške 14% z minimálnej mzdy, teda 8100,- (1134,-)
sociálne poistenie sa platí až v druhom roku podnikania povinne.
A zamestnávateľ bude odvádzať z Vašej dosiahnutej mzdy.
petinkátor666
23.04.08,08:14
takze v pripade ze budem mat mzdu trebars 25 000, -Sk to bude ako? inak vdaka za odpoved
denisie
23.04.08,08:25
takze v pripade ze budem mat mzdu trebars 25 000, -Sk to bude ako? inak vdaka za odpoved
v tom prípade zamestnávateľ strhne z Vašsj mzdy odvody(zdravotné i sociálne) vo výške 13,4 % 3350,- takže čistá mzda bude 25000-3350 = 21650,- a ešte ako zamestnávateľ odvedie za Vás 35,2% 8800,-
Zoltán Kovács
23.04.08,08:35
v tom prípade zamestnávateľ strhne z Vašsj mzdy odvody(zdravotné i sociálne) vo výške 13,4 % 3350,- takže čistá mzda bude 25000-3350 = 21650,- a ešte ako zamestnávateľ odvedie za Vás 35,2% 8800,-

A kde ostala daň, nezdaniteľná čiastka, prípadný daňový bonus?

Výpočet čistej mzdy nie je také jednoduché ako si uvádzala. Z hrubej mzdy sa odvádza do ZP (4% resp. 2%) a SP (1,4 + 4 + 9 + 3 + 1% = 18,4). Z toho čo ostane z HM sa odráta nezdaniteľná čiaskta (r.2008 je 8.208,-) a potom sa ráta 19%.

ďalej prichádza do úvahy daňový bonus, prípadná invalidita (iné percentá odvodov)....

Uvedený výpočet, že z 25 tisíc hrubého je 21.650,- čistého je zavádzajúci a nesprávny.
denisie
23.04.08,08:40
A kde ostala daň, nezdaniteľná čiastka, prípadný daňový bonus?
no áno ...ja som skôr brala ohľad na tie odvody
denisie
23.04.08,08:44
v tom prípade zamestnávateľ strhne z Vašsj mzdy odvody(zdravotné i sociálne) vo výške 13,4 % 3350,- takže čistá mzda bude 25000-3350 = 21650,- a ešte ako zamestnávateľ odvedie za Vás 35,2% 8800,-
a dopĺňam samú seba... hrubú mzdu Vám zníži nielen o odvody ale aj o mesačný preddavok na daň z príjmov zo závislej činnosti.. Takže 25000-3350= 21650 -8208= 13442*0,19=2553
25000-3350-2553= 19097 + prípadný daňový bonus (1dieťa - 555,-)
dúfam že tentoraz je to ok.
ďakujem za opravu:)
Zoltán Kovács
23.04.08,08:45
a dopĺňam samú seba... hrubú mzdu Vám zníži nielen o odvody ale aj o mesačný preddavok na daň z príjmov zo závislej činnosti.. Takže 25000-3350= 21650 *0,19=4113
25000-3350-4113= 17537 + prípadný daňový bonus (1dieťa - 555,-)
dúfam že tentoraz je to ok.
ďakujem však za opravu:)

A nezdaniteľná čiastka vo výške 8.208,- asi vypadla z výpočtu.


Doplnenie: Už tam je!
petinkátor666
23.04.08,08:49
no neviem kde ostala :-)
denisie
23.04.08,08:50
A nezdaniteľná čiastka vo výške 8.208,- asi vypadla z výpočtu.
smith, ďakujem za opravu, už som to napravila...
luigi72
23.04.08,08:58
No neviem ako je to so zdravotnym poistenim, lebo ja tiez prvy rok podnikam vedla TPP a ked som ohladom tomu volal na ustrednu zdravotnej poistovne do BA, mi povedali, ze prvy rok nemusim nic platit, ziadne preddavky, lebo nemam este zaklad na vypocet, potom bude zuctovanie v buducom roku podla skutocneho prijmu/zisku. Tak ako to teraz vlastne je?

