Mutter
23.04.08,16:12
Začnem tým, že mám odrobených 10 rokov.Pri prvom dieťati ma zobrali naspäť, potom som pracovala rok a nastúpila som na druhú materskú dovolenku.Pracovala som ako štátny zamestnanec, no v sept. minulého roku sa začalo s prepúšťaním štátn.zamestnancov. Keď som chcela nastúpiť teraz v marci po troch rokoch ma už nezobrali.Dostala som výpoveď.Išla som sa zahlásiť na úrad práce.Najviac z tohto všetkého ma hnevá, že nemám teraz nárok na žiadnu dávku.Medzi tým som ochorela a to bol ďalší kopanec, keď mi povedali, že nemám nárok ani na nemocenskú dávku.Nemám nárok ani na životné minimum, pretože môj manžel je živnostník.Niekedy za mesiac nezarobí ani 10 000,-, to si musí ešte platiť odvody. Chcela by som sa teda opýtať, na čo má vlastne žena po materskej, ktorá sa dostane do takejto šlamastiky ako ja, nárok? Teraz sa aj sama seba pýtam, či mám nárok aspoň na život, pretože toto asi nie je normálne ako sa ide proti rodinám s deťmi. Z čoho ich majú ľudia chovať, keď nemajú na nič nárok?
Zoltán Kovács
23.04.08,14:17
Možno moja odpoveď nebude populárna, resp. pozitívne posúdená. Ale, kedy si už uvedomíme, že už nie sme v starom režime. Je sice pravda, že naša fickovlada asi by sa veľmi rada tam vrátila.

Dávky a nároky od štátu tiež fungujú obojstranne. Kým nedávaš do systému, tak ani nedostaneš. Možno to znie kruto, ale neznalosť zákona nikoho neospravedlňuje.

Počas MD a RD je možnosť platiť si napríklad poistenie v nezamestnanosti, alebo aj nemocenské poistenie. Ale tieto možnosti tetušky na úradoch veľa krát sami neovládajú, a preto nevedia ani poradiť mamičkám. A vtedy vznikajú takéto situácie. Bohu žiaľ.
Dav
23.04.08,14:33
V svojom okruhu pôsobnosti, vrátane známych, každého upozorňujem na to, že "Ja nemusím platiť do sociálnej poisťovne" sa môže veľmi rýchlo otočiť , hlavne keď "Janemusím" ochorie, alebo v prípade materskej. Možno by sa mala aj SP viac snažiť spropagovať dobrovoľné platenie a výhody pre platiteľov.
Ináč,Mutter v rodine situáciu nezávidím. Možno by ešte stálo za pokus žiadať o sociálne dávky - dávku v hmotnej núdzi? a daňovým priznaním za minulý rok a čestným vyhlásením manžela o výške príjmu z podnikania vydokladovať nízky príjem.
Mutter
23.04.08,14:43
Ďakujem za odpoveď. S tými tetuškami úplne súhlasím, naozaj sami nevedia čo hovoria, pretože mne jedna povedala tak a druhá inak. Keby ma však na začiatku upozornili na úrade, že si môžem platiť do soc.poisť., tak by som to určite neodmietla. Ďakujem ešte raz, prajem príjemný deň.
Mutter
23.04.08,14:46
Ďakujem za radu, pokúsim sa o to, kým sa mi nepodarí zamestnať. Prajem príjemný deň