suschi
23.04.08,12:51
Ahojte poraďáci!!

Prosím rýchlo o radu!!!
V apríly 2008 mi prišiel list zo VšZP že bola u mňa - FOpodnikateľ vykonaná kontrola v septembri 2007, zameraná na správnosť odvodu ZP za obdobie 1995, podotýkam že FO-podnikateľ ktorej sa kontrola týkala už neexistuje od júna 1995 a taktiež taka kontrola už bola u neho prevedena. Samozrejme požaduju odo mňa úhradu nedoplatku ZP za obdobie r.1995 spolu s urokami a poplatkami z omeškania. Zistila som si v zákone 273/1994 že takáto kontrola musí byť písomne vopred ohlásená(§60). A taktiež si myslím že taketo "neuhradenie" ZP je už premlčané...veď je to už 13rokov!!!
Viete ma utvrdiť v tom že sa možem odvolať na premlčanie a taktiež nato že kontrola je neplatná nakoľko bola neohlásená? chcela som to vyriešiť premlčanosťou!?!?! pomôžte prosím rýchlo
Ďakujem vám veľmi pekne!!
katka50
23.04.08,11:03
Ahojte poraďáci!!

Prosím rýchlo o radu!!!
V apríly 2008 mi prišiel list zo VšZP že bola u mňa - FOpodnikateľ vykonaná kontrola v septembri 2007, zameraná na správnosť odvodu ZP za obdobie 1995, podotýkam že FO-podnikateľ ktorej sa kontrola týkala už neexistuje od júna 1995 a taktiež taka kontrola už bola u neho prevedena. Samozrejme požaduju odo mňa úhradu nedoplatku ZP za obdobie r.1995 spolu s urokami a poplatkami z omeškania. Zistila som si v zákone 273/1994 že takáto kontrola musí byť písomne vopred ohlásená(§60). A taktiež si myslím že taketo "neuhradenie" ZP je už premlčané...veď je to už 13rokov!!!
Viete ma utvrdiť v tom že sa možem odvolať na premlčanie a taktiež nato že kontrola je neplatná nakoľko bola neohlásená? chcela som to vyriešiť premlčanosťou!?!?! pomôžte prosím rýchlo
Ďakujem vám veľmi pekne!!

Zákon 580/2004

§ 21

Premlčanie

(1) Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7 (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=715160#f_4652089), § 18 (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=715160#f_4652091) a § 19 ods. 11 (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=715160#f_4652108)) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7 (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=715160#f_4651949)) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť.

(2) Právo vymáhať poistné, úrok z omeškania a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné, úrok z omeškania alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť, ak nie je ustanovené inak.

(3) Právo na vrátenie preplatku (§ 19 ods. 12 (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=715160#f_4652109)) sa premlčí uplynutím piatich rokov od kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie poistného.

(4) V prípade nesplnenia povinností podľa § 6 (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=715160#f_4651903) alebo oznamovacích povinností podľa § 23 ods. 1, 2 (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=715160#f_4652141) a 5 (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=715160#f_4652148) právo zdravotnej poisťovne uplatniť si nárok na predpísanie poistného a úroku z omeškania na úrade sa nepremlču
evina
23.04.08,11:49
Ahojte poraďáci!!

Prosím rýchlo o radu!!!
V apríly 2008 mi prišiel list zo VšZP že bola u mňa - FOpodnikateľ vykonaná kontrola v septembri 2007, zameraná na správnosť odvodu ZP za obdobie 1995, podotýkam že FO-podnikateľ ktorej sa kontrola týkala už neexistuje od júna 1995 a taktiež taka kontrola už bola u neho prevedena. Samozrejme požaduju odo mňa úhradu nedoplatku ZP za obdobie r.1995 spolu s urokami a poplatkami z omeškania. Zistila som si v zákone 273/1994 že takáto kontrola musí byť písomne vopred ohlásená(§60). A taktiež si myslím že taketo "neuhradenie" ZP je už premlčané...veď je to už 13rokov!!!
Viete ma utvrdiť v tom že sa možem odvolať na premlčanie a taktiež nato že kontrola je neplatná nakoľko bola neohlásená? chcela som to vyriešiť premlčanosťou!?!?! pomôžte prosím rýchlo
Ďakujem vám veľmi pekne!!

Rok 1995 bol premlčaný v roku 2005-pozri pozorne túto tému
http://www.porada.sk/t12649-p2-doba-premlcania-pohladavky-resp-zavazku-voci-zdravotnej-poistovni.html
suschi
24.04.08,11:56
ďakujem vám moc,
... presne ten zákon som si našla i ja, ale nebola som si ista...
..prajem vam veľa uspexov...

