AdamC
24.04.08,19:58
Dobry den,

chcem sa len uistit pretoze niekto ma presviedca o niecom comu neverim.

Ak som neplatca DPH, a od 1.4.2008 som zdanitelna osoba - platca DPH.

Mam fakturu za tovar z marca...t.j. pred datumom mojej registracie,
je mozne takuto fakturu zaradit do 2Q, a odpocitat takuto DPH?

Podla mna je to uplny nezmysel, to by si kazdy neplatitel mohol takto povedat, ze ked sa stane platitelom tak si co to odpocita.

Mne sa vsak niekto ohana aj stanoviskom DU a neviem co, tak sa len idem uistit ci sa niekto nestretol s nejakou vynimkou, kde pri velkom nakup e tovaru v statisicoch zial pred datumom registracie by bolo mozne odpocitat
DPH v prvom zdanovacom obdobi?

Dakujem.
Zoltán Kovács
24.04.08,18:01
Dobry den,

chcem sa len uistit pretoze niekto ma presviedca o niecom comu neverim.

Ak som neplatca DPH, a od 1.4.2008 som zdanitelna osoba - platca DPH.

Mam fakturu za tovar z marca...t.j. pred datumom mojej registracie,
je mozne takuto fakturu zaradit do 2Q, a odpocitat takuto DPH?

Podla mna je to uplny nezmysel, to by si kazdy neplatitel mohol takto povedat.

Mne sa vsak niekto ohana aj stanoviskom DU a neviem co, tak sa len idem uistit ci sa niekto nestretol s nejakou vynimkou, kde pri velkom nakup e tovaru v statisicoch zial pred datumom registracie by bolo mozne odpocitat
DPH v prvom zdanovacom obdobi?

Dakujem.

Ak tovar kúpeny v 03/2008 bude ku dňu registrácie na sklade, teda nepredaný, tak je možnosť odpočtu (uplatnenia) dph na vstupe. Pozri § 55 zákona o DPH.
Zita5
24.04.08,18:08
Zita5
24.04.08,18:29
Ešte Vám doplním nasledovné

12 /Otázka:
Ak sú pred dňom registrácie za platiteľa obstarané zásoby, pri ktorých nebolo uplatnené odpočítanie DPH, môže si na základe vykonanej fyzickej inventúry zásob obchodného tovaru uplatniť odpočítanie dane podľa § 55 zákona o DPH z týchto zásob a následne tieto zásoby odpredať s uplatnením daňovej povinnosti ?
Odpoveď:
Podľa § 55 ods. 1 zákona o DPH osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu (zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z.n.p.) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob, pretože zo zásob si platiteľ dane uplatní odpočet v plnom rozsahu. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom. Daň vzťahujúca sa k neodpisovanému majetku, ktorý platiteľ dane už zahrnul do daňových výdavkov, nie je možné pri registrácii pre DPH odpočítať. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.
Z uvedeného vyplýva, že platiteľ dane si môže uplatniť odpočítanie dane zo zásob, ktoré má ku dňu registrácie na sklade, v plnom rozsahu, ak tieto použije na účely svojho podnikania ako platiteľ. Uplatniť odpočítanie dane si môže za podmienok a v rozsahu podľa § 49 až 51 zákona o DPH.
AdamC
25.04.08,08:25
Dakujem dakujem,

moja otazka teda je, ten koniec vety....

, OKREM ZASOB....

lebo na tom teraz visi a zalezi vsetko.

viaze sa to k celemu bodu 1, cize nemozem...
alebo len k tomu ze tam mam plny narok?

rozumiem spravne ze sa tym mysli, ze niekto mohol kupit majetok,
nieco maleho - spotrebneho, dal to do danovych vydavkov roku 2007,
a v januari by si akoze chcel uplatnit odpocet dph ked sa stane platitelom.

okrem zasob - to je typ majetku co sa nedava do danovych vydavkov, preto to tam napisali?

jasne, otazka je potom logika. bolo by to dost diskriminujuce,
ked nakupim zasoby, nic nepredam, stanem sa platitelom, a vsetko
fakturujem uz s dph, a nemal by som moznost na vstupe nic odpocitat.

prosim, ubezpecte ma, ze - ,OKREM ZASOB znamena naozaj to co znamena :)))
Zoltán Kovács
25.04.08,10:29
Dakujem dakujem,

moja otazka teda je, ten koniec vety....

, OKREM ZASOB....

lebo na tom teraz visi a zalezi vsetko.

viaze sa to k celemu bodu 1, cize nemozem...
alebo len k tomu ze tam mam plny narok?

rozumiem spravne ze sa tym mysli, ze niekto mohol kupit majetok,
nieco maleho - spotrebneho, dal to do danovych vydavkov roku 2007,
a v januari by si akoze chcel uplatnit odpocet dph ked sa stane platitelom.

okrem zasob - to je typ majetku co sa nedava do danovych vydavkov, preto to tam napisali?

jasne, otazka je potom logika. bolo by to dost diskriminujuce,
ked nakupim zasoby, nic nepredam, stanem sa platitelom, a vsetko
fakturujem uz s dph, a nemal by som moznost na vstupe nic odpocitat.

prosim, ubezpecte ma, ze - ,OKREM ZASOB znamena naozaj to co znamena :)))

Pri registrácii máš nárok si uplatniť DPH z nespotrebovaných nákupov. Teda tovar si kúpil ako neplatca, ku dňu máš ho na sklade, tak máš nárok na DPH.

