anelly
25.04.08,09:21
Dobrý deň, chcela som poprosiť o pomoc. V r.2007 sme uzavreli zmluvu o reklame a spolupráci s jednou s.r.o. na 5 rokov. V 11/2007 sme im uhradili faktúru vo výške 250 tis.+dph (za každý rok 50 tis.),ktorú som zaúčtovala : 518, 343, 381/321. Túto zmluvu však daná s.r.o. nedodržala a my sme ju vypovedali. Podľa zmluvy im vyfakturujem 250 tis.+dph - vrátenie finančného príspevku - môžem účtovať 311/602, 343? a ako vysporiadam 381 z roku 2007?
Ďalej im fakturujem pokutu, tú účtujem 311/644 bez dph.
Ďakujem.
betka
25.04.08,09:26
Postupovala by som cez dobropis tejto firmy. Dodavateľ Vám poskytol, resp. mal poskytovať služby. teda by mal dobropisovať. Vaa spoločnosť neposkytla službu.

Zmluvnú pokutu im môžete vyfakturovať, pretože porušili podmienky zmluvy: 311,315/644
anelly
25.04.08,10:02
...vieš Betka, keď s niekým ukončíš zmluvu za jej nedodržanie, tak Ti ťažko vystaví ešte aj dobropis. Idem na to logicky? keď rozmýšľam, že prijatá faktúra bola účtovaná do nákladov 518,343 (reklama), vystavím faktúru 602,343, pretože zdaniteľné plnenie nenastalo, tak takto si vyrovnám DPH na nulu a tiež náklady vyrovnám s výnosmi. Neviem, či je to tak správne. Poradí niekto? Ďakujem
betka
25.04.08,12:15
Skúsim i ja logicky.
Dodali ste, alebo poskytli ste - Vašou firmou dodanie služby-reklamy? Nie.
Čo sa môže stať.
Vystavíte FA za službu. Kto Vám ju zaplatí.
Firma, čo Vám poskytla reklamu, Vám túto FA zrejme n euhradí, možno sú to špekulanti. Dáte ich na súd za neuhr. FA. Dôjde k sporu. Váš "odberateľ" bude argumentovať, že ste mu žiadnu službu neposkytli. A naozaj ste m službu neposkytli. Takže je zrejme súd prehratý.

Riešila by som to cez dobropis, ako zrušenie časti dodávky poskytovaných služieb. (ak nechcú, a nesúhlasia) riešila by som to súdnou cestou, že nedodržali zmluvné podmienky, prečo ich nedodržali, a už je to vo vyššej súdnej moci.....

Myslím si, že fakturáciou to nie je riešiteľné ani z pohľadu DPH (služba nebola poskytnutá z Vašej strany), treba si dať pozor, aby sa to možno logikou nezamotalo v neprospech Vašej firmy. Ak sa mýlim, prosím opravte ma.
azla
25.04.08,12:26
...vieš Betka, keď s niekým ukončíš zmluvu za jej nedodržanie, tak Ti ťažko vystaví ešte aj dobropis. Idem na to logicky? keď rozmýšľam, že prijatá faktúra bola účtovaná do nákladov 518,343 (reklama), vystavím faktúru 602,343, pretože zdaniteľné plnenie nenastalo, tak takto si vyrovnám DPH na nulu a tiež náklady vyrovnám s výnosmi. Neviem, či je to tak správne. Poradí niekto? Ďakujem

Logické uvažovanie je , že ak firma mala vykonávať službu podľa zmluvy, a túto zmluvu nedodržala, musí znášať dôsledky.
Dôsledky - to je to, že službu, ktorú nedodala a faktúrovala, musí dobropisovať.
Sumu ktorú zinkasovala naviac, musí vrátiť.
Ak je v zmluve dohodnutá pokuta za nedodržanie zmluvných podmienok, musí ju znášať.
Avšak dobropis musí vystaviť dodávateľ. Možno by pri prichádzalo do úvahy použitie ustanovenia §75,odst.3
§ 75
Vyhotovenie faktúry

(3) Faktúru v mene a na účet platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, môže vyhotoviť aj jeho zákazník za podmienky, že medzi platiteľom a zákazníkom je uzavretá písomná dohoda o vyhotovovaní faktúr, ktorá musí obsahovať podmienky, ktoré musia byť splnené, aby dodávateľ akceptoval faktúry vyhotovené zákazníkom.

