ajakuc
04.04.05,10:19
Dobry den. Som tu prvykrat a potrebovala by som surne pomoc pre znameho, ktory je zivnostnik, miesto podnikania Martin, vykon prace Bratislava - v dielni firmy X, s ktorou ma uzavrety zmluvny vztah. Aby mal kde prespavat, prenajal si garsonku. Najomne (vo vyske 9000 mesacne) zahrnul aj do nakladov. Ide o bytovy priestor, zmluva s prenajimatelom je vsak uzavreta medzi 2 sukromnymi osobami. Tento ubytovaci naklad zahrnul vo svojom uctovnictve do nakladov. Ked odovzdal DP, traja ludia mu povedali, ze takyto naklad (ubytovaci - pricom ide o bytovy priestor) si nemoze uplatnovat do nakladov. Prosim, poradte, ci urobil dobre alebo nie! Dakujem!
Zita5
04.04.05,08:37
Dobry den. Som tu prvykrat a potrebovala by som surne pomoc pre znameho, ktory je zivnostnik, miesto podnikania Martin, vykon prace Bratislava - v dielni firmy X, s ktorou ma uzavrety zmluvny vztah. Aby mal kde prespavat, prenajal si garsonku. Najomne (vo vyske 9000 mesacne) zahrnul aj do nakladov. Ide o bytovy priestor, zmluva s prenajimatelom je vsak uzavreta medzi 2 sukromnymi osobami. Tento ubytovaci naklad zahrnul vo svojom uctovnictve do nakladov. Ked odovzdal DP, traja ludia mu povedali, ze takyto naklad (ubytovaci - pricom ide o bytovy priestor) si nemoze uplatnovat do nakladov. Prosim, poradte, ci urobil dobre alebo nie! Dakujem!

Pokiaľ by mal zmluvu o vykonaní diela , že napríklad zmluvné strany sa dohodli , že menovaný podnikateľ prevedie nejakú GO u objednávateľa na základe zmluvy má nárok si dať do nákladov ubytovanie . Samozrejme , že mal by vykázať aj príslušný zisk počas práce v Bratislave . Pokiaľ to ubytovanie trvá , ale neprimerane dlhšiu dobu , a zdá sa , že je to zamestnanecký pomer, tak to nie sú uznateľné výdavky . Všetko záleží ako má očistenú zmluvu a na základe akej zmluvy vykonáva uvedenú činnosť .
No a v neposlednom rade , všetko závisí od SZČO , ako si svoje výdavky obháji pred daňovou kontrolou .:confused:
ajakuc
04.04.05,08:39
Dakujem velmi pekne!