Lienočka
24.04.08,10:32
Ahojte, potrebovala by som poradit. Kupili sme licenciu na softvér zo Švajčiarska. Sme platcami DPH. DPH nám nefakturovali aspoň to tam nie je uvedené. Čo s tým? Švajčiarsko nie je v EÚ. Mám to samozdaniť? Dakujem
rommy
21.10.09,09:43
Tiež mi prišla takáto faktúra čo s ňou? samozdaniť?
nika224
21.10.09,10:04
Určite to nebudete samozdaňovať, pretože samozdaňujú sa len faktúry v rámci EÚ.
azla
21.10.09,10:37
Určite to nebudete samozdaňovať, pretože samozdaňujú sa len faktúry v rámci EÚ.
:confused::confused: ...to by som netvrdila.:D

obstaranie licencie - služba - § 15, odst.7,8

§ 69
Osoby povinné platiť daň
správcovi dane
(3) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.
adabirk
21.10.09,10:54
- ak to budeme považovať za dodanie "katalógovej služby" v zmysle § 15 ods. 8 zákona o DPH je to predmetom dane z pridanej hodnoty,

- skúste pozrieť nasledovné, už sa to tu riešilo:

http://www.porada.sk/t121720-faktury-kosovo.html
Kolejová
10.11.09,12:08
Dostali sme faktúru za materiál zo Švajčiarska. Ako to bude s DPH ?
panpusik
10.11.09,12:22
sú tu dve možnosti :

1. keby dodal konečnému spotrebiteľovi a neplatcovi DPH a vie o tom, že bude dodávať na Slovensko. Najprv sa ten Švajčiar prihlási na DU BA I a dostane slovenské IC DPH. Potom vystaví faktúru so slovenskou DPH, dá donove priznanie DPH na DU BA I a odvedie. Všetko je skončené.

2. dodá slovenskemu platcovi DPH - povinnosť prechádza na neho a nastane samozdanenie.
Kolejová
10.11.09,12:26
My sme mesačný platcovia DPH. Takže to máme samozdaniť tak ako keby išlo o materiál z EU ? V tých istých riadkoch ? Aj nárok aj povinnosť ?
Clo zaplatili oni, my máme len na doklade uvedené že materiál bol preclený.

Ďakujem L.
Dada
10.11.09,12:32
My nakupujeme tovar zo Švajčiarska a máme normálka JCD na ktorom je vyčíslená DPH, takže žiadne samozdanenie.
Kolejová
10.11.09,12:51
Tak čo s tým teraz ? Ani mne sa to samozdanenie nejak nevidí ??
adabirk
10.11.09,16:31
- nákup tovaru zo Švajčiarska je niečo iné ako dodanie služby zo Švajčiarska, o ktorej sa písalo hore,

- Švajčiarsko je tretia krajina, nákup tovaru je riadny dovoz tovaru - § 21 zákona o DPH, správcom dane je colnica, t. z. mali by ste mať JCD o dovoze tovaru - dovozný doklad potvrdený colným orgánom.
Kolejová
11.11.09,07:03
Na faktúre máme uvedené dodacie podmienky - DDP Incoterms 2000 čo znamená povinnosťou predávajúceho je získať dovozné povolenie pre tovar, uhradiť clo, dovozné dane a dovozné dávky. Asi preto nemáme doklad z colnice JCD, ale len na prepravnom liste napísané - precelné. Čo s tým ??
Kolejová
11.11.09,08:34
Skúste poradiť...
Kolejová
11.11.09,12:42
Nikto to ešte neriešil ??
Kolejová
24.11.09,11:45
K tomu Švajčiarsku sme dostali potvrdenie že to bolo preclené v DE. Potom to prevzala špedička a doručila k nám do SR. Clo bolo nulové a DPH nie je zaplatená. Ako ju doplatiť ? Telefonovala som na colnicu vraj cez nich nie, ale nevidím na to ani riadok v DP DPH.

