caucico
25.04.08,09:53
ahojte poraďáci,
došla mi faktúra len s pečiatkoou a bez podpisu. Musí tam byť podpis?
Ďakujem
007gituska
25.04.08,07:56
podpis? jednoznačne áno. pečiatka sa dá sfalšovať. podpis síce tiež, ale grafologickou expertízou sa dá dokázať, či podpis je autentický.
pri súdnych sporoch skutočnosť preukážeš hlavne podpisom. nie pečiatkou
caucico
25.04.08,07:58
dakujem, pekny den
Gabi03
25.04.08,08:57
podpis? jednoznačne áno. pečiatka sa dá sfalšovať. podpis síce tiež, ale grafologickou expertízou sa dá dokázať, či podpis je autentický.
pri súdnych sporoch skutočnosť preukážeš hlavne podpisom. nie pečiatkou

Podľa akého zákona alebo predpisu?
007gituska
25.04.08,11:14
napr. zákon o účtovníctve. účtovný doklad - preukazuješ ním určitú skutočnosť o ktorej účtuješ.
"preukázne" - akým spôsobom preukazuješ skutočnosť?
Gabi03
25.04.08,11:22
napr. zákon o účtovníctve. účtovný doklad - preukazuješ ním určitú skutočnosť o ktorej účtuješ.
"preukázne" - akým spôsobom preukazuješ skutočnosť?

Nesúhlasím. Došlá faktúra aj bez podpisu je obchodný a dokonca aj daňový doklad. Účtovným dokladom sa stáva až zaevidovaním v účtovníctve a podpisom účtujúceho.
Je to rozdiel. :rolleyes:
007gituska
25.04.08,11:32
aj napriek uvedenému budem tvrdiť, že podpis má byť na doklade - faktúre alebo ktoromkoľvek inom doklade. dôvody som uviedla vyššie. v praxi som sa stretla s prípadmi, kedy práve podpis bol rozhodujúci v spore, či určitá "papierová" skutočnosť bola aj skutočne zrealizovaná.
Gabi03
25.04.08,11:36
aj napriek uvedenému budem tvrdiť, že podpis má byť na doklade - faktúre alebo ktoromkoľvek inom doklade. dôvody som uviedla vyššie. v praxi som sa stretla s prípadmi, kedy práve podpis bol rozhodujúci v spore, či určitá "papierová" skutočnosť bola aj skutočne zrealizovaná.

Ja netvrdím, aby si to netvrdila (to je slovné spojenie! :D), ja sa len pýtam, či svoje tvrdenie máš podložené nejakým zákonom alebo predpisom. Alebo jednoducho tvoje tvrdenie vychádza z praxe.
Len toľko.... ;)
paťuška
25.04.08,12:02
a čo povieš na elektronickú faktúru, kde o podpise nemôže byť ani reči?
Zita5
25.04.08,12:10
evina
25.04.08,13:13
aj napriek uvedenému budem tvrdiť, že podpis má byť na doklade - faktúre alebo ktoromkoľvek inom doklade. dôvody som uviedla vyššie. v praxi som sa stretla s prípadmi, kedy práve podpis bol rozhodujúci v spore, či určitá "papierová" skutočnosť bola aj skutočne zrealizovaná.

Podpis nevyžaduje žiadny zákon /iba zákon o DPH na elektronicky zaslanej faktúre/.
Zákon o účtovníctve vyžaduje podpis zodpovednej osoby za účtovný prípad a osoby, ktorá tento účtovný prípad zaúčtovala, a to na účtovnom doklade, ktorým nemusí byť faktúra, ale napr. je ním likvidačný list k tejto faktúre.

Spory, ktoré spomínaš v praxi vznikajú a ako im budú predchádzať partneri je len na ich dohode. napr. zákon nepredpisuje /okrem prípadov uvedených v OZ/ ani písomne vypracovanú zmluvu, ale umožňuje dohodu aj tzv. gentlemen agreement. Je vecou partnerov, či idú do rizika bez písomnej zmluvy alebo si svoje vzťahy radšej upravia zmluvou, aby predchádzali prípadným komplikáciám. Pri dokazovaní realizácie určitej hospodárskej operácie podpis určite nepatrí medzi najdôležitejšie dôkazy ...

T.j. môžeme dať doporučenie, že pre prípadné riešenie sporov je lepšie mať túto faktúru podpísanú, ale nemôžeme tvrdiť, že ten podpis tam určite má byť, ak to zákon nežiada ...
betka
26.04.08,21:53
ˇUčtovný doklad FA, musí obsahovať všetky náležitosti z pohľadu účtovníctva (par.10) i DPH (par.71)
Pečiatka nie je potrebná. Pečiatka by bola potrebná len v situácii. keď by sa ňou doplňovali a kompletizovali inak chýbajúce povinné obsahové náležitosti FA.

Par. 10/f hovorí, že je potrebný podpisový záznam osoby zodpovednej za účtovný prípad v UJ a záznam osoby zodpovednej za zaúčtovanie účtovného prípadu.
Podpis zodpovednej osoby za zaúčtovanie je inter. záležitosťou a doplní sa na účtovný doklad spravidla následne po odoslaní FA kupuúcej UJ. Podpis osoby zodpovednej za účtovný prípad, teda podpis osoby zodpovedného managera, by zrejme mal byť na FA vždy, a to vopred pred jej odoslaním. Bolo by nelogické, aby FA bola najprv odoslaná kupujúcemu a až následne by došlo k ej schváleniu, príp. neschváleniu UJ.
Podľa par. 32/3 ZU sa podpisovým záznamom rozumie vlastnoručný podpis, a to aj v technickej forme...........

