trisestri
23.04.08,08:42
Davam tu temu kde by sa zhromaždovali tieto sposoby na spracovanie ovocia,zeleniny,potravin či už stranky alebo vlastne recepty a tipy a tu začinam vloženim odkazu na stranku s kompotmy http://www.mojerecepty.sk/kompoty.html
jarosenka
23.04.08,12:36
Pripájam recept na domácu vegetu, ktorú robievam pravidelne už asi 4 roky:
1 kg mrkvy
0,5 kg petržlenu
2 veľké zelery
1 karfiol
1 veľký kaleráb
4 kapie
4 cibule
2 hlávky cesnaku
4 póry
petržlenová a zelerová vňať
Načistenú zeleninu pomelie na mäsovom mlynčeku manžel;), ja pokrájam vňať na jemno. Všetko premiešame a pridáme 1 - 1,5 kg soli (ja dávam morskú). Takto pripravenú zmes rozložíme na plechy a necháme postupne odparovať vodu. Najlepšie sa suší na slniečku, ale už som sušila aj v trúbe, čo však trvá dlhšie. Keď je všetko suché, zmes dáme do mixéru a rozmixujeme na jemný prášok. Pre dospelých môžeme pridať aj hríby, viac cesnaku,... My touto vegetou solíme prakticky všetko, máme ju veľmi radi. A urobí sa jej strašne veľa - plný 4 l pohár a ešte čosi. Takže vydrží vždy celý rok a to z nej ešte aj rozdám kamarátkam.:)
jarosenka
29.04.08,13:05
Prosím vás, nemáte niekto náhodou recept na zmes typu Uncle Bens na ryžu, alebo niečo podobné? Myslím takú, čo sa zavára a potom, keď sa zima opýta, tak už len mňam, mňam. Ja viem, že momentálne nie je ešte sezóna, ale predsa. Vďaka.
Štefka 64
29.04.08,15:19
Uncla Bens: 1 kg paprika červená, 1 kg rajčín, 1 kg cibule, 1 konzerva šampiony (350 g), 1 bal. mrazenej kukurice, 2 malé pretlaky, 10 dkg soli ( aj menej ), 20 dkg cukru, 1 dcl oleja, 1 dcl octu, 3-4 strúčiky cesnaku, 1 pohár steril.uhorky. Všetko nakrájame na kocky a dusíme asi 20-30 min. Dáme do pohárov a sterilizujeme. Ja osobne asi 30 min na 80°C.
tetrisss
29.04.08,15:52
Pridam jeden straaasne jednoduchy recept na spracovanie jahod /uz kvitnu/, ale mozno takto spracovat aj maliny alebo tajbery. Ovocie očistíme, na sitku prepláchneme a dame do mixeru na koktaily a podla sladkosti ovocia ocukrujeme krystalovym cukrom a dobre zmixujeme. Dame do nadob, trebars aj od jogurtu a dame zmrazit. Potom pouzijeme ako vynikajucu omacku na zmrzlinu alebo puding a pod.Je to nahrada za topingy, ktore sa daju dostat, ale ovela lepsia. Pred pouzitim to treba nechat jednoducho odmrazit.
Excise Duty
29.04.08,16:51
Pripájam recept na domácu vegetu, ktorú robievam pravidelne už asi 4 roky:
1 kg mrkvy
0,5 kg petržlenu
2 veľké zelery
1 karfiol
1 veľký kaleráb
4 kapie
4 cibule
2 hlávky cesnaku
4 póry
petržlenová a zelerová vňať
Načistenú zeleninu pomelie na mäsovom mlynčeku manžel;), ja pokrájam vňať na jemno. Všetko premiešame a pridáme 1 - 1,5 kg soli (ja dávam morskú). Takto pripravenú zmes rozložíme na plechy a necháme postupne odparovať vodu. Najlepšie sa suší na slniečku, ale už som sušila aj v trúbe, čo však trvá dlhšie. Keď je všetko suché, zmes dáme do mixéru a rozmixujeme na jemný prášok. Pre dospelých môžeme pridať aj hríby, viac cesnaku,... My touto vegetou solíme prakticky všetko, máme ju veľmi radi. A urobí sa jej strašne veľa - plný 4 l pohár a ešte čosi. Takže vydrží vždy celý rok a to z nej ešte aj rozdám kamarátkam.:)