Prosím o radu, ďakujem L.
Rozalka
24.11.09,19:40
Píšeš "Preclené v DE" - aj ste platili clo?
A nebola tam aj DPH - zaplatená v DE?
mimaemma
19.04.10,09:16
Poprosím o pomoc - potrebujem uviesť na SV DIČ firmy zo Švajčiarska -
vystavujeme im fa za poskytnuté služby. ( Fa je bez DPH , povinnost odviest DPH je na ich strane)
Na fa sú uvedené 2 čísla - MWSt. Nr 111111 ( 6 číselný kód)
a zároveň aj Ust-1d. Nr. DE 111111111 ( 9 číselný kód)
Ako to máte na vašich faktúrach a ktoré číslo uvádzate do SV?:confused:
lenkam68
19.04.10,12:37
Poprosím o pomoc - potrebujem uviesť na SV DIČ firmy zo Švajčiarska -
vystavujeme im fa za poskytnuté služby. ( Fa je bez DPH , povinnost odviest DPH je na ich strane)
Na fa sú uvedené 2 čísla - MWSt. Nr 111111 ( 6 číselný kód)
a zároveň aj Ust-1d. Nr. DE 111111111 ( 9 číselný kód)
Ako to máte na vašich faktúrach a ktoré číslo uvádzate do SV?:confused:ˇ
IČ si vieš overiť na stránke daň. úradu. A do ktorého štátu EU dodávaš služby?
mimaemma
19.04.10,12:41
Len tá stránka stále nejde, je tam nahodený len núdzový režim.
Dodávame službu do ČR, tam je to v poho s IČ DPH, a potom do tejto firmy - vo Švajčiarsku má písanú adresu.
Rozalka
19.04.10,17:25
Dodanie služby do Švajčiarska sa do SV neuvádza (nie sú členom EÚ).

Z uvedených IČ DPH je správne to s DE ... (je nutné uvádzať aj štát)
mimaemma
19.04.10,20:09
Ďakujem za odpoveď, podľa čoho vieš že správne je to s DE? -DE je kód pre Nemecko a oni sú švajčiarska firma.
Rozalka
19.04.10,20:23
Veď píšeš, že to uvádzajú vo svojich dokladoch, asi majú registráciu v DE.
Inak som sa domnievala, že sú to 2 otázky:
- jedna sa týka ŠVajčiarska
- druhá správnosti IČ DPH
mimaemma
19.04.10,20:30
Áno, boli to 2 otázky, ja som si myslela, že majú registrácie 2 - jednu vo Śvajčiarsku a druhú v Nemecku. Konateľka mi dnes nevedela overiť ktoré číslo je správne, preto som nevedela, ktoré číslo mám použiť do SV. Ako som sa tu na porade dozvedela, nemala som uvádzať Švajčiarsko vôbec :-) keďže nie sú členským štátom EU.
jaanna
20.04.10,10:47
Dobrý deň, preprava pre objednávateľa zo SR vykonaná zo Švajčiarska na Slovensko podlieha DPH alebo nie.. Ďakujem
danushka
20.04.10,11:05
Dobrý deň, preprava pre objednávateľa zo SR vykonaná zo Švajčiarska na Slovensko podlieha DPH alebo nie.. Ďakujem
Prepravu zo Švajčiarska do Sk fakturujete bez DPH, jedná sa o dovoz z tretej krajiny.
Musíte vedieť dokázať, že tovar bol pod colným dohľadom. Potrebné doložiť k účtovným dokladom CMR, Ex dokument, Carnet apd.
miškova
20.04.10,17:57
ahojte mam fakturu na telekominikačne služby z USA. Sme platitelia DPH. Ako to uviest do danového prizania? Podla predoslých príspevkov by som to dala na riadok 9, a 10 a zaroven na riadok 23, 21. Je to spravne? opravte ma ak sa mýlim.
miškova
20.04.10,20:10
poradi mi niekto? prosiiim
Lianka
23.04.10,13:44
ahojte mam fakturu na telekominikačne služby z USA. Sme platitelia DPH. Ako to uviest do danového prizania? Podla predoslých príspevkov by som to dala na riadok 9, a 10 a zaroven na riadok 23, 21. Je to spravne? opravte ma ak sa mýlim.


poradi mi niekto? prosiiim

Posuvam... tiez sa z tej novely po 1.1.2010 akosi neviem vysomarit. Ktory § je to?
Mne sa to nehodi do danoveho priznania nikam, uz po 1.12010 nesamozdanujem?
Getiška
24.05.10,09:00
Dobrý deň,
chcela som sa spýtať ako je to opačne? Máme faktúruvať tovar aj dopravu do Švajčiarska. Mám to vyfakturovať bez DPH? Nie su v EU, tak neviem ako sa postupuje v takomto prípade.
Ďakujem.
danushka
24.05.10,09:08
Dobrý deň,
chcela som sa spýtať ako je to opačne? Máme faktúruvať tovar aj dopravu do Švajčiarska. Mám to vyfakturovať bez DPH? Nie su v EU, tak neviem ako sa postupuje v takomto prípade.
Ďakujem.
Preprava na území SR pre príjemcu - podnikateľa z tretieho štátu - miesto dodania služby je 3. krajina – služba je oslobodená od slovenskej dane
/ preprava SK – Švajčiarsko pre švajčiarsku spoločnosť - miesto dodania sa určí podľa sídla príjemcu služby- je to Švajčiarsko, poskytovateľ fakturuje bez dane , doložiť dôkaz, že príjemca je zdaniteľnou osobou , služba sa v súhrnnom výkaze neuvedie /.



