svobodova
25.04.08,07:07
Prosím môžete mi poradiť? Firma má v oprávnení prenájom automobilov a za týmto účelom aj obsatarala osobné motorové vozidlo na autokredit. Môžem uplatniť DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) z tohto vozidla resp. môže byť obstaranie formou autokreditu chápané ako kúpa?

Riadila by som sa týmto:Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže.(9) Ak platiteľ použije osobný automobil na iný účel, ako je ustanovené v odseku 8, je povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane, a to v zdaňovacom období, v ktorom osobný automobil prvýkrát použil na iný účel; ak je osobný automobil predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu, 26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom
azla
25.04.08,05:43
Prosím môžete mi poradiť? Firma má v oprávnení prenájom automobilov a za týmto účelom aj obsatarala osobné motorové vozidlo na autokredit. Môžem uplatniť DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) z tohto vozidla resp. môže byť obstaranie formou autokreditu chápané ako kúpa?

Riadila by som sa týmto:Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže.(9) Ak platiteľ použije osobný automobil na iný účel, ako je ustanovené v odseku 8, je povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane, a to v zdaňovacom období, v ktorom osobný automobil prvýkrát použil na iný účel; ak je osobný automobil predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu, 26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom

V prvom rade musíte mať doklad, ktorý preukazuje dodanie tovaru a na ktorom je vyčíslená daň.
Ak došlo k dodaniu tovaru a máte takýto doklad, potom Vám vzniká právo na odpočítanie dane.

Ak viete preukázať Vami spomínane skutočnosti v § 49, odst.8 - môžte si uplatniť právo na odpočítanie.

Od 1.1.2008 došlo k zmene definície dodania tovaru
§ 8
Dodanie tovaru
(1) Dodaním tovaru je
a) dodanie hmotného majetku, pri ktorom dochádza k zmene vlastníckeho práva prevod práva nakladať s hmotným majetkom ako vlastník, ak tento zákon neustanovuje inak; na účely tohto zákona hmotným majetkom sú hnuteľné a nehnuteľné veci, ako aj elektrina, plyn, voda, teplo, chlad a bankovky a mince, ak sa predávajú na zberateľské účely za inú cenu, ako je ich nominálna hodnota, alebo za inú cenu, ako je prepočet ich nominálnej hodnoty na slovenskú menu podľa kurzu vyhlasovaného Národnou bankou Slovenska,
b) dodanie stavby alebo jej časti na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy.
c) odovzdanie tovaru na základe nájomnej zmluvy, podľa ktorej sa vlastníctvo k predmetu nájomnej zmluvy nadobudne najneskôr pri zaplatení poslednej splátky.
Vladimír Ozimý
25.04.08,05:47
pri kúpe na splátky ide o to kedy prechádza vlastníctvo:

a) podpisom kúpnopredajnej zmluvy - nárok vám vznikne pri dodaní motorového vozidla v plnej výške z obstarávacej ceny za predpokladu že máte faktúru od dodávateľa
b) ako čiastokové plnenie, pričom jednotlivé splátky sú samostatným plnením pri úhrade...t.j. vlastníctvo prechádza až po splatení a dovtedy užíva kupujúci vozidlo ako nájomca...

samozrejme pokiaľ ho chce prenajímať nárok na odpočet podľa par. 49 ods. 8 vzniká...
svobodova
25.04.08,07:35
Veľmi pekne ďakujem. Veľmi mi to pomohlo. Tie vozidlá budú používané iba na prenájom. Faktúru mám, je tam aj vyčíslená DPH.
Stanka
07.05.08,15:09
Autokredit je forma kde pri kupe si mozes uplatnit celu DPH a je to forma akokeby úveru. Kde tvoje splatky su vlastne znizovanie zavazku. A preto majetok obstaravas ihned pri kupe a obdrzani vozidla. Je to aj v zmluve o autokredite.
zuzanask
22.07.08,06:47
viete mi poradit ako je to s autokreditom pri prevode na inú firmu. Jeden majitel ma dve firmy. V jednej v roku 2007 kupil 2 automobily N1. Pri jednom si uplatnil pri autokredite celu DPH. Pri lizingu len z akontacie a zo splatok. V r 2008 previedol auta do druhej firmy - Dohoda o postúpení práv a záväzkov, Zmluva o prevode práv a povinnosti. Pri autokredite je to tak ze vlastnikom je firma, tak sa normalne auto vyfakturuje aj s dph tej druhej firme? Pri lizingu auto nie je vlastnictvom firmy, tak tam sa moze prefakturovat maximalne poplatok za prevod prav?