Volal som aj do SocPoist, tam staci len ohlasit zaciatok podnikatelskej cinnosti a potom buduci rok od 1. jula budem musiet platit odvody na zaklade dosiahnuteho prijmu z podnikania za tento rok.

Ohladom odvodov som sa ich pytal predtym e-mailom, na ktoru teraz prisla odpoved:
"Za predpokladu, že fyzická osoba dosiahne sumu vymeriavacieho základu mesačne najviac na platenie poistného z vykonávania činnosti zamestnanca, nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie a starobné poistenie z vykonávania činnosti povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby. Uvedené sa však nevzťahuje na platenie poistného do rezervného fondu solidarity z titulu vykonávania činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby, ktoré platí vždy. "
Znamena to, ze by som mal platit ako SZCO vedla TPP zvlast aj do rezervneho fondu?
petinkátor666
23.04.08,08:58
takze cisto teoreticka otazka, oplati sa zamestnavatelovi maz zamestnanca ako SZCO alebo ako zamestnanca normalne? co je pre neho vyhodnejsie?
Zoltán Kovács
23.04.08,09:00
takze cisto teoreticka otazka, oplati sa zamestnavatelovi maz zamestnanca ako SZCO alebo ako zamestnanca normalne? co je pre neho vyhodnejsie?

Zamestnávateľovi je to jedno. Odvody platí rovnako za zamestnanca, ktorý nepodniká popri TPP ako za zamestnanca, ktorý podniká popri TPP.
petinkátor666
23.04.08,09:03
Vdaka.
kura
23.04.08,09:04
Dobrý deň,
som len začiatočník v jednoduchom účtovníctve- dočítala som sa,že treba nahadzovať do knih záväzkov aj odvody do poisťovní, ale živnostník zaplatil decembrové odvody do poisťovní už v novembri - keď mal peniaze - čo teraz s tým? Nemám si nahadzovať do knihy záväzkov roka 2008 poistné za 12/2007 ale začať hneď s 01/2008? On vlastne platí za odvody nie 8. nasledujúceho mesiaca ale v danom mesiaci. Teda 8.1.2008 zaplatil za odovody 01/2008 nie za 12/2007.
Vopred ďakujem za odpoveď.
Zoltán Kovács
23.04.08,09:05
No neviem ako je to so zdravotnym poistenim, lebo ja tiez prvy rok podnikam vedla TPP a ked som ohladom tomu volal na ustrednu zdravotnej poistovne do BA, mi povedali, ze prvy rok nemusim nic platit, ziadne preddavky, lebo nemam este zaklad na vypocet, potom bude zuctovanie v buducom roku podla skutocneho prijmu/zisku. Tak ako to teraz vlastne je?

Volal som aj do SocPoist, tam staci len ohlasit zaciatok podnikatelskej cinnosti a potom buduci rok od 1. jula budem musiet platit odvody na zaklade dosiahnuteho prijmu z podnikania za tento rok.

Ohladom odvodov som sa ich pytal predtym e-mailom, na ktoru teraz prisla odpoved:
"Za predpokladu, že fyzická osoba dosiahne sumu vymeriavacieho základu mesačne najviac na platenie poistného z vykonávania činnosti zamestnanca, nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie a starobné poistenie z vykonávania činnosti povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby. Uvedené sa však nevzťahuje na platenie poistného do rezervného fondu solidarity z titulu vykonávania činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby, ktoré platí vždy. "
Znamena to, ze by som mal platit ako SZCO vedla TPP zvlast aj do rezervneho fondu?

Ak podnikáš popri TPP, tak v prvom roku nie je povinnosť platiť ani do ZP. Ale odporúča sa, presne kvôli ročnému zúčtovaniu preddavkov na zdravotné poistenie. Nakoľko ak z podnikania vykážeš zisk, tak môže sa stať, že ten zisk zaplatíš na doplatkoch ZP.

Ďalej ak platíš preddavky na ZP to ti znižuje aj základ dane. Tým pádom platíš nižšie dane. Takže treba to chápať trošku z dlhodobejšieho hľadiska, ako to, že momentálne mi ostane o nejakú tú tisícku viacej lebo neplatím. Ale potom keď príde k zúčtovaniu a treba doplatiť je problém, nakoľko tá tisícka navyšše mesačne sa minula počas roka.