Pozri § 47
Oslobodenie od dane pri vývoze tovaru a služieb
Getiška
24.05.10,09:23
Dakujem, to je pri doprave. A ako to je pri tovare? Tiež bez DPH?
Ako myslíš, že doložiť dôkaz, že príjemca je zdaniteľnou osobou? Veľká vďaka za odpoveď.
danushka
24.05.10,09:27
Dakujem, to je pri doprave. A ako to je pri tovare? Tiež bez DPH?
Ako myslíš, že doložiť dôkaz, že príjemca je zdaniteľnou osobou? Veľká vďaka za odpoveď.
Oslobodenie pri vývoze do tretej krajiny sa týka aj služieb aj tovaru.
Švajčiari by mali byť zdaniteľnou osobou pre DPH vo svojej krajine, over si to na internete, resp. žiadaj od nich potvrdenie o registrácii pre DPH v ich krajine.
Getiška
24.05.10,09:31
Danushka,
nevedela som, že toto sa musí preverovať, aj keď nie je Švajčiarsko v EU.
Takže budem fakturovať bez DPH a dole uviediem odkaz na § 47.
Správne?
danushka
24.05.10,09:35
Danushka,
nevedela som, že toto sa musí preverovať, aj keď nie je Švajčiarsko v EU.
Takže budem fakturovať bez DPH a dole uviediem odkaz na § 47.
Správne?
No však si to nemusíš preveriť, ale keď bude kontrola z DÚ a tetušky zistia, že dotyčný nie je vo svojej krajine registrovaný pre DPH, tak ...?

Položme si otázku, ako by sme to fakturovali niekomu, kto nie je registrovaný pre daň vo svojej krajine?
Getiška
24.05.10,09:47
Veď áno,
ale kde to preveriť? Na DRSR sa dajú preveriť iba členské štáty EU.
Stanka 2
24.04.12,08:36
ahojte,
prosím o radu s účtovaním DPH na fa na webovú stránku v čr (webová stránka má koncovku cz), dodávateľ švajčiarska firma, faktúra je bez DPH. My sme platcovia DPH. Veľmi pekne ďakujem
mizu24
03.02.13,12:53
ahojte,
prosím o radu s účtovaním DPH na fa na webovú stránku v čr (webová stránka má koncovku cz), dodávateľ švajčiarska firma, faktúra je bez DPH. My sme platcovia DPH. Veľmi pekne ďakujem

viem, že otázka bola zadávaná minulý rok, ale akurát dnes som narazila na toto:

http://ludskourecou.sk/2012/11/vytvorte-si-webstranku-s-webnode-a-pochopite-samozdanenie-sluzieb/

neplatca dph mi doniesol faktúry za celý rok a našla som tam faktúru za február od tejto firmy na prenájom domény a hosting. Na faktúre bolo uvedené, že nie sú platcami dph a IČO: CH-170.3.036.124-0
Podľa mňa mal službu zdaniť a podať DP z DPH za február 2012 a daň do 25 dní zaplatiť. Alebo mu faktúru nemám do účtovníctva dať vôbec?
tanti
26.02.13,16:29
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť. Dostala sa mi do rúk faktúra za vykonané služby od švajčiarskeho dodávateľa, ktorý je vo Švajčiarsku platiteľom DPH. Faktúra je vystavená s DPH. My sme tiež platitelia DPH na Slovensku a uvedenú faktúru budeme refakturovať slovenskej firme. Chcem sa spýtať je v poriadku zo Švajčiarskej strany, že nám fakturovala službu s DPH? Ešte jedna otázka je, či konám správne ak chcem službu refakturovať slovenskej firme s DPH. Zo sumy bez dph zo švajčiarskej faktúry. Ďakujem za odpoveď.
beh
27.03.13,13:47
Fyz. osobe z tretej krajiny posielame predfakturu vo vyske 100 %. Kedze pojde o vyvoz do tretej krajiny- je to bez DPH. Po uhradeni predfaktury zadáme zakazku do výroby, cca po 2 mesiacoch
výrobok (tovar) vyvezieme klientovi.

Predpokladame správne, ze z prijatej platby nebudeme odvadzat DPH? Lebo riadny doklad z colnice JCD aj CMR budeme mat az o 2 mesiace, ked skutocne vyvezieme tovar.:mee::confused: