vavro1111
23.04.08,22:03
Dobrý deň, všetkým.

Som tu nový a blúdim tu po všetkých možných príspevkov a som dosť zmätený. Všetky tie informácie, už nevládzem.

Ja som sa dostal k príspevku, že sa dá zvýšiť MD nejakými trikmi na maximum.
Bolo tam písané, že ak sa dá dohodnúť mesiac-dva pred nástupom na zvýšení platu a mať aspoň jeden deň neplateného voľna, tak sa to zvýši.

No prejdem k veci:
Čakáme bábo (12.9.2008), manželka je zamestnaná už 5 rokov a hrubý príjem okolo 19 000 Sk. Jej šéf je v pohode a dá sa sním dohodnúť.
Čo robiť a ako presne postupovať aby sme získali max.?:confused:

Dá sa to ešte vôbec alebo už to nejde?
celestina
23.04.08,20:49
Pred nástupom na MD ukončiť terajší PP a následne uzatvoriť nový PP /hoci aj u toho istého zamestnávateľa/ s maximálnym VZ čo v tom čase bude cca 30200.
vavro1111
24.04.08,06:18
Všetkému rozumiem a ďakujem len čo znamená tá skratka VZ, to mi nie je moc jasné. ak by sa dalo vysvetliť, prosím.
Tweety
24.04.08,06:25
Všetkému rozumiem a ďakujem len čo znamená tá skratka VZ, to mi nie je moc jasné. ak by sa dalo vysvetliť, prosím.
Vymeriavací základ na platenie NP.:)
vavro1111
24.04.08,07:11
Takže už netreba žiadne dohody so zamestnávateľom o zvýšení platu atď.?
KvetkaK
24.04.08,07:13
Takže už netreba žiadne dohody so zamestnávateľom o zvýšení platu atď.?
Treba s ním podpísať novú pracovnú zmluvu. ;)
jankasm
24.04.08,09:31
Takže už netreba žiadne dohody so zamestnávateľom o zvýšení platu atď.?

Dohoda o krátkodobom zvýšení platu tesne pred nástupom na MD, s pomocou neplateného voľna, ktoré by prerušilo NP, aby sa bral na výpočet materskej ten vyšší príjem, platilo niekedy pred 3 rokmi. Teraz to už možné nie je.

No dohoda so zamestnávateľom samozrejme musí byť ak chce ukončiť súčasný PP a následne uzatvoriť nový PP so mzdou vo výške 30219,-. Hrubá mzda býva spravidla aj VZ /vymeriavacím základom pre NP/. ;)
Takže ako už bolo spomínané vyššie, treba ukončiť PP, zamestnanca poodhlasovať z poisťovní a potom podpísať novú pracovnú zmluvu, so mzdou vo výške maxima 30219,- a zamestnanca znovu poprihlasovať do poisťovní. :cool:
vavro1111
24.04.08,10:14
Vo pred všetkým ďakujem čo sa zapojili do témy a dávajú mi tu nezaplatiteľné rady.
Len ešte jedna otázka, kedy je najlepšie pred MD dať výpoveď a následne uzavrieť novú zmluvu? mám namysli či jeden mesiac pred materskou, alebo dva atď.

Vďaka
brčko
24.04.08,10:22
Vo pred všetkým ďakujem čo sa zapojili do témy a dávajú mi tu nezaplatiteľné rady.
Len ešte jedna otázka, kedy je najlepšie pred MD dať výpoveď a následne uzavrieť novú zmluvu? mám namysli či jeden mesiac pred materskou, alebo dva atď.

Vďaka

Pri predp.termíne pôrodu 12.9.08 a pri obvyklom nástupe na MD 6týždnov pred termínom, by vychádzal nástup na MD 1.8.08. Jej nový PP s vyšším VZ stačí kludne začať v pondelok 28.7.08. Ak chcete skôr môžete, no najskôr od 1.7.08 (od 1.7.08 je zmena maximálneho VZ na 30219, do 30.6.08 je len 28142), no potom budú vyššie aj odvody.
uko
24.04.08,10:30
podľa mňa skôr a ísť na PN. nemocenské by bolo už z toho vysokého vymeriavacieho základu
jankasm
24.04.08,10:41
podľa mňa skôr a ísť na PN. nemocenské by bolo už z toho vysokého vymeriavacieho základu

To je síce pravda, ale čo ak nechce ísť na PN. :o Samozrejme, ak by tento postup zvolila skôr, napr. z dôvodu nástupu na PN /rizikové tehotnestvo/, tak aj nemocenské počas PN by bolo maximálne.