Skôr predpokladám, že takúto dohodu nemáte, v takom prípade musí vystaviť doklad dodávateľ.

V žiadnom prípade nemôžte Vy vystavovať faktúru za dodanú službu. (nič Ste nedodali, súhlasím s Betkou).

Fakturácia zmluvnej pokuty -áno-ak je dohodnutá. Do základu dane vstupuje až prijatím úhrady.
betka
25.04.08,12:41
Ešte doplním
Chcete vystaviť FA a uhradiť DPH, aby ste ju mali túto DPH vyrovnanú 0:0, to nie je logika.
Dodavateľ Vám má vrátiť PP v sume 250 tis. + DPH (47500, Sk) a ešte vy uhradíte DPH v sume 47500, Sk za neposkytnutú službu, nebudete mať ani zaplatenú FA a ešte k tomu ste odviedli DPH navyše.
Pekné uvažovanie.
azla
25.04.08,12:58
Ešte doplním
Chcete vystaviť FA a uhradiť DPH, aby ste ju mali túto DPH vyrovnanú 0:0, to nie je logika.
Dodavateľ Vám má vrátiť PP v sume 250 tis. + DPH (47500, Sk) a ešte vy uhradíte DPH v sume 47500, Sk za neposkytnutú službu, nebudete mať ani zaplatenú FA a ešte k tomu ste odviedli DPH navyše.
Pekné uvažovanie.
Niekedy sa stane, že človek "rýchlejšie rozmýšla". - pekné uvažovanie -to by som takto nehodnotila.

S tou dph( aj keď takýto postup nemožno doporučiť) bolo myslené asi tak, že v r.2007 bola vypýtaná zo ŠR na vstupe, teraz za nespotrebované plnenie ju vrátia - ale nie krátením vstupu, ale cez výstup. Účet 343 by sa vysporiadal (s ohľadom na partnera), ale nie správnym spôsobom.
Preto - takto nepostupovať.:D
betka
25.04.08,17:39
Niekedy sa stane, že človek "rýchlejšie rozmýšla". - pekné uvažovanie -to by som takto nehodnotila.

S tou dph( aj keď takýto postup nemožno doporučiť) bolo myslené asi tak, že v r.2007 bola vypýtaná zo ŠR na vstupe, teraz za nespotrebované plnenie ju vrátia - ale nie krátením vstupu, ale cez výstup. Účet 343 by sa vysporiadal (s ohľadom na partnera), ale nie správnym spôsobom.
Preto - takto nepostupovať.:D

Nepochopený príspevok :D Boli myslené toky PP;)
anelly
28.04.08,05:11
Ďakujem za radu, ale asi som zle postavila otázku. Totižto nešlo o plnenie reklamy z našej strany, ale so strany danej s.r.o. Oni mali naplniť podmienky zmluvy-urobiť reklamu pre našu firmu, čo nesplnili, ale peniažky pýtali vopred a s okamžitou splatnosťou. Nehovoriac o tom, že sme prišli aj o ďaľšie peniaze, ktoré bohužiaľ neboli ošetrené v zmluve. Takýmto spôsobom nám bude vrátená iba časť peňazí, ktoré sme uhradili.
azla
28.04.08,05:37
Ďakujem za radu, ale asi som zle postavila otázku. Totižto nešlo o plnenie reklamy z našej strany, ale so strany danej s.r.o. Oni mali naplniť podmienky zmluvy-urobiť reklamu pre našu firmu, čo nesplnili, ale peniažky pýtali vopred a s okamžitou splatnosťou. Nehovoriac o tom, že sme prišli aj o ďaľšie peniaze, ktoré bohužiaľ neboli ošetrené v zmluve. Takýmto spôsobom nám bude vrátená iba časť peňazí, ktoré sme uhradili.

Myslím, že otázku si postavila jasne, aj bola správne pochopená.
Riešili sme situáciu, že Vaša firma zaplatila za služby, služby neboli dodané v celom rozsahu a požadujete vrátenie peňazí za nedodané služby plus zmluvnú pokutu.
Postup, ktorý v danej situácii je použiteľný je uvedený v príspevkoch 2,4,5.
-čiže cez dobropis .(Nie ako faktúru z Vašej strany - čo si navrhovala).
Tak ako píšeš nešlo o poskytnutie reklamy z Vašej strany - preto ani nemôžete - nemáte čo fakturovať.