Tak isto platenie má dopad aj na spomenutú daňovú povinnosť. Môže sa stať, že neplatenie preddavkov na ZP ti ovplyvní povinnosť platiť preddavky na daň v nasledujúcom roku.

Osobne si myslím, že dobrovoľné platenie preddavkov na zdravotné poistenie z podnikania popri TPP sa dá chápať aj ako daňové plánovanie do určitej miery. ;)
Zoltán Kovács
23.04.08,09:06
Dobrý deň,
som len začiatočník v jednoduchom účtovníctve- dočítala som sa,že treba nahadzovať do knih záväzkov aj odvody do poisťovní, ale živnostník zaplatil decembrové odvody do poisťovní už v novembri - keď mal peniaze - čo teraz s tým? Nemám si nahadzovať do knihy záväzkov roka 2008 poistné za 12/2007 ale začať hneď s 01/2008? On vlastne platí za odvody nie 8. nasledujúceho mesiaca ale v danom mesiaci. Teda 8.1.2008 zaplatil za odovody 01/2008 nie za 12/2007.
Vopred ďakujem za odpoveď.

Platba poistného je daňovým výdavkom v období kedy sa zaplatila. Teda v januári do knihy záväzkov zaeviduješ záväzok za 01/2008 a nie 12/2007, lebo záväzok za 12/2007 už nie je.
luigi72
23.04.08,09:09
takze cisto teoreticka otazka, oplati sa zamestnavatelovi maz zamestnanca ako SZCO alebo ako zamestnanca normalne? co je pre neho vyhodnejsie?

Neviem, ci to nebolo myslene tak, ze u zamestnavatela robi SZCO /t.j. pracovnik-zivnostnik, vystavy fakturu za vykonanu pracu a zamestnavatel zanho neplati ziadne odvody, kedze nie je u neho v pracovnom pomere/ alebo normalny zamestnanec /so zmluvou v riadnom pracovnom pomere a dostava vyplatu, zamestnavatel plati vsetky odvody za neho/.
Zoltán Kovács
23.04.08,09:14
Neviem, ci to nebolo myslene tak, ze u zamestnavatela robi SZCO /t.j. pracovnik-zivnostnik, vystavy fakturu za vykonanu pracu a zamestnavatel zanho neplati ziadne odvody, kedze nie je u neho v pracovnom pomere/ alebo normalny zamestnanec /so zmluvou v riadnom pracovnom pomere a dostava vyplatu, zamestnavatel plati vsetky odvody za neho/.

V tom prípade už nejde o zamestnanca, ale o obchodného partnera. V takýchto prípadoch odporúčam preštudovať §1 ods. 2 Zákonna práce o závislej práci. Nakoľko "zamestnanie" szčo v takýchto prípadoch môže dopadnúť aj dosť nepríjemne z hľadiska uznateľnosti nákladov, a preklasifikovania "obchodného vzťahu" na závislú prácu.
luigi72
23.04.08,09:14
V prvom roku podnikania mozem sa kedykolvek nahlasit za dobrovolneho platitela preddavkov ZP ? A musim platit presne tu ciastku vyratanu z minimalnej mzdy?
zuzanalenka
21.05.08,11:21
ja mam dotaz ohladne socialneho poistenia za rok 2008, len pre info do buducnosti. Som SZCO od 6.6.2007 (komplikovany datum trosku :D). Vyuzila som moznost neplatenia soc.pois. prvy rok podnikania. Znamena to, ze budem platit v roku 2009 socialne poistenie za obdobie od 6.6.2008 do 31.12.2008??? Ako sa vlastne plati potom to socialne poistenie. Mala by som uz od buduceho mesiaca formou preddavku? alebo sa to da aj raz rocne za predchadzajuci rok? dakujem vopred za odpoved
Zuzana
lifik
02.07.08,09:02
Ahojte... pripajam sa otazkou...ako je to v druhom roku platenia odvodov so SZČO popri pracovnom pomere???
Dikes za info...
VladoaKatka
02.07.08,11:23
V prvom roku podnikania mozem sa kedykolvek nahlasit za dobrovolneho platitela preddavkov ZP ? A musim platit presne tu ciastku vyratanu z minimalnej mzdy?