...inak neviem aku mate skusenosť zo ZP, ale konkretne tato poisťovňa ma moje meno asi na čiernej listine, totižto u 3krat na nas(mňa,rodinu i moju firmu) vydala exekuciu a pripominam zakaždym bola neoprávnená!!!!.....
hanelie
24.04.08,12:05
inak neviem aku mate skusenosť zo ZP, ale konkretne tato poisťovňa ma moje meno asi na čiernej listine,
veľmi zlú skúsenosť, preto sme prešli do APOLLA
suschi
03.06.08,11:19
Ahojte,
len tak pre zaujímavosť:
Napísali sme odvolanie voči Protokolu o kontrole, ktoré obsahovalo viacero bodov naktoré sme sa odvolávali (teda porušili viacero paragrafov zákona) a nasledne na to nam poslali list, v ktorom nam oznamili, že keďže je pohľadávka premlčaná, "odpúšťajú" od jej splatenia, t.z. že tato milá ZP skúša len ludí, ix znalosti, či vedia čo a ako a pekne sa nabalujú!!!! je to hrozné!!! od nás vymáhali "len" okolo 11tis.ale ked by od večšiny poplatníkov získalo takto nekalo peniaze (čo sa aj stane určite) tak potom musia disponovať s dobrým balíkom!!!!
z tohto "nášho" systému mi je zle....a do :mee: :mee:

čim ďalej sa utvrdzujem v tom, že mam bojovať a nevzdavať sa!!! niekedy to síce stojí poriadne nervy, čas a peniaze!!!!
slavo 10
20.04.11,18:55
Dobry den chcem sa spytat ,da sa v pripade neopravneneho vykazu nedoplatkov dat prikaz poistovni na nahradu nevyhnutnych nakladov spojenych s dokazovanim vlastnej neviny a preukazani platby ,popripade dokazov opravnujucich k nezaplateniu predpisanej platby napr: PN ,platba z titulu zamestnavatela a podob. nie je predsa mozne aby cas stym, som si vyberal dovolenku, porada s pravnikom,dohladavanie potvrdeni a podobne ostali bez nahrady , poistovna sa automaticky ometa exekutorom a clovek celkom nevinny v strachu vsetko dohladava ,len aby preukazal svoju nevinu . Dokedy sa budeme plazit pred utlacatelmi v podobe uradov, poistovni a nedokonalych zakonov ,preco ten zakon neberie do uvahy ,ze povinnosti su na oboch stranach samozrejme mozem sa obratit na sud s tym ,ze vznikla ujma ,ale to je vsetko Žialˇ! Dakujem...
Chobot
20.04.11,21:13
Dobry den chcem sa spytat ,da sa v pripade neopravneneho vykazu nedoplatkov dat prikaz poistovni na nahradu nevyhnutnych nakladov spojenych s dokazovanim vlastnej neviny a preukazani platby ,popripade dokazov opravnujucich k nezaplateniu predpisanej platby napr: PN ,platba z titulu zamestnavatela a podob. nie je predsa mozne aby cas stym, som si vyberal dovolenku, porada s pravnikom,dohladavanie potvrdeni a podobne ostali bez nahrady , poistovna sa automaticky ometa exekutorom a clovek celkom nevinny v strachu vsetko dohladava ,len aby preukazal svoju nevinu . Dokedy sa budeme plazit pred utlacatelmi v podobe uradov, poistovni a nedokonalych zakonov ,preco ten zakon neberie do uvahy ,ze povinnosti su na oboch stranach samozrejme mozem sa obratit na sud s tym ,ze vznikla ujma ,ale to je vsetko Žialˇ! Dakujem...

Nemôžeš, ZP ti vydala výkaz nedoplatkov. Ty máš právo podať voči výkazu do 8 dní námietky a preukázať, že výkaz je neopodstatnený. či si na to zoberieš voľno, alebo inak zadovážiš dôkazy, je len na tebe.

Ak ti vystavili výkaz nedoplatkov, tak si asi niečo v minulosti zanedbal - nenahlásil si asi zmenu platiteľa poistného, alebo si nepredložil príslušné podklady. Keby si povinnosť nesplnil zamestnávateľ, tak by to ZP vymáhala od zamestnávateľa. Ak to vymáha od teba, tak za to obdobie si bol buď samoplatiteľ, alebo SZČO. Pokiaľ je platiteľom štát alebo zamestnávateľ, tak ZP od poistenca dlžné poistné nevymáha.
slavo 10
21.04.11,07:40
to chobot odkial beries toto presvedcenie mas to podlozene zakonom ,ale bo je to tvoja skusenost ,myslim ,ze prave pre takych ludi ako si ty to u nas vyzera tak ako to vyzera ,ze sme sikanovanymi,, ludmi,, ktoryzmyslaju ako ty a zakony su len na ich strane ,cakal som skor podporu ....
Chobot
21.04.11,08:03
to chobot odkial beries toto presvedcenie mas to podlozene zakonom ,ale bo je to tvoja skusenost ,myslim ,ze prave pre takych ludi ako si ty to u nas vyzera tak ako to vyzera ,ze sme sikanovanymi,, ludmi,, ktoryzmyslaju ako ty a zakony su len na ich strane ,cakal som skor podporu ....