Ale keď kúpiš do kancelárie papier do tlačiarne a spotrebuješ ho (nebude vedená evidenčná karta spotrebného materiálu), tak ku dňu registrácie ho nemáš v majetku (je spotrebovaný). Nemáš nárok.
csi
23.06.08,09:21
Pri registrácii máš nárok si uplatniť DPH z nespotrebovaných nákupov. Teda tovar si kúpil ako neplatca, ku dňu máš ho na sklade, tak máš nárok na DPH.

Ale keď kúpiš do kancelárie papier do tlačiarne a spotrebuješ ho (nebude vedená evidenčná karta spotrebného materiálu), tak ku dňu registrácie ho nemáš v majetku (je spotrebovaný). Nemáš nárok.

Robím odpočet DPH po registracií a chcem sa spýtať. Na sklade mám materiál, ktorý si chcem odpočítať sú to faktúry a chcem vedieť či stačí z tých faktúr sčítať DPH a tu potom zapísať do výkazu DPH v riadku 24 alebo sa to robí inak.?
veronikasad
23.06.08,09:29
Pri registrácii máš nárok si uplatniť DPH z nespotrebovaných nákupov. Teda tovar si kúpil ako neplatca, ku dňu máš ho na sklade, tak máš nárok na DPH.

Ale keď kúpiš do kancelárie papier do tlačiarne a spotrebuješ ho (nebude vedená evidenčná karta spotrebného materiálu), tak ku dňu registrácie ho nemáš v majetku (je spotrebovaný). Nemáš nárok.

Robím odpočet DPH po registracií a chcem sa spýtať. Na sklade mám materiál, ktorý si chcem odpočítať sú to faktúry a chcem vedieť či stačí z tých faktúr sčítať DPH a tu potom zapísať do výkazu DPH v riadku 24 alebo sa to robí inak.?
nie, musíš urobiť fyzickú inventúru zásob ku dňu registrácie.
Na súpise uvedieš názov tovaru, počet ks, cenu bez DPH, DPH, dodávateľa a číslo dokladu, ktorým bol zaúčtovaný v účtovníctve
csi
23.06.08,09:31
[quote=veronikasad;760111]nie, musíš urobiť fyzickú inventúru zásob ku dňu registrácie.
Na súpise uvedieš názov tovaru, počet ks, cenu bez DPH, DPH, dodávateľa a číslo dokladu, ktorým bol zaúčtovaný v účtovníctve.

Veronikasad, a do toho výkazu DPH sa to neuvádza?
veronikasad
23.06.08,09:34
[quote=veronikasad;760111]nie, musíš urobiť fyzickú inventúru zásob ku dňu registrácie.
Na súpise uvedieš názov tovaru, počet ks, cenu bez DPH, DPH, dodávateľa a číslo dokladu, ktorým bol zaúčtovaný v účtovníctve.

Veronikasad, a do toho výkazu DPH sa to neuvádza?
Uvádzaš to do výkazu DPH.Ja som písala o podklade pre výkaz, ktorý vyžaduje pri kontrole DU.
csi
23.06.08,09:42
[quote=csi;760112]
Uvádzaš to do výkazu DPH.Ja som písala o podklade pre výkaz, ktorý vyžaduje pri kontrole DU.

Veronikasad, keď budem podávať výkaz DPH tak tu inventúru mám podať tiež alebo ju musím mať pripravenú len keby prišli na kontrolu? Čo je potrebné ešte podať spolu s výkazom DPH?
veronikasad
23.06.08,09:43
[quote=veronikasad;760116]

Veronikasad, keď budem podávať výkaz DPH tak tu inventúru mám podať tiež alebo ju musím mať pripravenú len keby prišli na kontrolu? Čo je potrebné ešte podať spolu s výkazom DPH?
k výkazu nič neprikladáš
csi
23.06.08,09:50
[quote=veronikasad;760129][quote=csi;760127]
k výkazu nič neprikladáš

