andrea 147
04.04.05,19:43
Chcela by som sa opýtať,ako mám správne oceniť byt,ktorý mám 6 rokov v osobnom vlastníctve a mám tu nahlásený aj trvalý pobyt,keď som sa rozhodla ho začať prenajímať a účtovať formou jednoduchého účtovníctva. Ak ho ocením reprodukčnou obstarávacou cenou, ktorú určí znalecký posudok a zaradím ho do hmotného investičného majetku s odpisovým plánom na 20 rokov, urobím správne?Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
anto
04.04.05,17:52
Byt možno oceniť obstaravacou cenou, nie súdnoznaleckým posudkom. Ten sa neuznáva pre účely dane z príjmov. Ak bol byt nadobudnutý pred šiestimi rokmi, tak by tam mala byť niekde buď faktúra, alebo dohoda o kúpe a predaji bytu. Byt je potrebné zaradiť ako majetok, teraz ale neviem do ktorej odpisovej skupiny a začať ho odpisovať z hodnoty, akú by mal po šiestich rokoch, čiže to bude vstupná cena pre odpisy. Podotýkam, že je potrebné o nájme bytu mať spravenú zmluvu, súhlas bytového družstva, ak tam sú nejaké podmienky a samozrejme túto skutočnosť - že byt bude používaný na podnikanie - nechať zapísať do katastra ako objekt podnikania. Zároveň je potrebné mať podnikateľskú činnosť na tento obor podnikania. Jednoduchšie to vidím v tom, že byt sa bude prenajímať za x sumu a zároveň sa budú viesť výdavky na tento byt, ak sa to jedná o náhodné a jednorazové príjmy, tak netreba podnikateľskú činnosť, len na konci roka podať daňové priznanie. Problematika prenájmu je ako z právnického tak aj z daňového hľadiska dosť náročná.
andrea 147
04.04.05,18:04
So všetkým súhlasím, ale v paragrafe 25 je uvedené, že ak sa jedná o nehnuteľnosť,na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane z prijmu, môže sa oceniť reprodukčnou /cena za ktorú by sa majetok obstaral v čase, keď sa o ňom účtuje/a nie pôvodnou obstarávacou cenou. Tento byt som kúpila za 160.000 Sk a dnes má minimálnu hodnotu 1.500.000. Takže to je veľký rozdiel vo výške odpisov.
anto
04.04.05,18:06
Dobre, zabudol som na túto možnosť, je to možné oceniť reprodukčnou cenou.
andrea 147
04.04.05,19:12
Ďakujem pán Anton. Som rada, že mi potvrdzujete môj predpoklad. Chcela by som si byť ešte istá tým, kto určuje túto reprodukčnú cenu. Je to znalec svojim znaleckým posudkom?