luckyluke
23.04.08,09:28
Zdravim .Ja by som sa chcel opytat ci moze zena pred a po porode pracovat na zmeny,konkretne na nocnej trebars v pekarni,,???
Chobot
23.04.08,07:49
Zdravim .Ja by som sa chcel opytat ci moze zena pred a po porode pracovat na zmeny,konkretne na nocnej trebars v pekarni,,???

Ty si zase zadala otázku, ktorá nesúvisí s názvom témy, preto som vytvoril z tvojej otázky novú tému.

Pred pôrodom ide v zmysle ZP o tehotnú zamestnankyňu, ktorá môže využívať určité výhody a ZP ju chráni. Treba si prečítať príslušné ustanovenia ZP, kde sa píše o práci tehotných žien, sú to napr. § 40, § 55 (pre teba najmä ods. 7:
(2) Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak
...
b) tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho ako deväť mesiacov vykonáva prácu, ktorou sa nesmú tieto ženy zamestnávať alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo alebo materské poslanie,
..
f) tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho ako deväť mesiacov pracujúca v noci požiada o preradenie na dennú prácu.

ďalej § 87 ods. 3, § 161 (tu treba náväzne pozrieť Nariadenie vlády č. 272/2004 - zoznam prác a pracovísk, ktoré sú zakázané tehotným ženám - ale vyslovene pekáreň tam nie je - sú tamlen pracoviská s tepelnou záťažou), § 162, § 164, prípadne iné, ktoré sa týkajú tehotných a matiek s deťmi do 3 (6, 15) rokov.

Po pôrode - tým máš asi na mysli obdobie po materskej dovolenke prípadne po rodičovskej dovolenke? Vtedy sa na ňu vzťahujú horeuvedené ustanovenia ako na matku s dieťaťom mladším ako 3 roky.

Zhrnutie - tehotná žena môže robiť na nočnej zmene v pekárni (pokiaľ nerobí priamo pri peci). Pokiaľ ale požiada o preradenie, zamestnávateľ ju musí preradiť.
Iwett
25.11.08,18:06
Dobrý večer, ak tehotná zamestnankyňa požiada zamestnávateľa o preradenie z nočnej práce na dennú, zamestnávateľ jej musí vyhovieť ihneď?
alebo až po nájdení náhrady za tehotnú zamestnankyňu? Existuje nejaká lehota, do ktorej musí zamestnávateľ uskutočniť preradenie? Ďakujem
Iwett
26.11.08,04:27
Dobré ráno nevie mi nikto poradiť, či má zamestnávateľ nejakú lehotu na preradenie tehotnej zamestnankyne, alebo to musí urobiť okamžite. Môže reagovať, že nemá náhradu, tak preradenie sa v tomto čase nemôže uskutočniť, ale za mesiac, z dôvodu nenájdenia náhrady? Ďakujem
Infarkt
26.11.08,06:54
Dobré ráno nevie mi nikto poradiť, či má zamestnávateľ nejakú lehotu na preradenie tehotnej zamestnankyne, alebo to musí urobiť okamžite. Môže reagovať, že nemá náhradu, tak preradenie sa v tomto čase nemôže uskutočniť, ale za mesiac, z dôvodu nenájdenia náhrady? Ďakujem

Zákonník práce nehovorí v tomto prípade o konkrétnej lehote, tak sa má za to, že by to mal urobiť bezodkladne vzhľadom k povahe prevádzky...výhovorky typu-nemám náhradu v tomto prípade neobstoja !
Treba si prečítať §55 a §161-164 Zákonníka práce.
Iwett
26.11.08,07:20
Zákonník práce nehovorí v tomto prípade o konkrétnej lehote, tak sa má za to, že by to mal urobiť bezodkladne vzhľadom k povahe prevádzky...výhovorky typu-nemám náhradu v tomto prípade neobstoja !
Treba si prečítať §55 a §161-164 Zákonníka práce.
Ďakujem za odpoveď