tonkat
04.04.05,13:53
Poprosím vás o spoluprácu. Podávam ešte oneskorené DP. Zamestnanec bol zamestnaný v mesiacoch 1-10 v slovenskej firme, ale pracoval v čechách. Má dve potvrdenia o príjme a to potvrdenie zo slovenskej firmy - hrubá mzda 33677,-- SK a potvrdenie z českej pobočky, kde mu iba zrazili daň z toho istého príjmu, ktorý je na slovenskom potvrdení. Ale príjem je v CZ 49 476,- Bolo mi to vysvetlené tak, že česká pobočka si uplatnila z ich mzdy zrážky na ubytovanie a pod. Ja som teraz v pomykove, či si má vôbec podať tento pracovník DP? A keď si ho má podať, tak či to na DÚ nebudú chápať ako dva príjmy - teda aj 33677 SK aj 49476 CZ. Nemáte niekto podobný prípad?? A ešte aký kurz mám použiť, keď pracoval v mesiacoch 1-10? Ďakujem všetkým
tonkat
04.04.05,13:07
Už nechcete o daňových ani len počuť, že? Ja by som to veľmi potrebovala, nájde sa niekto???
Naile
04.04.05,13:53
Poradim len toto:
preštuduj DÚPP č. 3-4/2005 str.21... je tam príjem zo závislej činnosti zo zahraničia.
Kurzy najdeš na www.nbs.sk.
blcha
04.04.05,14:42
Nie je mi jasné, kde mu zrážali preddavky. Potom by som dala len to potvrdenie, ktoré je od toho, kto skutočne zrazil daň. Kurz sa tuším používa mesačný priemerný, ak nevieš zistiť koľko v ktorom mesiaci zarobil, vydelíš celý príjem počtom mesiacov (10) a potom prepočítaš akožemesačný príjem kurzom toho mesiaca. Zrazené preddavky by som ja prepočítala kurzom k 31.12.04, lebo je to ročný preddavok a už by sa mi nechcelo zisťovať mesačné preddavky - hoci zrejme aj to by bolo možné. V DP potom zrazenú daň v ČR metódou zápočtu preklopíš na daňovú povinnosť v SR. Ak mu daň zrážali v SR, je to jednoduché, vôbec si zahraničie nevšímaš.
tonkat
04.04.05,15:02
Ďakujem za odpoveď. Ešte na vysvetlenie, preddavky mu zrážali v čechách - hrubý príjem 49476Czk a z toho daň 4635 CZK.Žiadne poistné. Na potvrdení zo slov. firmy má hrubý príjem 33677 SK za mesiace 1-10, poistné 4533, odpoč. pol. 53888 a daň žiadna. Ja by som to asi urobila tak, že k tomu príjmu v slovenských korunách započítam českú daň. Daň mu aj tak nevrátia, keď bola zaplatená v inom štáte. Keby mu ju boli zrazili na slovensku, mohol si ju vypýtať naspäť. Ale aj keby som mu neuviedla v DP tú zaplatenú českú daň, tak sa nič nezmení, lebo u nás žiadnu daň neplatil a ani mu pri takom prijme nevyjde platiť daň. Súhlasíte so mnou? Neviem, čo s tým urobím!!!!!!!
marta
04.04.05,20:47
Poprosím vás o spoluprácu. Podávam ešte oneskorené DP. Zamestnanec bol zamestnaný v mesiacoch 1-10 v slovenskej firme, ale pracoval v čechách. Má dve potvrdenia o príjme a to potvrdenie zo slovenskej firmy - hrubá mzda 33677,-- SK a potvrdenie z českej pobočky, kde mu iba zrazili daň z toho istého príjmu, ktorý je na slovenskom potvrdení. Ale príjem je v CZ 49 476,- Bolo mi to vysvetlené tak, že česká pobočka si uplatnila z ich mzdy zrážky na ubytovanie a pod. Ja som teraz v pomykove, či si má vôbec podať tento pracovník DP? A keď si ho má podať, tak či to na DÚ nebudú chápať ako dva príjmy - teda aj 33677 SK aj 49476 CZ. Nemáte niekto podobný prípad?? A ešte aký kurz mám použiť, keď pracoval v mesiacoch 1-10? Ďakujem všetkýmV konkrétnom prípade ide o prenájom pracovnej sily v rámci EÚ. Zamestnanec je v pracovno-právnom vzťahu so slovenským zamestnávateľom, ktorý mu vypláca odmenu za prácu - mzdu. Táto v konkrétnom prípade vo výške 33 677 SKK je jeho zdaniteľným príjmom. Zamestnávateľ - platiteľ dane je zodpovedný za preddavkovo zrazenú daň na území SR. Príjem, ktorý vyčíslil český partner je zdaniteľným príjmom pre zamestnávateľa za konkrétneho zamestnanca, teda jeho výnosom z titulu prenájmu pracovnej sily, ktorý podlieha zrážkovej dani. Tento príjem zamestnanca nezaujíma, je nad rámec príjmov zo závislej činnosti.

Ak zamestnanec nemal iné zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie, len príjmy zo závislej činnsoti vo výške 33 677 SKK, potom podľa § 32 ods. 1 nemá povinnosť podávať daňové priznanie.
tonkat
04.04.05,21:43
Ďakujem Ti Marta, za vysvetlenie. To znamená, že to potvrdenie o príjme z čiech si nemusím všímať a Dp podám (resp. nepodám) tak, ako by som ho nemala??? A tú daň, čo česi zrazili, kto si vysporiada? Nerobievam tieto zahraničné príjmy, preto by som sa v tom chcela podučiť. Ďakujem ešte raz za ochotu.
tonkat
05.04.05,06:19
Marta, ozvi sa mi ešte, nemám v tom celkom jasno, ohľadom tej českej dane. Prečo mu vlastne poslali z tej českej firmy potvrdenie o príjme. Vďaka.
marta
05.04.05,08:25
Zrážková daň, ktorá bola zrealizovaná v Čechách, je v zmysle zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia daň vzťahujúca sa na poskytnutú službu, ktoru je pridelenie zamestnancov a uplatňuje i ju zamestnávateľom ako preddavok na daň z príjmov.
tonkat
05.04.05,08:28
Ešte jednu otázku : Nevadí, že ten príjem z ČR je vyšší ako na potvrdení zo SR? Marta, prosím ťa, pozri si aj moje prísp. č. 7 a 8. Veľká vďaka.
marta
05.04.05,22:06
Ešte jednu otázku : Nevadí, že ten príjem z ČR je vyšší ako na potvrdení zo SR? Marta, prosím ťa, pozri si aj moje prísp. č. 7 a 8. Veľká vďaka.Predpokladám, že do príjmu vyjadreného v českej mene sú zahrnuté aj cestovné náhrady prislúchajúce zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste, ktoré však podľa nášho právneho predpisu nie sú zdaniteľným príjmom. Tie však podľa českého zákona podliehajú zrážkovej dani, nakoľko sú zakalkulované do ceny služby fakturovanej slovenským dodávateľom.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif