kabul
23.04.08,20:54
Dobrý deň,
Vie mi niekto poradiť ako je to s fakturovaním a objednávkou. Príklad: Telefonicky sa dohodnem so zákazníkom že mu poskytnem napr.: reklamne miesto na web stránke.
Jedná sa napr. o sumu 500 až 10tis korún.
1)Ako je to s nasledujúcim procesom? Čo je z etického a právneho hľadiska vhodné?

2) Je možné hneď vystaviť faktúru a odoslať mu ju? Neurazím si tak zákazníka?
Ide mi o to aby som ja bol nejako právne zaistený v prípade nezaplatenia faktúry. A by som vedel čo najskor že mam objednávku v hrsti:D

3)Čo sa dá chápať za záväznú objednávku?. Aký je proces ak so zákazníkom komunikujem napr. telefonicky. Treba na to robiť nejakú kúpnu zmluvu.... ak mam takých zákazníkov rádovo aj v desiatkach....
Možno sa aj niekto zasmeje nad touto otázkou. No nerád by som sa nejako popálil pri nejakej vypočítavosti zákazníka.
dakujem
Dana K.
23.04.08,19:36
Každý obchod so sebou nesie riziko. S poctivým človekom budeš obchodovať roky aj bez zmluvy a keď natrafíš na podvodníka, tak ti nepomôže ani 10 zmlúv.
Systém komunikácie so zákazníkmi si musíš vybrať sám. Aj ústna dohoda je dohoda, iba sa v prípade niečoho ťažšie dokazuje. Môžeš sa poistiť tým, že zákazníkovi vystavíš predfaktúru a po jej zaplatení mu to reklamné miesto na web stránke poskytneš a pošleš "riadnu" faktúru. Myslím, že toto by nikoho uraziť nemalo. Samozrejme, pri dlhodobejšej spolupráci sa tieto podmienky dajú zmeniť.
kabul
24.04.08,10:03
Aha a na tej predfaktúre to mu dám uhradiť celú sumu alebo je to len na zálohu? Ako vlastne taká predfaktúra funguje? Ak posielam fakturu cez email alebo fax nemože potom klient nejako klučkovať že on original nedostal a preto to neuhradil?
Dana K.
24.04.08,18:19
Aha a na tej predfaktúre to mu dám uhradiť celú sumu alebo je to len na zálohu? Ako vlastne taká predfaktúra funguje? Ak posielam fakturu cez email alebo fax nemože potom klient nejako klučkovať že on original nedostal a preto to neuhradil?

Predfaktúra môže byť na celú sumu,aj na časť sumy, záleží na dohode s odberateľom. Ak budete dohodnutí, že službu poskytnete až po zaplatení zálohovej faktúry, tak je v záujme klienta zaplatiť to čím skôr. My sme napr.zo zahraničia bežne dostávali predfaktúry faxom alebo e-mailom.