Ak sa však jedná len o maximálnu MD, ako bolo písané v otázke, tak súhlasím s brčko, najlepšie je to urobiť po 1.7.2008 /vtedy sa maximálny VZ zvyšuje na 30219,-/, stačí napr. 2 dni pred nástupom na MD a materská bude cca. 16000,- -16500,- v závislosti od dĺžky mesiaca. ;)
vavro1111
25.04.08,10:08
Dakujem az informaciu. A co v pripade, keby zmenil len sef zlmluvu o zvyseni platu uz teraz a na matersku by isla az teda v tom auguste, kedze termin porodu je 12.9.2008. Nestacilo by len toto? Musi a ukoncit a znovu zacat pracovny pomer?
celestina
25.04.08,10:46
Dakujem az informaciu. A co v pripade, keby zmenil len sef zlmluvu o zvyseni platu uz teraz a na matersku by isla az teda v tom auguste, kedze termin porodu je 12.9.2008. Nestacilo by len toto? Musi a ukoncit a znovu zacat pracovny pomer?
V tom prípade by jej rátali materskú z príjmov ktoré mala v roku 2007 v terajšom PP. To znamená, že keby jej dal plat aj 100 000,- Sk, výšku materskej jej to už neovplyvní. Ak chce max. materskú má možnosť jedine ukončením terajšieho PP / s všetkými odhláškami/ a uzatvorením nového / s všetkými prihláškami/.
vavro1111
28.04.08,08:36
Dakujem za odpoved. Dobre, bude mat teda novu pracovnu zmluvu a musi byt aspon jeden den nezamestnana. Fajn, ale v tom pripade, ked si bude podavat danove priznanie na buduci rok, tak bude musiet dat cestne prehlasenie o tom, ze bola dobrovolne nezamestnana, vsak? a ako je to so zaplatenim do zdravotneho? Musi si tie dni tam vyplatit?
jankasm
28.04.08,09:03
Dakujem za odpoved. Dobre, bude mat teda novu pracovnu zmluvu a musi byt aspon jeden den nezamestnana. Fajn, ale v tom pripade, ked si bude podavat danove priznanie na buduci rok, tak bude musiet dat cestne prehlasenie o tom, ze bola dobrovolne nezamestnana, vsak? a ako je to so zaplatenim do zdravotneho? Musi si tie dni tam vyplatit?

No keby bola jeden deň dobrovoľne nezamestnaná, tak by sa na tento deň musela prihlásiť do ZP a zaplatiť poistné. Do SP netreba nič. Keby si podávala DP, tak žiadne prehlasenie o tom, že bola dobrovoľne nezamestnaná jej netreba /podávala som tento rok a nedávala som ;)/.

Ona však vôbec nemusí byť jeden deň nezamestnaná. Treba ukončiť PP napr. 28.4.2008 a nový uzatvoriť hneď na druhý deň 29.4.2008. Potom tam nemá žiadny problém s nejakým dňom, keby by musela byt dobrovoľne nezamestnannou. :)
brčko
28.04.08,09:07
Dakujem za odpoved. Dobre, bude mat teda novu pracovnu zmluvu a musi byt aspon jeden den nezamestnana vlastne nemusí byť ani jeden den nezamestnaná. Fajn, ale v tom pripade, ked si bude podavat danove priznanie na buduci rok, tak bude musiet dat cestne prehlasenie o tom, ze bola dobrovolne nezamestnana, vsak? nie (aj ked som už počula aj takéto prípady), v DP uvádza všetky zdanitelné príjmy a o to v DP ide. Zdaní všetko, čo je treba. A potvrdzuje to podpisom na DP. a ako je to so zaplatenim do zdravotneho? Musi si tie dni tam vyplatit? Ak by bola niekolko dní bez PP, tak záleží, či počas týchto pár dní poberá ešte rod.príspevok (prípadne sa stará o dieťa do 6rokov).
-Ak poberá rod.príspevok (teda prvé dieťa nechodí do štátom dotovanej škôlky), tak za nu platí ZP štát.
- Ak už ale rod.príspevok nepoberá a ani sa nestará o dieťa do 6rokov (v zmysle zákona o ZP), tak si za tých pár dní musí ZP zaplatiť.
To bude najlepšie sa spýtať na ZP, čo budú od nej v oboch prípadoch (ak bude chvílu bez PP) potrebovať.
.
stiby2
28.04.08,09:16
a co ak zamestnavatel je sice ochotny prerusit prac. pomer, ale nie je ochotny zvysit mzdu, ktora je 18,000. Da sa to dorovnat do toho max. VZ druhym prac. pomerom vo vyske chybajuceho rozdielu? teda mat uzatvorene sucasne 2 prac. pomery?
brčko
28.04.08,09:25
a co ak zamestnavatel je sice ochotny prerusit prac. pomer, ale nie je ochotny zvysit mzdu, ktora je 18,000. Da sa to dorovnat do toho max. VZ druhym prac. pomerom vo vyske chybajuceho rozdielu? teda mat uzatvorene sucasne 2 prac. pomery?