Veronikasad, chcem Ťi poďakovať veľmi si mi pomohla. Ak sa nenahneváš ešte mi nie je jasné či tú DPH čo idem odpočítavať stačí zrátať a len vypísať do výkazu.
Najka
23.07.08,06:32
Ahojte, SZČO je platcom od 01.06, v aprili a maji nakupil rozne naradie: skrutkovač, uhl.bruska,kliešte.. v hodnote do 2000,- účtované do prev. réžie ako režijný mat. a v hodnote nad 2000 do 30 tis.(vysávač, čerpadlo, píla) účtov. do prev réžie ako drobný hm.majetok. Čo z toho si môže odpočítať pri registrácií
Najka
23.07.08,07:58
Posúvam...
Najka
24.07.08,04:53
posúvam...
apsgroup
24.07.08,08:04
Ja som mala podobny pripad, zaevidovala som to na karty do drobného majetku, t. j. mám evidenciu a DPH som odpocitala.
Niektoré veci som mala dokonca také, ktoré nakúpil v 1/08, podnikat začal 1.3.08 a platcom sa stal 1.4.08. Ale zaevidovala som aj tie a DPH odpocitala.Bude ich pouzivat na podnikanie.
arven
24.07.08,09:13
Ahojte, SZČO je platcom od 01.06, v aprili a maji nakupil rozne naradie: skrutkovač, uhl.bruska,kliešte.. v hodnote do 2000,- účtované do prev. réžie ako režijný mat. a v hodnote nad 2000 do 30 tis.(vysávač, čerpadlo, píla) účtov. do prev réžie ako drobný hm.majetok. Čo z toho si môže odpočítať pri registrácií
Keďže sa jedná o drobný majetok, ktorý nakúpil ešte v tomto roku, čiže si to ešte ku koncu roka nedal celé do nákladov, takže ak to vedie v evidencii drobného hm.majetku môže si ponížiť o DPH vstupnú cenu (čiže aj na karte bude mať potom už len sumu poníženú o DPH) DPH si uplatní a na konci roka dá do daň. výdavkov už len sumu bez DPH. Z majetku ktorý nemá v evidencii drob.hm.majetku by som DPH neuplatňovala, ibaže by sa rozhodol ho tiež evidovať. Ja som to tak mala a kontrola DÚ bola spokojná.
lukig
24.07.08,10:26
Ahojte ...pripájam otázku aj ja....SRO registrácia DPH k 1.4.08, zásoby sú kmi jasné, ale čo s HIM (OC nad 30000? - inventár a iné...), ktorý kúpila s.r.o. v 1.Q.08, lebo majetok z 2007 nemám (začiatok činnosti len v 12/2007). Z tohto je tiež možné potom odpočítať DPH pri registrácii? Ako tieto prípady pre istotu účtovne zachytiť?
Dokonca som sa dočítala aj toho, že ak si DPH pri registrácii neodpočítam, musím ho aj tak vyňať z DzP v daňovom priznaní 2008...je to tak..?
Milan Benka
24.07.08,10:33
Ahojte ...pripájam otázku aj ja....SRO registrácia DPH k 1.4.08, zásoby sú kmi jasné, ale čo s HIM (OC nad 30000? - inventár a iné...), ktorý kúpila s.r.o. v 1.Q.08, lebo majetok z 2007 nemám (začiatok činnosti len v 12/2007). Z tohto je tiež možné potom odpočítať DPH pri registrácii? Ako tieto prípady pre istotu účtovne zachytiť?
Dokonca som sa dočítala aj toho, že ak si DPH pri registrácii neodpočítam, musím ho aj tak vyňať z DzP v daňovom priznaní 2008...je to tak..?

Áno

.
lukig
24.07.08,10:42
"Áno" ... teda odpočítam pri registrácii DPH aj z HIM nad 30000,- ?!?!?! :D a upravím vstupnú cenu a ročný odpis urobím len z ceny po odpočte.... správne tomu rozumiem?? :---
Milan Benka
24.07.08,10:43
"Áno" ... teda odpočítam pri registrácii DPH aj z HIM nad 30000,- ?!?!?! :D a upravím vstupnú cenu a ročný odpis urobím len z ceny po odpočte.... správne tomu rozumiem?? :---

Áno .
lukig
24.07.08,10:47
ďakujem;)
lukig
24.07.08,10:52
a ešte predsa...ako je to s tovarom z ČR pri registrácii ... pri ňom platí rovnaké pravidlo ako pri obsataní zo SR ? Do registrácie bol tovar fakturovaný s DPH a po registrácii bez DPH...čiže DPH pri registrácii vyčísľujem aj z ČR tovaru...?
Milan Benka
24.07.08,10:55
a ešte predsa...ako je to s tovarom z ČR pri registrácii ... pri ňom platí rovnaké pravidlo ako pri obsataní zo SR ? Do registrácie bol tovar fakturovaný s DPH a po registrácii bez DPH...čiže DPH pri registrácii vyčísľujem aj z ČR tovaru...?


To už je česká DPH. Nemiešajme ju do toho. S tou už nič nenarobíte. Na ňu trebalo myslieť skôr.
tibetan
14.10.09,12:34
Toto by ma zaujímalo hlbšie, keďže riešim niečo podobné. Nie je teda vôbec možné si odpočíťať pri registrácii dph zo zásob tovaru nakúpených v ČR, ktoré sú k dátumu registrácie na sklade? Fakturované boli s dph.