babetka
25.04.08,07:33
Dnes som čítala e-mailové noviny od Verlag Dashofer a dosť ma prekvapilo, čo som tam našla. Dúfam, že neporuším autorský zákon ak ich budem citovať:

Vplyv obstarania počítača na daň z príjmov
Otázka: Spoločnosť v máji 2007 obstarala počítač v celkovej sume 48 000 Sk, ktorý v októbri toho istého roku odpredala za sumu 25 000 Sk. Je možné takýto postup aj podľa zákona o dani z príjmov? Ako tento postup ovplyvní základ dane z príjmov?
Odpoveď: Podľa zákona o dani z príjmov v tomto prípade spoločnosť nemala nárok za rok 2007 uplatniť daňové odpisy počítača, nakoľko majetok nebude evidovať ku koncu zdaňovacieho obdobia. Avšak na druhej strane do základu dane zahrnie celú zostatkovú cenu počítača, účtovanú pri predaji, ktorá je zhodná s obstarávacou cenou počítača vo výške 48 000 Sk. Táto je v plnej výške uznaným daňovým výdavkom. To značí, že v základe dane z príjmov bude v tomto prípade akceptovaná strata z predaja počítača vo výške 23 000 Sk.

Som v pomykove z toho, že akceptovaná strata v tomto prípade je 23 000,--Sk. Nemala by to byť pripočítateľná položka k základu dane?
Lubica H
25.04.08,05:47
prečo pripočítateľná položka? rozdiel medzi zostatkovou cenou a predajnou cenou sa sledoval len pri osobných autách a to už neplatí. je len na firme, za akú cenu predá nakúpený majetok. ak sa rozhodne predať lacnejšie ako nakúpila. mimochodom, za tie mesiace, čo počítač používala, môže PC odpisovať účtovne a tak ku dňu predaja nemusí byť medzi predajnou a účtovnou zostatkovou cenou taký rozdiel.

v každom prípade - rozdiel pri predaji medzi zostatkovu cenou a predajnou cenou je daňovo uznaný.
babetka
25.04.08,05:59
Ďakujem pekne. Neviem prečo som si vždy myslela, že je to pripočítateľná položka.