aj takto by sa to malo dať.
Nárok na materskú sa bude posudzovať z každého z týchto dvoch nových PP samostatne a ku dnom každého trvajúceho nem.poistenia = PP by sa mali prirátať dni ukončeného NP.
jankasm
28.04.08,10:14
a co ak zamestnavatel je sice ochotny prerusit prac. pomer, ale nie je ochotny zvysit mzdu, ktora je 18,000. Da sa to dorovnat do toho max. VZ druhym prac. pomerom vo vyske chybajuceho rozdielu? teda mat uzatvorene sucasne 2 prac. pomery?

Dá sa takto, alebo sa dá aj DNP, dobrovoľným nemocenským poistením, ku dňom ktorého sa rovnako pripočítajú dni z ukončeného NP zamestnanca. Ale z DNP bude prvých 26 týždňov dávka vyplácaná len z pravdepodobného VZ, ktorým je minimálna mzda. :o
Však v podstate by Ti nemusel zvyšovať mzdu, stačilo by, keby na tých pár dní, kedy ukončíte a uzatvoríte nový PP bol tvoj príjem vo výške maximálneho VZ, čiže mohol by Ti tam dať napr. nejaké odmeny, mesačný plat by zmluvne nemusel byť zdvihnutý. No a napr. by Ti dal v predchádzajúcom mesiaci o toľko menej na výplatu, alebo by si mu to mohla aj následne vrátiť späť. :)
Jajka77
28.04.08,11:15
ja som sa pytala mojej mzdarky na tento sposob zvysenia materskej a ona mi povedala ze o takom nic nepocula a vaj sa mam spytat na socialke.Nechape tam ten suvis ze preco skoncit a nasledne uzavriet novy PP. ako jej to vysvetlit.
Chystam sa to personalistke povedat, no ale neviem.
uko
28.04.08,11:15
a čo poviete na toto?
som zamestnaná 8 rokov.
1. rozviažem pracovný pomer a zahlásim sa na úrad práce. keďže mám platené poistenie v nezamestnanosti, mala by som mať nárok na podporu. 6 mesiacov zhruba 55% z hrubej mzdy. však?
2. potom sa zamestnám opäť, s hrubou mzdou, ktorá bude vo výške maximálneho vymeriavacieho základu pre nemocenské poistenie. 270 dní v posledných dvoch rokoch bude splnené. mala by som mať maximálnu materskú. však?
len neviem ako by to bolo s úradom práce. kebyže rozviažem PP na vlastnú žiadosť. dohodou alebo výpoveďou? bude ma môcť ten istý zamestnávateľ opäť zamestnať?
stiby2
28.04.08,11:22
Dá sa takto, alebo sa dá aj DNP, dobrovoľným nemocenským poistením, ku dňom ktorého sa rovnako pripočítajú dni z ukončeného NP zamestnanca. Ale z DNP bude prvých 26 týždňov dávka vyplácaná len z pravdepodobného VZ, ktorým je minimálna mzda. :o
Však v podstate by Ti nemusel zvyšovať mzdu, stačilo by, keby na tých pár dní, kedy ukončíte a uzatvoríte nový PP bol tvoj príjem vo výške maximálneho VZ, čiže mohol by Ti tam dať napr. nejaké odmeny, mesačný plat by zmluvne nemusel byť zdvihnutý. No a napr. by Ti dal v predchádzajúcom mesiaci o toľko menej na výplatu, alebo by si mu to mohla aj následne vrátiť späť. :)
ano, dakujem. Ale pokial kamoska pracuje v statnej sfere, tak tam tie odmeny nespravia, ale prerusit a znova zacat by sa dalo... Preto mi napadol ten 2. prac. pomer do vysky max. VZ.
jankasm
28.04.08,13:21
ano, dakujem. Ale pokial kamoska pracuje v statnej sfere, tak tam tie odmeny nespravia, ale prerusit a znova zacat by sa dalo... Preto mi napadol ten 2. prac. pomer do vysky max. VZ.

