monickab
23.04.08,08:15
Dobrý deň,
môže zamestnávateľ uzavrieť so zamestnancom pri nástupe do zamestnania dohodu o tom, že ak zamestnanec skončí v skúšobnej dobe alebo do 6 mesiacov bude mu strhnutá čiastka za pracovné oblečenie a pracovnú obuv, ktoré pri nástupe nafasoval?
Má niekto s týmto skúsenosti? Má niekto vzor takejto dohody? :---
Stina
23.04.08,10:35
Skôr by som požadovala pracovné oblečenie a obuv vráťiť.
Dadena
23.04.08,12:01
Ja osobne odporúčam vypracovať interný predpis zamestnávateľa o poskytovaní pracovného odevu, obuvi o ich používaní a pod., kde v článku napr. používanie pracovného odevu, obuvi ich čistenia a povinnosti zamestnanca pri skončení pracovného pomeru, strate a odcudzení dáte okrem všeobecných vecí ako, že zamestnanec je povinný počas výkonu svojej pracovnej činnosti mať na sebe pracovný odev, ktorý mu poskytol zamestnávateľ, môže ho používať len na účel, na ktorý je určený, údržbu a opravu si zamestnanec zabezpečuje podľa potreby, pričom musí dodržať zásadu, aby pri nástupe do zamestnancia bol pracovný odev čistý a nepoškodený ............... ešte bod: Ak bol so zamestnancom do šiestich mesiacov odo dňa uzatvorenia pracovnej zmluvy, pracovný pomer ukončený, zamestnanec je povinný zamestnávateľovi vrátiť pracovný odev v takom zložení, v akom mu bol pri nástupe poskytnutý, a to najneskôr v ten deň, ku ktorému mu pracovný pomer zaníká. V prípade, ak zamestnanec uvedený pracovný odev pri ukončení pracovného pomeru neodovzdá, zamestnávateľ má nárok na čiastku predstavujúcu celú výšku hodnoty pracovného odvevu, resp. jeho neodovzdanej časti. Ďalší bod: Ak zamestnanec opdracoval u zamestnávateľa viac ako šesť mesiacov je pri ukončení pracovného pomeru povinný odovzdať zamestnávateľovi časti pracovného odvevu uvedené v bode ..... článku. V prípade, ak zamestnanec uvedené pri ukončení pracovného pomeru neodovzdá, zamesnávateľ má nárok na čiastku predstavujúcu výšku hodnoty príslušného odvevu. Ďalší bod: Zamestnanec zodpovedá za škody na odevoch spôsobené neodborným zásahom alebo stratou. V týchto prípadoch nahárdza škodu zamestnávateľovi vo výške akutálnej nadobúdacej hodnoty odevov v zúčtovacom odbobí, zvýšenej o 15 % zriaďovacích nákladov, s prihliadnutím na mieru ich prípadnéh opotrebovania.
Dúfam, že to pomôže.
monickab
30.04.08,06:05
Skôr by som požadovala pracovné oblečenie a obuv vráťiť.
no to máme tak zavedené. a ja mám plný sklad opotrebovaného oblečenia a pracovnej obuvy, ktoré teraz vyhadzujem. A pritom, niektoré montérky a obuv mal zamestnanec na sebe pár dní.
jales
30.04.08,11:32
Žiadnu zrážku zo mzdy (okrem tých uveených v § 131 ZP) nemôžeš zamestnancovi vykonať bez jeho súhlasu. Teda ani za nevrátené pracovné odevy. Je to problém, s ktorý má skúsenosti určite veľa firiem. Lebo vrátené OOPP (aj keď vyčistené) nikto nechce prijať a hromadia sa až do ich vyradenia. Viete si predstaviť, že by ste vy mali po jednom mesiaci zobrať za niekym robotnícke topánky? Alebo ako zabezpečíte ich vyčistenie? Ľudia sa potom sťažujú na rôzne kožné ochorenia.
Zuna 3
11.03.10,11:09
Prosím Vás nikde som nenašla informáciu či na pracovný odev /monterky,pracovnú obuv/ má nárok aj zamestnanec na Dohodu o vykonaní práce ?
Ak môžete poraďte.
Zuna 3
31.03.10,05:27
Prosím , poraďte mi niekto .