Vladimír Ozimý
25.04.08,08:56
Ahojte len sa chcem utvrdiť:

Ak prevádzam z EUR účtu na USD tak ocením výdaj EUR NBS kurzom, prijem USD kurzom NBS a rozdiel ktorý mi vznikne z titulu prevodu (pretože banka prevedie komerčným kurzom) zaúčtujem ako kurzový rozdiel 563/261. Môže byť?
SAIVI
25.04.08,07:08
Novelizácia zákona o účtovníctve s účinnosťou od 1. januára 2008 (novela č. 198/2007 Z. z. )
-pri kúpe a pri predaji cudzej meny za slovenskú menu sa použije komerčný kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané - ak sa predaj alebo kúpa uskutoční za iný kurz ako ponúka banka, použije sa kurz, ktorý banka uvádza v kurzovom lístku, ak sa kúpa alebo predaj neuskutočňuje s komerčnou bankou, použije sa kurz NBS v deň vysporiadania obchodu (§ 24 ods. 3)
Vladimír Ozimý
25.04.08,07:23
hm no ale ešte si to preberme teda jasnejšie...pretože tu nedochádza ku kúpe slovenskej meny...kupujem doláre za Eura z jedného devízového účtu na druhý...t.j. ak to správne pochopím mám zobrať kurzový lístok z toho dňa použiť kurz komerčnej banky pri USD predaj, pri EURO kúpa a rozdiel oceniť ako rozdiel kurzový? Hm stále mi to vŕta...a vychádzajúc z ustanovenia následného odseku kde takisto jednoznačne hovorí o prevode z devízovézo účtu na tuzemský účet a naopak tak mi vychádza z toho že komerčný kurz pri prevode medzi dvoma devízovými účtami neviem použiť čo vy na to...
Vladimír Ozimý
25.04.08,08:23
Tak trošku som nad tým pomeditoval a myslím si že napriek tomu že idú peniažky z jedného devízového účtu na druhý devízový účet vždy pôjde o kúpu a predaj cudzej meny, pretože musí najskôr vymeniť na SKK aby previedla zase na druhú menu..banka pri prevode použije kurz komerčnej banky...fyzicky sa mi to síce nikde neukáže ale je to logické :)
hanar
18.08.08,08:45
Ak mam dva devizove ucty EUR a USD zalozene su v Rakuskej banke to znamena ze nemam komercny kurz. Mam dat na prevod kurz NBS a dopocitat kurzovy rozdiel.
hanar
23.08.08,15:55
a vie mi niekto poradit?