Pokiaľ vieš preukázať, že máš všetky povinnosti splnené a poistné zaplatené, tak stačí podať námietky a po uznaní ti poisťovňa zruší výkaz nedoplatkov. Zo zákona nemá povinnosť uhrádzať ti nejaké "dodatočné náklady". Súdiť sa môžeš, je to tvoje právo. Ja zákony nevymýšľam, ja ti len píšem, ako to je. Mňa viniť za to nemusíš.


Ktorá poisťovňa to od teba vymáha?
slavo 10
21.04.11,08:20
tak ked si taky chytry tak najdi vzakonoch ako sa moze obycajny clovek branit proti sikanovaniu zo strany uradov a nie cloveka odpisat slovami tak toje lebo urcite sa aj v nasich pseudo zakonoch najde nieco co hovori vprospech obcana a ak nie tak je cas na revoluciu
Chobot
21.04.11,08:37
tak ked si taky chytry tak najdi vzakonoch ako sa moze obycajny clovek branit proti sikanovaniu zo strany uradov a nie cloveka odpisat slovami tak toje lebo urcite sa aj v nasich pseudo zakonoch najde nieco co hovori vprospech obcana a ak nie tak je cas na revoluciu

§ 17a ods. 4 :

(4) Proti výkazu nedoplatkov možno príslušnej zdravotnej poisťovni podať námietky do ôsmich dní odo dňa doručenia platiteľovi poistného. Dôvod podania námietok je platiteľ poistného povinný v námietkach uviesť. Na námietky bez zdôvodnenia sa neprihliada.

A už ti zrušili výkaz nedoplatkov? uznali tvoje námietky?

Ak nie, tak naštartuj svoj kajak a vydaj sa pod Bratislavský hrad, aby si výstrelom z praku začal tú revolúciu...:D
JankaO
21.04.11,09:08
to chobot odkial beries toto presvedcenie mas to podlozene zakonom ,ale bo je to tvoja skusenost ,myslim ,ze prave pre takych ludi ako si ty to u nas vyzera tak ako to vyzera ,ze sme sikanovanymi,, ludmi,, ktoryzmyslaju ako ty a zakony su len na ich strane ,cakal som skor podporu ....


tak ked si taky chytry tak najdi vzakonoch ako sa moze obycajny clovek branit proti sikanovaniu zo strany uradov a nie cloveka odpisat slovami tak toje lebo urcite sa aj v nasich pseudo zakonoch najde nieco co hovori vprospech obcana a ak nie tak je cas na revoluciu
Všetci, "okrem mňa" sú vinní, a hlavne tí, ktorí sa snažia poradiť v medziach zákona...
slavo 10
21.04.11,10:31
Všetci, "okrem mňa" sú vinní, a hlavne tí, ktorí sa snažia poradiť v medziach zákona...
mam to stastie, ze mam na to vsetko povrdenia a dokonca aj doklad od nich .ze mam zaplatene nacas a vspravnej vyske a.ze som tie doklady davno neskartoval a po dalsie stat za mna neplatil ked som bol na CS
Chobot
21.04.11,11:45
mam to stastie, ze mam na to vsetko povrdenia a dokonca aj doklad od nich .ze mam zaplatene nacas a vspravnej vyske a.ze som tie doklady davno neskartoval a po dalsie stat za mna neplatil ked som bol na CS

Čo je to "CS"?
slavo 10
21.04.11,12:06
Čo je to "CS"?
civilna sluzba a odhlasenie musis robit vzdy ked nechces platit aj s penalami a pri zmene poistovne taktiez lustruju ci mas vsetko v poriadku toto je sikan a ludia ktory nechcu mat problemy .alebo prave nemaju cas tak to zaplatia ,ale postup poistovne je urcite protipravny lebo po premlcacej dobe nieco dokazovat je nezmysel ja som skoncil podnikat v1997 a vsetky doklady som mohol skartovat 2007 vdaka Bohu som to neurobil .Prave tu by sa malo sformovat nieco na zamedzenie sikany so strany uradov
Chobot
21.04.11,13:31
civilna sluzba a odhlasenie musis robit vzdy ked nechces platit aj s penalami a pri zmene poistovne taktiez lustruju ci mas vsetko v poriadku toto je sikan a ludia ktory nechcu mat problemy .alebo prave nemaju cas tak to zaplatia ,ale postup poistovne je urcite protipravny lebo po premlcacej dobe nieco dokazovat je nezmysel ja som skoncil podnikat v1997 a vsetky doklady som mohol skartovat 2007 vdaka Bohu som to neurobil .Prave tu by sa malo sformovat nieco na zamedzenie sikany so strany uradov

Z uvedeného vyplýva, že to od teba vymáha VZP. Pokiaľ viem, tak VZP má v nedoplatkoch najväčší neporiadok. Ostatné poisťovne vymáhajú len novšie dlhy, lebo nie sú na trhu tak dlho. Len nechápem, prečo sa VZP až teraz zobudila s dlžným poistným.