Jirinka
23.04.08,13:20
Prosím o radu, či vyhotovenie geometrického plánu na zameranie skutočného stavu a k určeniu vlastníckych práv k nehnuteľnostiam je technické zhodnotenie a ak áno, ako zaúčtovať, keď sa týka viacerých budov. Alebo to zaúčtujem ako samostatný IM? Má hodnotu presne 30.000,-- Sk.Ďakujem, Jiřina:mee:
Zoltán Kovács
23.04.08,11:22
Prosím o radu, či vyhotovenie geometrického plánu na zameranie skutočného stavu a k určeniu vlastníckych práv k nehnuteľnostiam je technické zhodnotenie a ak áno, ako zaúčtovať, keď sa týka viacerých budov. Alebo to zaúčtujem ako samostatný IM? Má hodnotu presne 30.000,-- Sk.Ďakujem, Jiřina:mee:

Podľa mňa to nie je technické zhodnotenie ale klasická služba na 518.

Zameraním sa nezmenili technické parametre, ani možnosti využitia predmetného majetku. A ani nestúpli na cene.
Jirinka
24.04.08,05:47
To som si myslela v r. 2004 tiež. DÚ po kontrole ma poučil, že postupujem v rozpore s účt. osnovou a podľa par. 35 bod 1 písm.b) by to malo byť na účte 0-dlhodobý majetok. Preto som si dovolila vypýtať radu na Porade.Jiřina:cool:
Zoltán Kovács
24.04.08,06:43
To som si myslela v r. 2004 tiež. DÚ po kontrole ma poučil, že postupujem v rozpore s účt. osnovou a podľa par. 35 bod 1 písm.b) by to malo byť na účte 0-dlhodobý majetok. Preto som si dovolila vypýtať radu na Porade.Jiřina:cool:

V §35 ods.1 písm. b) Postupov účtovania v PÚ sa ale píše o účtovaní v prípade obstarávanie nehnuteľnosti, ešte pred zaradením. Teda ide o to, že čo všetko tvorí obstarávaciu cenu nehnuteľnosti.

Ale tie budovy a pozemok už máte zaradené do OM, a účtujete o nich. Alebo ešte nie?
Jirinka
24.04.08,08:24
Budovy už mám zaradené, pozemky sú v prenájme. Mám tomu rozumieť tak, že keď už budovy mám zaradené, bude to technické zhodnotenie ( ale potom ktorej budovy?), alebo to zaradím ako samostatný IM ( potom odpisy budú ako pri budovách?), alebo to fakt nemá s HIM nic spoločné aúčtujem na 518.?
Díky, až sa k tomu problému vrátite. Jiřina
Zoltán Kovács
24.04.08,09:06
Budovy už mám zaradené, pozemky sú v prenájme. Mám tomu rozumieť tak, že keď už budovy mám zaradené, bude to technické zhodnotenie ( ale potom ktorej budovy?), alebo to zaradím ako samostatný IM ( potom odpisy budú ako pri budovách?), alebo to fakt nemá s HIM nic spoločné aúčtujem na 518.?
Díky, až sa k tomu problému vrátite. Jiřina

Opýtam sa, ten geometrický plán v čom zvyšil hodnotu budov, resp. pozemkov? V ničom. Je to služba. Podľa mňa.
Jirinka
24.04.08,12:51
Ďakujem, skúsim to nechať na 518-ke.Jiřina
jana32
28.04.08,07:55
Prosím o radu, ak pri detskom dopravnom ihrisku sa dorobí štafetová dráha, ktorá tam predtým nebola, pôjde jednoznačne o modernizáciu majetku a bude to treba riadne odpisovať? Suma nákladov bude cca 120 tis.
Zoltán Kovács
03.05.08,11:29
Prosím o radu, ak pri detskom dopravnom ihrisku sa dorobí štafetová dráha, ktorá tam predtým nebola, pôjde jednoznačne o modernizáciu majetku a bude to treba riadne odpisovať? Suma nákladov bude cca 120 tis.

Áno odpisovať.
SAIVI
17.06.10,07:47
..tiež mám faktúru ako Jirinka za vyhotovenie geometrického plánu ..ale v podstatne vyssej hodnote - v sume 4170,- Eur bez DPH (126.184,2 Sk ) ..môžem to účtovať tiež ako službu rovno celé do nákladov?
horkoláčik
17.06.10,17:46
Prosím o radu, či vyhotovenie geometrického plánu na zameranie skutočného stavu a k určeniu vlastníckych práv k nehnuteľnostiam je technické zhodnotenie a ak áno, ako zaúčtovať, keď sa týka viacerých budov. Alebo to zaúčtujem ako samostatný IM? Má hodnotu presne 30.000,-- Sk.Ďakujem, Jiřina:mee:

Geometrický plán a takisto geodetické zameranie budov cca rok po ukončení (či nesadajú) bolo asi v hlave tuším XI ( prevádzkové náklady) súhrnného rozpočtu = nejde do OC budovy.
SAIVI
18.06.10,06:46
..tiež mám faktúru ako Jirinka za vyhotovenie geometrického plánu ..ale v podstatne vyssej hodnote - v sume 4170,- Eur bez DPH (126.184,2 Sk ) ..môžem to účtovať tiež ako službu rovno celé do nákladov?


...ak je to takáto vysoká suma, netreba to odpisovať postupne ako nehmotný majetok?