No a to ukončenie a nový PP jej urobia? Tak to je čo povedať, lebo ja som tiež robila v štátnej sfére a tam o takom niečom nechceli ani počuť, čo by im na to povedali a tak. Nie, že by nemohli, ale báli sa, no čo už. :o

Ten druhý PP je OK, môže byť. ;)
jankasm
28.04.08,13:24
a čo poviete na toto?
som zamestnaná 8 rokov.
1. rozviažem pracovný pomer a zahlásim sa na úrad práce. keďže mám platené poistenie v nezamestnanosti, mala by som mať nárok na podporu. 6 mesiacov zhruba 55% z hrubej mzdy. však?
2. potom sa zamestnám opäť, s hrubou mzdou, ktorá bude vo výške maximálneho vymeriavacieho základu pre nemocenské poistenie. 270 dní v posledných dvoch rokoch bude splnené. mala by som mať maximálnu materskú. však?
len neviem ako by to bolo s úradom práce. kebyže rozviažem PP na vlastnú žiadosť. dohodou alebo výpoveďou? bude ma môcť ten istý zamestnávateľ opäť zamestnať?

Prečo by nemohol? Ukončiť PP dohodou môžete kedykoľvek a z akéhokoľvek dôvodu. Následne Ťa môže znovu zamestnať aj na druhý deň ak má pre Teba pracovné miesto. ;)

Keď sa pred nástupom na MD zamestnáš so mzdou vo výške maximálneho VZ a podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch máš splnenú, tak áno, budeš mať materskú počítanú z tohto posledného PP a bude maximálna. :)
brčko
28.04.08,14:42
ja som sa pytala mojej mzdarky na tento sposob zvysenia materskej a ona mi povedala ze o takom nic nepocula a vaj sa mam spytat na socialke.Nechape tam ten suvis ze preco skoncit a nasledne uzavriet novy PP. ako jej to vysvetlit.
Chystam sa to personalistke povedat, no ale neviem.

Ide vlastne o to, zmeniť rozhodujúce obdobie (§ 54 zákona o sociálnom poistení), z ktorého sa vypočíta materská.
A) Pri dlhodobom PP je rozhodujúcim obdobím vždy "predchádzajúci kalendárny rok" (§ 54 ods.1) a s vymeriavacími základmi v predchádzajúcom kalen.roku sa už robiť nič nedá.

B) Ak ale ukončíte pôvodný PP (odhláška zo SP) a uzatvoríte nový (prihláška na SP), vznikne "nové nemocenské poistenie" (NP), a teda sa zmení aj rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej a bude ním:
1. obdobie od začiatku PP=NP do dna predchádzajúceho nástupu na MD, ak PP=NP vznikol v mesiaci nástupu na MD (§ 54 ods.2 písm. c)
2. alebo obdobie od začiatku PP=NP do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD, ak PP=NP začal v tom istom roku, ale nie mesiaci, ako je rok nástupu na MD (§ 54 ods.2 písm. b)
No a ovplyvniť vymeriavací základ (obvykle hrubú mzdu) v tomto rozhodujúcom období už vieme. Tým pádom vieme ovplyvniť aj výšku materskej.
brčko
28.04.08,14:44
uko,
spôsob ukončenia PP (teda či dohodou, výpovedou) neovplyvní nárok na podporu v nezamestnanosti - ak ti išlo o toto.
Jajka77
29.04.08,07:31
A ak by som uzavrela novy PP popri sucasnom vo vyske ktora mi chyba do maximalnej MD od 1.7 (nastupujem na MD priblzne 21.7) s inym zamestnavatelom, stacilo by to? cize by som mala 2 prac.pomery od 1.7.
uko
29.04.08,08:20
uko,
spôsob ukončenia PP (teda či dohodou, výpovedou) neovplyvní nárok na podporu v nezamestnanosti - ak ti išlo o toto.
išlo mi o to. ďakujem
stiby2
29.04.08,09:20
No a to ukončenie a nový PP jej urobia? Tak to je čo povedať, lebo ja som tiež robila v štátnej sfére a tam o takom niečom nechceli ani počuť, čo by im na to povedali a tak. Nie, že by nemohli, ale báli sa, no čo už. :o

Ten druhý PP je OK, môže byť. ;)

no urobia/neurobia.... plat jej urcite nezvysia
jankasm
29.04.08,09:51
A ak by som uzavrela novy PP popri sucasnom vo vyske ktora mi chyba do maximalnej MD od 1.7 (nastupujem na MD priblzne 21.7) s inym zamestnavatelom, stacilo by to? cize by som mala 2 prac.pomery od 1.7.