.......je potrebné a vhodné podpis uvádzať z hľ. všeobecného obchodného práva par. 40 zákon č. 40/1964 Občiansky zákonník....je právny úkom neplatný, ak nebol urobený vo forme, ktorý vyžaduje zákon alebo dohoda účastníkov. psomný právny úkon je platný, ak je podpísaný kon ajúcou osobou.... V prípade sporu o existencii pohľadávky vôbec môže byť nepodpísaná FA slabým miestom v dokazovaní existencie pohľadávky.

Necitujem, je to dlhé, dúfam, že nebude prúser:rolleyes:: Ing. Vladimír Pastierik-PU pre podnikateľov a dane v praxi: (str. 234-236)
brblos
25.10.10,16:52
Ja som z toho stale mimo :)
- je jasne, ze peciatka na fakture byt nemusi

Dalej to vyzera tak, ze elektornicky zasielane faktury musia obsahovat podpis.

Ale co v pripade, ze ak do faktury vlozim svoj zoskenovany podpis, vytlacim a poslem postou?
Tweety
25.10.10,16:54
Ja som z toho stale mimo :)
- je jasne, ze peciatka na fakture byt nemusi

Dalej to vyzera tak, ze elektornicky zasielane faktury musia obsahovat podpis.

Ale co v pripade, ze ak do faktury vlozim svoj zoskenovany podpis, vytlacim a poslem postou?
MôžE BYť.
brblos
25.10.10,16:58
MôžE BYť.
Tzn. faktura bude platna?
Tweety
25.10.10,17:00
Tzn. faktura bude platna? Ak bude obsahovať všetko ostatné čo má, bude.
Klara321
17.04.12,13:38
A co v pripade zahranicnych faktur? Mne z Nemecka chodia nepodpisane faktury a to od viacerych dodavatelov, predpokladam, na zaklade toho usudzujem, ze tam podpis povinny nie je. Mozem sa pokusit poziadat ich aby nase faktury zacali podpisovat, ale uprimne, pochybujem, ze uspejem :(
marjankaj
17.04.12,13:48
A co v pripade zahranicnych faktur? Mne z Nemecka chodia nepodpisane faktury a to od viacerych dodavatelov, predpokladam, na zaklade toho usudzujem, ze tam podpis povinny nie je. Mozem sa pokusit poziadat ich aby nase faktury zacali podpisovat, ale uprimne, pochybujem, ze uspejem :(
No ak ti príde faktúra a nebol dodaný tovar ani poskytnutá služba, tak jednoducho takú faktúru nezaúčtujem ani neuhradím. Či tam podpis je alebo nie je. A ak som si nič neobjednal, tak ide tá faktúra rovno do koša.

Žiaden zákon nezakazuje, že tam nemôže byť podpis.
Ale ani ten podpis neprikazuje. Načo by mi bola taká podpísaná faktúra, keď mi nedodali tovar alebo službu?
Klara321
17.04.12,13:58
No ak ti príde faktúra a nebol dodaný tovar ani poskytnutá služba, tak jednoducho takú faktúru nezaúčtujem ani neuhradím. Či tam podpis je alebo nie je. A ak som si nič neobjednal, tak ide tá faktúra rovno do koša.

Žiaden zákon nezakazuje, že tam nemôže byť podpis.
Ale ani ten podpis neprikazuje. Načo by mi bola taká podpísaná faktúra, keď mi nedodali tovar alebo službu?

Ved ja som nespominala, ze mi tovar nebol dodany, resp.sluzba poskytnuta. Tovar dodany bol, mame dodacie listy, ale samozrejme tiez nepodpisane. Ja sa len obavam, aby tie faktury nenapadli pri pripadnej danovej kontrole, pretoze nas zakon o uctovnictve vyzaduje podpis osoby zodpovednej za vznik uctovneho pripadu, co by mala byt osoba, ktora danu fakturu vystavila. Len v Nemecku podpis pravdepodobne povinny nie je.
Tweety
17.04.12,13:59
Ved ja som nespominala, ze mi tovar nebol dodany, resp.sluzba poskytnuta. Tovar dodany bol, mame dodacie listy, ale samozrejme tiez nepodpisane. Ja sa len obavam, aby tie faktury nenapadli pri pripadnej danovej kontrole, pretoze nas zakon o uctovnictve vyzaduje podpis osoby zodpovednej za vznik uctovneho pripadu, co by mala byt osoba, ktora danu fakturu vystavila. Len Nemecku podpis pravdepodobne povinny nie je.
Ak je tá faktúra oprávnená, môžeš ju aj bez podpisu zaúčtovať. Za jej vystavenie je zodpovedný dodávateľ, a ak je u nich platná aj bez podpisu, tak je všetko OK.
marjankaj
17.04.12,14:43
Ved ja som nespominala, ze mi tovar nebol dodany, resp.sluzba poskytnuta. Tovar dodany bol, mame dodacie listy, ale samozrejme tiez nepodpisane. Ja sa len obavam, aby tie faktury nenapadli pri pripadnej danovej kontrole, pretoze nas zakon o uctovnictve vyzaduje podpis osoby zodpovednej za vznik uctovneho pripadu, co by mala byt osoba, ktora danu fakturu vystavila. Len v Nemecku podpis pravdepodobne povinny nie je.
Ale veď to si ty. Tak ju podpíš a hotovo..