pipinkal
23.04.08,12:43
Dobrý deň, mam jednu otazku ohladom našho budúceho domčeka. Kedže už teraz viem, že sused nam bude robiť problemy pri stavebnom povoleni, chcela by som sa tomu vyhnuť, aby sa on k tomu vobec nevyjadroval.... a tak som sa na jednej internetovej stranke dočitala, že by sa to dalo spraviť tak, že širku mame 12,5 metra, tak 2 metre by som predala sestre a ona by sa vlastne vyjadrovala k stavebnému povoleniu a tym pádom sused by nam nemal čo do toho hovoriť. je to vlastne takto možné???dakujem za každú radu.:)
Gabi03
23.04.08,10:47
:eek::D Teoreticky mi to pripadá možné. Ale stojí vám za to zavolať geodeta, rozdeliť ten pozemok, zaplatiť aj jemu aj za vklad?! :D
pipinkal
23.04.08,11:02
myslim, že keby to bolo možné tak by mi to zato stálo, lebo ten sused, je fakt divný a bojim sa, že nam bude robiť veľké problémy...inak tým pádom by sme mohli stavať aj na hranici vlastne sestrineho pozemku?
Gabi03
23.04.08,11:08
Na tvojom mieste by som sa v prvom rade šla informovať na stavebný úrad, aké majú podmienky. Tu na porade sme zistili, že každý stavebný úrad požaduje inú vzdialenosť, resp. odsúhlasenie susedov. Potom sa budeš vedieť odraziť ďalej.
Peter Briatka
24.04.08,05:12
Áno, presne toto doporučujem ľuďom, ktorí ma oslovia s podobným problémom... Treba si však byť vedomý toho, že pozemky alebo pôda sa nesmie bezúčelne deliť... ergo - musíš predaj tohoto pásu sestre rozumne doložiť...
littleboy
24.04.08,05:38
Je to vynikajuci napad, ma to ale jeden hacik. Odstupova vzdialenost od susedneho pozemku podla §6 odseku 3 vyhlasky 532/2002 by sa z povodnych 2m od susedovho pozemku zvacsila na 4m po priratani odstupovej vzdialenosti od pozemku vasej sestry co by pri sirke pozemku 12,5 asi nebolo najlepsie riesenie. Takze na vasom mieste by som isiel normalnou cestou, pretoze ked splnite vsetky podmienky stavebneho zakona tak by ste povolenie mali dostat aj keby ten sused nesuhlasil, teda pokial tie povolenia nevydava je ho sestrenica :-)
mladymuz
24.04.08,05:55
pocul som, ze dokonca aj investori, ktori stavaju na velkych plochach to urobia takym istym sposobom, aby nepotrebovali zbierat podpisy od vsetkych susedov. Takto maju len jeden, od spriaznenej osoby. Silne pochybujem, ze ak predaju "par metrov" susediacej plochy jednemu vlastnikovi, maju nejaky rozumny dovod aj ked oni tahaju za trosku ine nitky na uradoch. Ved sestra si kludne moze tuto podu vyuzivat ako zahradku a to by napadnut nikto nemal.
Co sa tyka geodeta a administrativy, radsej by som to zaplatil.
majonka
24.04.08,06:23
Treba sa spýtať na príslušnom stavebnom úrade. Oni Vám poradia. Povdzte im o probléme. Pokiaľ Vám povedia, že taký domček, aký chcete, tam môžete postaviť, tak by nemal byť problém. Myslím, že stavebný úrad posudzuje aj prípadnú sťažnosť od suseda. Ak sa im bude zdať neopodstatnená, tak ju zamietnu a je to v pohode. Teda, tak nám topovedali na našom stavebnom úrade.:confused:
majonka
24.04.08,06:24
Ak to správne chápem, pozemok má šírku 12,5 m? Aký máte domček?
pipinkal
24.04.08,07:02
Ak to správne chápem, pozemok má šírku 12,5 m? Aký máte domček?


No zatiaľ nemame žiadny ešte:-)))ale chceli by sme stavať do výšky alebo dĺžky ale širka bude minimalna:-(((
jaruj
24.04.08,08:28
Zakon 50/1976

§ 59
Účastníci stavebného konania

(1) Účastníkmi stavebného konania sú:
a) stavebník,

b) osoby, ktoré majú vlastnícke alebo iné práva k pozemkom a stavbám na nich vrátane susediacich pozemkov a stavieb, ak ich vlastnícke alebo iné práva k týmto pozemkom a stavbám môžu byť stavebným povolením priamo dotknuté,

c) ďalšie osoby, ktorým toto postavenie vyplýva z osobitných predpisov, 1g)

Treba to dat overit u pravnika koho sa to tyka. Neviem ako u nas, ale v rakusku nestaci predat pas 2m lebo ako susedia su definovany vsetci na okolo do istej vzdialenosti od vasho pozemku a preto sa moze stat ze susedom v zmysle stavebneho konania mozu byt aj ty ,ktory priamo s vymi nesusedia
Andy Kralik
29.04.08,09:38
A hlavne obce mavaju minimalny limit na veľkosť pozemku ktory je mozne predat.. resp.. pozemok o urcitej rozlohe uz nemozno delit