lucilali
25.04.08,07:53
ahojky,

môžem si do odpočtov pri DP zahrnúť úroky z pôžičky - investícia do nehnuteľnosti, napísanú a vydokladovanú v banke na konkrétnu nehnuteľnosť - byt, ktorý prenajímam? Nie je to však hypo, má teda o niečo vyšší úrok.
Ono mi to totiž vychádza ako preplatok cca. 15 000,- ktoré by mi následne vrátili.

Dakujem, príjemný deň.
Lucia
Alena Šimová
25.04.08,07:31
Úroky z úveru do zaradenia nejdú do obstarania, ibaže by sa tak účtovná jednotka rozhodla - viď postupy účtovania.
Chobot
25.04.08,08:36
Úroky z úveru do zaradenia nejdú do obstarania, ibaže by sa tak účtovná jednotka rozhodla - viď postupy účtovania.

Vyzerá to tak, že luciali vystupuje ako fyzická osoba. Ale ani tak sa to nemôže dať do nákladov.
Alena Šimová
25.04.08,08:40
A prečo nie? Možno som nepochopila otázku.
betka
25.04.08,09:15
ahojky,

môžem si do odpočtov pri DP zahrnúť úroky z pôžičky - investícia do nehnuteľnosti, napísanú a vydokladovanú v banke na konkrétnu nehnuteľnosť - byt, ktorý prenajímam? Nie je to však hypo, má teda o niečo vyšší úrok.
Ono mi to totiž vychádza ako preplatok cca. 15 000,- ktoré by mi následne vrátili.

Dakujem, príjemný deň.
Lucia

Otázky sú nejasne položené. (Odpočet je pri DPH).

Ak prenaímate nehnuteľnosť 6/3. Získali ste úver, nie však hypotekárny, ale možno úver vo forme pôžičky: termínová požička (má charakter ako investičný úver, ale i charak. prev.), ďale môže ísť o revolvingový úver (z krátkodobého úveru sa stáva dlhý), alebo klasický spotrebný úver.

Pozrite sa do zmluvy, na čo je konknkrétny úver, ak priamo súvisí s touto investíciou a vieme ho konkrétne k nej priradiť, potom je možné úroky z úveru daˇť ako daňové výdavky.

Ak ste FO a pri prenájme uplatňujete par. 6/11-skutočné výdavky, musíte mať zaradenú nehnuteľnosť v OM, potom všetky výdavky s ňou súvisiace-opravy, údržbu je možné dať do výdavkov, ako i úroky z úveru, odpisy.

Ak však uplatňujete paušálne výdavky, potom úroky z úveru do ZD nevstupujú, sú súčasťou týchto 40% pauš. výdavkou.
lucilali
25.04.08,09:32
ahojky,

dakujem za odpovede a ospravedlnujem sa za nejasnosti. Som FO, byt je v mojom OV a mam ho v prenajme, riadne nahlaseny a zdaneny. Uctovnik mi vsak pri DP odmietol vlozit uroky z pozicky do odpoctov, nakolko si "nebol isty" lebo tato pozicka ma vyssi urok ako klasicka hypoteka, tj preto mi vychadzal preplatok a tvrdil, ze sa v tom az tak nevyzna.

Co sa tyka pozicky, je to Investicia do nehnutelnosti, ako som pisala, do toho bytu, ktory prenajimam, viaze sa to priamo v zmluve s bankou. Splatka je tam cca. 3 500,- Sk mesacne, urok z toho je cca. 1 200,- mesacne.

Tak mozem podat opravne DP a uviest to tam? Nedostanem pokutu?
dakujem
L
Alena Šimová
25.04.08,09:53
Chcem sa opýtať, klient - fyzická osoba podnikateľ - kúpil nehnuteľnosť, má ju zapísanú na katastri. Aby zaplatil nehnuteľnosť, zobral si úver z banky. Táto ho však nenazvala investičný úver, ale termínovaný úver - je na 8 rokov. Je tam však napísané, presne na aký účel je úver. Tento úver mu ani na účet neprišiel, banka ho poslala rovno na účet predávajúceho. Úrok z úveru sme zaúčtovali do výdavkov. Nemôže byť s tým problém?
spectacularo
28.04.08,15:12
Bohuzial odpovedat neviem, ale mam podobny problem. Kupujem byt na hypoteku ako fyzicka osoba, ale zaroven mam aj zivnost na prenajom nehnutelnosti. Je mozne aby som ako fyzicka osoba poskytol do prenajmu sebe (podnikatelovi) tuto nehnutelnost ?
Zoltán Kovács
28.04.08,15:33
Bohuzial odpovedat neviem, ale mam podobny problem. Kupujem byt na hypoteku ako fyzicka osoba, ale zaroven mam aj zivnost na prenajom nehnutelnosti. Je mozne aby som ako fyzicka osoba poskytol do prenajmu sebe (podnikatelovi) tuto nehnutelnost ?

Nie je to možné. Sám so sebou nemôžeš uzatvoriť nájomnú zmluvu.