SZČO je povinný od prvého dňa platiť odvody do ZP a presne tú čiastku vyrátanú z minimálnej mzdy. Nemôže byť dobrovoľne poistený.
VladoaKatka
02.07.08,11:26
Ahojte... pripajam sa otazkou...ako je to v druhom roku platenia odvodov so SZČO popri pracovnom pomere???
Dikes za info...

Popri PP odvody do ZP nemusíš platiť - Tvoju odvodovú povinnosť vyrovnáš na základe RZZP.
Do SP si povinný platiť, ak Tvôj hrubý príjem z podnikania za predchádzajúci rok bol vyšší ako 97200,- Sk (12*8100) - toto platí teraz od 1.7.2008
abel
02.07.08,11:31
Ahojte... pripajam sa otazkou...ako je to v druhom roku platenia odvodov so SZČO popri pracovnom pomere???
Dikes za info...
Otázka nie je celkom presne položená, ale dovtípila som sa, čo sa chceš zrejme spýtať:
Do zdravotnej poisťovne platíš preddavky presne podľa toho, čo ti vyšlo v RZZP, ktoré si bol povinný urobiť. Ak Ti vyšlo menej ako 100.- Sk, preddavky platiť nemusíš, ak viac ako 100.- Sk, platíš toľko, koľko ti vyšlo.
Do Soc. poisťovne si bol povinný zaslať do 30. 6. 2008 výpis z DP. Ak bol tvoj obrat z
§6 vyšší ako 97200.- Sk, si povinný sa v Soc. poisťovni zaregistrovať a platiť minimálne 2686.- Sk mesačne ( pri minimálnom vymeriavacom základe).
Toto sú najzákladnejšie informácie, záleží, koľko mesiacov máš živ. oprávnenie atď. atď.
Ak dáš presnejšie info, dostaneš aj presnejšiu odpoveď.
VladoaKatka
02.07.08,11:32
ja mam dotaz ohladne socialneho poistenia za rok 2008, len pre info do buducnosti. Som SZCO od 6.6.2007 (komplikovany datum trosku :D). Vyuzila som moznost neplatenia soc.pois. prvy rok podnikania. Znamena to, ze budem platit v roku 2009 socialne poistenie za obdobie od 6.6.2008 do 31.12.2008??? Ako sa vlastne plati potom to socialne poistenie. Mala by som uz od buduceho mesiaca formou preddavku? alebo sa to da aj raz rocne za predchadzajuci rok? dakujem vopred za odpoved
Zuzana
Ak si podávala DP za rok 2007, čo si musela, tak Tvoja odvodová povinnosť začína od 1.7.2008.
Odvody sa platia mesačne najneskoršie do 8-ho dňa a vždy za predchádzajúci mesiac t.j. do 8.8.2008 za mesiac júl/2008.
kobalt
23.01.10,07:11
odovody pre SZČO z minimálnej mzdy od 01/2010
Aljok
23.01.10,07:16
odovody pre SZČO z minimálnej mzdy od 01/2010
Nerozumiem Tvojmu príspevku, ale minimálne odvody od 1.1.2010 sa odvíjajú od priemernej mzdy za rok 2008......

Pozri túto tému :
http://www.porada.sk/t127255-odvody-szco-do-sp-zp-od-1-1-2010-a.html
lenca
17.03.10,10:04
Dobrý deň,
chcem sa opýtať, či budem mať v sociálnej poisťovni veľký problém, keď podnikám popri TPP od roku 2005 a doteraz som tam neodniesla ani jeden výpis z DP za roky 2005 až 2008. Ani jeden rok som nepresiahla 12-násobok minimálnej mzdy za daný rok. Mám sa ísť tam radšej teraz nahlásiť a odniesť výpisy aj za predošlé roky?

Ďakujem za radu.
Lenca
lenca
24.03.10,05:00
Prosím, prosím, môže mi niekto odpovedať na predošlú otázku?

Ďakujem.

Lenca