Ak nebudeš mať v posledných dvoch rokoch pred nástupom na MD /prípadne pred dňom pôrodu/ splnených 270 dní z nejakého ukončeného nemocenského poistenia, tak nie, nebude to stačiť. Pretože 270 dní by si splnila len v zamestnaní, v ktorom máš trvalý PP. V novom zamestnaní, ktoré by trvalo len od 1.7.2008-20.7.2008 by sa Ti počítalo len 20 dní, k nim by sa mohli pripočítať dni z ukončených nemocenských poistení v posledných dvoch rokoch, ale to asi nemáš. ;)
Takže nárok by bol len z prvého PP, kde predpokladám pracuješ dlhšie, a 270 dní NP tam máš splnených. :)
Jajka77
29.04.08,10:37
to ano, pracujem dlhsie, 270 dni mam splnenych.takze ukoncit a az potom uzavriet novy PP s platom co mi chyba do maximalneho VZ pre NP (u mna okolo 10000) alebo to musi byt plat vo vyske maximal.VZ pre NP?
uko
30.04.08,12:50
to ano, pracujem dlhsie, 270 dni mam splnenych.takze ukoncit a az potom uzavriet novy PP s platom co mi chyba do maximalneho VZ pre NP (u mna okolo 10000) alebo to musi byt plat vo vyske maximal.VZ pre NP?
musí to byť plat s maximálnym VZ. lebo 270 dní je jedna vec- to je len podmienka nároku na materské a "rozhodujúce obdobie" je druhá vec - to by bolo v prípade pracovného pomeru, ktorý trvá už dlhšie predchádzajúci rok. to znamená, že ak robíš napr. od r. 2005 a nástup na MD by bol v auguste 2008 tak rozhodujúcim obdobím by bol rok 2007. preto ukončiť pracovný pomer a uzatvoriť nový. vtedy je rozhodujúcim obdobím už len obdobie toho nového pracovného pomeru, aj ked by trval niekoľko dní.
vavro1111
07.05.08,13:38
Dakujem za dalsie dolezite informacie. Len by som potreboval este vediet. Manzelke teda sef plat zvysi a rozviaze pracovny pomer. Zatial sa tak dohodli, ze pracovny pomer by skoncila k 30.6.08 a novy by uzavrela 1.7.08. Ale mam otazku ohladom prihlasky a odhlasky. Nevadi, ze u toho isteho zamestnavatela da jeden den odhlasku a hned aj prihlasku v socialnej poistovni?:confused: Alebo dar radsej prihlasku okolo 2.7.08 (asi je potrebne sa prihlasit do 3 dni)
azuz
07.05.08,13:41
Prihlásiť do SP je nutné pred začatím výkonu práce a do ZP do 8 dní od vzniku pracovného pomeru.
Jajka77
12.05.08,11:33
takze zamestnavatel mi neschvalil moj navrh ukoncit PP a zacat novy pp 2 dni pred nastupom na matersku.ze nevie ako by to odovodnil.tak rozmyslam o vypovedi.som na dobu urcitu aj tak sa nevratim na miesto. nastup na MD je 21.7. takze vypoved musim dat 21.5. kedze je 2-mesacna vyp.doba.Alebo vypoved dohodou vsak? Este raz sa skusim spytat a keby nahodou, aky dovod uvadzate pri ukonceni PP cize novej pracovnej zmluve?
SPECTRUM
13.05.08,14:01
Prosím o radu, žena je na rodič.príspevku s dvojroč.dieťaťom, čaká začiatkom októbra druhé dieťa, je stále v pracovnom pomeru od r.2004 s mes.platom 16000,-. Ako sa dá zvýšiť materské v tomto roku? Určite viem, že dať výpoved a zobrať ju na druhý deň s vyšším platom to nepôjde, je to školstvo. Môže však dať výpoved a zamestnať sa v jednej s.r.o.čke. Stačí ak sa zamestná deň pred nástupom na materskú s platom 30219? Ide mi len o to, či splní 270 dní tým, že momentálne je na rod.príspevku. Vďaka vopred.
brčko
13.05.08,17:06
Prosím o radu, žena je na rodič.príspevku s dvojroč.dieťaťom, čaká začiatkom októbra druhé dieťa, je stále v pracovnom pomeru od r.2004 s mes.platom 16000,-. Ako sa dá zvýšiť materské v tomto roku? Určite viem, že dať výpoved a zobrať ju na druhý deň s vyšším platom to nepôjde, je to školstvo. Môže však dať výpoved a zamestnať sa v jednej s.r.o.čke. Stačí ak sa zamestná deň pred nástupom na materskú s platom 30219? Ide mi len o to, či splní 270 dní tým, že momentálne je na rod.príspevku. Vďaka vopred.

