zubka
24.04.08,08:39
Dobry den,
v poslednom vydani Moj dom velmi chvalili hlinene omietky pre ich prirodny charakter a teda netoxickost ako aj pre ich dobre vlastnosti co sa tyka regulacie vlhkosti a podobne. Kedze o mesiac robime omietky v nasej novostavbe, zamyslela som sa nad touto alternativou. Ake s tym mate skusenosti? Ake znacky odporucite? Vedia s tym bezni omietkari robit?
Vdaka!!!
Zuzana
jaruj
24.04.08,10:33
Najlepsie je si precitat dostupnu literaturu.
Co som o tom cital je to momentalne hit a videl som ze sa daju nadherne urobit - je to umelecke dielo.
Normalny murari to nedokazu spravit.
Videl som z takejto hliny umyvadla (vyzerali ako glazurovane) a ine zariadovacie predmety. Ale tu je cena vysoka.
je o tom vela clenkov na internete
220870
24.04.08,18:55
Určite pozor na strojné omietky .Obsahujú veľké množstvo chemických ( že vraj zušľachťujúcich)prísad. Ak môžem doporučiť tak klasiku vápno , voda trochu cementu+ piesok.Z hliny sa dá ale na to musí byť aj kvalitná hlina. Nedá sa povedať že idem na záhradu nakopem zeme a s tým omietnem.
AndrejG
24.04.08,19:02
Určite pozor na strojné omietky .Obsahujú veľké množstvo chemických ( že vraj zušľachťujúcich)prísad. Ak môžem doporučiť tak klasiku vápno , voda trochu cementu+ piesok.Z hliny sa dá ale na to musí byť aj kvalitná hlina. Nedá sa povedať že idem na záhradu nakopem zeme a s tým omietnem.

Material na strojne a rucne omietky je skoro identicky. Obsahuju sice chemicke prisady okrem vapna a cementu, ale ked si niekto mysli, ze vapno a cement su cisto prirodne produkty, nech ich ovonia. :)

Navyse klasicke omietky maju ovela mensiu zivotnost ako sackove s tymi prisadami.
Peter Briatka
25.04.08,04:27
Samozrejme hlinené omietky sú fajn, aj keď priznám sa ich parametre týkajúce sa difúzie vodných pár, teplotechniky, prípadne mechanických vlastností nepoznám... Ale, a to je zásadná vec - za tieto hlinené sa nedoplatíte... viete si predstaviť na koľkokrát je potrebné taku omietku robiť? Rátajte s tým, že to bude (vrátane odstraňovania trhliniek) nad 10 - navyše veľmi málo robotníkov to vie spraviť poriadne. A ešte jedna dôležitá vec, dávať na novostavbu hlinenú omietku je podla mňa taká blbosť ako začať jazdiť na koňoch.
220870
27.04.08,08:32
Možno by ste mohli ,,pričuchnúť,, k čerstvo zhotovenej strojnej omietke. Neviem čo za svinstvo do toho dávajú ale ja by som si to do interiéru nedal ani za svet.Čo sa týka životnosti 50 rokov čo drží tá na mojom dome úplne stačí.
Budem moc vďačný tomu kto dá nejaký link na norm a hygienu stavebných materiálov .Ich nezávadnosť atd.Dosť často na tých vreciach nájdem odkaz ,,vyhovuje tej a tej EU norme,, ale neviem sa dopracovať ku konkrétnemu zneniu týchto noriem v Slovenčine.
Ďakujem.
Peter Briatka
28.04.08,04:01
Budem moc vďačný tomu kto dá nejaký link na norm a hygienu stavebných materiálov .

Smernica o stavebných výrobkoch nehovorí o konkrétnych hodnotách pre všetky možné materiály - na to sú príslušné národné normy, ktoré musia byť splnené, ak má byť výrobok umiestnený na trh tej ktorej krajiny.... Zrejme ťa však zaujímajú slovenské normy... www.sutn.gov.sk (http://www.sutn.gov.sk) - samozrejme, že znenie noriem nie je voľne dostupné - no keď ťa to zaujíma určite obetuješ pár korún a normy si kúpiš.
APU
21.12.11,08:46
Ja som si hlinenú omietku namiesal sam z ilu za dedinou a piesku co som kupil a je perfektna. Ked si vzmeme ze najcastejsie sa teraz davaju do interieru akrilove omietky, tak hlinena priemyselne vyrábaná je o polovicu lacnejsia. Robim aj s priemyselne vyrabanymi a su paradne, len sa to treba naucit nanasat.