Anka01
23.04.08,15:49
Fyzická osoba prechádza v roku 2008 z Pu na jednoduché uctovníctvo. Aký je postup pre takomto prechode, respektíve, neviete kde by som nasla "prechodovy mostik" alebo postup uctovania. V Cenigovej je uvedeny postup len z JU na PU. Dakujem.
m.hladka
23.04.08,13:57
Prečo tak účtoval, mal to zo zákona?
Anka01
23.04.08,14:09
jednoducho uctoval, teraz chce prejst na jednoduche - ja ako uctovnicka musim vyhoviet a nevyhovorim mu to. Starosti robi mne, nie sebe. Co uz - to neriesim. Len si potrebujem ujasnit, co s uhradami pohľadávok a zavazkov z minuleho roku, kedze vynosy a naklady su v roku 2007 a v JU to uctujem do prijmov a vydavkov pri uhrade.
Monika Kováčová
23.04.08,14:18
Ja som ešte nepočula, aby sa prechádzalo z PU do JU. Myslím si, že musí pokračovať v PU, keď to už tak účtoval doteraz. Prečo tak účtoval, mal to zo zákona?

Toto tvrdenie je nesprávne, prosím odpovedajúcu, aby si upravila príspevok. Mohol by pomýliť ostatných.
Fyzická osoba sa môže rozhodnúť, či bude účtovať v JÚ alebo Pú. Podstatné je, aby účtovala rovnako počas celého účtovného obdobia t.j. kalendárny rok /spravidla/.


§ 9
Účtovné sústavy


(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.

(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať

a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, pozemkové spoločenstvá, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk,
d) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu; ak nepodnikajú a ak nie sú príjemcami dotácií (grantov) zo štátneho rozpočtu.

(3) Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva je povinný, ak účtovná jednotka nespĺňa podmienky ustanovené v odseku 2 pre účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva. Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva a zo sústavy podvojného účtovníctva do sústavy jednoduchého účtovníctva sa uskutočňuje vždy len k prvému dňu účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka zistila skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zmenu účtovnej sústavy.
Monika Kováčová
23.04.08,14:19
jednoducho uctoval, teraz chce prejst na jednoduche - ja ako uctovnicka musim vyhoviet a nevyhovorim mu to. Starosti robi mne, nie sebe. Co uz - to neriesim. Len si potrebujem ujasnit, co s uhradami pohľadávok a zavazkov z minuleho roku, kedze vynosy a naklady su v roku 2007 a v JU to uctujem do prijmov a vydavkov pri uhrade.

Pohľadávky: PNZD
Záväzky: VNZD

Prevodový mostík je v podstate rovnaký ako pri prechode z JÚ na PÚ (Cenigová), len opačne.
Anka01
23.04.08,14:41
Dakujem velmi pekne
m.hladka
24.04.08,08:51
p."ermon", preto som odpovedala tak, ako som odpovedala v príspevku 2, lebo som sa nestretla s tým, aby niekto, kto nemusí účtovať z FO účtoval dobrovoľne v PU. Takže zrazu chce účtovať niekto v JU? Buď mu to vyplývalo zo zákona, a musel tak účtovať, alebo nevedomky účtoval v PU a po rokoch pochopil, že je lepšie pre neho účtovať v JU. Asi tak. Ináč súhlasím s Vami.
Dav
24.04.08,09:08
p."ermon", preto som odpovedala tak, ako som odpovedala v príspevku 2, lebo som sa nestretla s tým, aby niekto, kto nemusí účtovať z FO účtoval dobrovoľne v PU. Takže zrazu chce účtovať niekto v JU? Buď mu to vyplývalo zo zákona, a musel tak účtovať, alebo nevedomky účtoval v PU a po rokoch pochopil, že je lepšie pre neho účtovať v JU. Asi tak. Ináč súhlasím s Vami.
mimotemy Stretla som sa s tým, , že podnikateľ účtuje v sústave PÚ, aj keď mu nevyplýva povinnosť zo zákona.mimotemymimotemy Môj osobný názor je, že PÚ je lepšie ako jednoduché. Už len slovom "jednoduché" spôsobuje dojem, že je naozaj jednoduché, čo nie je pravda. Podnikatelia aj z tohto dôvodu majú dojem, že "čože to je účtovníctvo", a nevážia si prácu okolo neho, ani rady účtovníka.
Monika Kováčová
24.04.08,09:17
p."ermon", preto som odpovedala tak, ako som odpovedala v príspevku 2, lebo som sa nestretla s tým, aby niekto, kto nemusí účtovať z FO účtoval dobrovoľne v PU. Takže zrazu chce účtovať niekto v JU? Buď mu to vyplývalo zo zákona, a musel tak účtovať, alebo nevedomky účtoval v PU a po rokoch pochopil, že je lepšie pre neho účtovať v JU. Asi tak. Ináč súhlasím s Vami.

stáva sa to bežne: napr. pri optimalizácii výsledku hospodárenia (banka), napr. pri zániku povinnosti účtovať v PÚ,
stretla som sa stým už niekoľkokrát
Rozalka
06.04.10,20:29
Súhlasím s DAV a poznám niekoľko FO, ktoré dobrovoľne účtujú v PÚ, napr. aj firma FO, v ktorej pracujem a aj niekoľko našich klientov.
Dovolím si tvrdiť, že
- je podstatne prehľadnejšie
- jednoduchšia optimalizácia na konci roka (JÚ sa až 2.1. - keď už nie je žiadna pomoc - dozvie, že zdaní aj príjmy, s ktorými nepočítal)
- pri žiadosti o úver má "onakvejšiu" váhu
- v hlavnej knihe sú k dispozícii presné zostatky majetku a záväzkov
- ak sa niekto naučí čítať výkazy v PÚ, už o JÚ nechce ani počuť