Ak ukončí PP v pôvodnom zamestnaní a nastúpi do nového den pred nástupom na MD, tento den aj odpracuje, tak jej denným vym.zákldom pre výpočet materskej bude VZ na NP za ten jeden den (v oktobri bude max.denný VZ 974,8Sk = 30219:31dní v okt.).
Podmienku 270dní NP v posled.dvoch rokoch pred pôrodom bude mať splnenú, nakolko pri uplatnovaní nároku na materskú sa do dní NP rátajú aj dni čerpania rodič.dovolenky počas trvania prac.pomeru.
SPECTRUM
02.08.08,05:33
Bude mať nárok na materské aj z DNP žena, ktorá si poistné platila
v roku 2007 aspon 270 dní zo sumy 8100,- pri nástupe na materskú 16.8.2008 ? Momentálne nie je prihlásená na DNP, stačí aj sa prihlási pár dní pred nástupom? Ja hovorím, že nárok má,
len keby mi toto potvrdil ešte niekto, aby bol jej manžel pokojny, že nárok bude mať.
moncici121
02.08.08,07:53
A aká je vlastne maximálna hranica materského príspevku?
brčko
02.08.08,13:44
Bude mať nárok na materské aj z DNP žena, ktorá si poistné platila
v roku 2007 aspon 270 dní zo sumy 8100,- pri nástupe na materskú 16.8.2008 ? Momentálne nie je prihlásená na DNP, stačí aj sa prihlási pár dní pred nástupom? Ja hovorím, že nárok má,
len keby mi toto potvrdil ešte niekto, aby bol jej manžel pokojny, že nárok bude mať.

Vzhladom na to, že podmienku najmenej 270dní nem.poistenie v posl.dvoch rokoch pred nástupom na MD má z DNP splnenú, ak sa pár dní pred nástupom na MD znovu prihlási na DNP, tak bude mať nárok na materskú aj z DNP. Jej denný vymer.základ z DNP bude 270 (8100:30) a nárok na dennú materskú z DNP 148,50 na den. Materské z DNP sa jej bude rátať zo sumy 8100 nie preto, že si z tejto sumy platila DNP v r.2007, ale preto, že od posledného prihlásenia na DNP neuplynie minimálne 26týždnov a vtedy sa materská ráta z minimálnej mzdy aktuálnej v mesiaci nástupu na MD. Samozrejme DVZ zo všetkých NP-ní, z ktorých jej vznikne nárok na materské nesmie prekročiť maxim.denný VZ za mesiac nástupu na MD.

A ešte, snád by mohla pouvažovať podla svojej konkrétnej situácie nad týmto:
Ak sa teraz prihlási napr. dva dni pred nástupom na MD na DNP z VZ rozdielu aktuálneho maxima 30219 a jej VZ z druhého NP(predpokladám zamestnania), ktoré v auguste má (ak je zamestnanec, tak cca HM) a DNP si ponechá aj po poberaní materskej (počas jej poberania samozrejme DNP platiť nemusí), tak bude mať nárok na čerpanie prípadnej očr, PN po ukončení poberania materského, počas rodič.dovolenky (teda predpokladám, že je zamestnanec) v r. 2009 z tohto VZ, z ktorého si platila DNP dva dni. Aby nemusela vela platiť, pred ukončením poberania materského si môže dať "zmenu" (pozor nie odhlášku!) vymeriavacieho základu z DNP na aktuálne minimum. Zmena VZ je platná od prvého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci ohlásenia zmeny na SP.