monikal
23.04.08,14:02
ahojte
som živnostnička JU neplatca DPH, mám vysoke prijmy a nizke náklady
chcela by som si kupit auto na úver a moja otazka je:
- kupit auto ako sukromna osoba, použivat na podnikatelske učeli a davat do nakladov kilometrovné + paušal????
- kupit auto ako SZČO a dávat všetko do nákladov???

prosim o radu dakujem monikal:eek:
Zita5
23.04.08,12:12
Ak bude MV využívané výlučne na podnikateľský účel - odporúčam MV zakúpiť na SZČO .

Ak vo väčšine prípadov bude MV využívané na súkromné účely , menej na podnikateľský účel , tak doporučujem zakúpiť MV ako súkromná osoba , s tým že za príležitostné využitie MV na podnikateľský účel , si na ubehnuté km budete uplatňovať paušálne náhrady o ktorých budete účtovať vo Vašom účtovníctve . Samozrejme , že Daň z MV budete musieť uhradiť v oboch prípadoch .
Všetko má svoje za , ale aj proti .


To je môj názor , určite sa vyjadria aj ostatní.
Monika Kováčová
23.04.08,12:26
Nejde ani o to, či kúpite auto na súkromnú osobu, či na SZČO.
Kľudne môžete kúpiť vozidlo ako súkromná osoba, podstata vášho problému spočíva v tom, či zaradiť automobil do obchodného majetku /SZČO/ alebo či si ho ponechať...

Pokiaľ ide o nové vozidlo spravidla platí, že je výhodnejšie uplatňovať si počet prejazdených km plus paušálnu náhradu: t.j. používanie súkromného vozidla na podnikanie.

Pokiaľ ide o vozidlo ojazdené, vyžadujúce väčšie opravy a údržbu, spravidla platí, že je výhodnejšie zaradiť vozidlo do obchodného majetku a uplatňovať si PHM, údržbu, opravy, poistné...

Hovorím spravidla, pretože záleží aj na počte najazdených km.
V neposlednom rade je dôležité, aby ste vedeli, či plánujete vozidlo po čase predať.. a po akom dlhom čase, pretože pokiaľ je vozidlo zaradené v OM podlieha príjem z predaja takéhoto vozidla dani z príjmu. Podmienky pozri bližšie v zákone o dani z príjmu.
Zoltán Kovács
23.04.08,12:50
Pripojím veľmi zjednodušenú tabuľku ako pomôcku na posúdenie výhodnosti kúpy auta do obchodného majetku, alebo ako súkromná osoba.
Zoltán Kovács
23.04.08,13:18
Po preštudovaní §19 ods.2 písm. e zákona o dani z príjmov mi napadla ešte takáto myšlienka. Čo tak skombinovať tie dve možnosti. Po 4 rokoch motorové vozidlo zaradené do obchodného majetku (už odpísané) vyradiť a ďalej používať na podnikateľské účely a uplatniť si paušálne náhrady.

Viem, že pred pár rokmi takáto možnosť nebola, nakoľko v uvedenom ods. 2 písm.e §19 bola podmienka, že paušálne náhrady sa môžu uplatniť len na auto, ktoré nebolo zahrnuté do OM daňovníka. Teraz to tam nevidím.

Prikladám doplnenú tabuľku, vyjadite sa, či moja úvaha je správna?

Ďakujem.
monikal
23.04.08,13:20
dakujem za rýchle odpovede

auto ked kupim tak bude využivane iba na podnikatelske učely,
ide mi len o tie najvýhodnejšie náklady,,, dakujem za rady monikal
Monika Kováčová
23.04.08,13:24
dovoľ mi ešte otázku: Kupuješ ho ty ? samostatný účtovník, alebo tvoj klient pýta radu od teba?
monikal
23.04.08,13:25
ok takže to zhrniem

kupim auto na uver
ako SZČO - auto budem odpisovat, splatky okrem istiny pojdu do VOZD, phm + oprava + poistenie + DZMV = VOZD

ako sukromná osoba - DZMV = VNZD a budem si uplatnovat kilometrovné a paušal, a ako je to s odpismy

dik
monikal
23.04.08,13:26
ja učtovník
Zoltán Kovács
23.04.08,13:28
ako sukromná osoba - DZMV = VNZD a budem si uplatnovat kilometrovné a paušal, a ako je to s odpismy

dik

Ak kupuješ ako súkromná osoba potom všetky výdavky, aj odpisy už sú zahrnuté v paušálnych náhradách.
Zoltán Kovács
23.04.08,13:30
ako sukromná osoba - DZMV = VNZD a budem si uplatnovat kilometrovné a paušal, a ako je to s odpismy

dik


ja učtovník

mimotemy Hrubo označené by mal účtovník ovládať. Sorry za poznámku.
Pepa
23.04.08,13:30
Po preštudovaní §19 ods.2 písm. e zákona o dani z príjmov mi napadla ešte takáto myšlienka. Čo tak skombinovať tie dve možnosti. Po 4 rokoch motorové vozidlo zaradené do obchodného majetku (už odpísané) vyradiť a ďalej používať na podnikateľské účely a uplatniť si paušálne náhrady.

Viem, že pred pár rokmi takáto možnosť nebola, nakoľko v uvedenom ods. 2 písm.e §19 bola podmienka, že paušálne náhrady sa môžu uplatniť len na auto, ktoré nebolo zahrnuté do OM daňovníka. Teraz to tam nevidím.

Prikladám doplnenú tabuľku, vyjadite sa, či moja úvaha je správna?

Ďakujem.
Dobre vidíš - môžem auto zaradiť, odpísať, vyradiť a používať základnú náhradu.
Muška
23.04.08,13:36
ok takže to zhrniem

kupim auto na uver
ako SZČO - auto budem odpisovat, splatky okrem istiny pojdu do VOZD, phm + oprava + poistenie + DZMV = VOZD

ako sukromná osoba - DZMV = VNZD a budem si uplatnovat kilometrovné a paušal, a ako je to s odpismy

dik
Monikal, prečítaj si príspevok č. 3 od "ermon".
Pokiaľ nie si "rozdvojená" osoba, tak vždy kupuješ auto ako "Monikal".....a Ty sa môžeš rozhodnúť či to auto Interných dokladom /ktorý si sama vystavíš/ zaradíš do obchodného majetku a začneš o ňom účtovať a tým sa stane obchodným majetkom, alebo ho nezaradíš do obch.majetku a bude Tvojim osobným majetkom.
Muška
23.04.08,13:44
...a ešte doplním, že od 1.1.2008 sa spotreba PHM dokladuje nákupom PHM aj pri autách v osobnom majetku.
klikni: http://www.porada.sk/t66374-cestovne-nahrady-v-r-2008-a.html
monikal
23.04.08,14:07
dakujem všetkým len sa potrebujem na 1000000% uistit ako budem postupovat
a dakujem za rady
zaphira
24.04.08,17:28
Tak trochu mimo sa opytam: poplatok za uzatvorenie zmluvy o spotr. úvere na auto - môžem si z tejto sumy uplatniť DPH?