nsp
23.04.08,09:10
Prosím o radu - ak sa obec neriadi schváleným rozpočtom obce a neschvaľovala zmeny v rozpočte v pomerme veľkých položkách je to dôvod, aby som ako kontrolór obce vydala stanovisko k záverečnému účtu s výhradami. Totižto ako kontrolór obce iba začínam. Ďakujem
_zuzana_
23.04.09,10:11
Veľmi by ma zaujímalo čo ste urobili. Som v podobnej situácii. Ďakujem za odpoveď.
Milan J.
27.04.09,04:10
Je to dôvod na uvedený postup. V danom prípade obec nezabezpečovala dodržiavanie povinnosti určenej zák. č.583/2004 Z.z. §14. V danom prípade došlo v zmysle zák. č.523/2004 Z.z. §31ods.1 písm.k, k porušeniu finančnej disciplíny .
Súčasne však bolo povinnosťou HK počas roku v rámci výkonu následnej finančnej kontroly na stav zastupiteľstvo upozorniť
Sojka 007
28.04.09,04:52
Z vlastnej skúsenosti viem, že poslanci ani nevedia čo majú robiť.Najmä s programovým rozpočtom. Ak chcete aby sa dodržiaval zákon musíte ich to naučiť. Len povedať pár kritických slov raz za rok,aby ste boli chránení vy nestačí. Treba im dať presné a jasné inštrukcie ako majú pri zostavovaní postupovať.Aspoň ja to tak vidím. Nie som kontrolórka, som len účtovníčka v škole, ale keď vidím ako sa starosta s poslancami trápia, je mi ich ľúto. A hlavný kontrolór im vôbec nepomáha. Len kritizuje, vraj to nie je jeho problém.Môj osobný názor je, že ani on sám nevie, čo treba robiť a ako to urobiť, aby sa to zmenilo. Je to hrôza.
susann2
28.04.09,09:28
Ak zastupiteľstvo schváli záverečný účet s výhradami, musí zároveň prijať opatrenie na nápravu nedostatkov. Keďže ste začínajúca, naštudujte si dobre okrem iných zákon 369/1990 Z.z. o obecńom zriadení najmä § 18b,c,d,f,g, aby ste vedeli, čo je Vašom povinnosťou, okrem iného i predkladať raz za 6 mesiacov plán kontrolnej činnosti. Kolegyňa Sojka má pravdu, musíte starostu i poslancov naučiť, čo môžu a čo nie. Pracovala som i ako hlavná kontrolórka, zúčastňovala som sa každého zastupiteľstva. Po mojom zvolení, ma na prvé zasadnutie ani nepozvali, lebo nevedeli, že tam mám byť. Postupne, keď videli čo všetko kontrolujem, si starosta nedovolil niečo zrealizovať, bez schválenia poslancami. Zo začiatku to bolo tak, že poslanci niečo zrealizované schvalovali dodatočne, neskoršie po mojich výhradách už nie. Držím palce, práca je náročná, nevďačná, ale keď budete dbať na to, aby všetko fungovalo tak ako má, budete mať dobrý pocit z vykonanej práce.