vierka6
24.04.08,07:32
V januári 2008 sme dostali faktúru od dodávateľa za služby, v ktorej bola uvedená suma bez DPH. Tak sme ju aj zaúčtovali. Teraz koncom apríla dodávateľ zistil, že tá faktúra mala mať aj DPH, tak nám poslali faktúru iba na tú DPH z januára. Poradíte mi čo mám s takouto faktúrou robiť?
Tweety
24.04.08,05:35
V januári 2008 sme dostali faktúru od dodávateľa za služby, v ktorej bola uvedená suma bez DPH. Tak sme ju aj zaúčtovali. Teraz koncom apríla dodávateľ zistil, že tá faktúra mala mať aj DPH, tak nám poslali faktúru iba na tú DPH z januára. Poradíte mi čo mám s takouto faktúrou robiť?
Ja by som žiadala o dobropisovanie pôvodnej faktúry a vystavenie správnej s dph.
vierka6
24.04.08,06:14
Ja by som žiadala o dobropisovanie pôvodnej faktúry a vystavenie správnej s dph.

A môžu mi tú správnu faktúru poslať s aprílovým dátumom keď služby boli
za 1/2008?
montecristo
24.04.08,06:29
A môžu mi tú správnu faktúru poslať s aprílovým dátumom keď služby boli
za 1/2008?
faktúru, kde Vám len doúčtovali DPH by som osobne nebral do úvahy a požadoval, ako píše Tweety, dobropis pôvodnej faktúry a vystavenie novej. A vy nemusíte mať starosť s tým, že faktúru ste obdržali až v apríli, nakoľko nárok na odpočet Vám vznikne aj v tom fakturačnom období, v ktorom obdržíte daňový doklad - čo je apríl. Horšie to bude mať dodávateľ služby, nakoľko z jeho strany došlo ku kráteniu dane na výstupe.
Tweety
24.04.08,06:32
A môžu mi tú správnu faktúru poslať s aprílovým dátumom keď služby boli
za 1/2008?
Dodanie bolo v januári, oni mali odviesť v dph v januári a vám vznikol nárok na odpočet tiež v januári.
montecristo
24.04.08,12:31
Dodanie bolo v januári, oni mali odviesť v dph v januári a vám vznikol nárok na odpočet tiež v januári.

v žiadnom prípade nemohol nárok na odpočítane dane vzniknúť v januári, keďže chýbal daňový doklad, na základe ktorého by sa dal uplatniť odpočet. tak ako píšem - odpočet dph sa uplatní v tom mesiaci, v ktorom obdržíte daňový doklad, bez ohľadu na to, kedy došlo k zdaniteľnému plneniu. Vás nemusí trápiť či faktúra bude vystavená v januári alebo v apríli, opakujem - vy si uplatníte odpočet dph v mesiaci, v ktorom obdržíte daňový doklad, ktorý mohol byť vystavený aj v januári.