suschi
24.04.08,15:31
ahojte poraďaci!!

Aké máte skúsenosti s vyplňovaním štatistických výkazov?
Neviete kto a ako vyberá subjekty ktoré su povinné vyplňovať takéto štatistiky?
totižto sme mala firmička, ktora ale nič ine nerobi len vypĺňa štatistické výkazy a zasiela ix úradom.... V zákone 540/2001 sa nikde neuvádza ako su sledované subjekty vyberané? Zdá sa mi preto, že keď sme doteraz poctivo vypĺňovali výkazy pre ministerstvi jedno, okamžite sa to "roznieslo" aj na ine inštitúcie a teda nas "vybrali" ako spravodajsku jednotku....
Pomohla by som štátu kľudne, ale kedy začne pomáhať on nám?
My totižto máme toľko výkazov, že by sme kľudne mohli zamestnať ďalšieho človeka a mal by čo robiť aby to stíhal, takto nám unikajú veci dôležitejšie, lebo... musime vyplňovať tlačivá... a nakoniec pikoška, nemenovaná inštitúcia nám zaslala list, že sme sa v omeškaní zo zaslaním výkazu a hrozí nam pokuta :eek:.....
poraďte prosím ako sa toho zbaviť na čo sa odvolať alebo stačilo by mi kde to hľadať?
hanelie
24.04.08,14:49
suschi
25.04.08,07:28
ďakujem ti veľmi pekne za linku, ... ale prepač.... nechapem!!! :eek:....
... ja nexcem čakať na to kedy mi zavola niekto zo ŠU SR a povie "už sme vas vyradili" lebo v tejto republike to tak xodi že pokial si TIXO a NEOHLASIŠ SA tak ti nikto nič nedaruje a nikto ti nič neospravedlni.... denno-denne bojujeme o prežitie... preto som xcela len vedieť "AKO" vybera ŠU SR subjekty na zisťovanie... veď v zákone to vôbec nieje!?!?! no a mne ztoho vyxádza že čo zákon neprikazuje, to nemusime robiť!!! (samozrejme že u nas to tak nemusi byť, ale treba sa zato biť:)
takže viete mi niekto poradiť KTO a AKO vybera subjekty pre štatistiku? alebo podľa čoho sa riadia
Žabinka
28.04.08,09:54
Ja som to riešila podobným arogantným spôsobom, ako sa mi dostal zo strany ŠÚ. Bola som už vyše štyroch rokov na MD, keď ma ŠÚ neustále vyzíval k splneniu si mojej spravodajskej povinnosti pod hrozbou pokuty, napriek tomu, že som im viackrát písomne aj telefonicky oznámila, že moja živnosť je prerušená. Bolo mi povedané, že musím posielať aj nulové hlásenia, inak dostanem takú a takú pokutu. To ma ale už tak rozčulilo, že som poslala mimoriadne rozhorčený (to je slabý výraz, ale chcem byť slušná) doporučený list, v tom zmysle, že som nikdy nesúhlasila s mojim zaradením ako sprav. jednotky, že nie som ochotná popri starostlivosti o jedného školáka a dve batoľatá a domácnosť vypisovať hlásenia, a z úbohej materskej platiť poštovné, obálky. Odvtedy sa neozvali-to bolo pred cca 9 rokmi. Ale min. týždeň prišiel pozdrav zo ŠÚ manželovi...
účtovník 007
28.04.08,12:43
V prípade nedoručenia štatistického výkazu v požadovanom termíne môže byť uložená pokuta podľa zákona SNR č. 322/1992 Zb. o štátnej štatistike v znení neskorších predpisov.

Toto som našla na stránke ŠU, odvolávajú sa na to, ale je asi aj novšia verzia, lebo pokuty sú v Kčs.:)

Inak mne ŠU už ide poriadne na nervy.Posledný výkaz ani neviem vypísať.Tiež sa mi vyhrážajú.

Inak ja vypisujem pre ŠU Bratislava
-mesačný výkaz
-štvrťročný výkaz
-ročný výkaz

ŠU Trnava
-štvrťročný výkaz
-ročný výkaz

ŠU Žilina bol naposledy a vypisovala som štruktúru počítačov a počítačové ho vybavenia.

