base
25.04.08,07:13
Zdravím Vás,
:confused:neviete mi náhodou poradiť, v ktorom zákone (číslo) sa pojednáva o vlastníckych právach k nehnuteľnostiam, konkrétne k pozemkom. Konkrétne sa mi jedná o to, že do akej hĺbky zemskej kôry som vlastníkom pozemku.
:mee:Mám totiž taký problém, že cca pred 5 rokmi som bol nútený vybudovať si nový vodovod od mojej studni, ktorá je na mojom pozemku. Vodovod z časti vedie cez okraj pozemku (dvor) môjho suseda. Nebolo zapísané žiadne vecné bremeno k parcele (dvor) kadiaľ prechádza vodovod a to z toho dôvodu, že aj on má vykopanú studňu cca 5 metrov od mojej studni na mojom pozemku a rovnakou ryhou je vedený aj jeho vodovod.
Pred rokom sa ale sused odsťahoval a nový vlastník sa mi teraz vyhráža, že vykope vodovod v časti, kde prechádza jeho pozemkom a vyhodí moje vedenie vodovodu z časti jeho pozemku. Ja by som v krajnom riešení musel obísť jeho pozemok cez štátnu cestu. Vyhráža sa kvôli tomu, že nesúhlasím so stavebnými úpravami na budove, ktorá tesne hraničí s mojím domom.
Ja by som sa mu mohol tiež vyhrážať, že ho odpojím od studne, na ktorú je napojený a ktorá je na mojom pozemku, ale neznížim sa na jeho úroveň. A myslím si, že na to ani nemám právo, lebo pozemok síce je môj, ale voda asi nie.
Vodovod je zakopaný v hĺbke viac ako 1m pod zemou. ???? Zaujímalo by ma do akej hĺbky som vlastníkom pôdy ????? Alebo je to ako v Indonézii, kde vlastníci pozemkov sú vlastníkmi !!! až po zemské jadro !!!
Ešte upozorním, že na vodovod nebolo vydané žiadne stavebné povolenie, ryha sa kopala trasou starého nefunkčného pôvodného vodovodu, ktorý sa kopal pred cca 90 rokmi.
Charon
25.04.08,07:14
Až po jedro - ale nerastné suroviny patria štátu.
Otázka vlasnte znie, či sused môže vykopať Tvoj vodovod? Ak nemáš vecné bremeno? Môže.
lakon
25.04.08,07:30
Až po jedro - ale nerastné suroviny patria štátu.
Otázka vlasnte znie, či sused môže vykopať Tvoj vodovod? Ak nemáš vecné bremeno? Môže.
Ale aj ty mozes jeho, alebo sa mozte sudit pre poskodenie majetku, ale naco sa natahovat? Je ta rekonstrukcia az taka neprijatelna? Vsetko je o vzajomnych kompromisoch, ustupkoch, a dohode. ;)
Charon
26.04.08,11:55
V 1948 sa zmenil zákon, ktorý vyhovoval ako vtedajšiemu režimu, tak aj terajšiemu. Pred 1948 rokom platilo, čo je na mojom pozemku, je moje. Komunisti, ale aj súčasná vládna moc, ktorej daný zmenený zákon vyhovuje, zmenou zabezpečili to, že na Tvojom pozemku mohli postaviť domy, továrne, diaľnicu ... a Ty si sa mohol iba dívať. To, že oni poškodili Tvoj majetok (myslím, si, že zem pod domom, je taký istý majetok ako cesta, alebo dom) je už vedľajšie. Teda má lakon pravdu ... nemal by vyhodiť Tvoju rúru, ak máš k nej papiere - a vieš dokázať, že je Tvoja. Inak môže požiadať súd, aby Ti na Tvoje náklady nechal potrubie vykopať, lebo práve tam chce postaviť ... xxx (doplň si)
Ale ako lakon povedal a s tým súhlasím ... "Je ta rekonstrukcia az taka neprijatelna? Vsetko je o vzajomnych kompromisoch, ustupkoch, a dohode"