deni10
23.04.08,12:35
Dobry den poradaci;),

poprosila by som o radu. Viem že inventarizácia pokladne (211) sa má robiť 4x ročne, ale neviem si ani predstaviť akou formou by to malo vyzerať (nakoľko to robím prvýkrát). Mohol by mi niekto poslať nejaký vzor?
Veľmi pekne ďakujem.
Zoltán Kovács
23.04.08,10:38
Prikladám vzor.
krajanová
23.04.08,11:01
inventarizácia by sa mala robiť v zmysle zákona o účtovníctve takto:
máš porovnať účtovný stav pokladne, cenín/ stravné lístky, známky kolky/ vykázaný v účtovníctve ako zostatok k istému dňu s fyzickým stavom, takže
fyzicky vziať kasu, sčítať čo v nej máš porovnať s účtovníctvom.
Vykázať prípadné rozdiely a urobiť o tom zápis - klasickú mincovku prípadne počty cenín, ktorý podpíše hmotne zodpovedná osoba - pokladník a ten, kto kontroloval.
My sme to robievali tak, že prišla ekonómka k pokladníčke vzala kasu,
urobila mincovku, sčítala stravné lístky, porovnala s účtami 211, 213. Urobila zápis, v ktorom vždy všetko sedelo.
Je to ideálny stav, ak sú rozdiely hlavne fyzické musíš zápis rozšíriť o túto skutočnosť, prípadný postih hmotne zodpovednej osoby.

Účtovný stav by mal byť smerodajný - teda správny od neho sa odpichuješ.
Hlavne vtedy ak robíš inventarizáciu len pre splnenie zákonom stanovenej normy. Vtedy vezmeš zostatky - mincovka, zostatky cenín, urobíš zápis
Záver: fyzický stav = účtovnému stavu, dáš dátum, podpis. Hotovo.

/Ak máš JÚ porovnávaš zo zostatkom v pokladničnej knihe a evidenciou cenín, ktorý by mal sedieť aj zo zostatkom v peňažnom denníku./

Ak máš k dispozícii program ALFA od KROSU je tam v hlavnom menu
tlač-pokladňa a banka, ceniny aj voľbu inventarizácia. S trochou šikovnosti sa to dá napasovať aj keď robíš v hocijakom programe.
deni10
24.04.08,05:55
velmi pekne dakujem za odpovede.:)

chcela som reagovat, ale akosi mam problem sa prihlasit a vzor mi nechce ani stiahnut .... snad neskor mi to uz pojde.

Inventarizciu budem robit len pre splnenie zakona. Bude to velmi jednoduche pozeram, lebo nemame ziadnych zamestnancov, ani ziadne stravne listky a ani reg. pokladnu. Robim v PU a pracujem v MRP. .... hned sa pozriem do programu ci tam nie je nieco o com si pisala.

este raz pekne DAKUJEM . pekny den vsetkym.;)