Recept je skvelý, oceňujem najmä tú morskú soľ. Chýba tam však to najpodstatnejšie, čo dáva Vegete charakteristickú chuť, a to ligurček.
daria29
29.04.08,18:28
mozno pomoze niekolko rad na zmrazovanie:ja zmrazujem potžraviny v tupperware nadobach,daju sa lahko na seba stavat,setria miesto,prudi okolo nadob dobre vzduch,su nerozbitne.ak sa davaju potr do sackou,casto sa stane ze sa sacok roztrhne,a potr,sa sypu po mraz,alebo sa stane ,ze npr.meso pri roztrhnutom sacku je take biele,to je spalene mrazom,a to uz nikdy nieje po uvareni take ake by malo byt.ak mrazite nejaku zeleninu,musi sa blanzirovat,nechat ochladit,dat do nadob na mrazenie,polozte navrch servitku,nadobu zatvorte,odvzdusnite,o dam ju do chladnicky opacne,aby mi zvisna voda,vlchkost vsiakla do servitky,asi 2 hod.potom nadobu otvorim, servitku von,zatvorim,odvzdusnim a dam do mraznicky.vysledok,na potravinach nemam namrazu,potraviny sa nelepia,lahko sa beru von.
beba13
30.04.08,10:09
Uncla Bens: 1 kg paprika červená, 1 kg rajčín, 1 kg cibule, 1 konzerva šampiony (350 g), 1 bal. mrazenej kukurice, 2 malé pretlaky, 10 dkg soli ( aj menej ), 20 dkg cukru, 1 dcl oleja, 1 dcl octu, 3-4 strúčiky cesnaku, 1 pohár steril.uhorky. Všetko nakrájame na kocky a dusíme asi 20-30 min. Dáme do pohárov a sterilizujeme. Ja osobne asi 30 min na 80°C.
Tiež robím tento recept, ale pridávam tam aj 1-2 feferonky a nakrájanú cuketu.
beba13
30.04.08,10:20
Omáčka na špagety:
10 cibúl,
20strúčikov cesnaku
3kg rajčín
1dcl oleja
1 pretlak rajčinový
2PL sušeného oregana (ja dávam čerstvé)
2PL bazalky suš. alebo čerstvá
10PL cukru, soľ, čierne mleté korenie

Na oleji opražiť cibulu a cesnak, pridať ostatné suroviny. Bylinky až pred dovarením. Variť asi 30minút. Rozmixovať mixérom, dať do pohárov a sterilizovať asi 10 minút pri 100°C
jarosenka
30.04.08,11:36
Pre Excise Duty:
Ten ligurček mi, úprimne, ani na um nezišiel. Tento rok ho vyskúšam pridať.

Pre ostatné dievčence:)
Vďaka za recepty, určite ich vyskúšam - my sme doma veru dosť cestovinoví a ryžoví. A odkedy mám deti, tak začínam byť maniak na rôzne zaváraniny. Ale stále som len taká klasika - overený nálev na uhorky dávam na všetko.
Štefka 64
30.04.08,14:09
Prilepujem recept na zavárané uhorky. Ja ho už robím dlho,a uhorky sú super a nie sú mäkké. :---:D
Nálev sa varí.
1 l octu
2 1/2 l vody
12 dkg soli
15 dkg cukru
40 ks umelé sladidlo
1 kl ml.korenie
10 ks nové korenie
10 ks klinčeky
5 ks bobkový list
betka631
30.04.08,17:43
Ja pridám recept na Uhorkový šalát:

5 kg uhorky - postrúhať
5 ks cibule - nakrájať
5 ks paprika zelená - nakrájať

- na túto zmes nasypať 1/2 kg cukru , premiešať,nechať stáť a po 10 min.znova premiešať.Nechať stať 2 hodiny.
Medzi tým si prevariť 1/2 l octu s 1 Dekom( bez vody).
Po 2 hodinách ocot s dekom precediť a naliať na zmes.Naplniť do fliaš a sterilizovať 10 minút.(nemusí sa sterilizovať ale potom treba dobre zavíčkovať).
Ja vždy sterilizujem.