Neviem, kde na nás chodia, ale naposledy keď sa mi vyhrážali, tak som tej pani povedala, že ak ona sa bude mne skladať na mzdu, odvody do fondov a aj na PN, dôchodok a 25 dní dovolenky, tak sa mi môže vyhrážať koľko chce. Ale zatiaľ prispievam iba ja jej. Ja to musím urobiť zadarmo, čas venovaný štatistike si nadrobiť, lebo robota ma počká a ona iba za mzdu na ktorú sa jej všetci poskladáme, naťuká nami predložené čísla do systému.
Ale najviac ma dorazil mesačný výkaz v elektronickej podobe, ktorý nie je vo formáte xls. ale v textovom formáte, žiadne sčitovanie. To sú už naozaj na tej štatistike takí pakovia, že ani výkaz nevedia vyrobiť vo formáte xls.:cool:?
suschi
29.04.08,07:44
To som "rada" že nie sme sami.... ale pre príklad. My sme poľnohospodárska firma, takže nás obťažuju stymito výkazmi:
1/4ročný výkax o pohybe cien vybraných výrobkov a služieb v poľnohospodárstve
mesačný výkaz o cenách poľnohospodárskych výrobkox
1/4ročný výkaz produkčných odvetví
mesačný výkaz o živočíšnej výrobe
súpis strojov a zariadení k 31.12. (ako keby sme menili stroje niekoľkokrát do roka, pritom ide o niekoľko stotisícove až milionove hodnoty) :confused:
ročný výkaz o rastlinnej výrobe (to by som ešte xápala v "")
ročný výkaz o zdrojoch a rozdelení palív a energie
ročný výkaz produkčných odvetví
1/2ročný výkaz o predaji rastlinných výrobkov z prvovýroby a o bilancii obilnín, strukovín a olejnín....
a + nejaky o mzdách a zamestnancoch a ešte jeden, ktorý musíme odovzdávať vždy 1/4ročne (k 12temu).... čož ja uzavierky nestiham, ani mzdy ešte nemame dokončene... tak neviem....

......takze ja to skusim takto... skusim napisat na ŠU SR samozrejme majl, aby mi poskytli informácie, čo zo zákona musia, ako vyberajú spravodajské jednotky.... ak ma odvolaju na zakon... ja sa odvolam tiež...hihi... napisem vam ako dopadnem.....

pekny dnik prajem"!!!! spolubojovníčky a spolubojovníci!!!
Rony185
22.03.11,15:42
Dobrý deň dámy,

skutočne môžete byť pokutované. Je to pravda a štát ako aj inštitúcie poverené zisťovaním na to majú plné právo. Tie z Vás ktoré tieto výkazy ignorujú a zatiaľ z toho nič nemali malli štastie, lebo pravdepodobne bola návratnosť dostatočne vysoká. Keď sa však stane, že klesne pod hodnoty požadované Eurostatom začne sa to určite riešiť aj pokutami kedže ide o porušenie spravodajskej povinosti.
A systém výberu spravodajských jednotiek určite nie je taký ako tu navrhla istá pani. Aj ked sa o štatistike hovorí všeličo, ešte stále ide o vedu. Pri rôznych zisťovaniach sú rôzne spôsoby výberu spravodajskej jednotky. Podľa zamerania zisťovania, zohľadnuje sa región, veľkost, zaradenie v SK NACE niekde podľa OKECu, podľa počtu zamestnancov a do toho sú zahrnuté rôzne metódy aby bola vzorka ale aj výsledky štatisticky význame a reprezentatívne. Ak chcete vedieť o metódach výberu viac nech sa páči vyšla kniha od pani Hrnčiarovej a profesora Tereka niekedy minulý rok. Tam to máte podrobne popísané.

Tak sa pre boha žienky nezhadzujme, a neukazujme svetu čo všetko môže u nás podnikať. V Európskych krajinách sú tieto veci úplne normálne. Ja som si vedomá, že systém ešte nie je doladený ale treba myslieť na to že u nás sa štatistika formuje pár rokov na rozdiel od európy kde to funguje podstatne dlhšie.
Niekedy je faj sa pozrieť na to ako by to išlo a nie nešlo.

A tie z Vás čo už máte nejakú dobu porušené živnosti a stále vás vyberajú tak treba dať do poriadku veci v registri oranizácii a podobne, ktoré často slúžia ako opora výberu.

Veľa štastia a pevné nervy.
truch
02.03.12,10:11
Pokúsila som sa volať na centrálu do Bratislavy, že sme malá jednotka, štatisticky bezvýznamná. Nepomohla som si, musím štatistiky robiť ďalej:( Akurát mi bolo povedané, že v rámci rotovania tento rok pravdepodobne nebudeme vybraní, ak áno, mám sa znovu ozvať telefonicky, že to poriešia.
Pretože sa tých štatistík pravdepodobne nezbavím, prihlásila som sa do webstatu na elektronické posielanie . Funguje to dobre, dnes som mesačnú štatistiku poslala asi za minútu:)
Vrele odporúčam, našťastie im to zatiaľ funguje:)